Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για συγχρονισμο αλλα με καποια χαρακτηριστικα.


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ψαχνω ενα προγραμμα να συγχρονισω 2 δισκους αλλα με καποιες προυποθεσεις

 

Θα εξηγησω οσο γινεται πιο αναλυτικα τι θελω γιατι δεν με βολευει κατι διαφορετικο.

 

Έχω ένα λαπτοπ που παίζω μουσικη, το οποιο δεν το χρησιμοποιώ για οτιδηποτε άλλο. Το έχω στην τσαντουλα του και το βγαζω οταν παιζω. Ο φακελος της μουσικής είναι π.χ. d:\music\ (έχω ένα partision μονο για αυτο και στο αλλο ειναι το λειτουργικο). Δεν νομιζω να παιζει ρόλο αλλά ο δίσκος είναι ssd.

 

Όλο αυτό τον φάκελο τον έχω και σε εναν εξωτερικο δίσκο, τον οποιον τον βαζω στο σταθερό μου, οργανωνω τα κομάτια, σβήνω κάποια, προσθέτω άλλα κλπ. Σε πάαααρα πολούς φακέλους. Μεσα στον δίσκο έχω και άλλα πράγματα (video,eikones,games κλπ).

 

Τι έκανα μέχρι τώρα για να ενημερώσω το laptop. Έβαζα τον εξωτερικό δίσκο στο λαπτοπ, έσβηνα απο το d:\music όλο τον φάκελο και εκανα copy απο τον εξωτερικο στο d: του laptop όλο το,ενημερωμενο πλεον, music. Αν σκεφτείτε όμως, κάθε φορά ενα copy 200gb με usb 2 είναι σπαστικό.

 

Ψάχνω λοιπόν ένα πρόγραμμα, ΑΝ υπάρχει, που να κάνει το εξής:

 

Να δηλώσω οτι σαν source θέλω να παίρνει τον φάκελο music του εξωτερικού και σαν target τον φάκελο του φορητού και με συγχρονισμό να τους κάνει ίδιους. Οχι ολοκληρο δίσκο όμως

 

Προαιρετικά: Αν γίνεται να είναι μονόδρομος ο συγχρονισμός. Αν δηλαδή στο λαπτοπ σβήσω εναν φάκελο, μην σβηστει και στον εξωτερικό αλλά απο τον εξωτερικό να ξαναπεραστεί στο λαπτοπ.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδανικα καλο ειναι να το κανεις μονο σου με το total commander

και θα επιλεγεις copy μονο τα νεα αρχεια και οσα εχουν διαφορα στο μεγεθος,

 

με λιγο εξασκηση και ψαξιμο στο total commander θα δεις οτι ειναι απιστευτο πολυ - εργαλειο

 

επισης καλο προγραμμα ειναι το Grsync ... μια εκδοση του rsync με γραφικο για τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδανικα καλο ειναι να το κανεις μονο σου με το total commander

και θα επιλεγεις copy μονο τα νεα αρχεια και οσα εχουν διαφορα στο μεγεθος,

 

με λιγο εξασκηση και ψαξιμο στο total commander θα δεις οτι ειναι απιστευτο πολυ - εργαλειο

 

επισης καλο προγραμμα ειναι το Grsync ... μια εκδοση του rsync με γραφικο για τα windows.

 

Μου θυμιζει norton commander στο dos. Το θεμα δεν θελω χειροκινητα γιατι μπορει να εχω κανει αλλαγες σε 20 υποφακελους. Αντε βρες ποιους. Θα δοκιμασω σε λιγο το Grsync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμιζει αλλα ειναι Χ100 φορες καλυτερος ... δεν εχει σημασια που εχεις υποφακελους αυτο που θες το κανει με δυο επιλογες λιγο ψαξιμο θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ένας συγχρονισμός σε βόλευε;

Δοκίμασε το δωρεάν SyncExp.

Θα ορίσεις σαν host τον φάκελο στον εξωτερικό και σαν mirror τον φάκελο στον d:

Θα βάλεις τα 1,3,4 host->mirror και τα 2,5 αν θέλεις κάντα delete.

Αν θέλεις στο advanced options μπορείς να τσεκάρεις το Only sync files και να βάλεις *.mp3 και να προσθέσεις αν έχεις και άλλες μορφές αρχείων έτσι ώστε να συγχρονίζει μόνο τα αρχεία που θέλεις. Επίσης καλά είναι εδώ να τσεκάρεις και το Ayto Mode.

Αν θέλεις στο Task Name βάζεις ένα όνομα που σε βολεύει και μπορείς να δημιουργήσεις και άλλα tasks. Μετά απλά τσεκάρεις ποιο task και πατάς το πράσινο Play και περιμένεις.

 

Είναι πολύ απλό και εύκολο πρόγραμμα και αν δε θέλεις να κάνεις εγκατάσταση το πρόγραμμα υπάρχει και σε portable μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...