Προς το περιεχόμενο

Πόσα Χρόνια έχει αντέξει η μπαταρία στο αυτοκίνητο σας;


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά θεωρούσα στην αρχη ότι επειδή ή bosch είναι γνωστή φίρμα θα κρατήσει κάνα 5αρι χρόνια αλλά τελικά ή varta αποδείχτηκε καλύτερη στην περίπτωση μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά θεωρούσα στην αρχη ότι επειδή ή bosch είναι γνωστή φίρμα θα κρατήσει κάνα 5αρι χρόνια αλλά τελικά ή varta αποδείχτηκε καλύτερη στην περίπτωση μου.

Φίρμα ναι αλλά δεν είναι τόσο καλές, χαλάνε εύκολα. Επίσης από τις σχετικά άγνωστες είναι οι rocket, Κορέα μεριά και κρατάνε σίγουρα 5 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταρίες που βάζουν τα εργοστάσια στα καινούργια αυτοκίνητα δεν έχουν καμία σχέση με τις μπαταρίες του εμπορίου, να είσαι σίγουρος πως ότι και να βάλεις θα κρατήσει πολύ λιγότερο. Εκτός βέβαια αν βάλεις καμιά odyssey:

 

https://www.e-kiriazis.gr/ell/categories/Μπαταρίες_αυτοκινήτων_Odyssey

Όχι δεν έχεις δίκιο, απλά είναι φρέσκια η μπαταρία, συνήθως στα καταστήματα σου βάζουν εκφορτισμενες και ξαναφορτισμενες γιαυτό δεν αντέχουν είναι θέμα τύχης η να ψάξεις να βρεις φρέσκια μπαταρία βέβαια παίζει ρόλο και η φθορά του εκάστοτε αυτοκινητου
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παντως, αμαξι με αμαξι και οδηγος με οδηγο διαφερει, ειναι παρα πολυ σχετικο το ερωτημα "ποσο κραταει η μπαταρια".

Αλλο να εχεις το αμαξι στη Φλωρινα κι αλλο στην Κρητη (στο θεμα ζωης της μπαταριας).

Αλλο να το κινεις 1 φορα τις 15 μερες κι αλλο καθημερινα.

Αλλο να εχεις συναγερμους, gps και δε συμαζευεται, κι αλλο να το εχεις "γυμνο" απο standby ηλεκτρονικα.

Και φυσικα, αλλο να εχεις διαροες και να μην εχεις παρει πρεφα κι αλλο να ειναι πενα τα ηλεκτρολογικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχεις δίκιο, απλά είναι φρέσκια η μπαταρία, συνήθως στα καταστήματα σου βάζουν εκφορτισμενες και ξαναφορτισμενες γιαυτό δεν αντέχουν είναι θέμα τύχης η να ψάξεις να βρεις φρέσκια μπαταρία βέβαια παίζει ρόλο και η φθορά του εκάστοτε αυτοκινητου

 

Ναι, στα καταστήματα τις φυλάνε μέχρι να σιτέψουν και μετά στις πουλάνε... Ενώ στα εργοστάσια τη στιγμή της συναρμολόγησης βάζουν μπαταρία ημέρας, και την επόμενη το αυτοκίνητο παραδίδεται στον νέο ιδιοκτήτη... Τα χιλιάδες νέα αυτοκίνητα στις αποθήκες του Ασπρόπυργου είναι απλά οφθαλμαπάτη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θεωρούσα στην αρχη ότι επειδή ή bosch είναι γνωστή φίρμα θα κρατήσει κάνα 5αρι χρόνια αλλά τελικά ή varta αποδείχτηκε καλύτερη στην περίπτωση μου.

 

και εγω τοσα χρόνια bosch εβαζα χωρις κανενα προβλημα αλλα τα τελευταια δυο χρόνια εχει χαλασει πολύ η ποιότητα συμφωνα με ερευνα αγοράς που εκανα..

 

καλα για ροκετ και κατι ελληνικές μπουρδες ουτε κουβεντα, μακρυα. Ειναι μπαταρίες των 25 μηνων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω στα 3 χρονια για τα ενοικιαζομενα αυτοκινητα.Βγαζω μπαταριες Νοεμβρη-Απριλη, απο περσυ τα βαζω μπρος 2 φορες μεσα στον χειμωνα μπας και καταφερω να επιμηκυνω την διαρκεια τους. Χθες ενα Punto δεν επαιρνε μπρος με μπαταρια που χα βαλει φετος η περσυ το καλοκαιρι!Μεγαλη ταλαιπωρια η μπαταριες...Προπερσυ πηγα στην ακρη του νησιου 2 φορες γιατι εμενε απο μπαταρια, τελικα ειχε αφησει λιγο ανοιχτο το πορτ μπαγκαζ και αδειαζε η πλαφονιερα την μπαταρια.

Απο δω και περα καθε μπαταρια που τα παιζει την αντικαθιστω με Varta μπας και δω λιγο προκοπη.

 

ΥΓ: Να βγαζω και τους 2 πολους η αρκει μονο ενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω τοσα χρόνια bosch εβαζα χωρις κανενα προβλημα αλλα τα τελευταια δυο χρόνια εχει χαλασει πολύ η ποιότητα συμφωνα με ερευνα αγοράς που εκανα..

 

καλα για ροκετ και κατι ελληνικές μπουρδες ουτε κουβεντα, μακρυα. Ειναι μπαταρίες των 25 μηνων...

Εσύ που το ξέρεις; εμείς τις πουλάμε εσύ έχεις άποψη; κλασικός Έλληνας.

 

Είναι πιο καλές από τις bosch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μιλατε για ..μπουγατσες ...Μακαρι να ειχα μια Original Θεσσαλονικιωτικη. :mad:  :-D

 

Για την ώρα θα φάνε ...μελομακάρονα και όταν ηρεμήσουν θα επιστρέψουν.  :-)

 

Ontopic: Στο ceed μου πρέπει να έχει συμπληρώσει πλεον 5 χρόνια +

 

Είχε πεθάνει σχεδόν οριστικά πριν 1.5 χρόνο λόγο ακινησίας αλλά με το που την "ξύπνησα" δεν παρουσίασε ξανά κάτι και στο service που τη μέτρησαν μου είπαν πως για την ώρα αντέχει.

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράφετε για μάρκες,ενω κάθε μάρκα έχει διαβαθμίσεις.η Bosch έχει τρεις διαβαθμίσεις για τις ανοιχτού τύπου.η φθηνή,ουτε τριετία βγάζει,αν έχει καλες παγωνιες.όσο μεγάλη και να είναι η χωρητικότητα,θα χαλάσει.οι διαβαθμίσεις,έχουν να κανουν με την ποιότητας ποσότητα των πλακών,αλλά και την υλοποίηση,πχ αν βάλουν τις πλάκες πολύ χαμηλά,μισο εκατοστό απο τον πάτο,όσο καλες και να είναι οι πλάκες,θα βραχυκυκλωσουν απο τα ιζήματα.γιαυτους τους λόγους,το να λέτε οτι η μπαταρία της κάποιας εταιρίας,κράτησε είκοσι χρόνια,δεν έχει καμια αξία.ποια ακριβως μπαταρία της Μπος έβγαλε πεντε χρόνια;η γκρι;η μπλε;η κόκκινη σειρα;ποια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άκουσα ότι γι' αυτοκίνητο με start n stop feature, θέλει συγκεκριμένες μπαταρίες που είναι και πιο ακριβές. Βλέπω και στο skroutz ότι αυτές με ένδειξη Start n Stop είναι πράγματι ακριβότερες. Υπάρχει επιλογή για normal και μόνιμα disabled Start n Stop ή με το ζόρι τις ακριβές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλια το θεμα μπαταριας.... σε αυτοκινητο της οικογενειας την επαιξε η μπαταρια που ειχα αλλαξει οταν το πηραμε μεταχειρο στα 2 μισι μονο χρονια.. και με αρτια χρηση της μπαταριας... ουτε φωτακι δεν αναβω στο αμαξι αν δεν βαλω μπροστα...ηταν μουφα μαρκα βεβαια (ΜΟΝΒΑΤ ) (??? :devil: :devil: :devil: )  και την αλλαξα εννοειται με καλη για να μην την ξαναπαθω.. bosch πλεον στα 52 Α , ενω αυτη που αλλαξαμε ηταν 54 ...

το αλλο αυτοκινητο της οικογενειας περνει 2 μπαταριες οποτε θελει διπλη αλλαγη οποτε ειναι... και αυτο με υποδειγματικη χρηση τις τελειωσε στα 4 μισι χρονια, χωρις προειδοποιηση..απλως ελειπα εξωτερικο για 4 μερες και την επομενη που πηγα να βαλω μπροστα δεν ειχε δυναμη ουτε τα λαμπακια του καντραν να δειξει... θυμαμαι παντως οτι επειδη το πηραμε καινουργιο οι 2 καινουργιες μπαταριες TOYOTA κρατησαν κοντα 7 χρονια, αλλα ηταν εργοστασιακες..

παντως οταν αλλαξα την μπαταρια του 1ου αυτοκινητου και εβαλα bosch συζητουσα  με τον ανθρωπο και μου ειπε οτι bosch-varta ειναι ΙΔΙΕΣ... οποτε κατι παραπανω θα ξερει..

μου εδωσε και 2 χρονια εγγυηση στην μπος.... το παραπονο μου ειναι οτι ειμαι τελειως υποδειγματικος στην χρηση τους και παλι δεν μου κρατανε αρκετα, αφου βλεπω 7-8 χρονια σε αλλους,... μαλλον ειμαι ατυχος... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...