Προς το περιεχόμενο

AMD drivers για τα μπάζα γενικώς... RX480 απογοήτευση με bugs


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώρα είναι να ακούσουμε αυτή η κάρτα δεν κάνει για hardware acceleration :lol:

Εμένα πάντως μέσω του tv tuner δεν είχε επανέλθει τότε και είχα χαρεί όταν διάβασα ότι κάτι φτιάξανε, αλλά μετά σκέφτηκα πως θα ήμουν στην άλλη κατηγορία που έλεγε στα bugs.

Με τι browser είσαι; Εγώ με opera έχω επιλέξει Use hardware acceleration when available αλλά δε το κάνει στο twitch. 

 

Μακάρι να το έκανε και στο youtube, τουλάχιστον τότε θα καίγονταν πιο πολύ να το φτιάξουν, ή τουλάχιστον θα μπορούσαμε ποιο ανετα να επιστρέψουμε πίσω την κάρτα γιατί θα ήταν πρόβλημα που θα μπορούσε να αναπαραχτεί πιο εύκολα λογικά.

 

 

Μα εννοείται ότι θα υπάρχουν bugs αλλά να υπάρχει και η κατάλληλη αντιμετώπιση. Εδώ μιλάμε για πρόβλημα που υπάρχει μήνες, κι αυτοί κάθονται και μου φτιάχνουν φρουφρου κι αρώματα στο radeon settings UI. 

 

Πάντως μια χαρά βλέπω το clock της κάρτας στα 1288 όταν παίζει το media center. Δε το βλέπω να κολλάει σε idle. Βασικά δε μπορώ να το πολυψάξω τώρα, ούτε να διαβάσω όλο το λινκ που έβαλες, αλλά σιγουρα θα το κοιταξω αυριο! Δε το είχα βρει αυτό το θέμα εγώ πάντως. 

Με μια γρήγορη ματιά στο θέμα που έβαλες, βλέπω πως του προκαλείται με διαφορετικό τρόπο... Και έχει κι άλλες συνέπειες (λέει για fan speed και μόνο για Microsoft DTV-DVD Video Decoder)  Σωθήκαμε λοιπόν αφού το κάθε σύστημα παίζει διαφορετικά δε θα το βρουν ποτέ  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ώρα είναι να ακούσουμε αυτή η κάρτα δεν κάνει για hardware acceleration :lol:

Εμένα πάντως μέσω του tv tuner δεν είχε επανέλθει τότε και είχα χαρεί όταν διάβασα ότι κάτι φτιάξανε, αλλά μετά σκέφτηκα πως θα ήμουν στην άλλη κατηγορία που έλεγε στα bugs.

Με τι browser είσαι; Εγώ με opera έχω επιλέξει Use hardware acceleration when available αλλά δε το κάνει στο twitch. 

 

Μακάρι να το έκανε και στο youtube, τουλάχιστον τότε θα καίγονταν πιο πολύ να το φτιάξουν, ή τουλάχιστον θα μπορούσαμε ποιο ανετα να επιστρέψουμε πίσω την κάρτα γιατί θα ήταν πρόβλημα που θα μπορούσε να αναπαραχτεί πιο εύκολα λογικά.

 

 

Μα εννοείται ότι θα υπάρχουν bugs αλλά να υπάρχει και η κατάλληλη αντιμετώπιση. Εδώ μιλάμε για πρόβλημα που υπάρχει μήνες, κι αυτοί κάθονται και μου φτιάχνουν φρουφρου κι αρώματα στο radeon settings UI. 

 

Πάντως μια χαρά βλέπω το clock της κάρτας στα 1288 όταν παίζει το media center. Δε το βλέπω να κολλάει σε idle. Βασικά δε μπορώ να το πολυψάξω τώρα, ούτε να διαβάσω όλο το λινκ που έβαλες, αλλά σιγουρα θα το κοιταξω αυριο! Δε το είχα βρει αυτό το θέμα εγώ πάντως. 

Με μια γρήγορη ματιά στο θέμα που έβαλες, βλέπω πως του προκαλείται με διαφορετικό τρόπο... Και έχει κι άλλες συνέπειες (λέει για fan speed και μόνο για Microsoft DTV-DVD Video Decoder)  Σωθήκαμε λοιπόν αφού το κάθε σύστημα παίζει διαφορετικά δε θα το βρουν ποτέ  :-(

 

 

Βασικά αυτό είναι το πρόβλημα νομίζω, ότι σε κάθε σύστημα βγαίνει με διαφορετικό τρόπο το πρόβλημα, αλλά έχει σαν κοινή αιτία το h264. 

 

Έκανα επανεκκίνηση τώρα και παίζοντας Word of Warships παράλληλα με αναπαραγωγή των 

σε 1440p (αυτή τη στιγμή κάνει streaming σε h264 και όχι σε VP9) και https://www.twitch.tv/kamisamurai δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Τι να πω, θα μας τρελάνει η AMD. Πάντως είναι καθαρά θέμα  software.

Η κάρτα πετάει πραγματικά και σε απόδοση στα παιχνίδια και σε θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα Global settings εχει μια επιλογη power efficiency-on. δοκιμασες με off? αυτο αφορα διαφορα Power savings που προσπαθει να κανει η καρτα οταν λειτουργει με πχ gaming/streaming και μερικες φορεs δημιουργει stuttering. Στους relive Πλεον σε εμενα δεν υπαρχει λογω παλαιοτητας της καρτας αλλα σε ολες τις gcn 1.2 και πανω πρεπει να υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στο off. 

 

Τα έχω ψάξει όλα, μόνο με τους 16.11.4 δεν υπάρχει πρόβλημα (αρχικά δεν υπήρχε, στη συνέχεια μετά την εγκατάσταση των relive εμφανίστηκε και τώρα φαίνεται να έφυγε πάλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off το έχω κι εγώ. 

 

Εμένα μέσω tv tuner δεν έφυγε ποτέ το πρόβλημα, αλλά μέσω opera στο twitch δεν εχω θεμα. Το live streaming στο youtube που εδωσες δεν το προλαβα.

 

Παντως δεν μενει η καρτα στο stage 0 για να πω οτι λογω των 300MHz δε σηκωνει το βαρος. Αν κολλαγε εκει θα της πειραζα το bios να της ανεβασω το stage 0 σε ψηλοτερη ταχυτητα για να το δοκιμασω. Και οι βλακες στο wattman δεν σε αφηνουν να πειραξεις το stage 0. 

 

@djuan1988 μιας που σε πετυχα με την 480, μπορεις να κοιταξεις με stock settings στα ποσα Volt φτανει το core σε full usage? Και στο wattman σε manual settings σου εχει ρυθμισμενο το stage 7 στα 1150mV? Εμενα που ειναι στα 1288MHz stock μου φαινεται λιγο υψηλη η ταση που παιρνει στο αυτοματο. Ξεπερναει και τα 1,15V που εχει σαν default manual settings στο wattman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.15V φτάνει και εμένα. Στο stage 7 είναι στο 1.15.

 

Ούτε και εμένα μένει στο 0 stage.

 

EDIT

 

Νομίζω είμαι οκ με τους 16.11.4.

 

Τρία stream ανοιχτά και το Dirt3 σε 1440p όλα full και έχω 60 fps κολλημένα (με VSYNC).

 

Το λάθος μου ήταν που επιχείρησα να περάσω τους relive. Ομάδα που κερδίζει, δεν την αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δεν βρήκα ομάδα που να κερδίζει :P 

 

Τουλάχιστον νομίζω βρήκα το πρώτο και το πιο ανούσιο πρόβλημα, που δε ξυπνάει σωστά η οθόνη. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι εγώ έκανα βλακεία κλείνοντας ένα service, το ακόμα πιο τραγικό όμως είναι ότι με την 290 δεν το επηρέαζε αυτό  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές μου ήρθε η XFX RX 480 GTR Black, δεν ξέρω αν κάνει το ίδιο πρόβλημα με το Monitor αλλά η HD7950 που είχα το έκανε και απλά είχα απενεργοποιήσει από τα Windows να μην κλείνει ποτέ.

 

Και η δική μου στο State 7 1150v είναι στα 1338MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον που η xfx με 1.15V κρατάει σταθερά τα 1338, ενώ η strix μου όχι

 

η strix είναι στα 1310 με την ίδια τάση (gaming mode)  και αν ενεργοποιήσεις από την εφαρμογή της asus το "overclock mode" με την ίδια τάση είναι θέμα χρόνου να φας κρασάρισμα σε κάποιο παιχνίδι 

 

για οτιδήποτε πάνω από το 1310 θέλω παραπάνω ρεύμα 

 

βέβαια τώρα μιλάμε για ψίχουλα σε διαφορά συχνότητας και επιδόσεων, απλά μου κάνει εντύπωση έστω και αυτή η διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον που η xfx με 1.15V κρατάει σταθερά τα 1338, ενώ η strix μου όχι

 

η strix είναι στα 1310 με την ίδια τάση (gaming mode)  και αν ενεργοποιήσεις από την εφαρμογή της asus το "overclock mode" με την ίδια τάση είναι θέμα χρόνου να φας κρασάρισμα σε κάποιο παιχνίδι 

 

για οτιδήποτε πάνω από το 1310 θέλω παραπάνω ρεύμα 

 

βέβαια τώρα μιλάμε για ψίχουλα σε διαφορά συχνότητας και επιδόσεων, απλά μου κάνει εντύπωση έστω και αυτή η διαφορά 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι έχω την 4GB πάντως για τα 1306 που τρέχει η sapphire θέλει 1,068-1,075V. Με 1,15V τρέχει άνετα στα 1370. Δεν έχω δοκιμάσει παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δική μου οριακά και δε λέω να τρέξει να μπουτάρει άντε και κάνα unigine, αυτά είναι ψιλά γράμματα, λέω να παίζεις πχ gears of war και στο μισάωρο να freeze-αρει το παιχνίδι και να παίρνεις τα 3 (και οι άλλοι να σε βρίζουν που σε πετάει έξω) 

 

η κάρτα είναι σίγουρα σταθερή για 1310, από κει και πάνω θες ρεύμα

 

για αυτό και δε τη πουλάνε με 1330 και το βαφτίζουν o/c mode και gaming το 1310. προφανώς ξέρουν ότι το 1330 είναι για benches και όχι πραγματικά σταθερό

 

απλά δεν ασχολήθηκα με το o/c.. περισσότερη φασαρία και ζέστη για ελάχιστα κέρδη (και 1400 πάει αλλά με ανεμιστήρες ελικόπτερο και πυκνωτές να τσιρίζουν) 

 

η strix είναι πραγματικά τέλεια στοκ, οτιδήποτε άλλο χαλάει τη τελειότητά της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές μου ήρθε η XFX RX 480 GTR Black, δεν ξέρω αν κάνει το ίδιο πρόβλημα με το Monitor αλλά η HD7950 που είχα το έκανε και απλά είχα απενεργοποιήσει από τα Windows να μην κλείνει ποτέ.

 

Και η δική μου στο State 7 1150v είναι στα 1338MHz

Βρε ναι κι εγώ με την 290 όταν μου το έκανε σε ένα παλιό μου μονιτορ ακόμα και στο παλιό μου PC που είχα για λιγο καιρό την 290 δεν είχα πειράξει το service. Τυχαίο γεγονός είναι μάλλον ανάλογα το υπόλοιπο hardware. Όπως επίσης όταν με την νέα οθόνη δεν το έκανε η 290, σίγουρα απο καποιο σημειο και μετα το service το εκλεινα χωρις να εχω προβλημα! Τώρα απλά δεν αρέσει στην 480 με το service απενεργοποιημένο. 

 

Έτσι λέει το state 7, το θέμα είναι όντως λειτουργεί με ταβάνι τα 1,15? Γιατί στο GPUz εχω δει και παραπανω. Εγω εχω την απλη GTR στα 1288. Τώρα δοκιμάζω με πιο χαμηλή τάση στο state 7 @ 1100mV και φαίνεται να παίζει άψογα. Είχα δοκιμάσει και το bios της black edition και έπαιζε κανονικότατα στα 1338 με stock settings. 

 

Για να μου φύγει η περιέργια, κάποιος με την black edition μπορεί να δει το ASIC Quality στο GPUz? Είμαι περίεργος αν στη black βάζουν καλύτερα κομμάτια. 

 

 

@logistoulis

Το clock σε παιχνίδια και σε bench και εμένα μένει σταθερότατο στο μέγιστο πάντως. Αρχίζω να πιστεύω ότι έκανα καλή επιλογή με την XFX, αν δε τα έκανε σαλάτα η AMD... 

 

 

Για να επανέλθω στο πρόβλημα με το h.264, παρατηρω πως το memory clock μένει idle στα 300MHz οταν παιζει βιντεο. Ο πυρήνας ανεβοκατεβαίνει ομως. Ισως εκεί οφείλεται το θέμα; Κοιμαται η μνημη; Τοσο δυσκολο θα ηταν να το φτιαξουν αυτο; Με προκαλει να πειραξω το bios   :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να μου φύγει η περιέργια, κάποιος με την black edition μπορεί να δει το ASIC Quality στο GPUz? Είμαι περίεργος αν στη black βάζουν καλύτερα κομμάτια. 

 

 

Για να επανέλθω στο πρόβλημα με το h.264, παρατηρω πως το memory clock μένει idle στα 300MHz οταν παιζει βιντεο. Ο πυρήνας ανεβοκατεβαίνει ομως. Ισως εκεί οφείλεται το θέμα; Κοιμαται η μνημη; Τοσο δυσκολο θα ηταν να το φτιαξουν αυτο; Με προκαλει να πειραξω το bios  :ph34r:

 

75.2% λέει στη δική μου.

 

Για το h264 τώρα, αυτό πρέπει να είναι το πρόβλημα.

 

Δοκίμασε αυτό 

 

 

 

 

 

και λογικά θα δεις ότι μένει κολλημένη η μνήμη στα 300MHz.

 

Ενώ με αυτό που είναι σε VP9 

 

 

 

 

τερματίζει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια καραμέλα 20 χρόνια τώρα και δε λέει να τελειώσει με αυτά τα drivers της AMD/ATI

 

Έχουμε την ίδια κάρτα σχεδόν, έχω την Nitro+ 8gb της Sapphire με το υπόλοιπο σύστημα της υπογραφής. Δεν υποστηρίζω ότι ο TS λέει ψέματα αλλά από την άλλη εξηγήστε μου ρε παιδιά γιατί δεν έχω κανένα από τα ανωτέρω προβλήματα? Αν το πρόβλημα είναι της RX480 και χρησιμοποιούμαι τα ίδια crimson drivers τότε πώς στο διάλο επαναφέρομαι κανονικά από το sleep mode? Πώς παίζω κανονικά H264video (ναι, μπήκα στον κόπο να κατεβάσω sample από εδώ: http://www.h264info.com/clips.html ). Όποιος ξέρει ας βοηθήσει....

 

Και κάτι ακόμη: If it ain't broke, don't fix it. Αν σου δουλεύουν π.χ. όλα τέλεια με τους 16.11.4 για ποιό λόγο κάνεις update? Δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το ASIC ειναι 68. Δε ξερω αν η διαφορα μπορει να δειξει οτι βαζουν καλυτερα τσιπακια στης black :P

 

Παντως σε κανενα βιντεο δε μου τερματισε η μνημη... Δεν ειχα corruption παντως. 

 

@Alchemist` Ουτε εγω εχω προβλημα σε κατεβασμενα βιντεο. Στο streaming και μεσω tv tuners εχουμε 2 ατομα εδω μεσα τη στιγμη που μιλαμε προβλημα. Νομιζω επρεπε να μπεις λιγο στον κοπο να διαβασεις τι λεμε και οχι απλα να μπεις να μας δειξεις ποσο fanboy εισαι.

Και οχι εμενα δε μου εφτιαξε ποτε το προβλημα, απλα δεν φαινεται να εχω προβλημα με το streaming οπως εχει ο djuan1988 (στον οποιο δουλεψαν οι 16,11,4) Φυσικα και οταν δουλευει δε το πειραζεις, αλλα ειναι δυνατον να ξανα παρουσιασε λυμενο προβλημα; Δηλαδη στην τυχη φτιαχτηκε στους προηγουμενους drivers; Λογικο σου φαινεται αυτο; Απο εκει καταλαβαινεις οτι η καραμελα δεν προκειται να σταματησει γιατι η αντιμετωπιση των developers τους ειναι αθλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...