Προς το περιεχόμενο

Wifi printer - μη ορατός μέσω του Draytek Vigor 2760Vn


N3CR4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι πρέπει να ρυθμίσω το Vigor 2760Vn ώστε να τον κάνει ορατό στο δίκτυο και να μπορούν 2 pc να τυπώσουν ασύρματα;

 

Είναι σίγουρα κάτι στο router διότι έχω δοκιμάσει με 2 άλλα royter του ΟΤΕ και τον βλέπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εκτυπωτης συνδεεται αυτοματα στο draytek και στα Pc τον εχεις περασει σαν δικτυακο?μηπως στο ssid που συνδεεται ο Printer εχεις βαλει ap isolation που δεν αφηνει τον εναν wireless client να βλεπει τον αλλον?

Off topic που και που να κοιτας για Firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εκτυπωτης συνδεεται αυτοματα στο draytek και στα Pc τον εχεις περασει σαν δικτυακο?

Λοιπόν φίλε poulinos, στο draytek συνδέεται αυτόματα. Έχει κρατήσει δλδ το ssid και το pass και μπαίνει σε αυτό κάθε φορά που τον ανοίγω. Στα pc δεν τον έχω περάσει σαν δικτυακό ακόμη, διότι όταν πάω στο devices & printers> add a printer> add a network, wireless or a Bluetooth printer δεν τον εντοπίζουν. Πώς μπορώ να τον εγκαταστήσω σαν printer από την στιγμή που δεν τον βλέπουν όταν κάνουν scan για ασύρματους printer; Μήπως κανω κάτι λάθος σε αυτό το σημείο;

 

 

μηπως στο ssid που συνδεεται ο Printer εχεις βαλει ap isolation που δεν αφηνει τον εναν wireless client να βλεπει τον αλλον?

το σκέφτηκα και εγώ, όμως όχι, δεν έχω επιλέξει την επιλογή isolate member.

 

 

Off topic που και που να κοιτας για Firmware update.

Υπάρχει και δεν το έχω κάνει ακόμη. Θα έπρεπε λογικά να παίζει και με το παλιό firmware. Θα κάνω update να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε poulinos, στο draytek συνδέεται αυτόματα. Έχει κρατήσει δλδ το ssid και το pass και μπαίνει σε αυτό κάθε φορά που τον ανοίγω. Στα pc δεν τον έχω περάσει σαν δικτυακό ακόμη, διότι όταν πάω στο devices & printers> add a printer> add a network, wireless or a Bluetooth printer δεν τον εντοπίζουν. Πώς μπορώ να τον εγκαταστήσω σαν printer από την στιγμή που δεν τον βλέπουν όταν κάνουν scan για ασύρματους printer; Μήπως κανω κάτι λάθος σε αυτό το σημείο;

το σκέφτηκα και εγώ, όμως όχι, δεν έχω επιλέξει την επιλογή isolate member.

Υπάρχει και δεν το έχω κάνει ακόμη. Θα έπρεπε λογικά να παίζει και με το παλιό firmware. Θα κάνω update να δω.

δεν ηθελα να πω αυτοματα αλλα ασυρματα εννοουσα.κανονικα επειδη δεν ξερω αν θα τον δει απο εκει που λες δοκιμασε
να κανεις εγκατασταση απο το cd.στο cd οταν ξεκινας να τον περνας λογικα θα σου πει αν θες κανεις Local installation σαν να τον εχεις Usb
¨η διαμεσω Network.δες αν απο εκει τον βλεπει.επισης μπορεις να δεις αν κανεις Ping τον εκτυπωτη.ειτε μεσα απο το ρουτερ
ειτε μεσα απο τον εκτυπωτη μπορεις να δεις τι Ip εχει παρει και να δεις αν μπροεις να τον κανεις Ping.σιγουρεψου επισης
οτι δεν εχει τιποτα static ip ο Printer μεσα στις ρυθμισεις.διοτι αν πχ το δικτυο σου ειναι 192.168.1.χ και ο Printer
εχει ξεχασμενες τιποτα 10.10.10.χ τοτε δεν θα τον δεις.η βαζεις καρφωτα Ip ειτε απο dhcp
 
 
αρα δεν ειναι ουτε το ap isolation.Λογικα αμα το κλικαρεις θα πρεπει να μην αφηνει ουτε ping μετα νομιζω.
 
ναι κανονικα θαπρεπει να παιξει και με το παλιο firmware αλλα τυπικα θα εκανα και το καινουριο Update.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κανονικα θαπρεπει να παιξει και με το παλιο firmware αλλα τυπικα θα εκανα και το καινουριο Update.

Δεν ξέρω αν ήταν όντως το firmwate update αλλά του άλλαξα και ssid + firmware και έπαιξε. Όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ηταν καποιο bug του firmware.σε καθε περιπτωση καλο ηταν που το αλλαξες και καλο ειναι να κοιτας συχνα πυκνα για ποιο νεο Firmware διοτι λογικα θα ξαναβγει καποια στιγμη.το να αλλαξεις ssid δεν νομιζω να αλλαζει κατι εκτος αν πειραξες και αλλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...