Προς το περιεχόμενο

Mijia, το ηλεκτρικό σκούτερ της Xiaomi με αυτονομία 30 χλμ και τιμή €300


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

haHa επαναλαμβάνεσαι επικίνδυνα φίλε μου. Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά μην κάνεις copy paste σε κάθε post σου τα ίδια και τα ίδια. Αν κάποιος δεν το κατάλαβε με την πρώτη δεν θα το καταλάβει ούτε με την 5η.

Δεν εχεις και αδικο, προσπαθουσα να κανω διαλογο, αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι εφικτο και κατεληξα να επαναλαμβανομαι χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπε ότι δε θα πηγαίνει αν είσαι 110 κιλά, είπε ότι δε θα πηγαίνει με τη μέγιστη ταχύτητα. πού το είδες το παράξενο και σε 50αρι παπάκι να ανέβεις και καρτ να οδηγήσεις (αν χωρέσεις) η ταχύτητά σου θα είναι μειωμένη

 

δεν είναι ρατσισμός, είναι φυσική 

 

προφανώς αν θελουν να απευθύνεται και σε άλλες αγορές θα πρέπει να το δουν αν θέλει παραπάνω δυναμη

 

Αυτες οι μπιχτές δε μου αρεσουν. Ακου εκεί "αν χωρεσεις" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις και αδικο, προσπαθουσα να κανω διαλογο, αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι εφικτο και κατεληξα να επαναλαμβανομαι χωρις λογο.

 

Εννοείς ότι προσπαθούσες ειρωνικά και προσβλητικά να επιβάλλεις την γνώμη σου. Ναι αυτό δεν είναι εφικτό. Τουλάχιστον όχι μαζί μου. Συνέχιζε να το δοκιμάζεις αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι προσπαθούσες ειρωνικά και προσβλητικά να επιβάλλεις την γνώμη σου. Ναι αυτό δεν είναι εφικτό. Τουλάχιστον όχι μαζί μου. Συνέχιζε να το δοκιμάζεις αλλού...

Αν θελεις να μιλησουμε επι του θεματος, κανενα προβλημα. Εκανα αρκετες προσπαθειες για διαλογο, αλλα επελεξες αλλο δρομο, με διαφορες εκφρασεις.

Μεχρι τοτε, ειναι λιγο περιεργο καποιος που χρησιμοποιει εκφρασεις τυπου το "εχεις στο αιμα σου" να μιλαει για προσβολες...

 

Συνεχίζεις και προσβάλεις... Το έχεις στο αίμα σου.... 

 

Για σένα είναι μεγάλο θέμα ώστε να προσβάλλεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά χαρακτηριστικά και τιμή, αλλά αν τα 75κ είμαι μαξ τότε είναι μεγάλος περιορισμός. Πάντως τα 12 κιλά βάρος δεν είναι λίγο να κουβαλάς μαζί σου στα ΜΜΜ. Είχα κάποτε ένα Γαλλικό μοντέλο στα 7 κιλά περίπου και δεν το κράτησα πάνω από 3 μήνες ακριβώς λόγω του βάρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να μιλησουμε επι του θεματος, κανενα προβλημα. Εκανα αρκετες προσπαθειες, αλλα επελεξες αλλο δρομο, με διαφορες εκφρασεις.

Μεχρι τοτε, ειναι λιγο περιεργο καποιος που χρησιμοποιει εκφρασεις τυπου το "εχεις στο αιμα σου" να μιλαει για προσβολες...

 

Α εδώ την αναγνώρισες την "προσβολή" που ήρθε μετά τις δικές σου. Φοβερή επιλεκτικότητα έχει η αντίληψή σου.

 

Ας  βοηθησουμε λιγο:

Απλα εκανες φανταζομαι αυτην την λανθασμενη εικασια , γιατι βολευε την λανθασμενη επιχειρηματολογια σου.

Όταν λες ότι κάνω κάτι επίτηδες λάθος για να υποστηρίξω την άποψή μου, προφανώς ψεύδομαι. Τι άλλο;

 

Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις και σιγουρα δεν ειπα οτι ψευδεσαι, αλλα φαινεται ειναι βολικο για εσενα να πεις κατι τετοιο για να μην απαντησεις. Δεν

Πάλι λες ότι ψεύδομαι, ότι λέω κάτι τέτοιο για να μην απαντήσω...

 

Και το "Ας βοηθήσουμε λίγο", ξέρεις πολύ καλά ότι είναι ειρωνικό...

 

Οπότε αυτά πούλα τα αλλού ρε συ...

Λοιπόν ignore mode και δεν τα ξαναλέμε... Βαρέθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α εδώ την αναγνώρισες την "προσβολή" που ήρθε μετά τα απανωτές δικές σου.

Ποια προσβολη αναγνωρισα;

Οπως ειπα ειναι απλα περιεργο να μιλαει για προσβολες αυτος που χρησιμοποιεί τετοιες εκφρασεις.

 

Και μαλιστα παραθετει μηνύματα που απλα αποδεικνυουν ποσο λαθος είναι στο να κατηγορεί χωρις βαση τον αλλον, που μάλιστα ζητησε συγγνωμη αν υπηρχε παρεξήγηση.

Οπότε αυτά πούλα τα αλλού ρε συ...

Κριμα να συνεχιζεις με τετοιες εκφρασεις, δεν βοηθανε το διαλογο.

 

Δεν θα σε ακολουθησω σε αυτο το στυλ.

Αν θέλεις να κανεις διαλογο χωρίς τετοιες εκφρασεις, ευχαριστως.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει ακριβώς έτσι..

Οι ασφαλιστικές υπολογίζουν το κίνδυνο με αναλογιστικες μελέτες και υπολογίζουν το καθαρό ασφάλιστρο.

 

Μοιράζουν ουσιαστικά τη ζημιά στους πελάτες τους που ο καθένας ξεχωριστά δε μπορεί να καλύψει αλλά όλοι μπορούν να δίνουν αυτο το μικρό συγκριτικά ποσο έτσι ώστε αν είναι οι (υπολογισμένοι με αρκετή ακρίβεια) άτυχοι να έχουν κάλυψη.

Και στη συνέχεια επάνω στο ασφάλιστρο που δίνει ο καθένας μπαίνει το λειτουργικό κόστος και το κέρδος της εταιρείας το οποίο επιβαρύνεται φυσικά ο πελάτης.

 

Στο τζόγο το πράγμα πάει αλλιώς, εκεί έχουμε ουσιαστικά τυχερά παιχνίδια που προφανώς δεν είναι δίκαια γιατί αν ηταν οι σχετικες εταιρειες θα έκλειναν και ο στόχος είναι τελείως διαφορετικός.

Καλύπτεται η ανάγκη της διασκέδαση του κόσμου και όχι η ανάγκη να καλύπτονται οι κίνδυνοι.

 

Το ότι ενδέχεται κάποια πράγματα και στις δύο περιπτώσεις να απαιτούν στατιστική ώστε να υπολογιστούν δε σημαίνει ότι είναι και ίδια

 

Ο ένας διαχειρίζεται ζημιές και αμοίβεται για τη διαχείριση αυτών των ζημιών και ο άλλος απλά σε "παίζει" εσένα που θες να παίξεις (για διασκέδαση όχι γιατί κινδυνεύεις από καποια καταστροφή) όμως στο τέλος είναι υπολογισμένο τις περισσότερες φορές να σε κερδίζει και αυτή είναι η δική του αμοιβή

 

Θα μπορούσε να είναι υπολογισμένο να κρδιζετε ίδιες φορές και να μην είχε κανένας κέρδος όπως θα μπορούσε και η ασφαλιστική απλά να ζητάει από τους πελάτες της μόνο το καθαρό ασφάλιστρο και επίσης να μην είχε κέρδος και να έκλειναν και οι δύο επιχειρήσεις

 

 

Το στοιχημα ειναι παιχνιδι στο οποιο παρεχονται αποδοσεις βασει των στατιστικων προβλεψεων που κανουν οι εταιρειες συμπεριλαμβανομενου του margin το οποιο μπορεις να δικαιολογηθει ως ενα ποσοστο καλυψης του κοστους παροχης της υπηρεσιας. Ως τυχερο παιχνιδι λογιζεται μονο απο καποιον ο οποιος βλεπει ενα ζαρι με δυο ή τρεις πλευρες και οχι αποδοσεις, συνθηκες και ρισκο. Για το λογο αυτο αλλωστε υπαρχουν Wise Guys οι οποιοι καρπωνονται και το μεγαλυτερο κομματι της ζημιας που μπορει να εχει ενας softbook (οι περισσοτεροι λειτουργουν ως τετοιοι). Αν ηταν αμιγως τυχερο παιχνιδι οι εταιρειες θα αποκομιζαν κερδη σε καθε αγωνα οπως συμβαινει για καθε 100 ευρω που παιζονται στα φρουτακια και πιστεψε με, η χασουρα σε πολλα παιχνιδια ειναι τεραστια.

 

Το παραδειγμα με τις στοιχηματικες δεν το παρεθεσα για να ταυτισουμε τον τροπο εξαγωγης αποδοσεων με τις αναλογιστικες μελετες αλλα για να καταλαβουμε πως οπως ακριβως οι στοιχηματικες, ετσι και οι ασφαλιστικες αναλαμβανουν κινδυνο. Με βάση τις μελετες και τα εργαλεια που εχουν ειναι μακροπροθεσμα κερδισμενες απο το ρισκο που θα παρουν οι πελατες τους. Ως παικτης του στοιχηματος παιρνω ρισκο τοποθετωντας χρηματα και ''μελετωντας'' τα δεδομενα που εχω μπροστα μου με τον ιδιο τροπο που κανει και ενας πελατης ενος ασφαλιστικου προιοντος, ασχετως αν στην πρωτη περιπτωση το κανω για να κερδισω χρηματα και στη δευτερη να πουλησω μερος της δυνητικης χασουρας μου (και ως εκ τουτου να κερδισω και παλι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι θελεις να πεις και σιγουρα δεν ειπα οτι ψευδεσαι, αλλα φαινεται ειναι βολικο για εσενα να πεις κατι τετοιο για να μην απαντησεις. Δεν πειραζει, παντως δεν ειχα τετοιο σκοπο, ζητω συγγνωμη αν υπηρξε παρεξηγηση.

.

Φοβερή ειλικρινης συγνωμη.

Μου λες "συγνωμη αν παρεξηγηθηξε, αλλά εσύ φταις γιατί σε βολευε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε χωράς 

Ο πιο σημαντικος παράγοντας ειναι ο σωματότυπος, δηλαδη το που εχεις τα κιλα. Οσοι είμαστε πανω απο 100, δεν ειμαστε μια μαζα λιπος, συγγνωμη που σου χαλαω το μυθο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο σημαντικος παράγοντας ειναι ο σωματότυπος, δηλαδη το που εχεις τα κιλα. Οσοι είμαστε πανω απο 100, δεν ειμαστε μια μαζα λιπος, συγγνωμη που σου χαλαω το μυθο :P

Μίλησα εγώ για λίπος; Ξαναλεω κι εγώ είμαι 100 κιλά δεν το θεωρώ κακό, ισα ίσα

 

Απλά σε πράγματα για νάνους δε χωράς τι να κάνουμε τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μονο σκουτερ δεν ειναι πατινι ηλεκτρικο δεν κανει για ελλαδα γιατι με τους τροχους που εχει οι λακουβες θα το καταπιουν αυτο κανει για μεγαλες σποθηκες να κινουνται οι αποθηκαριοι πχ και τιποτα σταδια για ελεγχο του ταπητα κλπ.Αχρηστο και ποσοι ελληνες ειναι 75 κιλα οι αλλοι τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ 80 κιλά είμαι δεν νομίζω να με πάει μακριά. Πριν τελειώσει η μπαταρία θα με έχει πατήσει κάποιο τραμ/ταξι/θα έχω βρεθεί στο σαλόνι των ninja turtles

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...