Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω το φακο 70-300 για νικον.πιο ND φιλτρο μου προτεινεται για αυτον το φακο;

Η επιλογη του φιλτρου εχει σχεση με το τι θελεις να κανεις οχι με τον φακό. Ο φακος απλα οριζει την διασταση του φίλτρου σου. Τα ND κόβουν φως. Ποσο ακριβως το οριζεις εσυ και οι αναγκες σου. Τι ακριβως θελεις να κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η επιλογη του φιλτρου εχει σχεση με το τι θελεις να κανεις οχι με τον φακό. Ο φακος απλα οριζει την διασταση του φίλτρου σου. Τα ND κόβουν φως. Ποσο ακριβως το οριζεις εσυ και οι αναγκες σου. Τι ακριβως θελεις να κανεις;

για εχω   ND φιλτρο για σονυ nex 5 με 3 στοπς και επειδη πηρα  την νικον με αυτο το τηλεφ.να παρω   φιλτρο nd  με 3 στοπς η 8 στοπς; γιατι ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη του οσο ανεβαινει. κυριως φυση και τοπια ασχολουμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πιστευεις οτι το nd θα σου προσφερει κατι ουσιαστικο σε αυτα τα mm?

η πιοτητα που σου προσφερει το ND ειναι απιστευτη ακομα και στα 3 στοπς.που ναi το πιο φθηνο στα 20 ευρω και ακομα πιο τσαμπα απο  ebay...και πολλες φορες δε μου ρχεται να επεξεργασω την εικονα σε φωτοσοπ εχοντας χρης το φιλτρο αυτο.και επειδη τωρα εχω αυτο το μινι τηλεφακο για αυτο ρωταω  
συν οτι κανω  long exposure    και ναι με βοηθα
Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπερδευεις λιγο ρε φιλε :)

 

λες οτι η ποιοτητα που προσφερει το nd ειναι απιστευτη... ποια ποιοτητα; μηπως αναφερεσαι ως προς το αποτελεσμα;;

 

αν κανεις long exposure με αυτον τον φακο σιγουρα εχει να σου προσφερει! θα προτεινα πανω απο 3 στοπ δεδομενου οτι θα χρησιμοποιειται κατα τη διαρκεια της μερας η πριν το απογευμα!

 

επισης δεν καταλαβαινω τι εννοεις πως με το φιλτρο nd δε χρειαζεσαι επεξεργασια στο photoshop! δεν το αντικαθιστα σε καποιο βαθμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπερδευεις λιγο ρε φιλε :)

 

λες οτι η ποιοτητα που προσφερει το nd ειναι απιστευτη... ποια ποιοτητα; μηπως αναφερεσαι ως προς το αποτελεσμα;;

 

αν κανεις long exposure με αυτον τον φακο σιγουρα εχει να σου προσφερει! θα προτεινα πανω απο 3 στοπ δεδομενου οτι θα χρησιμοποιειται κατα τη διαρκεια της μερας η πριν το απογευμα!

 

επισης δεν καταλαβαινω τι εννοεις πως με το φιλτρο nd δε χρειαζεσαι επεξεργασια στο photoshop! δεν το αντικαθιστα σε καποιο βαθμο

ναι λεω ως προς το αποτελεσμα.για την επεξεργασια σχετικο ειναι μιας και το αποτελεσμα ειναι ηδη καλο χωρις να χρειαζεται να πεζω με  highlights shadows  .δεν με αρεσει να ζωγραφιζω τελειως την εικονα με saturation
τελοσπαντως,θα παω για 8 στοπς τελικα 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η πιοτητα που σου προσφερει το ND ειναι απιστευτη ακομα και στα 3 στοπς.που ναi το πιο φθηνο στα 20 ευρω και ακομα πιο τσαμπα απο  ebay...και πολλες φορες δε μου ρχεται να επεξεργασω την εικονα σε φωτοσοπ εχοντας χρης το φιλτρο αυτο.και επειδη τωρα εχω αυτο το μινι τηλεφακο για αυτο ρωταω  
συν οτι κανω  long exposure    και ναι με βοηθα

 

Άλλο σε ρώτησε ο blue. Σε αυτά τα mm (δηλαδή τηλεφακό) σε βολεύει να έχεις ND φίλτρο? Έχεις θέματα δηλαδή για long exposure με τηλεφακό? Συνήθως στου ευρυγώνιους και τους standard zoom τα φοράμε γι' αυτό απορώ κι εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω κάποια φίλτρα nd και graduated με budget έως 100€(μπορεί να γίνει η αγορά μεσα στο καλοκαίρι, αν όχι σύντομα). Θα προτημούσα να χρησιμοποιήσω τετράγωνα φίλτρα, γιατί παιδεύεσαι κατά την αλλαγή βιδωτών φίλτρων. Έχω βρει αυτό το kit http://www.citisshop.com/cokin-h3h0-25-gradual-nd-filter-kit-plus-filter-holder. Δεν ξέρω αν αξίζει. Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα cokin αποτελουν μια τιμια λυση για να ξεκινησεις! μη νομιζεις παντως οτι ειναι πιο ευκολο απο το βιδωσε ξεβιδωσε, τουναντιον θα ελεγα

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αυτά είναι gradient nd. Για απλό nd τι προτείνεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω Formatt Hitech - σειρα Firecrest.... η καλυτερη σειρα που εχει περασει απο τα χερια μου!!!

 

Βεβαια το φιλτρο εχει πολυ πιο ακριβα απο οσο ολο το συστημα που παραθετεις, παρολα αυτα δεν γνωριζω καποια καλη λυση που να βγαινει οικονομικοτερα (πιθανως να υπαρχει, απλα εγω δε γνωριζω).... Δες και μια λυση σε HAIDA.... εχουν πολυ καλη φημη και λογικες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω Formatt Hitech - σειρα Firecrest.... η καλυτερη σειρα που εχει περασει απο τα χερια μου!!!

 

Βεβαια το φιλτρο εχει πολυ πιο ακριβα απο οσο ολο το συστημα που παραθετεις, παρολα αυτα δεν γνωριζω καποια καλη λυση που να βγαινει οικονομικοτερα (πιθανως να υπαρχει, απλα εγω δε γνωριζω).... Δες και μια λυση σε HAIDA.... εχουν πολυ καλη φημη και λογικες τιμες

Γίνεται να βάλω κυκλικό φίλτρο στον φακό και από πάνω το τετράγωνο?

Επίσης αυτό το φίλτρο είναι καλό? http://www.citisshop.com/walimex-pro-slim-neutral-density-nd1000-coated-72-mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται να βάλω κυκλικό φίλτρο στον φακό και από πάνω το τετράγωνο?

 

Μπορω να στο αναπτυξω αλλα η συνοπτικη απαντηση ειναι οχι :).... αν καταφερεις να το κανεις.... δεν θα το ξαναπροσπαθησεις :)

 

-------------------

 

αντι να πειραματιζεσαι και το "φτηνο" να σου βγει ακριβο δλδ να παρεις κατι που δεν ειναι καλο και εν τελη να πρεπει να παρεις ΚΑΙ το καλο, προτιμησε απ ευθειας κατι καλο.... παρε ενα HOYA που ειναι εγγυηση

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται να βάλω κυκλικό φίλτρο στον φακό και από πάνω το τετράγωνο?

 

Μπορω να στο αναπτυξω αλλα η συνοπτικη απαντηση ειναι οχι :).... αν καταφερεις να το κανεις.... δεν θα το ξαναπροσπαθησεις :)

 

-------------------

 

αντι να πειραματιζεσαι και το "φτηνο" να σου βγει ακριβο δλδ να παρεις κατι που δεν ειναι καλο και εν τελη να πρεπει να παρεις ΚΑΙ το καλο, προτιμησε απ ευθειας κατι καλο.... παρε ενα HOYA που ειναι εγγυηση

Οκ ευχαριστώ !! :) Επεξ/σία από fatsas2222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...