Προς το περιεχόμενο

AMD drivers για τα μπάζα γενικώς... RX480 απογοήτευση με bugs


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και κάτι ακόμη: If it ain't broke, don't fix it. Αν σου δουλεύουν π.χ. όλα τέλεια με τους 16.11.4 για ποιό λόγο κάνεις update? Δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό.

γιατι καλυτερεύουν οι επιδόσεις στα παιχνίδια με τους τελευταίους (βασικά όχι τους 16.12 αλλα τους 16.7) driver η RX 480 ξεπερνάει την GTX 1060 sta περισσότερα παιχνίδια

 

 

Εμενα το ASIC ειναι 68. Δε ξερω αν η διαφορα μπορει να δειξει οτι βαζουν καλυτερα τσιπακια στης black :P

 

Παντως σε κανενα βιντεο δε μου τερματισε η μνημη... Δεν ειχα corruption παντως. 

 

@Alchemist` Ουτε εγω εχω προβλημα σε κατεβασμενα βιντεο. Στο streaming και μεσω tv tuners εχουμε 2 ατομα εδω μεσα τη στιγμη που μιλαμε προβλημα. Νομιζω επρεπε να μπεις λιγο στον κοπο να διαβασεις τι λεμε και οχι απλα να μπεις να μας δειξεις ποσο fanboy εισαι.

Και οχι εμενα δε μου εφτιαξε ποτε το προβλημα, απλα δεν φαινεται να εχω προβλημα με το streaming οπως εχει ο djuan1988 (στον οποιο δουλεψαν οι 16,11,4) Φυσικα και οταν δουλευει δε το πειραζεις, αλλα ειναι δυνατον να ξανα παρουσιασε λυμενο προβλημα; Δηλαδη στην τυχη φτιαχτηκε στους προηγουμενους drivers; Λογικο σου φαινεται αυτο; Απο εκει καταλαβαινεις οτι η καραμελα δεν προκειται να σταματησει γιατι η αντιμετωπιση των developers τους ειναι αθλια.

και γιατι δεν χρησιμοποιείς αυτό https://obsproject.com/ για να τελειώνεις μιας και το θέμα στο streaming δεν ειναι το driver αλλά το καινούργιο software που αναλαμβάνει αυτή την δουλειά λιγο καιρό έχει που βγήκε φυσικό ειναι να έχει παιδικές αρρώστιες. 

Δε διαβασα το θρεντ να πω και εγω ποσο για τον π##τσο ειναι η amd,βαζεις καινουριους drivers(crimson ReLive) και σου κανει underclocking την μνημη στα 150mhz ετσι γιατι μπορει,φυσικα δεν μπορεις να το αλλαξεις.

Μπορείς πήγαινε στις ρυθμίσεις οθόνης και διάλεξε να προβάλεται μόνο στην 1η 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γεγονός ότι εγώ δεν έχω πρόβλημα με κάτι άλλο πέρα από το tv tuner δε μου φαίνεται ότι μπορεί να αθωώσει τους drivers, γιατί άλλοι που έχουν πρόβλημα αναφέρουν διάφορα προβλήματα και εκτός tv tuners. Προφανώς δεν παρουσιάζεται σε όλους το ίδιο. Η ίδια η AMD έλεγε και για πρόβλημα με h.264 σε browsers, που εγώ δεν είχα θέμα. Ο djuan1988 όμως είχε! Οπότε με τίποτα δε μπορώ να κατηγορήσω κάτι άλλο πέρα από τους drivers, γιατί το γνωρίζει και η AMD άλλωστε και αναφερόταν σαν πρόβλημα on some RX4xx cards. 

 

 

 

 

Εάν εσύ ωστόσο δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα σε άλλα σημεία με H264 decoding τότε δεν βλέπω στην περίπτωσή σου να φταίει ο οδηγός. Από την στιγμή που το decoding ότι αφορά το TV tuner θα έπρεπε να γίνεται από το ίδιο και αυτό κομμάτι hw δεν έχει δουλειά να αναπληρώνει ή να διορθώνει ο κάθε οδηγός GPU το κάθε πρόβλημα σε ένα σύστημα με τρίτη συσκευή έστω και αν και η GPU μπορεί να αποκωδικοποιήσει βίντεο. Aποκωδικοποιεί βίντεο και ο επέξεργαστής απουσία άλλου σχετικού hw, θα έπρεπε να φταίει και ο επεξεργαστής εδώ (όποιος και αν είναι);

 

 

 

Δε ξέρω πως μπορεί να λειτουργήσει το decoding του tv tuner, εγώ απλά drivers για το realtek chipset του έχω περάσει και τίποτε άλλο από λογισμικό που μου έδινε. Στο cd μου έχει κάτι από ArcSoft total media καπως ετσι πρεπει να λεγεται αλλά δε βρίσκω νέα έκδοση πουθενά στο ιντερνετ για να το κατεβάσω και απλά να περάσω το serial number που μου δίνει το Hama. Οπότε φαντάζομαι πόσο απαρχαιωμένο θα είναι και δεν ασχολούμε καν με το συγκεκριμένο. (ετσι οπως ειδα screenshots απο το προγραμα, νομιζω και στην Asus το ειχα και ηταν τραγικο)

Απλά με αυτο που εκανα εν τελη μπορω να πω οτι απεδειξα πως το προβλημα δεν περιοριζεται μόνο στους codecs της microsoft γιατί αν και στο LAV filter διαλέξω hardware decoding το πρόβλημα παρουσιάζεται πάλι. Σε αντίθεση με κάποιον στο φορουμ της AMD που λέει πως σε εκείνον με LAV δεν είχε πρόβλημα. 

Και επισης δε ξερω αν το ειδες σε προηγουμενο μηνυμα μου, οτι χωρις καμια άλλη διαφοροποιηση στο συστημα περα της καρτας , το προβλημα δεν παρουσιαζεται. (δηλαδη ουτε με την 290 το εκανε, ουτε με την onboard). Πολυ φοβαμαι πως υπάρχει θέμα με την αξιοποίηση του "νεου" hardware της κάρτας και δεν ξέρουν ούτε αυτοί που είναι το πρόβλημα...  

 

LAV filters λειτουργούνε ανάλογα με το σύστημα και ποτέ δεν έχω καταλάβει που και γιατί λειτουργούν και που και γιατί όχι. Σκοπός εδώ είναι να βρεις ένα λογισμικό να σου αναλαμβάνει το video decoding@TV tuner χωρίς προβλήματα ακόμα και αν όλη τη δουλειά την αναλάβει η CPU και ας καίει και λιγουλάκι ρεύμα παραπάνω μα δεν είναι tablet να κυνηγάς τις πρίζες για φόρτιση. 

 

 

Το να βάλω τηλεόραση δε παίζει σε καμία περίπτωση. Και για το  θέμα του χώρου και για την χρηστικότητα και για το οικονομικό. Και φυσικά μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο οτι ενώ ψάχνω να λύσω πρόβλημα που μου προκαλεί η κάρτα (που δεν κανει την δουλεια που θα πρεπε) θα πρέπει εγώ να σκάσω άλλα τόσα και περισσότερα απο οσα κανει η καρτα, να κάνω χώρο στο δωμάτιο για τηλεόραση, να βρω πατέντες για live time shifting στην τηλεόραση και να αφήσουμε το πρόβλημα να υπάρχει γιατι δε μπορουμε να το λυσουμε. Σορρυ αλλα οταν ειπα περιμενω προτασεις μαλλον δεν εννοουσα κατι τετοιο  :P Περιμενα προτασεις για κατι απο software που δεν εχω δοκιμασει ισως, ή για tweaks σε codecs που εν τελη δε ξερω αν υπαρχει κατι αλλο να δοκιμασω αφου εφτασα στο σημειο να απενεργοποιησω εντελως τους codecs των windows. (και παλι το προβλημα δεν λυθηκε! Απλα δε χρησιμοποιω την GPU πλεον)

 

To φαντάστηκα ότι δεν θα είναι λύση για την περίπτωσή σου για αυτό το πρότεινα και με αρκετή επιφύλαξη. Για να δεις αν όντως φταίει η κάρτα γραφικών είναι απλό (αν έχει ενσωματωμένα γραφικά ο επεξεργαστής....) βγάζεις την GPU, κάνεις ολοκληρωτική απεγκατάσταση οδηγών της 480 και δοκιμάζεις τον TV tuner στην ενσωματωμένη του επεξεργαστή ή ακόμα καλύτερα και μια δανική GeForce οποιοδήποτε μεγέθους. Εάν το πρόβλημα παραμείνει ποιός θα φταίει τότε; (δεν το ξέρω απλά τα συμφραζόμενά σου δεν δείχνουν να φταίει τελικά η GPU).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@louilouiCK Σε τι θα μου χρησιμεύσει εμένα το προγραμμα που δινεις; 

 

@Ailuros Εχω αναφέρει σε πολλά προηγούμενα ποστ ότι το πρόβλημα δεν υπάρχει ούτε με την onboard ούτε με την r9 290 που είχα 1 χρόνο σε αυτό το PC καθως και κάμποσους μήνες σε άλλο PC με το ιδιο TV Tuner. Συγκεκριμένα σε αυτό το PC είχα 1 χρονο την 290. Την έβγαλα για λίγο καιρό και δούλευα με την onboard χωρις προβλημα σε καμια περιπτωση. Μολις πηρα την 480 τσουπ να το προβλημα. Υπολειμματα απο drivers δεν υπηρχαν γιατι οι απεγκαταστασεις για τις αλλαγες των καρτων γινονταν με DDU και εκτος αυτου εδω και 1 βδομαδα εκανα φορματ και απλα εβαλα μονο τους drivers της 480. 

 

Δε νομίζω πως το hardware του TV Tuner κάνει decoding. Μάλλον θα εννοούν ότι περιέχει software για αυτο το λόγο. Όπως και όταν υπήρχαν TV Tuners που λέγαν ότι υποστήριζαν mpeg2 κανάλια και άρχισαν να βγαίνουν τα mpeg4, όσοι λέγανε ότι θες άλλο TV Tuner ήταν λάθος, γιατί όλη τη δουλειά την έκανε το software και οι codecs στο κάθε player που έβλεπες από το TV Tuner. 

 

Το ότι εγώ δεν αντιμετωπίζω σε αλλα σημεια προβλημα μαλλον δειχνει οτι το προβλημα παρουσιαζεται τυχαια και οχι σε ολες τις καρτες. Αλλωστε ξαναλεω δεν ειμαι ο μονος που εχω προβλημα παγκοσμιως! Και με live tv εχουν προβληματα καποιοι (δε ξερω αν ειναι απο tv tuners, η απο δορυφορικά ή από ιντερνετικα streaming μπορει και απ' ολα :P )καθως και με βιντεο απο καποιες καμερες αναλογα και απο που τραβηχτηκε το βιντεο αναφερει καποιος. 

 

Eνω αλλοι εχουν framedrops σε παιχνιδια οταν κανει decoding απο streaming η καρτα (αυτο υποτιθεται διορθωθηκε στους 16,11,4 και με βαση τα λεγομενα του djuan1988 ξαναπαρουσιάστηκε στους ReLive)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τρομερή δουλειά έγινε επειδή η πλειοψηφία δε χρησιμοποιεί καν DVB στο PC τους και δεν βλέπουν το πρόβλημα. Μόλις κάποιος ανέφερε πρόβλημα και σε Fury X, αλλά όχι στην παλιά του 280x. Ποστ 133

Πάλι σιγή στο known issues. Μάλλον "επίσημα" σταματήσαν να ασχολούνται με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι η AMD τα έμπλεξε με τους Drivers;

Σ' ένα φιλαράκι βγάζει αυτό όταν πάει να βάλεις τους τελευταίους και σ' εμένα όταν πάω να βάλω για το Chipset βγάζει το δεύτερο.

 

post-115429-0-34647000-1482506992_thumb.jpg

post-115429-0-27747800-1482506993_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι η AMD τα έμπλεξε με τους Drivers;

Σ' ένα φιλαράκι βγάζει αυτό όταν πάει να βάλεις τους τελευταίους και σ' εμένα όταν πάω να βάλω για το Chipset βγάζει το δεύτερο.

 

15658837_10211591124083504_87133649_o.jpg

AMD.PNG

Για το πρώτο έχει κάνει uninstall με ddu ο φίλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζαχαρη μπηκαν ολα τα τελευταια απο drivers ( και για chipset series 9) για win 10

dffxbcfb.JPG

Αν έχεις ένα δεξί και ένα αριστερό χέρι έτσι είναι Νίκο.

Αν έχεις δύο αριστερά όλα τα άλλα φταίνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζαχαρη μπηκαν ολα τα τελευταια απο  drivers (  και για chipset series 9) για win 10 

attachicon.gifdffxbcfb.JPG

 

 

Αν έχεις ένα δεξί και ένα αριστερό χέρι έτσι είναι Νίκο.

Αν έχεις δύο αριστερά όλα τα άλλα φταίνε...

 

Επειδή μακάρι να είχα και 2ο αριστερό (ζερβοκουτάλας, γαρ), με ποιό τρόπο σου έκατσε η εγκατάσταση?

 

Αν μπορείς, πες τη διαδικασία βήμα-βήμα.

 

Αλλιώς, από πίνακα ελέγχου, ποιό πακέτο επιλέγω μέσα από το c:\amd\...relive...\packages\drivers  , και κυρίως ποιά είναι τα απαραίτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...