Προς το περιεχόμενο

Απεγκατέστησα το SATA driver, δε μπορώ να μπω στα Win...τώρα?


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Της νύχτας (και της κούρασης) τα καμώματα, ξέρετε που οδηγούν.

 

Επειδή οι οδηγοί της AMD στο σύστημά μου έχουν ξεμείνει από τις εκδόσεις του 15 και κάθε νέος Crimson δεν κάνει καν τον κόπο να περάσει τις νεότερες, κι επειδή τα Win10 έχουν την κακιά συνήθεια να περνάνε τους generic MS, είπα να δοκιμάσω χειροκίνητη αναβάθμιση, αφού πρώτα απεγκαταστήσω τους παλιούς.

 

Αυτά, μέσα από device manager. Όταν λοιπόν απεγκατέστησα τον SATA controller, θεώρησα πως θα βάλω επιτόπου τους νέους κι όλα καλά.

 

Αμ δε...επανεκκίνηση μου ζήτησε αλλιώς δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.

 

Φυσικά, στην επανεκκίνηση δεν διάβασε το δίσκο συστήματος οπότε BSOD, επανεκκίνηση, BSOD Κλπ.

 

Τί κάνω?

 

Restore απέτυχε (λογικό, αφού δεν μπορεί υποτίθεται να διαβάσει το δίσκο όπου βρίσκεται το αντίγραφο).

 

Τί κάνω, λοιπόν?

 

Θα ήθελα να μη φάω το βράδυ μου για Windows reset/reinstall κλπ.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει και γω το συγκεκριμένο απο δική μου βλακεία και για να δω τι θα γίνει με το σύστημα(Οι βλακείες πληρώνονται που λένε)

 

Απ όσο θυμάμαι κάποτε θα σου πετάξει οτι τα win δεν εκκίνησαν σωστά και τι θες να γίνει.Αν έχει επιδιόρθωση νομίζω αυτό ειχα πατήσει,ξεκίνησε το σύστημα να κάνει έλεγχο και μετά απο λίγο άνοιξε κανονικά με τον windows sata controller εγκατεστημένο.

 

προσωπικά τον sata controller τον αναβάθμιζω μέσα απο τη διαχείριση συσκευών οταν έχει βγει νεότερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την 15η, κατάφερα μπήκα σε safe mode και έκανα από εκεί επαναφορά συστήματος, και σχεδόν λειτούργησε.

 

Μπάινω στα Win, πια, αλλά μου έχει κάνει το device manager ρδέλο.

 

Οι μισές συσκευές είναι off, και ακόμα χειρότερα δεν παίρνουν νέους οδηγούς (είναι με τους default MS) με κανένα τρόπο.

 

Όχι απλά πληρώνονται...ακριβά κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πάντως δεν είχα κάνει επαναφορά συστήματος,απο τις επιλογές αποκατάστασης κάτι είχε γίνει.

Αν θες το δοκιμάζω αύριο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμέ, πως δεν έστρωσε.

 

Σε BF1, RSOD...από εκεί και μετά Οδύσσεια για να καταφέρω να μπω σταθερά σε Win, να απεγκαταστήσω/καθαρίσω/επανεγκαταστήσω, σβήσω προφιλ overclock κλπ.

 

Τώρα, μετά από τόση ώρα, ετοιμάζομαι να ξαναδοκιμάσω με ένα μόνο μικρό θεματάκι:

 

Οι τελευταίοι Crimson, μου βγάζουν στο Relive σαν default (και μοναδική) συσκευή video capture την κάμερα!

 

Άντε βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...