Προς το περιεχόμενο

Αυτοματοποίηση παραμετροποίησης windows


suffocater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει καποιος τρόπος/προγραμμα να αυτοματοποιηθεί αυτη η διαδικασία?
Πχ,να δημιουργήσει εναν user χωρις κωδικο,να του κοψει καποια δικαιώματα,να κανει καποιες ρυθμισεις δικτυου,να δημιουργησει συγκεκριμενους φακελους κλπ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

τι θελεις να κανεις ακριβως??

σε πολλα μηχανηματα θελεις να περασεις 'συγκεκριμενο' χρηστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλα μηχανήματα,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ hardware,θελω να μπορώ να τα σετάρω ξανα,μετα απο φορματ.
Το 90% ειναι winXp.
Σιγουρα θελω την δημιουργία ενος χρήστη με περιορισμένα δικαίωματα,συγκεκριμένες ρυθμισεις δικτυου,διαχειριση καποιων ρυθμίσεων,απομακρυσμενη συνδεση,κοινη χρηση κλπ.

Ναι αλλα ο φιλος τα θελει ολα αυτα με το να πατησει μονο ενα μαγικο κουμπακι. Τωρα με το Dc  τον τρελλανες λιγο.

Ναι δικε μου,μιλάμε τα μυαλά μου χυθηκαν,να 'ουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε mirror και βαλε βασικους/universal τουλαχιστο για τα βασικα το χρηστη θα τον εχεις "ετοιμο" και απλα θα ανεβαζεις μετα στο συστημα οτι οδηγο λειπει εφοσον δεν ειναι domain μονο τοπικα στους σταθμους, αν ειμαι εκτος θεματος απλα αγνοησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλιοτερα οταν ηθελα να κανω κατι τετοιο μαζικα, εφτιαχνα ενα αρχειο .reg και εβρισκα πως κλεινω αυτο που ηθελα, απο το registry μεσω google και απλα το ετρεχα σε ολα τα πισια. 

 

Θελει μια δουλιτσα ψαξιματος στην αρχη αλλα καθαριζεις σχετικα ευκολα. Καποια tweakers που κυκλοφορουσαν δεν εκαναν ολα οσα ηθελα.

 

Εχω χρησιμοπιησει και το clone κατα καιρους και απλα μετα αλλαζα ip's και ονομα χρηστη για να μην εχω conficts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ο φιλος τα θελει ολα αυτα με το να πατησει μονο ενα μαγικο κουμπακι. Τωρα με το Dc  τον τρελλανες λιγο.

Και γω  νομίζεις πως δεν ήθελα να τον τρελλάνω; Απλά την αλήθεια του είπα.

Αν έχεις και αρκετά μεγάλο αποθηκευτικό χώρο στο δίκτυο σε καλυπτει και το mirror, ghost και τα σχετικά. Απλά θα τα ρυθμίσεις μια φορά και θα κάνεις restore το image όταν το χρειαστείς. Νομίζω πως το clonezilla μπορεί να κάνει backup και restore το image μέσα από το δίκτυο αν θυμάμαι καλά (έχουμε και μια ηλικία)

Πάντως όποιον τρόπο και να ακολουθήσεις θα χρειαστείς και την κατάλληλη υποδομή. Είναι καλη φάση και θα μάθεις πολλά ωραία κολπάκια κάνοντάς το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα pc έχουν διαφορετικό hardware η λύση του clone δεν ενδείκνυται. Εάν όντως είναι πολλά τα μηχανήματα να μπει ένας domain controller όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω. Φτιάχνεις τους χρήστες στον controller, βάζεις τους η/υ έναν έναν στο domain και έπειτα παίζεις από τον controller για mass installs μέχρι και με remote desktop. Θέλει χρόνο για να το κάνεις αυτο βέβαια και γνώσεις. 

 

 

Ενναλακτικά, εμπρός καλά μου χέρια… τώρα πάλι που το σκέφτομαι μετα από format μπορείς να γλυτώσεις χρόνο κάνοντας ένα ωραίο και πλούσιο package προγραμμάτων εδώ: https://ninite.com/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έιπα για images και cloning εννοούσα ένα image για το κάθε pc σε κάποιο file server.

Και όσο για το RIS, ξέχασα πως πως ο RIS δεν μπορεί να είναι ο PDC. Για το WDS δεν γνωρίζω, αλλά λογικά θα ισχύει το ίδιο. Εχουμε λεφτά να πετάμε για να αγοράζουμε servers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν τα pc έχουν διαφορετικό hardware η λύση του clone δεν ενδείκνυται. Εάν όντως είναι πολλά τα μηχανήματα να μπει ένας domain controller όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω. Φτιάχνεις τους χρήστες στον controller, βάζεις τους η/υ έναν έναν στο domain και έπειτα παίζεις από τον controller για mass installs μέχρι και με remote desktop. Θέλει χρόνο για να το κάνεις αυτο βέβαια και γνώσεις. 

 

 

Ενναλακτικά, εμπρός καλά μου χέρια… τώρα πάλι που το σκέφτομαι μετα από format μπορείς να γλυτώσεις χρόνο κάνοντας ένα ωραίο και πλούσιο package προγραμμάτων εδώ: https://ninite.com/

 

Aυτό αντιμετώπισα κ εγώ,κ γι αυτό ψαχνω αλλο τρόπο.

Το "εναλλακτικά" δουλευα ως τώρα,απλά θελω να δω αν υπαρχει αλλος τρόπος για να κερδίσω χρόνο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτο το τροπο που σου εχω στο συνημενο μπορεις να κανεις και απο διαφορετικο hardware σε xp και μετα 7 εποχης μηχανηματα. 

 

Υπαρχει και προγραμμα cloning που το κανει αυτο σε διαφορετικο hardware αλλα μου διαφευγει αυτη τη στιγμη το πως λεγεται. Οποιος το βρει ας το ποσταρει

XP_Hard_disk.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...