Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Excel - Σύγκριση μεταξύ 2 τιμοκαταλόγων βάσει ID προϊόντος


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παίδες,

 

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί χρειάζομαι την βοήθεια από όσους γνωρίζουν μερικά πράματα παραπάνω από Excel.

 

Φανταστείτε να σας στέλνουν κάθε μέρα τιμοκαταλόγους με τα διαθέσιμα προϊόντα και να πρέπει να δείτε τι νέο προϊόν υπάρχει, τι εξαντλήθηκε, τι τιμή άλλαξε, και τι αποθεματικό άλλαξε, χωρίς όμως να έχουν στανταρ σειρά τα προϊόντα στους τιμοκαταλόγους.

 

Για παράδειγμα, χθες έλαβα αυτόν τον κατάλογο από τον προμηθευτή μου.

Link.png Site: Τιμοκατάλογος11/12/2016

 

και σήμερα έλαβα αυτόν τον κατάλογο

 

Link.png Site: Τιμοκατάλογος12/12/2016

 

Στον χθεσινό κατάλογο είχε κάποια προϊόντα που σήμερα δεν έχει, έχουν αλλάξει τις τιμές, έχουν αλλάξει και τα αποθεματικά του, ενώ σήμερα προστέθηκαν νέα είδη στα κελιά που στον χθεσινό κατάλογο είχε άλλο.

 

Πως θα μπορέσω να κάνω highlight τις διαφορές μεταξύ των καταλόγων βάσει το ID των προϊόντων;
Δηλαδή αντί να παρακολουθούνται κελιά, να παρακολουθείται το ID του κάθε προϊόντος και να μου κάνει highlight τις διαφορές σε τιμές, αφαιρέσεων προϊόντων, προσθήκης νέων προϊόντων και αλλαγής αποθεματικού.

 

Τι φόρμουλα θα χρειαστώ;

Τα παραδείγματα έχουν λίγα προϊόντα, καθημερινά έχω να κάνω με εκατοντάδες κωδικούς, και εδώ και 3 χρόνια τα κάνω 1-1 με το μάτι. Αυτό το πράμα με κούρασε αφάνταστα και μου δημιουργεί σύγχηση και θέλω μια λύση.

 

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το MS Office Excel 2007 (έχω και το Libre Office Calc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μάθε τη vlookup και θα σωθείς.

Αφού το ID παραμένει ίδιο, τότε με βάση αυτό θα φέρνεις τις τιμές από το ένα αρχείο στο άλλο και μετά τα συγκρίνεις όπως θες - if, απλό =, με το μάτι κτλ.

Στο παράδειγμα που έστειλες:

Στο δεύτερο αρχείο εισάγεις μία νέα στήλη ανάμεσα στην ποσότητα και την τιμή και στο κελί D2 βάζεις τη φόρμουλα

=vlookup(A2;[test1]Sheet!$A:$E;3;0)

Όπου Α2 είνια η τιμή που θα ψάξουμε, [test1]Sheet!$A:$E είναι το πεδίο στο οποίο θα ψάξουμε την τιμή (η πρώτη στήλη πρέπει να είναι αυτή που έχει ίδιες τιμές με αυτήν που ψάχνουμε, 3 είναι ο αριθμός της στήλης που θέλουμε να μας φέρει και το 0 είναι να ψάξει ακριβώς την ίδια τιμή.

Μετά κάνεις Drop down για να σου γεμίσει όλες τις γραμμές. Κάνεις το ίδιο για κάθε στήλη που θες να συγκρίνεις, αλλάζοντας κάθε φορά τον αριθμό της στήλης.

Αυτο το κάνεις και στα δύο αρχεία σε περίπτωση που κάποιος κωδικός λείπει από το δεύτερο.

 

Δεν ξέρω αν το αξήγησα καλά, αλλά αν την ψάξεις λίγο θα την καταλάβεις, πολύ χρήσιμη συνάρτηση.

 

Μετά κάνεις και μια macro όπως είπε ο Spect να το κάνεις αυτοματοποιημένο και θα είναι ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Pivot Tables κάνουν θαυματα ...

 

edit:

 

Επειδή είμαι στις καλές μου στο έφτιαξα :

 

1. Βάζεις και τις δύο λίστες όπως είναι το sheet "compare" προσθέτοντας στη 1η στήλη το χαρακτηριστικό της κάθε λίστας (εδώ 1 και 2 , μπορεί να είναι day1 day2 κλπ)

 

2. Πας στο φύλλο "Pivot" και κάνεις refresh το pivot table

 

3. Αν το πλήθος των διαφορετικών προιόντων της νέας σύγκρισης διαφέρει από τη παλιά τότε τραβάς προς τα κάτω τα κελιά στις στήλε Ε ως Η (ή σβήνεις αντίστοιχα)

 

- σου εμφανίζονται ποιά προϊόντα προτέθηκαν ή καταργήθηκαν και, για όσα υπάρχουν και στις δύο, τη διφορά τιμής.

 

- Υπάρχουν Conditional Formatting για να τονιζονται οι αλλαγές στο στοκ

 

- Τα φίλτρα στη γράμμή 5 λειτουργούν

 

(είναι excel 2016 ... δε ξέρω αν παίζει και σε 2007 ...)

 

...

 

Που στέλνω τιμολόγιο ?

 

test_compare.zip

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Pivot Tables κάνουν θαυματα ...

 

edit:

 

Επειδή είμαι στις καλές μου στο έφτιαξα :

 

1. Βάζεις και τις δύο λίστες όπως είναι το sheet "compare" προσθέτοντας στη 1η στήλη το χαρακτηριστικό της κάθε λίστας (εδώ 1 και 2 , μπορεί να είναι day1 day2 κλπ)

 

2. Πας στο φύλλο "Pivot" και κάνεις refresh το pivot table

 

3. Αν το πλήθος των διαφορετικών προιόντων της νέας σύγκρισης διαφέρει από τη παλιά τότε τραβάς προς τα κάτω τα κελιά στις στήλε Ε ως Η (ή σβήνεις αντίστοιχα)

 

- σου εμφανίζονται ποιά προϊόντα προτέθηκαν ή καταργήθηκαν και, για όσα υπάρχουν και στις δύο, τη διφορά τιμής.

 

- Υπάρχουν Conditional Formatting για να τονιζονται οι αλλαγές στο στοκ

 

- Τα φίλτρα στη γράμμή 5 λειτουργούν

 

(είναι excel 2016 ... δε ξέρω αν παίζει και σε 2007 ...)

 

...

 

Που στέλνω τιμολόγιο ?

Αδερφέ θα τσεκάρω το ντέμο σου αύριο στη δουλειά . Έτσι και με βολέψει το παράδειγμά σου θα σου στείλω μπισκότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ θα τσεκάρω το ντέμο σου αύριο στη δουλειά . Έτσι και με βολέψει το παράδειγμά σου θα σου στείλω μπισκότα.

 

Πρόσεχε τι λες ... δεν είμαι Ελλάδα !

 

 

---

 

btw: To παράδειγμα δουλεύει με την υπόθεση ότι στις λίστες των 2 ημερών υπάρχουν μόνο πράγματα που η ποσότητά τους είναι >0 ... δηλαδή πράγματα που διαθέτει ο προμηθευτής τη μέρα αυτή ... γι αυτό to pivot table γίνεται με βάση τη τιμή ... αν όχι πρέπει να γίνει μια μικρή αλλαγή και να γίνει με βάση τη ποσότητα.

 

btw2:

την total των στηλών απενεργοποίησέ την ... μπερδευει

 

btw3:

Το pivot γίνεται με βάση το όνομα για να είναι πιο ευκολοανάγνωστη η λίστα ... υποθέτω ότι κάθε όνομα είναι μοναδικό (δέν έχουν 2 ID το ίδιο όνομα).

 

btw4:

σε ποιό supermarket δουλεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε τι λες ... δεν είμαι Ελλάδα !

 

 

---

 

btw: To παράδειγμα δουλεύει με την υπόθεση ότι στις λίστες των 2 ημερών υπάρχουν μόνο πράγματα που η ποσότητά τους είναι >0 ... δηλαδή πράγματα που διαθέτει ο προμηθευτής τη μέρα αυτή ... γι αυτό to pivot table γίνεται με βάση τη τιμή ... αν όχι πρέπει να γίνει μια μικρή αλλαγή και να γίνει με βάση τη ποσότητα.

 

btw2:

την total των στηλών απενεργοποίησέ την ... μπερδευει

 

btw3:

Το pivot γίνεται με βάση το όνομα για να είναι πιο ευκολοανάγνωστη η λίστα ... υποθέτω ότι κάθε όνομα είναι μοναδικό (δέν έχουν 2 ID το ίδιο όνομα).

 

btw4:

σε ποιό supermarket δουλεύεις?

Χαχαχαχα καλώς τότε.

 

Δοκίμασα κάθε ενδεχόμενο, δυστυχώς μου έφαγε πολύ ώρα να φτιάξω τα tables χωρίς κιόλας να καταλάβω τι βγήκε και τι μπήκε. Μου φαίνεται ότι αυτή η δουλειά αναγκαστικά γίνεται με το μάτι, καθώς τα ID αλλάζουν (πχ μπορεί να μου έχει ο προμηθευτής AMD FX-8350 σε ένα ID, και να μου βάλει μετά πάλι τον FX-8350 σε άλλο ID γιατί απλά πρόκειται για άλλη παρτίδα και γιατί έτσι του την βάρεσε να το περάσει 2 φορές) το ίδιο και οι περιγραφές (πχ σήμερα μου λέει Samsung Galaxy J5 2016 Dual SIM, αύριο μου το έχει από άλλη παρτίδα Samsung Galaxy J510 Dual SIM 2016).

 

Σύγχηση. Η λύση είναι να κοιμάμαι περισσότερες ώρες (ή να μάθω advanced excel)

 

Για την ιστορία σε ηλεκτρονικάδικο δουλεύω (όπως κατάλαβες από τα παραπάνω - τα αρχεία που σήκωσα ήταν εντελώς ενδεικτικά για ευκολία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα καλώς τότε.

 

Δοκίμασα κάθε ενδεχόμενο, δυστυχώς μου έφαγε πολύ ώρα να φτιάξω τα tables χωρίς κιόλας να καταλάβω τι βγήκε και τι μπήκε. Μου φαίνεται ότι αυτή η δουλειά αναγκαστικά γίνεται με το μάτι, καθώς τα ID αλλάζουν (πχ μπορεί να μου έχει ο προμηθευτής AMD FX-8350 σε ένα ID, και να μου βάλει μετά πάλι τον FX-8350 σε άλλο ID γιατί απλά πρόκειται για άλλη παρτίδα και γιατί έτσι του την βάρεσε να το περάσει 2 φορές) το ίδιο και οι περιγραφές (πχ σήμερα μου λέει Samsung Galaxy J5 2016 Dual SIM, αύριο μου το έχει από άλλη παρτίδα Samsung Galaxy J510 Dual SIM 2016).

 

Σύγχηση. Η λύση είναι να κοιμάμαι περισσότερες ώρες (ή να μάθω advanced excel)

 

Για την ιστορία σε ηλεκτρονικάδικο δουλεύω (όπως κατάλαβες από τα παραπάνω - τα αρχεία που σήκωσα ήταν εντελώς ενδεικτικά για ευκολία)

 

Αν θες στείλε μου δυο λίστες με random τιμές να δω ...

 

πάντα μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο με το excel παρά "με το μάτι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...