Προς το περιεχόμενο

Mijia, το ηλεκτρικό σκούτερ της Xiaomi με αυτονομία 30 χλμ και τιμή €300


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ιδιο ισχυει και σενα... αμα πεσει κανα μαρμαρο απο το μπαλκονι σου, αμα σου φυγει καμια γλάστρα, κανας σοβάς. Εκανες αστικη ευθυνη για το σπιτι σου? Επισης αν το παιδι σου μαμησει στο ξυλο κανα αλλο παιδακι  και του καρφώσει κανα στυλο στην καρδια στο σχολείο. Εκανες αστικη ευθυνη για το παιδάκι σου? Αμα σκοντάψεις στο πεζοδρομιο και πέσεις σε κανα ετοιμοθανατο παπου και τον φας? Εκανες αστικη ευθυνη στην υπαρξη σου? and the list goes one...

 

Βλεπεις την υπερβολή? Εεε το ποδήλατο/πατινι ειναι μια απο αυτές...

 

Μένω σε ενοίκιο, δεν έχω ευθύνη για σοβά. Και συνήθως ευθύνη έχει ο κατασκευαστής. Το παιδάκι μου αν το κάνει αυτό στο σχολείο ΔΕΝ έχω απολύτως καμία ευθύνη από τον νόμο, και ούτε και το παιδί λόγω ηλικίας. Άμα σκοντάψω και πέσω σε παππού δεν έχω πάλι καμία ευθύνη από το νόμο.

Βλέπεις την υπερβολή; 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WOW!!!!!!!!!!! ΦΟΒΕΡΟ!

όχι το πατίνι..... το πως έφτασε η συζήτηση από το πατίνι στο ποιος έχει τη νομική ευθύνη για το σοβά στο σπίτι που νοικιάζει...

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 ευρώ για 30 χιλιόμετρα; Πολλά δεν ειναι; Το ποδήλατο συμφέρει περισσότερο. 300 ευρώ έχουν κάτι κινέζικα παπάκια που έχουν και μεγαλύτερη αυτονομία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χωρες επιπεδες μια χαρα...π.χ .ολλανδια ,γαλλια ,βελγιο,ρωσια ,αυστρια κλπ . για ελλαδα δυσκολο !!!!στην πρωτη ανηφορα σιγουρα θα φτυσει την μπαταρια που το πεταγε !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε ενοίκιο, δεν έχω ευθύνη για σοβά. Και συνήθως ευθύνη όχι ο κατασκευαστής. Το παιδάκι μου αν το κάνει αυτό στο σχολείο ΔΕΝ έχω απολύτως καμία ευθύνη από τον νόμο, και ούτε και το παιδί λόγω ηλικίας. Άμα σκοντάψω και πέσω σε παππού δεν έχω πάλι καμία ευθύνη από το νόμο.

Βλέπεις την υπερβολή; 

 

Μενεις σε ενοικιο... ασφαλιστικες εναντι πιθανης πυρκαγιας για να μπορεσεις να αποζημιωσεις τον σπιτονοικοκυρη? Φυσικα και φερεις ευθυνη για το παιδι σου, απορω πως σου πέρασε απο το μυαλο οτι εισαι στο απυροβλητο ως κηδεμονας. Αχα... αμα θα πεσεις στον παπου και τον φας... δεν εχεις ευθυνη, ενω αμα εισαι πανω σε ποδηλατο  φερεις? Double standards?

 

 

Αυτό που δεν μπορεις να καταλαβεις και δεν θες να δεις την υπερβολη σου, ειναι οτι δεν μπορεις να ασφαλιστεις για ολες τις εκφάνσεις της ζωης σου. Η ζωη by definition περιέχει ρίσκο. Τα πολυ μεγάλα ρίσκα τα οποια έχουν καλες πιθανοτητες να συμβούν και θα έχουν δυσβαστακτό βάρος, αυτά επιδιώκουμε να ασφαλίσουμε. Ενα σοβαρο τροχαίο ή μια ατυχία στην υγεία μας... οχι το ride με ενα πατινι. 

WOW!!!!!!!!!!! ΦΟΒΕΡΟ!

όχι το πατίνι..... το πως έφτασε η συζήτηση από το πατίνι στο ποιος έχει τη νομική ευθύνη για το σοβά στο σπίτι που νοικιάζει...

 

εγώ το έθεσα... γιατι αμα ειναι να πληρώνεις 1/2-1/3 της αξίας του σε νταβατζιλικια... τοτε ακυρώνεται λιγο το concept του.

για χωρες επιπεδες μια χαρα...π.χ .ολλανδια ,γαλλια ,βελγιο,ρωσια ,αυστρια κλπ . για ελλαδα δυσκολο !!!!στην πρωτη ανηφορα σιγουρα θα φτυσει την μπαταρια που το πεταγε !!! 

 

Χμμμμ, ηλεκτρικά ποδήλατα ηδη κυκλοφορουν μια χαρα και στην χωρα μας, με κύριο σκοπο την εξουδετέρωση της ανηφόρας. Σιγουρα θα κοστισει καποια χλμ σε αυτονομια.... αλλα και την μιση αυτονομια να βγάλει παλι καλά ειναι πιστευω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω κανένα λόγο για ποδήλατο και πατίνι. Για την απίθανότατη περίπτωση να προκαλέσω κάτι με αυτό, μπορώ να αναλάβω το κόστος και μονος.

Μιλας εκ πειρας; Φιλος μου επεσε πανω σε αμαξι εν κινήση και του εκανε 500 ευρω ζημια. 

 

Πιστεψε με , δεν αξιζει το ρισκο. 50 ευρω το χρονο ειναι πραγματικα ΤΙΠΟΤΑ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενεις σε ενοικιο... ασφαλιστικες εναντι πιθανης πυρκαγιας για να μπορεσεις να αποζημιωσεις τον σπιτονοικοκυρη? Φυσικα και φερεις ευθυνη για το παιδι σου, απορω πως σου πέρασε απο το μυαλο οτι εισαι στο απυροβλητο ως κηδεμονας. Αχα... αμα θα πεσεις στον παπου και τον φας... δεν εχεις ευθυνη, ενω αμα εισαι πανω σε ποδηλατο  φερεις? Double standards?

 

 

Αυτό που δεν μπορεις να καταλαβεις και δεν θες να δεις την υπερβολη σου, ειναι οτι δεν μπορεις να ασφαλιστεις για ολες τις εκφάνσεις της ζωης σου. Η ζωη by definition περιέχει ρίσκο. Τα πολυ μεγάλα ρίσκα τα οποια έχουν καλες πιθανοτητες να συμβούν και θα έχουν δυσβαστακτό βάρος, αυτά επιδιώκουμε να ασφαλίσουμε. Ενα σοβαρο τροχαίο ή μια ατυχία στην υγεία μας... οχι το ride με ενα πατινι. 

 

Το σπίτι είναι ασφαλισμένο από τον ιδιοκτήτη. Δεν είμαι στο απυρόβλητο, αλλά όταν είναι στο χώρο του σχολείου δεν διώκομαι για αμέλεια. Αν πέσω στο παππού επειδή στραβοπάτησα, δεν έχω καμία ευθύνη γιατί δεν θεωρείτε ότι έχω δείξει καμία αμέλεια. Αντίθετα με το ποδήλατο, θεωρείτε ότι δεν είχες την κατάλληλη προσοχή και δεν προσαρμόστηκες στις συνθήκες.

Ναι με το ποδήλατο μπορεί να γίνει ΠΟΛΥ σοβαρό τροχαίο, και ακόμη και να σκοτώσεις κάποιος. Τώρα αν εσύ το θεωρείς απίθανο, απλά εύχομαι να μην σου τύχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρατσιστικό πατίνι- εγώ είμαι 110 kg δηλαδή εμείς δεν είμαστε άνθρωποi?

Αν ανέβεις σε κινέζικη ζυγαριά, θα σου γραψει "ένας ένας παρακαλω" χαχαχαχα 

 

Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι κι εγώ πάνω από την μπάντα των FM :P

 

Πάντως γενικά οι κινέζοι έχουν δικές τους έννοιες των μονάδων. Τα large τους στα ρούχα είναι το medium, τα 3000mAh είναι 1800, τα 3000 lumens σε προτζέκτορες αντιστοιχούν σε  800-900 στην παγκόσμια μονάδα κλπ. Τα 75kg μπορεί να είναι κι αυτά κινέζικα αχαχαχα 

Επεξ/σία από Nikolo1991
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι είναι ασφαλισμένο από τον ιδιοκτήτη. Δεν είμαι στο απυρόβλητο, αλλά όταν είναι στο χώρο του σχολείου δεν διώκομαι για αμέλεια. Αν πέσω στο παππού επειδή στραβοπάτησα, δεν έχω καμία ευθύνη γιατί δεν θεωρείτε ότι έχω δείξει καμία αμέλεια. Αντίθετα με το ποδήλατο, θεωρείτε ότι δεν είχες την κατάλληλη προσοχή και δεν προσαρμόστηκες στις συνθήκες.

Ναι με το ποδήλατο μπορεί να γίνει ΠΟΛΥ σοβαρό τροχαίο, και ακόμη και να σκοτώσεις κάποιος. Τώρα αν εσύ το θεωρείς απίθανο, απλά εύχομαι να μην σου τύχει...

Χανεις παλι το νοημα.

 

Ας  βοηθησουμε λιγο:

Αν το παιδι σου πετάξει σε αλλο παιδακι πετρα στην παιδικη χαρα και τυφλωσει/αφησει στον τοπο το αλλο παιδακι; Εκανες αστικη ευθυνη για το παιδάκι σου? "Τώρα αν εσύ το θεωρείς απίθανο(τα παιδακια συνεχεια τραυματιζονται κατα λαθος ή επιτηδες παρουσια των γονιων), απλά εύχομαι να μην σου τύχει... "

Αμα οπως τρέχεις να προλαβεις το λεωφορειο ή οπως τρεχεις για γυμναστικη/προπονηση ή οπως περπατας γρηγορα ενω μιλας αφηρημενος στο κινητο ή απλα εισαι αφηρημενος πεσεις πανω σε ενα παππου με δικη σου ευθυνη και τον ριξεις κατω και τον φας? Εκανες αστικη ευθυνη στην υπαρξη σου? and the list goes on...

 

Αυτο ειναι το point.

 

Γενικοτερα, ειναι αισθητα ακριβοτερα μακροπροθεσμα να κανεις ασφαλεια απο το να μην κανεις. (λογικο, γιατι πληρωνεις πχ και ΦΠΑ και το κερδος της ασφαλιστικης)

 

Υ.Γ.: Οχι, δεν θεωρειται αυτοματα  σε ατυχημα με το ποδήλατο "οτι δεν είχες την κατάλληλη προσοχή και δεν προσαρμόστηκες στις συνθήκες". Οπως καθε ατυχημα, εξεταζεται ποιος φταιει . Αυτο συμβαινει και σε ατυχηματα με αυτοκινητα , αλλα και σε ατυχηματα με ποδηλατα ή με 2 πεζους.

Απλα εκανες φανταζομαι αυτην την λανθασμενη εικασια , γιατι βολευε την λανθασμενη επιχειρηματολογια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος καμμενος θα ηταν ο ιδιοκτητης του αφου με τις λακουβες και την ποιοτητα που εχουν οι δρομοι μας, η σαβουρα ειναι επιβεβλημενη. Τωρα να βγεις σε ελληνικο δρομο μεσα στην κινηση με αυτο..  μεγαλο τιμονακι βλεπω, οποτε κρεμασε κανενα κομποσκοινι, βαλε και καμια εικονιτσα επανω, τραβα και μια προσευχη καλου κακου. Χωρια που θα γινει attraction για καθε αδεσποτο που θα το παιρνει στο κυνηγι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χανεις παλι το νοημα.

 

Ας  βοηθησουμε λιγο:

Αν το παιδι σου πετάξει σε αλλο παιδακι πετρα στην παιδικη χαρα και τυφλωσει/αφησει στον τοπο το αλλο παιδακι; Εκανες αστικη ευθυνη για το παιδάκι σου? "Τώρα αν εσύ το θεωρείς απίθανο(τα παιδακια συνεχεια τραυματιζονται κατα λαθος ή επιτηδες παρουσια των γονιων), απλά εύχομαι να μην σου τύχει... "

Αμα οπως τρέχεις να προλαβεις το λεωφορειο ή οπως τρεχεις για γυμναστικη/προπονηση ή οπως περπατας γρηγορα ενω μιλας αφηρημενος στο κινητο ή απλα εισαι αφηρημενος πεσεις πανω σε ενα παππου με δικη σου ευθυνη και τον ριξεις κατω και τον φας? Εκανες αστικη ευθυνη στην υπαρξη σου? and the list goes on...

 

Αυτο ειναι το point.

 

Γενικοτερα, ειναι αισθητα ακριβοτερα μακροπροθεσμα να κανεις ασφαλεια απο το να μην κανεις. (λογικο, γιατι πληρωνεις πχ και ΦΠΑ και το κερδος της ασφαλιστικης)

 

Υ.Γ.: Οχι, δεν θεωρειται αυτοματα  σε ατυχημα με το ποδήλατο "οτι δεν είχες την κατάλληλη προσοχή και δεν προσαρμόστηκες στις συνθήκες". Οπως καθε ατυχημα, εξεταζεται ποιος φταιει . Αυτο συμβαινει και σε ατυχηματα με αυτοκινητα , αλλα και σε ατυχηματα με ποδηλατα ή με 2 πεζους.

Απλα εκανες φανταζομαι αυτην την λανθασμενη εικασια , γιατι βολευε την λανθασμενη επιχειρηματολογια σου.

 

haHa έχεις πάρει από πίσω τα post μου τώρα τελευταία; Μπορώ να σου απαντήσω σε όλα αλλά εκτός του ότι θα είναι φαύλος κύκλος, εκτός από την ειρωνία, ειδικά στο τελευταίο λες και ότι ψεύδομαι... Καλή συνέχεια...

 

Ο μονος καμμενος θα ηταν ο ιδιοκτητης του αφου με τις λακουβες και την ποιοτητα που εχουν οι δρομοι μας, η σαβουρα ειναι επιβεβλημενη. Τωρα να βγεις σε ελληνικο δρομο μεσα στην κινηση με αυτο..  μεγαλο τιμονακι βλεπω, οποτε κρεμασε κανενα κομποσκοινι, βαλε και καμια εικονιτσα επανω, τραβα και μια προσευχη καλου κακου. Χωρια που θα γινει attraction για καθε αδεσποτο που θα το παιρνει στο κυνηγι.

 

Ο μόνος λόγος που αποφεύγω να κάνω ποδήλατο στο χωριό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειναι εμφανες οτι η Xiaomi το παει αλλου. Βγαζει:

 

Τηλεφωνα

Tablet

Power Bank

Laptop

Smart Watch

MI Cloud

Μiui

Τηλεορασεις

Ηχεια

Ακουστικα

Drones

Μι Tv Boxes

Δικο της VR

 

Kαι τωρα ηλεκτρικο ποδηλατο. Φτιαχνει δικο της οικοσυστημα και μαλιστα αναπτυσεται ταχυστα. Σε λιγο θα εχει προτασεις για σχεδον τα παντα. Θα σου πουλαει TV + VR + συνδρομη στο Mi Cloud και ετσι οπως το κοβω, το βλεπω να βγαζει και παιχνιδοκονσολα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa έχεις πάρει από πίσω τα post μου τώρα τελευταία; Μπορώ να σου απαντήσω σε όλα αλλά εκτός του ότι θα είναι φαύλος κύκλος, εκτός από την ειρωνία, ειδικά στο τελευταίο λες και ότι ψεύδομαι... Καλή συνέχεια...

Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις και σιγουρα δεν ειπα οτι ψευδεσαι, αλλα φαινεται ειναι βολικο για εσενα να πεις κατι τετοιο για να μην απαντησεις. Δεν πειραζει, παντως δεν ειχα τετοιο σκοπο, ζητω συγγνωμη αν υπηρξε παρεξηγηση.

Οπως και να εχει σιγουρα δεν ισχυει αυτο που λανθασμενα εγραψες:

 

Το σπίτι είναι ασφαλισμένο από τον ιδιοκτήτη. Δεν είμαι στο απυρόβλητο, αλλά όταν είναι στο χώρο του σχολείου δεν διώκομαι για αμέλεια. Αν πέσω στο παππού επειδή στραβοπάτησα, δεν έχω καμία ευθύνη γιατί δεν θεωρείτε ότι έχω δείξει καμία αμέλεια. Αντίθετα με το ποδήλατο, θεωρείτε ότι δεν είχες την κατάλληλη προσοχή και δεν προσαρμόστηκες στις συνθήκες.

Πολυ απλα, δεν ισχυει κατι τετοιο. Ή ισχυει οσο ισχυει με ενα ατυχημα πχ μεταξυ δυο πεζων κλπ: ειναι υπο εξεταση το ποιος φταιει.

 

Τα υπολοιπα που ειπωθηκαν ισχυουν στο ακεραιο, πχ :

Αν το παιδι σου πετάξει σε αλλο παιδακι πετρα στην παιδικη χαρα και τυφλωσει/αφησει στον τοπο το αλλο παιδακι; Εκανες αστικη ευθυνη για το παιδάκι σου? "Τώρα αν εσύ το θεωρείς απίθανο(τα παιδακια συνεχεια τραυματιζονται κατα λαθος ή επιτηδες παρουσια των γονιων), απλά εύχομαι να μην σου τύχει... "

 

You get the point.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...