Προς το περιεχόμενο

Τι κερδίζει ο εργοδότης με τις μηνιαίες συμβάσεις εργασίας;


karsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έκατσα και το διάβασα. Όλο. Έχασα 10 λεπτά απ' τη ζωή μου. Σε κανένα σημείο δε γίνεται αναφορά για αυτοτελούμενη μετατροπή της σύμβασης ακόμα και αν πρόκειται για διαφορετικές εταιρείες / διαφορετικό εργοδότη και απλά εδρεύουν στον ίδιο χώρο. 

 

Θα ήταν υπερβολικά παράλογο κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω κανει δυο 4μηνες συμβάσεις απο την 1Ιουνίου που η τελευταια ληγει τον γεναρη. Τωρα νομιζω θα μου ξανανεωσει την συμβαση για Φεβρουάριο μεχρι Μάιο. Τοτε θα γινει αοριστου; αναφερομαι στον ιδιο εργοδότη. Τι να προσεξω στην καινουργια συμβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω κανει δυο 4μηνες συμβάσεις απο την 1Ιουνίου που η τελευταια ληγει τον γεναρη. Τωρα νομιζω θα μου ξανανεωσει την συμβαση για Φεβρουάριο μεχρι Μάιο. Τοτε θα γινει αοριστου; αναφερομαι στον ιδιο εργοδότη. Τι να προσεξω στην καινουργια συμβαση;

 

Δεν ειναι καθολου σιγουρο φιλε μου οτι θα σου κανει αοριστου .Το πιο πιθανο μεγιστο ετησια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι στα σκλαβοπάζαρα. Ο νόμος πρέπει να τηρείται. Δεν είναι θέμα φορολογίας και κυβερνήσεων, είναι ότι ο Έλληνας εργοδότης το παίζει τσιφλικάς και βλέπει τους εργαζόμενους σαν βάρος/αναγκαίο κακό για την ευημερία του. Είναι και αυτό ένας λόγος για την οικονομική κρίση, ότι οι καλύτεροι πηγαν έξω και ξεμειναμε από μυαλά. 25 χρόνια στην αγορά εργασίας έχω δει πολλά και δυστυχώς το συμπέρασμα για την ελληνική εργοδοσία ειναι πάντα το ίδιο. Στο εξωτερικό αν δουν οτι εργάζεσαι και τους φέρνεις κέρδος σου δίνουν benefits επειδή θέλουν να σε κρατήσουν. Εδώ απλά σε ξεζουμιζουν και αν ζητήσεις αύξηση ή πληρωμή υπερωριών σου λένε έτσι είναι εδώ άμα σου αρέσει. Επειδή τα Σαββατοκύριακα συνωστίζονται στον Παρνασσό

Με τέτοιους φόρους οι επιχειρήσεις δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά, δεν θα μπορέσουν να αντέξουν να δίνουνε τόσα benefits στους εργαζόμενους, αν κλείσουν θα μείνουν όλοι άνεργη και τότε θα είναι χίλιες φορές χειρότερο για όλους. έλα λίγο στην θέση ενός εργοδότη, και θα καταλάβεις ότι άπλα δεν γίνεται διαφορετικά, η μονή λύση είναι να μειωθούν η φόροι στις επιχειρήσεις.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα και το διάβασα. Όλο. Έχασα 10 λεπτά απ' τη ζωή μου. Σε κανένα σημείο δε γίνεται αναφορά για αυτοτελούμενη μετατροπή της σύμβασης ακόμα και αν πρόκειται για διαφορετικές εταιρείες / διαφορετικό εργοδότη και απλά εδρεύουν στον ίδιο χώρο.

 

Θα ήταν υπερβολικά παράλογο κιόλας.

Δεν ειμαι νομικός, αν κάνεις τέτοια και σου έρθει κάποια στιγμή ραβασάκι από την επιθεώρηση, θα στα εξηγήσουν με το νι και με το σίγμα

Εγω εχω κανει δυο 4μηνες συμβάσεις απο την 1Ιουνίου που η τελευταια ληγει τον γεναρη. Τωρα νομιζω θα μου ξανανεωσει την συμβαση για Φεβρουάριο μεχρι Μάιο. Τοτε θα γινει αοριστου; αναφερομαι στον ιδιο εργοδότη. Τι να προσεξω στην καινουργια συμβαση;

Αν είναι τρεις συνεχόμενες συμβάσεις και ο χώρος εργασίας και το αντικείμενο εργασίας είναι τα ίδια, δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι, συνεχιζεις κανονικά. Αν κάποια στιγμή δεν σου ανανεώσει τις σύμβαση, του κλείνεις ραντεβού στην επιθεώρηση, τα υπόλοιπα άστα για αυτήν

Με τέτοιους φόρους οι επιχειρήσεις δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά, δεν θα μπορέσουν να αντέξουν να δίνουνε τόσα benefits στους εργαζόμενους, αν κλείσουν θα μείνουν όλοι άνεργη και τότε θα είναι χίλιες φορές χειρότερο για όλους. έλα λίγο στην θέση ενός εργοδότη, και θα καταλάβεις ότι άπλα δεν γίνεται διαφορετικά, η μονή λύση είναι να μειωθούν η φόροι στις επιχειρήσεις.

Κάποια στιγμή σε κάποια εταιρεία που εργαζομουν, πήγα να βρω κάποιο προμηθευτή και που με πήρε παρά πέρα και με ρωτάει πόσες ώρες πια δουλεύω και αν πληρώνομαι τις υπερωρίες. Του είπα ότι χτυπάω 12ωρα εξαημερα και δεν πληρώνομαι τις υπερωρίες. Μου απάντησε "να ξέρεις ότι πετυχαίνω συχνά το αφεντικό σου στο καζίνο στην Πάρνηθα". Είχα τρόπο να εξακριβωσω ότι έλεγε αλήθεια. Οταν κάποια στιγμή παραιτήθηκα ζήτησα τις υπερωρίες και γέλασε. Τον πηγα στην επιθεώρηση και πήρα τα 8 χιλιάρικα που μου χρωστούσε στο πι και φι. Και δεν έπεσα στην περίπτωση. Είναι ο κανόνας. Οπότε άλλου αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τος εταιιες που ¨νοικιαζουν" μισθωτους σε οργανισμους , τραπεζες κλπ συμβαινει το εξης: Σε "επινοικιαζουν" αν ο ορος ειναι σωστος σε αλλη δικη τους εταιρια και φαινεται οτι δουλευεις σε αυτη τυπικα .

Μολις ληξει η συμβαση σου αλλαζουν εταιρια για να μην αποκτας δικαιωματα χωρις να αλλαζεις αντικειμενο εργασιας .

 

Το ζω παρα πολυ καλα 3 χρονια τωρα απο μελη της οικογενειας μου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο γινει σιγα σιγα ο κανονας για τους εργαζομενους, γιατι να μην το επεκτεινουμε και στους πολιτικους ;

Η κυβερνηση που θα εκλεγεται, να ειναι με μηνιαια συμβαση, η οποια θα ανανεωνεται στο τελος του μηνα,  αν τηρει της προγραμματικες της δηλωσεις στο ακεραιο ,  με ηλεκτρονικη ψηφοφορια.

Το ιδιο και για την αντιπολιτευση,  αν ειναι ατομα  που απλα τρυπωσαν στο κοινοβουλιο για να ξεχειμωνιασουν με υψηλες απολαβες,  γιατι να περιμενει ο κοσμος να παρουν ποδι μετα 4 χρονια ;

 

 

Η μεγαλύτερη βλακεία που εχω ακούσει. Εδώ κατακρίνονται παγκοσμίως τα πολιτικά συστήματα ότι λόγω των τετραετιών ενθαρρύνουν τους πολιτικούς να σκέφτονται κοντόφθαλμα. Φαντάσου πόσο κοντόφθαλμα θα σκέφτονταν έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή σε κάποια εταιρεία που εργαζομουν, πήγα να βρω κάποιο προμηθευτή και που με πήρε παρά πέρα και με ρωτάει πόσες ώρες πια δουλεύω και αν πληρώνομαι τις υπερωρίες. Του είπα ότι χτυπάω 12ωρα εξαημερα και δεν πληρώνομαι τις υπερωρίες. Μου απάντησε "να ξέρεις ότι πετυχαίνω συχνά το αφεντικό σου στο καζίνο στην Πάρνηθα". Είχα τρόπο να εξακριβωσω ότι έλεγε αλήθεια. Οταν κάποια στιγμή παραιτήθηκα ζήτησα τις υπερωρίες και γέλασε. Τον πηγα στην επιθεώρηση και πήρα τα 8 χιλιάρικα που μου χρωστούσε στο πι και φι. Και δεν έπεσα στην περίπτωση. Είναι ο κανόνας. Οπότε άλλου αυτά

δεν θεωρείς ότι είναι παρανοϊκό αυτό που λες, "Είναι ο κανόνας"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θεωρείς ότι είναι παρανοϊκό αυτό που λες, "Είναι ο κανόνας"?

 

Μα φυσικά... που ακούστηκε επιχείρηση να κλείνει στην Ελλάδα; Ολοι στο καζίνο τα τρώνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικά... που ακούστηκε επιχείρηση να κλείνει στην Ελλάδα; Ολοι στο καζίνο τα τρώνε.

έλα ντε που ακούστηκε τέτοιο πράμα, τα κακά αφεντικά φταίνε...

 

αχ πολύ αριστεριτιδα έχει πέσει στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικά... που ακούστηκε επιχείρηση να κλείνει στην Ελλάδα; Ολοι στο καζίνο τα τρώνε.

ή μεταφέρουν την έδρα στη Βουλγαρία

έλα ντε που ακούστηκε τέτοιο πράμα, τα κακά αφεντικά φταίνε...

 

αχ πολύ αριστεριτιδα έχει πέσει στην Ελλάδα

ο σεβασμός των δικαιωμάτων του εργαζομένου και η τήρηση του νόμου δεν έχει να κάνει με πολιτικές τοποθετήσεις αλλά με το ήθος. 

Άσε που πολλοί μπορούν να συμπεράνουν από αυτά που λες  οτι για την δεξιά αποτελεί μαγκιά η παρανομία και η εκμετάλλευση των εργαζομένων πράγμα που εννοείται οτι δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σεβασμός των δικαιωμάτων του εργαζομένου και η τήρηση του νόμου δεν έχει να κάνει με πολιτικές τοποθετήσεις αλλά με το ήθος. 

Άσε που πολλοί μπορούν να συμπεράνουν από αυτά που λες  οτι για την δεξιά αποτελεί μαγκιά η παρανομία και η εκμετάλλευση των εργαζομένων πράγμα που εννοείται οτι δεν ισχύει.

ήθελα να ξέρα αν είχες κάποια επιχειρήσει τι θα έκανες. Ήθος πανό από όλα, δίνοντας τα πάντα στους εργαζόμενους με αποτέλεσμα να κλείσει η επιχειρήσει έστελνες κόσμο στην ανεργία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να ξέρα αν είχες κάποια επιχειρήσει τι θα έκανες. Ήθος πανό από όλα, δίνοντας τα μπάντα στους εργαζόμενους με αποτέλεσμα να κλείσει η επιχειρήσει έστελνες κόσμο στην ανεργία?

Το νόμο τον ορίζει η Πολιτεία και όχι ο καθένας μας κατά το δοκούν. Όταν μία εταιρεία καθυστερεί πολύ την μισθοδοσία αλλά συνεχίζει να προσλαμβάνει τετραωρους αβερτα κάτι βρωμάει.

Δεν θα μου άρεσε να προσποιουμαι ότι έχω αγρόκτημα με σκλάβους σε φυτεία της Λουιζιάνα. Οπότε άνοιξα δική μου επιχείρηση on line και την διαχειριζομαι μόνος μου. Αρχή μου είναι μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν. Καλή διασκέδαση στην Πάολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιους φόρους οι επιχειρήσεις δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά, δεν θα μπορέσουν να αντέξουν να δίνουνε τόσα benefits στους εργαζόμενους, αν κλείσουν θα μείνουν όλοι άνεργη και τότε θα είναι χίλιες φορές χειρότερο για όλους. έλα λίγο στην θέση ενός εργοδότη, και θα καταλάβεις ότι άπλα δεν γίνεται διαφορετικά, η μονή λύση είναι να μειωθούν η φόροι στις επιχειρήσεις.

Δηλαδή δεν έχεις δει επιχειρήσεις με τεράστια κέρδη να έχουν κόσμο με συμβάσεις τέτοιου τύπου που αναφέρονται εδώ?

Για την επιβίωση το κάνουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόμο τον ορίζει η Πολιτεία και όχι ο καθένας μας κατά το δοκούν. Όταν μία εταιρεία καθυστερεί πολύ την μισθοδοσία αλλά συνεχίζει να προσλαμβάνει τετραωρους αβερτα κάτι βρωμάει.

Δεν θα μου άρεσε να προσποιουμαι ότι έχω αγρόκτημα με σκλάβους σε φυτεία της Λουιζιάνα. Οπότε άνοιξα δική μου επιχείρηση on line και την διαχειριζομαι μόνος μου. Αρχή μου είναι μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν. Καλή διασκέδαση στην Πάολα.

 

Η λογική λέι ότι καθυστερούν την μισθοδοσία γιατί άπλα δεν έχουν λεφτά να δώσουν, και όχι επειδή οι εργοδότες είναι όλοι λαμόγια.(οκ σίγουρα θα υπάρχουν και από αυτούς άλα δεν είναι ο κάνονας!)

σύμφωνο με το "μην κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνουν" άλα αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι, ότι είναι καλύτερα κάποιος να δουλεύει έστω και με αυτές τις συμβάσεις από το να μην δουλεύει καθόλου.

 

 

Δηλαδή δεν έχεις δει επιχειρήσεις με τεράστια κέρδη να έχουν κόσμο με συμβάσεις τέτοιου τύπου που αναφέρονται εδώ?

Για την επιβίωση το κάνουν?

 

ναι και για την επιβίωση το κάνουν, γιατί μπορεί σε μερικούς μήνες π.χ. να χειροτερέψει η οικονομία και η επιχειρήσει να χάσει αρκετό τζίρο και κέρδη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πληρώνει τόσους υπαλλήλους οπός πριν, οπότε σε μια τέτοια κατάσταση άπλα θα απέλυε ένα μέρος εργαζόμενων χωρίς να επιβαρυνθεί με αποζημιώσεις, αν ώμος τους είχε προσλάβει κανονικά η επιχειρήσει δεν θα μπορούσε να δώσει τόσες πολλές αποζημιώσεις μαζεμένες και θα πτώχευε και εστί ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι θα μένανε άνεργη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...