Προς το περιεχόμενο

TV για αίθουσα διδασκαλίας


froggy1077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

θέλουμε να αγοράσουμε tv για αίθουσα διδασκαλίας (δημοτικού), με όριο 400€ οκ-450€ βαριά.Η χρήση θα είναι προβολή διδακτικού υλικού & ντοκιμαντέρ από κάποιο Laptop,internet,σκληρό δίσκο,usb.

Διορθώστε με αν δεν το σκέφτομαι σωστά, θεωρώ, από διάφορα τεχν.χαρακτηριστικά που διάβασα ότι αυτά που χρειάζονται είναι :

HDMI

USB (να αναπαράγει κατευθείαν το υλικό)

Ενσωματωμένο wifi (θα συνδέεται η tv στο κεντρικό router και θα γίνεται η πλοηγήσει με πχ webos σαν της LG?) ή θα συνδέω το laptop στο router και η tv θα προβάλει το υλικό μέσω wifi ή hdmi?

ETHERNET για να χρησιμοποιώ καλώδιο για το router?

Ίσως card reader, για μετά από φωτογράφιση?

Υπόλοιπες συνδέσεις, όπως scart ή άλλες θα χρειαστούν?

Θα ήθελα να είμαστε σε μέγεθος >43'' όμως πρέπει να πάμε κοντά στα 500€.

Έβλεπα πχ την LG 49LH630V 49".

Τι θα μας προτείνατε σε 48-50'' με τα χαρακτηριστικά που πιστεύετε 'ότι πρέπει να έχει?

Η αγορά θα γίνει μέχρι το πέρας των χριστουγέννων από Β.Ελλάδα λόγω μεταφορτώσεων από μτφ σε μεταφορική

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε για αίθουσα δημοτικού φαντάζομαι ότι ο τελευταίος μαθητής θα κάθεται αρκετά πίσω (4+ μέτρα) οπότε θα σε στεναχωρήσω και θα σου πω ότι θες τουλάχιστον 55'' για να είναι ευανάγνωστο το όποιο διδακτικό υλικό...πρέπει να ανεβείτε σε μπάτζετ, οι 48-50'' είναι μικρές για τέτοια χρήση.

Η άλλη λύση είναι ο προτζέκτορας αλλά έχει το μείον του μικρού θορύβου και ότι θέλει σκοτεινό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο για την απόσταση, όμως δεν υπάρχει επιλογή, θα πρέπει να γίνονται παραχωρήσεις, που σημαίνει μερική αναδιάταξη θρανίων όταν γίνεται χρήση της tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μεγαλύτερη δυνατή επιλογη. Πχ F&U FLS55700N. Οκ ναι μεν F&U  άλλα μεγάλο πάνελ, με 3 χρονιά εγγύηση.

 

Σε τετοιες αίθουσες το ζητούμενο ειναι το μέγεθος, ωστε να καλυφθούν ακομα και οι απομακρυσμενες θεσεις.

 

Τα περι smart - USB κτλ ανούσια εφόσον θα υπάρχει σύνδεση με το laptop.

 

Εχω βαλει σε πολλα σχολεία TV, και εχω επιλεξει 60'' και 65'' μεσο μεγεθος, Θεωρήθηκαν μετα απο μελέτη μου τα πιο σωστα μεγεθη για εως 5 μετρα max απόσταση. Βέβαια  ηταν ιδιωτικά σχολεία, αν λεει κάτι..... :fear: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία σου σε τέτοια θέματα με βοηθάει φίλε μου.

Οπότε την μεγαλύτερη που μπορώ με αυτά τα χρήματα....+το laptop....μάλιστα....

Δηλ. η F&U 55'' γιατί έχει 100-100€+ διαφορά με μια πιο επώνυμη ? Ξέρω ότι θα έπρεπε να διαβάσω σχόλια που ήδη υπάρχουν για το θέμα-και θα το κάνω-απλά μιας και έχεις εμπειρία από σχολεία θα με βοηθούσες πολύ !

 

Θα τοποθετηθεί σε δημόσιο σχολείο και είμαι της άποψης αν είναι να γίνει , να γίνει σωστά , δηλ. αν δεν μπορεί να γίνει σωστά καλύτερα αυτά 450€ άντε 500€ να διατεθούν σε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενδοιασμούς στο κατά πόσο οι γωνίες θέασης της F&U θα σε καλύψουν, μια LG με IPS πάνελ θα ήταν η καλύτερη λύση για σένα. Δυστυχώς όμως η 55'' κοστίζει από 550 ευρώ και πάνω.

https://www.skroutz.gr/s/9485872/LG-55LH545V.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...