Προς το περιεχόμενο

AMD drivers για τα μπάζα γενικώς... RX480 απογοήτευση με bugs


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθεση το ποστ του Νίκου έκανα.

Εάν ρωτάς εμένα προσωπικά μπορώ να σου απαντήσω ότι έχω εγκατάσταση windows που έχει αλλάξει τουλάχιστον 4 διαφορετικές μητρικές AMD και Intel όπως και nvidia AMD GPU.

Ποτέ δεν είχα θέμα.

Το μόνο ίσως θέμα ήταν με catalyst και afterburner ( όχι την τελευταία έκδοση) που είχα μαύρη οθόνη, το έλυσα σε 5 λεπτά αφού έβαλα 5 sec καθυστέρηση στο φόρτωμα του afterburner.

Στην τελευταία του έκδοση βέβαια δεν έχει αυτό το θέμα.

Εύκολα θα μπορούσα να πω ότι φταίει η AMD μιας και πριν δεν είχα θέμα, έλα όμως που στην stable version του afterburner λύθηκε!!! Άρα ποιος έφταιγε;

Παλιότερα η AMD chipset driver's είχαν θέμα με τους πρώτους sandforce controllers αλλά και που δεν είχαν θέμα αυτοί τότε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το chipset οσοι ρωτανε το κατεβαζεις πχ οπως δειχνω πχ για win 10 και series 9 και περνανε αυτα μεσα 

το κατεβαζεις και το κανεις εγκατασταση μοιαζει σαν να κανεις εγκατασταση γραφικων

post-238528-0-25434000-1482559647_thumb.jpg

post-238528-0-09149500-1482559658_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουμε λιγάκι καταλάβει το νήμα, να διευκρινίσω.

 

Το πρόβλημά μου δεν είναι πώς να βρώ τους κατάλληλους, τους έχω.

 

Το πρόβλημα είναι ότι σε όλη την Win10 ιστορία, όποτε τρέχω τους chipset drivers, όποια έκδοση κι αν είχα/έχω δοκιμάσει, ποτέ δεν έγινε εγκατάσταση.

 

Πάντα μου πετούσε μήνυμα πως η GPU(!!!) έχει εγκατασταθεί, και τίποτε άλλο. Καμμία σχέση με την εικόνα με το "τσεκάρισμα" που πέταξε στον ultraex.

 

Στα 7, ας πούμε, περνούσε το USB filter και το έβλεπα live (έσβηνε πληκτρολόγιο/ποντίκι κλπ, τα ξαναδιάβαζε κοκ).

 

Στα 10ρια, κάθομαι λοιπόν και προσπαθώ χειροκίνητη εγκατάσταση/αναβάθμιση, ώστε να μην έχω τους άθλιους-generic MS οδηγούς σε SATA controller, SMBus, USB controllers (με ελεεινές ταχύτητες στον SSD, στα στικάκια κλπ) κλπ.

 

Έλα μου όμως που κάποιες φορές δεν βγάζω άκρη (πχ, ποιοί είναι οι USB3, ποιοι οι USB2 oδηγοί?). Aν θυμάμαι σωστά, οι οδηγοί των 10 είναι στους φακέλους WT64A.

 

Αυτά προσπαθώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 1060 που βαζεις εναντιον 480 Overall ειναι πολυ καλυτερη η 1060 

εχεις μεινει 2-3 μηνες πισω. Με τους νεους drivers η 480 θα ειναι πολυ καλυτερο vfm για και ειδη την ξεπερναει σε αρκετα παιχνιδια,ειδικα σε dx12.

 

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/73945-gtx-1060-vs-rx-480-updated-review-23.html

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουμε λιγάκι καταλάβει το νήμα, να διευκρινίσω.

 

Το πρόβλημά μου δεν είναι πώς να βρώ τους κατάλληλους, τους έχω.

 

Το πρόβλημα είναι ότι σε όλη την Win10 ιστορία, όποτε τρέχω τους chipset drivers, όποια έκδοση κι αν είχα/έχω δοκιμάσει, ποτέ δεν έγινε εγκατάσταση.

 

Πάντα μου πετούσε μήνυμα πως η GPU(!!!) έχει εγκατασταθεί, και τίποτε άλλο. Καμμία σχέση με την εικόνα με το "τσεκάρισμα" που πέταξε στον ultraex.

 

Στα 7, ας πούμε, περνούσε το USB filter και το έβλεπα live (έσβηνε πληκτρολόγιο/ποντίκι κλπ, τα ξαναδιάβαζε κοκ).

 

Στα 10ρια, κάθομαι λοιπόν και προσπαθώ χειροκίνητη εγκατάσταση/αναβάθμιση, ώστε να μην έχω τους άθλιους-generic MS οδηγούς σε SATA controller, SMBus, USB controllers (με ελεεινές ταχύτητες στον SSD, στα στικάκια κλπ) κλπ.

 

Έλα μου όμως που κάποιες φορές δεν βγάζω άκρη (πχ, ποιοί είναι οι USB3, ποιοι οι USB2 oδηγοί?). Aν θυμάμαι σωστά, οι οδηγοί των 10 είναι στους φακέλους WT64A.

 

Αυτά προσπαθώ να καταλάβω.

 

Αλλο sata controller αλλο usb controller.Εμενα μια χαρα μου εκατσε η εγκατασταση και γενικα ποτε δεν ειχα θεμα με οδηγους.Για τους οδηγους του chipset απο καποιο σημειο και μετα κατι αλλαξε και δεν γινεται εγκατασταση πλεον οπως παλια.Πας διαχειριση συσκευων και κανεις ενημερωση τον Ελεγκτη IDE ATA/ATAPI επιλεγοντας το πακετο που βρισκεται στον φακελο AMD στον C:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο sata controller αλλο usb controller.Εμενα μια χαρα μου εκατσε η εγκατασταση και γενικα ποτε δεν ειχα θεμα με οδηγους.Για τους οδηγους του chipset απο καποιο σημειο και μετα κατι αλλαξε και δεν γινεται εγκατασταση πλεον οπως παλια.Πας διαχειριση συσκευων και κανεις ενημερωση τον Ελεγκτη IDE ATA/ATAPI επιλεγοντας το πακετο που βρισκεται στον φακελο AMD στον C:

 

Ναι βρε συ, άλλο το ένα(USB) άλλο το άλλο (SATA).

 

Αμ δε, όμως, για την ενημέρωση.

 

Αν κάνω απλά έλεγχο για ενημερωμένους οδηγούς στον φάκελο ...AMD\Relive\Packages\Drivers, η μαμά MS αποφασίζει πως οι δικοί της οδηγοί είναι οι καλύτεροι και τους αφήνει εκεί.

 

Ο μόνος τρόπος για να περάσω τους σωστούς, είναι να ξέρω τί είναι τί και να πατήσω "Have Disk", οπότε θα πάω πια χειροκίνητα και θα ορίσω τον κάθε οδηγό.

 

Έλα μου όμως που δεν ξέρω τί είναι όλα αυτά!

 

post-50176-0-32103600-1482595649_thumb.png

 

Tους Asmedia, τους έχω ενημερωμένους.

 

Οι υπόλοιποι, που λογικά είναι οι ενσωματωμένοι της AMD από το 990FX, πώς ξεχωρίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μεινει 2-3 μηνες πισω. Με τους νεους drivers η 480 θα ειναι πολυ καλυτερο vfm για και ειδη την ξεπερναει σε αρκετα παιχνιδια,ειδικα σε dx12.

 

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/73945-gtx-1060-vs-rx-480-updated-review-23.html

 

 

Νομίζω ότι πρέπει να το βάλουμε pinned κάπου αυτό γιατί διαβάζω 2-3 μέρες τώρα μέσα στο forum απίθανα πράγματα και προτάσεις όπου η 1060 είναι θεϊκή και η 480 πολύ κατώτερη. Ευτυχώς για όλους τους καταναλωτές η amd δείχνει να έχει ζωή (και να είναι από πάνω τώρα στην μάχη 480 με 1060)...ανταγωνισμός ίσον καλύτερα προϊόντα και ποιοτικότεροι drivers ώστε να πάρουν όλοι τις επιδώσεις που πλήρωσαν επιτέλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μηνει καθόλου πισω ακομα το DX12 φιλε μου ειναι πολυ αρχη και το 95% τον παιχνιδιων ΣΗΜΕΡΑ ειναι DX11 αν ειχε μονο DX12 η nvidia δεν θα το αφηνε ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μηνει καθόλου πισω ακομα το DX12 φιλε μου ειναι πολυ αρχη και το 95% τον παιχνιδιων ΣΗΜΕΡΑ ειναι DX11 αν ειχε μονο DX12 η nvidia δεν θα το αφηνε ετσι.

Σοβαρεψου. Τι θα έκανε δηλαδή βουντού;

Αν εσύ με μαγικά έχεις hardware στον υπολογιστή σου να πεις το ξόρκι και στην αγαπημένη σου εταιρεία μπας και φυτρώσει hardware!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε συ, άλλο το ένα(USB) άλλο το άλλο (SATA).

 

Αμ δε, όμως, για την ενημέρωση.

 

Αν κάνω απλά έλεγχο για ενημερωμένους οδηγούς στον φάκελο ...AMD\Relive\Packages\Drivers, η μαμά MS αποφασίζει πως οι δικοί της οδηγοί είναι οι καλύτεροι και τους αφήνει εκεί.

 

Ο μόνος τρόπος για να περάσω τους σωστούς, είναι να ξέρω τί είναι τί και να πατήσω "Have Disk", οπότε θα πάω πια χειροκίνητα και θα ορίσω τον κάθε οδηγό.

 

Έλα μου όμως που δεν ξέρω τί είναι όλα αυτά!

 

attachicon.gifdeviceman.png

 

Tους Asmedia, τους έχω ενημερωμένους.

 

Οι υπόλοιποι, που λογικά είναι οι ενσωματωμένοι της AMD από το 990FX, πώς ξεχωρίζουν?

 

Βλεπω οτι η μητρικη σου εχει asmedia controller,τον εχει σε ολες τις sata?Εμενα η δικια μου εχει μονο στο sata 0 και στο sata 1 AMD Sata controller,στις υπολοιπες sata εχει αν θυμαμαι καλα via controller.Αν δεν συνδεσω εκει δισκο(σατα 0 και sata 1),δεν βλεπει τον ελεγκτη η διαχειριση.Εσυ που εχεις συνδεδεμενους δισκους(βασικα αυτον του λειτουργικου)?Ποια μητρικη εχεις?

 

Πολυ hijack εχουμε κανει στο θεμα του Νικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μηνει καθόλου πισω ακομα το DX12 φιλε μου ειναι πολυ αρχη και το 95% τον παιχνιδιων ΣΗΜΕΡΑ ειναι DX11 αν ειχε μονο DX12 η nvidia δεν θα το αφηνε ετσι.

Μαλλον δεν μπηκες στο κοπο να δεις τιποτα απο οτι παραθεσα, γιατι αυτο ειναι ξερος fanboy-ισμος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν μπηκες στο κοπο να δεις τιποτα απο οτι παραθεσα, γιατι αυτο ειναι ξερος fanboy-ισμος

Αυτό μπορώ να στο πω με σιγουριά, δεν ξεχνάω πως φώναζε στο Skype για τους πράσινους!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μηνει καθόλου πισω ακομα το DX12 φιλε μου ειναι πολυ αρχη και το 95% τον παιχνιδιων ΣΗΜΕΡΑ ειναι DX11 αν ειχε μονο DX12 η nvidia δεν θα το αφηνε ετσι.

Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις ή ψάξεις ότι link σου παρέθεσαν οι φίλτατοι εδώ μέσα, ή ψαχτείς στο google θα δει ότι σε dx11 η 480 έφτασε την 1060, δεν είναι πίσω πια...και σε dx12 και vulcan ξεφεύγει...να φανταστείς υπάρχουν τίτλοι που η 480 σε dx12 είναι ταχύτερη από την 1060 σε dx11...κάνε τον κόπο και διάβασε, δεν είναι κακό ούτε κατακριτέο να έχεις την μια ή την άλλη κάρτα, κακό είναι να μην θες να δεις τι ισχύει αυτή τη στιγμή και να προτείνεις με βάση την συμπάθεια και όχι με βάση απτά γεγονότα και επιδόσεις...όσο για το αν η nvidia θα το άφηνε ή δεν θα το άφηνε έτσι τουλάχιστον στις υπάρχουσες κάρτες έχει μια σημαντική διαφορά, ότι οι amd ευνοούνται στο dx12 λόγω αρχιtεκτονικής και όχι λόγω drivers, αν λοιπόν όντως ισχύει αυτό, είναι πολύ δύσκολο να πετύχει η nvidia ίδια αποτελέσματα μέσω software με την amd που τα πετυχαίνει μέσω hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση το ποστ του Νίκου έκανα.

Εάν ρωτάς εμένα προσωπικά μπορώ να σου απαντήσω ότι έχω εγκατάσταση windows που έχει αλλάξει τουλάχιστον 4 διαφορετικές μητρικές AMD και Intel όπως και nvidia AMD GPU.

Εγώ πάλι όποτε έχω αλλάξει μητρική πάντα intel δεν κατάφερα να κάνω ούτε ένα κουτσό boot.

Πάντα χρειάστηκε να κάνω φορματ γιατί ή έσκαγαν απανωτά Bsod ή μαύρη οθόνη ή δεν αναγνωρίζονταν δισκοι κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...