Προς το περιεχόμενο
Φίλτρα για φωτογραφικές μηχανές, βασικές αρχές και πως να επιλέξουμε το κατάλληλο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, gkpapad είπε

Το grad ετσι κι αλλιώς έχει άλλο σκοπό απο αυτά.

Το "νορμάλ" (οχι grad τελοσπαντων) nd θα σου δώσει συνολικά μεγαλύτερη έκθεση/μικρότερες ταχύτητες, το οποίο έχει νόημα σε συγκεκριμένες συνθήκες (αν τραβας πχ εξωτερικα με φλας που δεν εχουν hss και ανοιχτά διαφράγματα οπότε θές να κατέβεις οπωσδήποτε σε shutter speed ή αν θες να κάνεις long exposure) αλλιώς δεν βλεπω το λόγο να το χρησιμοποιήσεις.

Για variable δεν εχω ιδέα τι παίζει οπτικά, θέλει ψάξιμο με reviews και τεστ αν υπάρχουν, για να βγει άκρη.

Οσο για τα τετράγωνα είναι κυρίως για στημένες λήψεις, με τρίποδο και ησυχια για να παίξεις με τα φίλτρα και να τα φερεις εκει που πρέπει ακριβώς, να υπολογίσεις stop κλπ κλπ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 142
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Καλησπέρα σε όλους Με σκοπό την οργάνωση της θεματολογίας, ώστε να έχουμε πληροφορίες που λίγο πολύ όλοι ψάχνουμε, φτιάχνω αυτό το μικρό άρθρο που πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς νέους χρήστες. Το άρθρ

Χαρά στο κουράγιο σου ρε Κώστα, το πόσο αγαπάς τα φίλτρα φαίνεται από τις άρτιες γνώσεις σου που πολύ σωστά μετέφερες στο κείμενό σου.    Θα προσθέσω μόνο κάποιες λεπτομέρειες:   1. Τα UV σε νυχτε

Φίλε μου κι εγώ δεν πιστεύω πως το graduated nd είναι λύση στο πρόβλημά σου. Κατ'αρχήν χρειάζεται χρόνο για να το βάζεις και να το βγάζεις. Το τετράγωνο θέλει ακόμα πιο πολύ χρόνο από το στρόγγυλο συν

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για εν κινήσει που ανέφερες πριν δεν νομίζω οτι ούτε το στρογγυλό grad θα σε βολέψει αφού δεν θα προλάβεις παντα να το στρέψεις στη θέση που πρέπει, οπότε ίσως και να χάνεις λήψεις.

Οπως είπα και στην αρχή θεωρώ οτι είναι ένα πρόβλημα που λύνεται στο post στις περισσότερες λήψεις, οπότε δεν ασχολούμαι περαιτέρω με αυτα τα φίλτρα.

Απο κει και πέρα επειδή δεν μπορώ να ξερω ακριβώς πως τραβάς, αν δεν πάρεις ενα για τη δοκιμή δεν θα μάθεις αν όντως σε βολεύει, ασχετα με το τι λεώ εγώ ή όποιος άλλος! 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φίλε μου κι εγώ δεν πιστεύω πως το graduated nd είναι λύση στο πρόβλημά σου. Κατ'αρχήν χρειάζεται χρόνο για να το βάζεις και να το βγάζεις. Το τετράγωνο θέλει ακόμα πιο πολύ χρόνο από το στρόγγυλο συν του ότι είναι πιο εύθραυστο. Δεν μπορείς να το έχεις συνέχεια πάνω. Επίσης στο στρόγγυλο είναι σε συγκεκριμένο σημείο το graduation, δεν μπορείς να το μετακινήσεις πάνω κάτω όπως το τετράγωνο για να το φέρεις εκεί που θες ανάλογα με το κάδρο σου. Επιπλέον αν δεν είναι ίσιος ο ορίζοντας αλλά υπάρχουν κτίρια, δέντρα, βουνά κλπ, αυτά θα σου βγαίνουν σκοτεινά.

Εν κατακλείδι η διόρθωση στο post είναι πιστεύω κι εγώ η καλύτερη λύση. Μπορείς να τραβάς αυτόματα brackets αν το υποστηρίζει η μηχανή σου στην περίπτωση που είναι τόσο μεγάλο το dynamic range της λήψης.

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, Axelfc είπε

Φίλε μου κι εγώ δεν πιστεύω πως το graduated nd είναι λύση στο πρόβλημά σου. Κατ'αρχήν χρειάζεται χρόνο για να το βάζεις και να το βγάζεις. Το τετράγωνο θέλει ακόμα πιο πολύ χρόνο από το στρόγγυλο συν του ότι είναι πιο εύθραυστο. Δεν μπορείς να το έχεις συνέχεια πάνω. Επίσης στο στρόγγυλο είναι σε συγκεκριμένο σημείο το graduation, δεν μπορείς να το μετακινήσεις πάνω κάτω όπως το τετράγωνο για να το φέρεις εκεί που θες ανάλογα με το κάδρο σου. Επιπλέον αν δεν είναι ίσιος ο ορίζοντας αλλά υπάρχουν κτίρια, δέντρα, βουνά κλπ, αυτά θα σου βγαίνουν σκοτεινά.

Εν κατακλείδι η διόρθωση στο post είναι πιστεύω κι εγώ η καλύτερη λύση. Μπορείς να τραβάς αυτόματα brackets αν το υποστηρίζει η μηχανή σου στην περίπτωση που είναι τόσο μεγάλο το dynamic range της λήψης.

Πολύ ωραίο το portfolio στην υπογραφή! Μπράβο!

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
38 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Πολύ ωραίο το portfolio στην υπογραφή! Μπράβο!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!

• Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια συνχομπιστες φωτογραφοι , επειτα απο αγορα Hoya HD Digital Filter cpl για τον sigma μου 17-50 πηρα πισω τα χρηματα μου απο αμαζον λογω μεγαλης καθυστερησης και σκεφτομαι τωρα και ενα πιο ποιοτικο ND φιλτρο (καλο και τιμιιο το ζομει βεβαια οπως εχω ξανα πει) κατα προτιμηση Variable.Λετε να στραφω σε Hoya η B+W ;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.