Προς το περιεχόμενο

Το Apple CarPlay είναι διαθέσιμο σε περισσότερα από 200 μοντέλα αυτοκινήτων


Sintranil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε ακούσει και στο παρελθόν ότι η Apple σχεδιάζει να κυκλοφορήσει το δικό της αυτοκίνητο. Δεν γνωρίζουμε αν αυτό πραγματοποιηθεί κάποια στιγμή στο μέλλον. Το σίγουρο είναι όμως ότι έχει μπει δυναμικά στον χώρο της αυτοκινητοβιομηχανίας με το CarPlay.

Σύμφωνα με το 9to5Mac, το λειτουργικό σύστημα του CarPlay, το οποίο μοιάζει με μια απλούστερη μορφή του κλασικού iOS, είναι διαθέσιμο πλέον σε περισσότερα από 200 διαφορετικά μοντέλα αυτοκινήτων. Η τελευταία λίστα περιλαμβάνει οχήματα από την Audi, Mitsubishi και Volkswagen, που ήδη υπήρχαν στην αγορά, καθώς και μερικών μοντέλων που θα κυκλοφορήσουν το 2017. Ολόκληρη η λίστα των μοντέλων μπορεί να βρεθεί εδώ.

 

Προς το παρόν δεν έχουμε ακριβή νούμερα σε σύγκριση με το Google Rival Car OS και το Android Auto αλλά και οι 2 εταιρίες καλύπτουν τα μεγαλύτερα ονόματα κατασκευαστών. Τον περασμένο Οκτώβριο, το Android Auto ήταν διαθέσιμο σε 40 μοντέλα αυτοκινήτων που κυκλοφόρησαν το 2016, συμπεριλαμβανομένων κάποια της BMW, Fiat, Chrysler, Toyota και Lexus. Επιπλέον δεν χρειάζεται να αγοράσει κάποιος καινούργιο αυτοκίνητο για να έχει τη δυνατότητα του Android Auto ή του CarPlay μιας και υπάρχουν εξωτερικές προτάσεις κατασκευαστών όπως η Sony που κυκλοφορούν παρόμοια συστήματα. Τα συστήματα αυτά ενσωματώνονται στα περισσότερα αυτοκίνητα με κόστος που ξεκινά περίπου από τα $499 και πολλές φορές συνδυάζουν και τις δύο προτάσεις.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να δώσω 500$ για μια συσκευή που απλά μπορώ να συνδέσω iPhone μου..... και να μήν δώσω 115€ για μία Android tuch screen που έχει GPS - WiFi - Bluetooth πέρνει κάρτες μνήμης - κάνει και mirroring και λειτουργεί στο 95% των κινητών που κυκλοφορούν;

 

http://www.ebay.com/itm/142131638601?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Επεξ/σία από JS v.i.p.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να δώσω 500$ για μια συσκευή που απλά μπορώ να συνδέσω το κινητό μου..... και να μήν δώσω 115€ για μία Android tuch screen που έχει GPS - WiFi - Bluetooth πέρνει κάρτες μνήμης και κάνει και mirroring στο κινητό;

 

http://www.ebay.com/itm/142131638601?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Για τον ίδιο λόγο που έδωσε (όχι εσύ) 1000 ευρώ για τηλ..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να δώσω 500$ για μια συσκευή που απλά μπορώ να συνδέσω το κινητό μου..... και να μήν δώσω 115€ για μία Android tuch screen που έχει GPS - WiFi - Bluetooth πέρνει κάρτες μνήμης και κάνει και mirroring στο κινητό;

 

http://www.ebay.com/itm/142131638601?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Δεν σε σταματάει κανείς από το να πάρεις κάτι από το eBay, να περιμένεις ένα μήνα την παράδοση, να το εκτελωνίσεις, να κάνεις την τοποθέτηση και σε περίπτωση που βγάλει πρόβλημα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε ποσοι εχουν μπει στο θεμα των αγορων απο το εξωτερικο για να δουν οτι υπαρχει θεμα πλεον και ακομα και το κλασσικο φακελακι του ιμπει-ελτα με το προιον αξιας 4-5 ευρω μαλλον πλεον εκτελωνιζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να δώσω 500$ για μια συσκευή που απλά μπορώ να συνδέσω το κινητό μου..... και να μήν δώσω 115€ για μία Android tuch screen που έχει GPS - WiFi - Bluetooth πέρνει κάρτες μνήμης και κάνει και mirroring στο κινητό;

 

http://www.ebay.com/itm/142131638601?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Δεν σε σταματάει κανείς από το να πάρεις κάτι από το eBay, να περιμένεις ένα μήνα την παράδοση, να το εκτελωνίσεις, να κάνεις την τοποθέτηση και σε περίπτωση που βγάλει πρόβλημα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Και εκτός του κόστους εκτελωνισμού και της λογικής "χάλασε, το πετάω" είναι και θέμα ποιότητας κατασκευής, αλλά και ποιότητας ήχου.

 

Μπορεί να σου αρέσει στο πάτημα ενός κουμπιού να ακούς ένα μεγαλοπρεπέστατο "κλακ". Εμένα όχι.

 

Επίσης, μπορεί να σου αρκεί ο ενσωματωμένος ενισχυτής και το αποτέλεσμα ήχου που δίνει. Εμένα όχι.

 

Μου αρέσει να ακούω την φωνή του Michael Jackson διαφορετική από αυτήν του The Weeknd.

 

Δεν μιλάω για audiophile καταστάσεις και ορχήστρες, ούτε για door panels με 6 8άρια και 2 κόρνες σε κάθε πόρτα. Αλλά ακόμα και στα μαμά ηχεία, θέλω να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε ποσοι εχουν μπει στο θεμα των αγορων απο το εξωτερικο για να δουν οτι υπαρχει θεμα πλεον και ακομα και το κλασσικο φακελακι του ιμπει-ελτα με το προιον αξιας 4-5 ευρω μαλλον πλεον εκτελωνιζεται?

 

Πλάκα κάνεις; Πριν λίγο καιρό πήρα xiaomi από κίνα σε 10 μέρες με ελτά και 0 ευρώ εκτελωνισμό...

Δεν σε σταματάει κανείς από το να πάρεις κάτι από το eBay, να περιμένεις ένα μήνα την παράδοση, να το εκτελωνίσεις, να κάνεις την τοποθέτηση και σε περίπτωση που βγάλει πρόβλημα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Και να πέσει και ένας μετεωρίτης την ώρα που το παραλαμβάνεις στο κεφάλι σου.... Καλύτερα 500 ευρώ car play και το ... κεφάλι μας ήσυχο!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι ευελιξία δίνουν στον χρήστη.  Αν τρέχουν ios / android και είναι καρα-κλειδωμένα και θες 100+ ευρώ για αναβάθμιση χάρτη που να το βράσω.  Στο android auto διαβάζω ότι υπάρχουν δεκάδες περιορισμοί ακόμα και στο φόρτωμα εφαρμογών.

 

Στη mercedes αρκετά τρέχουν winCE και είναι απελπισία - κλειδωμένοι χάρτες - καθόλου ή περιορισμένα ελληνικά, κακό μενού - όχι touch screen και 2500+ ευρώ πάνω στην αρχική τιμή του αυτοκινήτου.  Άσε που σε παλαιότερα μοντέλα δεν βγάζουν χάρτες πια.

 

Κάτι φτηνά κινέζικα (dynavin) που πλασάρονται για αντικαταστάτες των original είναι πολύ κακή κατασκευή.

 

Κατά την άποψή μου - αυτή τη στιγμή είναι καλύτερο να έχεις ένα τηλέφωνο για πλοήγηση που να συνδέεται με BT με το HU (head unit) του αυτοκινήτου και να έχει δυνατότητα αναπαραγωγής μουσικής από το αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκτός του κόστους εκτελωνισμού και της λογικής "χάλασε, το πετάω" είναι και θέμα ποιότητας κατασκευής, αλλά και ποιότητας ήχου.

 

Μπορεί να σου αρέσει στο πάτημα ενός κουμπιού να ακούς ένα μεγαλοπρεπέστατο "κλακ". Εμένα όχι.

 

Επίσης, μπορεί να σου αρκεί ο ενσωματωμένος ενισχυτής και το αποτέλεσμα ήχου που δίνει. Εμένα όχι.

 

Μου αρέσει να ακούω την φωνή του Michael Jackson διαφορετική από αυτήν του The Weeknd.

 

Δεν μιλάω για audiophile καταστάσεις και ορχήστρες, ούτε για door panels με 6 8άρια και 2 κόρνες σε κάθε πόρτα. Αλλά ακόμα και στα μαμά ηχεία, θέλω να έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα.

 

Έχει και επώνυμα στα 500$ που κάνουν πολλά περισσότερα.

 

 

Δεν σε σταματάει κανείς από το να πάρεις κάτι από το eBay, να περιμένεις ένα μήνα την παράδοση, να το εκτελωνίσεις, να κάνεις την τοποθέτηση και σε περίπτωση που βγάλει πρόβλημα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Δεν υπάρχει εκτελωνισμός αδερφέ εδώ και χρόνια για αγορές κάτω απο κάποιο ποσό αλλά ακόμα και αυτό το κανονίζεις με αλλιώτικη ετικέτα.

Πας σε κάποιο κατάστημα και στο συνδέουν, και η SONY δεν στο δίνει τοποθετημένο. 

 

Το έχω παραγγείλει και το περιμένω από μέρα σε μέρα.... αυτήν την εβδομάδα θα το έχω λογικά οπότε θα σας πω και της εντυπώσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retromaniac μπες στο θεμα για τις αγορες απο το εξωτερικο και ριξε μια ματια, τι γινεται σε πολλες παραγγελιες πο εγιναν απο αρχες νοεμβριου και μετα. Ειναι τυχη αν θα σου τυχει αλλα θεμα υπαρχει δεν το αλιευσα εκ της κοιλίας μου ουτε θελω να τρολλαρω εκτος θεματος.

js vip αυτά που ισχυαν εδω και χρόνια με τις αγορες ανω-κατω των 22 ευρω (η 45 ευρω) και την ελευθερη αγορα μεσω ελτά τις γνωρίζαμε δεν γεννηθηκαμε χθες. Αλλα υπάρχει νεα οδηγια της ΕΕ που αν εφαρμοστει απαιτεί απο τις χώρες της ΕΕ εκτελωνισμό καθε δέματος εκτος ΕΕ ανεξαρτήτως αξίας. Αυτο βέβαια δε σημαινει οτι θα εφαρμοστεί, οι ενδείξεις ομως ειναι ανησυχητικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε ποσοι εχουν μπει στο θεμα των αγορων απο το εξωτερικο για να δουν οτι υπαρχει θεμα πλεον και ακομα και το κλασσικο φακελακι του ιμπει-ελτα με το προιον αξιας 4-5 ευρω μαλλον πλεον εκτελωνιζεται?

 

 

Retromaniac μπες στο θεμα για τις αγορες απο το εξωτερικο και ριξε μια ματια, τι γινεται σε πολλες παραγγελιες πο εγιναν απο αρχες νοεμβριου και μετα. Ειναι τυχη αν θα σου τυχει αλλα θεμα υπαρχει δεν το αλιευσα εκ της κοιλίας μου ουτε θελω να τρολλαρω εκτος θεματος.

js vip αυτά που ισχυαν εδω και χρόνια με τις αγορες ανω-κατω των 22 ευρω (η 45 ευρω) και την ελευθερη αγορα μεσω ελτά τις γνωρίζαμε δεν γεννηθηκαμε χθες. Αλλα υπάρχει νεα οδηγια της ΕΕ που αν εφαρμοστει απαιτεί απο τις χώρες της ΕΕ εκτελωνισμό καθε δέματος εκτος ΕΕ ανεξαρτήτως αξίας. Αυτο βέβαια δε σημαινει οτι θα εφαρμοστεί, οι ενδείξεις ομως ειναι ανησυχητικες.

 

 

Για να "εκτελωνιστεί" κάτι στην Ελλάδα θα πρέπει να έχει "τελωνιστεί" στην χώρα αποστολής, όταν ο πωλητής δηλώνει ότι: "δασμοί και έξοδα τελωνείου βαραίνουν τον αγοραστή" δεν φταίει το ebay.

 

Την πατάνε απρόσεκτοι και άτομα που δεν γνωρίζουν αγγλικά ή δεν διαβάζουν τους όρους που θέτει ο πωλητής. Δεν έχει αλλάξει κάτι τώρα, από πάντα ίσχυε αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τόσα σχόλια εδώ.......κανένα σχετικό με το Θέμα

 

Καλό το car play, τουλάχιστον ακούγεται καλό. Διότι είναι περιορισμένη η διάθεση του σε αυτοκίνητα. Πχ Toyota εντελώς εξαφανισμένη από την λίστα που είναι μία από τις κύριες αυτοκινητοβιομηχανίες στον κόσμο. 

Σε Peugeot μοντέλο του 2016 ενώ έγραφε ότι υποστηρίζεται γιοκ και το χειρότερο πλήρη άγνοια και από την αντιπροσωπεία. 

Έχει ακόμη δρόμο μπροστά. 

Όσο για τον φίλο που αναφέρει για κινεζιές 100-200-300 ευρώ κτλ ας έχει υπόψιν του ότι ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτόν τον μάταιο κόσμο, και αυτό του το λέω εντελώς φιλικά έχοντας ήδη προβεί σε αγορά 2DIn κινεζιές για το αυτοκίνητο. Σε σύγκριση με σύστημα carplay που έχω δουλέψει σε αυτοκίνητο πόρσε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τόσα σχόλια εδώ.......κανένα σχετικό με το Θέμα

 

Καλό το car play, τουλάχιστον ακούγεται καλό. Διότι είναι περιορισμένη η διάθεση του σε αυτοκίνητα. Πχ Toyota εντελώς εξαφανισμένη από την λίστα που είναι μία από τις κύριες αυτοκινητοβιομηχανίες στον κόσμο. 

Σε Peugeot μοντέλο του 2016 ενώ έγραφε ότι υποστηρίζεται γιοκ και το χειρότερο πλήρη άγνοια και από την αντιπροσωπεία. 

Έχει ακόμη δρόμο μπροστά. 

Όσο για τον φίλο που αναφέρει για κινεζιές 100-200-300 ευρώ κτλ ας έχει υπόψιν του ότι ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτόν τον μάταιο κόσμο, και αυτό του το λέω εντελώς φιλικά έχοντας ήδη προβεί σε αγορά 2DIn κινεζιές για το αυτοκίνητο. Σε σύγκριση με σύστημα carplay που έχω δουλέψει σε αυτοκίνητο πόρσε. 

Αυτο ειναι ενα θεμα ,αφορα τα καινουρια μοντελα παρολο που εχει μεγαλο κομματι των αυτοκινητοβιομηχανιων .

Εδω ο αλλος ειπε για 15 λιρες ... Οτι να'ναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...