Προς το περιεχόμενο

Mijia, το ηλεκτρικό σκούτερ της Xiaomi με αυτονομία 30 χλμ και τιμή €300


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιο και για 300 ευρω το αγοραζεις και για γκατζετακι, ΑΛΛΑ...

σε περιοχες οπως ζωγραφου θα εχει αυτονομια μια ανηφορα. 

Επισης δεν μιλαμε για ελληνικους δρομους που τα καπακια φρεατιων εχουν βαθος 5-10 ποντους.

 

Και βλεπω κατι τυπους στο δρομο με ηλεκτρικα δικυκλα οπου ειναι φανερο οτι εχουν πανω απο 1000 ευρω να το αποκτησουν και λεω απο μεσα μου

"ρε φιλε γιατι δεν πηρες ενα παπακι να κανεις την δουλεια σου?" 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις και σιγουρα δεν ειπα οτι ψευδεσαι, αλλα φαινεται ειναι βολικο για εσενα να πεις κατι τετοιο για να μην απαντησεις. Δεν πειραζει, παντως δεν ειχα τετοιο σκοπο, ζητω συγγνωμη αν υπηρξε παρεξηγηση.

Οπως και να εχει σιγουρα δεν ισχυει αυτο που λανθασμενα εγραψες:

 

Πολυ απλα, δεν ισχυει κατι τετοιο. Ή ισχυει οσο ισχυει με ενα ατυχημα πχ μεταξυ δυο πεζων κλπ: ειναι υπο εξεταση το ποιος φταιει.

 

Τα υπολοιπα που ειπωθηκαν ισχυουν στο ακεραιο, πχ :

Αν το παιδι σου πετάξει σε αλλο παιδακι πετρα στην παιδικη χαρα και τυφλωσει/αφησει στον τοπο το αλλο παιδακι; Εκανες αστικη ευθυνη για το παιδάκι σου? "Τώρα αν εσύ το θεωρείς απίθανο(τα παιδακια συνεχεια τραυματιζονται κατα λαθος ή επιτηδες παρουσια των γονιων), απλά εύχομαι να μην σου τύχει... "

 

You get the point.

 

Συνεχίζεις και προσβάλεις... Το έχεις στο αίμα σου.... Δεν πρόκειται να απαντήσω. Και στο θέμα με το continuum άφηνες αόριστες προσβολές, αλλά έκανα το κορόιδο χάρη του διαλόγου... Σε διαβεβαιώ ότι μπορώ να απαντήσω τα πάντα και δεν έχω αποφύγει ποτέ διάλογο επειδή θεώρησα ότι είχα άδικο. Προτιμώ να το παραδεχθώ. Το να βγάλουμε ποιος έχει δίκιο για την αστική ευθύνη δεν είναι μεγάλο θέμα για μένα ώστε να ανέχομαι αυτά που "παρεξήγησα". Για σένα είναι μεγάλο θέμα ώστε να προσβάλλεις... Καλή συνέχεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακομα σε ένα τοπικ φαίνεται η αποτυχία μας σαν λαός..Απο ένα θέμα πατινιού καταφέρατε και βγάλατε την κακια σας...Το θέμα αστικης ευθύνης πρέπει να είναι αναγκαστικό μάγκες...και να συνδεεται με πρόσωπο και όχι με αντικείμενο..!!Εγω για παράδειγμα έχω κάνει...!!!Εχω ενα rottweller που ενω είναι ΄χαχας ειναι ομως 50kg...μια αποτομη κινηση να κανει για να παιξει μπορει να πεταξει κανενα μηχανακι κατω..δεν μου φταιει ο κατοχος του να πληρωνει απο την τσεπη του,ουτε κι εγω θα εχω  να καλυψω μια ζημια που πιθανως χρειαζεται αμεσα λεφτα...Με καλυπτει και στο θεμα ποδηλατου..Της AIg και της Allianz το θεωρω τραγικο μιας και η αξια του ποδηλατου μου την κανει ασυμφορη(2.000+) και σε περιπτωση κλοπης απλα δεν με καλυπτει..καλυπτει ενα μερος του ποσου και μονο αν η κλοποη γινει απο κλειστο μ,φυλασομενο χωρο που εχει δηλωθει απο πριν ποιος είναι...δλδ μονο μεσα απο το σπιτι σου..!!!
Αλλα ο βλαχοελληνας που κρυβεται μεσα μας ξαναβγηκε...Σιγα μην πληρωσω ασφαλεια,ξερω εγω,δεν προκειται ποτε να γινει κατι τετοιο και παει λεγοντας...

Και μετα ασχολουμαστε με τους κακους τους ξενους και τα μνημονια τους...!!!Δεν προκειται να αλλαξουμε ποτε...δυστηχως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρατσιστικό πατίνι- εγώ είμαι 110 kg δηλαδή εμείς δεν είμαστε άνθρωποi?

δεν είπε ότι δε θα πηγαίνει αν είσαι 110 κιλά, είπε ότι δε θα πηγαίνει με τη μέγιστη ταχύτητα. πού το είδες το παράξενο και σε 50αρι παπάκι να ανέβεις και καρτ να οδηγήσεις (αν χωρέσεις) η ταχύτητά σου θα είναι μειωμένη

 

δεν είναι ρατσισμός, είναι φυσική 

 

προφανώς αν θελουν να απευθύνεται και σε άλλες αγορές θα πρέπει να το δουν αν θέλει παραπάνω δυναμη 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπε ότι δε θα πηγαίνει αν είσαι 110 κιλά, είπε ότι δε θα πηγαίνει με τη μέγιστη ταχύτητα. πού το είδες το παράξενο και σε 50αρι παπάκι να ανέβεις και καρτ να οδηγήσεις (αν χωρέσεις) η ταχύτητά σου θα είναι μειωμένη

 

δεν είναι ρατσισμός, είναι φυσική 

 

προφανώς αν θελουν να απευθύνεται και σε άλλες αγορές θα πρέπει να το δουν αν θέλει παραπάνω δυναμη 

ναι καλε μια πλακίτσα το έκανα χαλαρά.
 
είναι φανταστικό πάντως
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις και προσβάλεις... Το έχεις στο αίμα σου.... Δεν πρόκειται να απαντήσω. Και στο θέμα με το continuum άφηνες αόριστες προσβολές, αλλά έκανα το κορόιδο χάρη του διαλόγου... Σε διαβεβαιώ ότι μπορώ να απαντήσω τα πάντα και δεν έχω αποφύγει ποτέ διάλογο επειδή θεώρησα ότι είχα άδικο. Προτιμώ να το παραδεχθώ. Το να βγάλουμε ποιος έχει δίκιο για την αστική ευθύνη δεν είναι μεγάλο θέμα για μένα ώστε να ανέχομαι αυτά που "παρεξήγησα". Για σένα είναι μεγάλο θέμα ώστε να προσβάλλεις... Καλή συνέχεια... 

Συνεχιζεις και βλεπεις φανταστικες προσβολες .

 

Δεν ειχα κανενα τετοιο σκοπο και ξαναζηταω συγγνωμη αν υπηρξε παρεξηγηση. Προσωπικα επειδη επιθυμω τον διαλογο, δεν θα πω οτι προσβληθηκα, παρολο που κατηγορεις για πραγματα που ποτε δεν εγιναν και χρησιμοποιεις τετοιες εκφρασεις:

...Μπορώ να σου απαντήσω σε όλα αλλά εκτός του ότι θα είναι φαύλος κύκλος, εκτός από την ειρωνία, ειδικά στο τελευταίο λες και ότι ψεύδομαι...

 

Συνεχίζεις και προσβάλεις... Το έχεις στο αίμα σου.... 

 

Για σένα είναι μεγάλο θέμα ώστε να προσβάλλεις... 

 

Επειδη ομως επιθυμω τον διαλογο, δεν θα πω συνεχισω εκφρασεις τυπου το "εχεις στο αιμα σου", δεν θα μιλησω για προσβολες και για αυτο ζηταω συγγνωμη για 2η φορα αν υπηρξε παρεξηγηση.

Αν τωρα εσυ δεν επιθυμεις τον διαλογο και επιμενεις σε εκφρασεις το "εχεις στο αιμα σου" (απο καποιον που μιλαει για προσβολες ειναι λιγο ειρωνικο) κλπ, μαλλον δεν μπορει να συνεχιστει ο διαλογος.

 

-------------------------------------------------------

Οπως και να εχει, δεν ισχυει αυτο που εγραψες:

Το σπίτι είναι ασφαλισμένο από τον ιδιοκτήτη. Δεν είμαι στο απυρόβλητο, αλλά όταν είναι στο χώρο του σχολείου δεν διώκομαι για αμέλεια. Αν πέσω στο παππού επειδή στραβοπάτησα, δεν έχω καμία ευθύνη γιατί δεν θεωρείτε ότι έχω δείξει καμία αμέλεια. Αντίθετα με το ποδήλατο, θεωρείτε ότι δεν είχες την κατάλληλη προσοχή και δεν προσαρμόστηκες στις συνθήκες.

Πολυ απλα, δεν ισχυει κατι τετοιο. Ή ισχυει οσο ισχυει με ενα ατυχημα πχ μεταξυ δυο πεζων κλπ: ειναι υπο εξεταση το ποιος φταιει.

 

Τα υπολοιπα που ειπωθηκαν ισχυουν στο ακεραιο, πχ :

Αν το παιδι σου πετάξει σε αλλο παιδακι πετρα στην παιδικη χαρα και τυφλωσει/αφησει στον τοπο το αλλο παιδακι; Εκανες αστικη ευθυνη για το παιδάκι σου? "Τώρα αν εσύ το θεωρείς απίθανο(τα παιδακια συνεχεια τραυματιζονται κατα λαθος ή επιτηδες παρουσια των γονιων), απλά εύχομαι να μην σου τύχει... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι καλε μια πλακίτσα το έκανα χαλαρά.
 
είναι φανταστικό πάντως

 

ναι οκ, μη φανταστείς ότι σου τη λέω κι εγώ 100 κιλά είμαι άλλωστε. ο όγκος είναι πάντα κάτι καλό :P  αλλά αν είναι να κινηθείς με κάποιο όχημα πολύ απλά θες ιπποδύναμη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει την πλακα του να διαβαζει κανεις σχολια.

 

Οι ασφαλιστικες καθοριζουν το ποσο ασφαλισης και αποζημιωσης βασει ερευνων και ποσοστων επιβεβαιωσης των συνθηκων/καταστασεων για τις οποιες καποιος μπορει να ασφαλιστει. 

 

Odds are πως ειναι ιδιαιτερα απιθανο να χρειαστεις ασφαλιστικη καλυψη οδηγωντας ενα πατινι ή ενα ποδηλατο, σε καθε περιπτωση ομως πιθανοτητες υπαρχουν ασχετως αν ειναι λιγες. 

 

Οι ασφαλιστικες κερδιζουν απο αυτα τα ποσοστα οταν επιβεβαιωνονται ή εχουν μικρη αποκλιση σχεδον κατα τον ιδιο τροπο που στοιχηματικες κερδιζουν in the long run βασει του σετ των αποδοσεων που παρεχουν και του margin που εχουν θεσει εξ αρχης.

 

Ο καθε ενας απο εμας επιλεγει ασφαλιστικο προγραμμα βασει των αναγκων, των προτεραιοτητων και του μπατζετ του

πχ. Οδηγω ποδηλατο καθημερινα και οχι μια στις 10 και ως εκ τουτου εχει αξια για εμενα μια ασφαλιση.

Μενω μακρια απο ενα δημοσιο νοσοκομειο, δεν εχω δυνατοτητα μετακινησης με δικο μου μεσο και ως εκ τουτου ως πατερας ενος δαιμονα 1 χρονου εχει αξια για εμενα μια ιδιωτικη ασφαλιση υγειας κοστους 10 ευρω το μηνα απ τη στιγμη που διπλα μας υπαρχει ιδιωτικη κλινικη.

 

Ελπιζω να μην κουρασα και να αντιλαμβανομαστε ολοι πως one solution or product does not fits all :) και ως εκ τουτου ο καθε ενας το βλεπει απο το δικο του πρισμα με βαση τις δικες του αναγκες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa επαναλαμβάνεσαι επικίνδυνα φίλε μου. Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά μην κάνεις copy paste σε κάθε post σου τα ίδια και τα ίδια. Αν κάποιος δεν το κατάλαβε με την πρώτη δεν θα το καταλάβει ούτε με την 5η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στην διαφημιση της xiaomi χρησιμοποιουν macbook και οχι το xiaomi notebook air ? :-p

Πιστεύω για να περάσουν το μήνυμα ότι ταιριάζει και με αυτούς που έχουν mac. Είναι του ίδιου status ας πούμε και όχι κάτι κατώτερο.

 

Ωραίο, αν και δεν θα το έπαιρνα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει την πλακα του να διαβαζει κανεις σχολια.

 

Οι ασφαλιστικες καθοριζουν το ποσο ασφαλισης και αποζημιωσης βασει ερευνων και ποσοστων επιβεβαιωσης των συνθηκων/καταστασεων για τις οποιες καποιος μπορει να ασφαλιστει.

 

Odds are πως ειναι ιδιαιτερα απιθανο να χρειαστεις ασφαλιστικη καλυψη οδηγωντας ενα πατινι ή ενα ποδηλατο, σε καθε περιπτωση ομως πιθανοτητες υπαρχουν ασχετως αν ειναι λιγες.

 

Οι ασφαλιστικες κερδιζουν απο αυτα τα ποσοστα οταν επιβεβαιωνονται ή εχουν μικρη αποκλιση σχεδον κατα τον ιδιο τροπο που στοιχηματικες κερδιζουν in the long run βασει του σετ των αποδοσεων που παρεχουν και του margin που εχουν θεσει εξ αρχης.

 

Ο καθε ενας απο εμας επιλεγει ασφαλιστικο προγραμμα βασει των αναγκων, των προτεραιοτητων και του μπατζετ του

πχ. Οδηγω ποδηλατο καθημερινα και οχι μια στις 10 και ως εκ τουτου εχει αξια για εμενα μια ασφαλιση.

Μενω μακρια απο ενα δημοσιο νοσοκομειο, δεν εχω δυνατοτητα μετακινησης με δικο μου μεσο και ως εκ τουτου ως πατερας ενος δαιμονα 1 χρονου εχει αξια για εμενα μια ιδιωτικη ασφαλιση υγειας κοστους 10 ευρω το μηνα απ τη στιγμη που διπλα μας υπαρχει ιδιωτικη κλινικη.

 

Ελπιζω να μην κουρασα και να αντιλαμβανομαστε ολοι πως one solution or product does not fits all :) και ως εκ τουτου ο καθε ενας το βλεπει απο το δικο του πρισμα με βαση τις δικες του αναγκες

Δεν πάει ακριβώς έτσι..

Οι ασφαλιστικές υπολογίζουν το κίνδυνο με αναλογιστικες μελέτες και υπολογίζουν το καθαρό ασφάλιστρο.

 

Μοιράζουν ουσιαστικά τη ζημιά στους πελάτες τους που ο καθένας ξεχωριστά δε μπορεί να καλύψει αλλά όλοι μπορούν να δίνουν αυτο το μικρό συγκριτικά ποσο έτσι ώστε αν είναι οι (υπολογισμένοι με αρκετή ακρίβεια) άτυχοι να έχουν κάλυψη.

Και στη συνέχεια επάνω στο ασφάλιστρο που δίνει ο καθένας μπαίνει το λειτουργικό κόστος και το κέρδος της εταιρείας το οποίο επιβαρύνεται φυσικά ο πελάτης.

 

Στο τζόγο το πράγμα πάει αλλιώς, εκεί έχουμε ουσιαστικά τυχερά παιχνίδια που προφανώς δεν είναι δίκαια γιατί αν ηταν οι σχετικες εταιρειες θα έκλειναν και ο στόχος είναι τελείως διαφορετικός.

Καλύπτεται η ανάγκη της διασκέδαση του κόσμου και όχι η ανάγκη να καλύπτονται οι κίνδυνοι.

 

Το ότι ενδέχεται κάποια πράγματα και στις δύο περιπτώσεις να απαιτούν στατιστική ώστε να υπολογιστούν δε σημαίνει ότι είναι και ίδια

 

Ο ένας διαχειρίζεται ζημιές και αμοίβεται για τη διαχείριση αυτών των ζημιών και ο άλλος απλά σε "παίζει" εσένα που θες να παίξεις (για διασκέδαση όχι γιατί κινδυνεύεις από καποια καταστροφή) όμως στο τέλος είναι υπολογισμένο τις περισσότερες φορές να σε κερδίζει και αυτή είναι η δική του αμοιβή

 

Θα μπορούσε να είναι υπολογισμένο να κρδιζετε ίδιες φορές και να μην είχε κανένας κέρδος όπως θα μπορούσε και η ασφαλιστική απλά να ζητάει από τους πελάτες της μόνο το καθαρό ασφάλιστρο και επίσης να μην είχε κέρδος και να έκλειναν και οι δύο επιχειρήσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...