Προς το περιεχόμενο

Coil whine


stavrakas92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Εξαρχής που πηρα την καρτα γραφικων εκανε αυτον τον τσιριχτο θορυβο, αλλα δεν ειχα κανενα θεμα με την αποδοση,δεν με ενοχλουσε και δεν την αλλαξα.

Χωρις να αλλαξω κατι στο κουτι,ξαφνικα αυτος ο θορυβος περασε στα ηχεια μου,εχω καρτα ηχου.

Κοιταξα να δω μηπως ακουμπανε η καρτες η τα καλωδια αλλα δεν εχουν επαφη.

Ιδεες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε όχι ρε φίλε... πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο... πραγματικά θέλω να δω και γω μια απάντηση...  δοκίμασες να βγάλεις και να ξαναβάλεις την κάρτα ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coil whine σε πολλα μαγαζια δεν θεωρειται προβλημα. Κοιτα μηπως λασκαρισε καποια βιδα απο το κουτι και ο συντονισμος εμφανιζεται σε ολο το κουτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντονισμός είναι αυτό φίλε μου. Μήπως έχεις κανένα ανεμιστήρα τύπου fan δίπλα. Μπορεί όντως να έχει λασκαρει κάτι μέσα στο κουτί σου και να ακούς αυτό.

 

Όσο αφορά το coil whine, όντως δεν θεωρείται και δεν είναι πρόβλημα για μια gpu. Αν από την άλλη πέτυχες παρτίδα που πραγματικά χαλάει τον κόσμο, μπορείς να το ψάξεις μπας και στην πάρει πίσω το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμαθα προσφατα οτι το e-shop πιανει σαν προβλημα το coil whine. Δοκιμασε το ισως  την παρουν πισω. Στο καταστημα Περιστεριου ενος παιδιου πηραν πισω την RX480.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εγώ πάντως στο θέμα coil whine είμαι κάθετος, και δεν με ενδιαφέρει αν πουν η εταιρεία ότι  δεν το δέχονται πίσω εγώ δεν πλήρωσα για να ακούω το τσιριχτό μέσα και είναι σπαστικό και ακούγεται άσχημα  αλλά πριν κρίνουμε ότι ακούγεται από το υλικό μας  ας κοιτάξουμε λίγο και το τροφοδοτικό μήπως φταίει αυτό και δεν δίνει καλές τάσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εγώ πάντως στο θέμα coil whine είμαι κάθετος, και δεν με ενδιαφέρει αν πουν η εταιρεία ότι  δεν το δέχονται πίσω εγώ δεν πλήρωσα για να ακούω το τσιριχτό μέσα και είναι σπαστικό και ακούγεται άσχημα  αλλά πριν κρίνουμε ότι ακούγεται από το υλικό μας  ας κοιτάξουμε λίγο και το τροφοδοτικό μήπως φταίει αυτό και δεν δίνει καλές τάσεις 

Και τι σημασία έχει αν είσαι κάθετος ή όχι; 

 

Το coil whine δεν ειναι αποτέλεσμα ελαττωματικού προϊόντος έχει να κάνει με την φυσική (την γεωμετρία του χώρου γύρο απο την κάρτα την κατασκευή και ηχομόνωση του κουτιού και το ρεύμα της ΔΕΗ )

 

Είναι κάτι που συμβαίνει και συνέβαινε χρόνια τώρα απλά πιο παλιά τα PC μας κάνανε πολύ περισσότερο φασαρία και δεν το ακούγαμε το whining ή νομίζαμε ότι ειναι φυσιολογικό να ακούγεται αυτό μαζι με το κρατσα κρατσα της δισκέτας το γκριγκ γκρικ του σκληρού το κρτςςςςςςςςςςς ντέινγκ ντέινγκ του μόντεμ και το φουρ φουρ των ανεμιστήρων στο κουτί....

 

Τώρα τα κουτιά και τα υποσυστήματα γίνονται πιο αθόρυβα και το whining πιο αισθητό για αυτό τον λόγο. Ακούγεται οσο δυνατά ακουγόταν και πριν απλά τώρα όλα τα υπόλοιπα ειναι πιο ήσυχα. 

 

 

είναι σαν να λες ΑΑΑ εγώ είμαι κάθετος αν ο επεξεργαστής μου σηκώσει πάνω απο 70C επιστρέφω το cooler.... λες και φταίει αυτό για την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή για το ΟC και για το φόρτο εργασίας που του βάζεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Εξαρχής που πηρα την καρτα γραφικων εκανε αυτον τον τσιριχτο θορυβο, αλλα δεν ειχα κανενα θεμα με την αποδοση,δεν με ενοχλουσε και δεν την αλλαξα.

Χωρις να αλλαξω κατι στο κουτι,ξαφνικα αυτος ο θορυβος περασε στα ηχεια μου,εχω καρτα ηχου.

Κοιταξα να δω μηπως ακουμπανε η καρτες η τα καλωδια αλλα δεν εχουν επαφη.

Ιδεες;

Έχω το ίδιο πρόβλημα και εμφανίστηκε και σε εμένα έτσι ξαφνικά. Έβαλα πάνω από την κάρτα ήχου (η κάρτα γραφικών είναι από πάνω της) ένα παχύ χαρτόνι τίγκα στην μονωτική ταινία. Πίστεψέ το ή όχι, ο ήχος μειώθηκε, αλλά δεν εξαλείφθηκε. Και το πρόβλημα έρχεται από το κουτί, καθώς ακούω αυτό το πράμα και στα ακουστικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο πρόβλημα και εμφανίστηκε και σε εμένα έτσι ξαφνικά. Έβαλα πάνω από την κάρτα ήχου (η κάρτα γραφικών είναι από πάνω της) ένα παχύ χαρτόνι τίγκα στην μονωτική ταινία. Πίστεψέ το ή όχι, ο ήχος μειώθηκε, αλλά δεν εξαλείφθηκε. Και το πρόβλημα έρχεται από το κουτί, καθώς ακούω αυτό το πράμα και στα ακουστικά μου.

Έχεις άλλο τρόπο να συνδέσεις τα ακουστικά σου; πχ front panel? αν ναι δοκίμασε αυτό ή αν τα συνδέεις στο front panel  δοκίμασε να τα βάλεις πίσω.

 

Επίσης δες αν το καλώδιο που μεταφέρει την σύνδεση των ακουστικών στο front panel περνάει απο την κάρτα γραφικών η απο το τροφοδοτικό.

 

τέλος μπορείς να μεταθέσεις την κάρτα γραφικών σε PCIe που ειναι πιο κάτω και ας ειναι μεγάλο το κουμπώνεις και κανονικά πρέπει να δουλέψει η κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εβγαλα ολα και τα ξανασυνδεσα,και εχει φυγει το σφυριγμα.

(Επειδη δεν το εγραψα στην αρχη,μου το εκανε μονο οταν ανοιγα παιχνιδια,οχι συνεχεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...