Προς το περιεχόμενο

Στέγνωμα ρούχων στο σπίτι ;


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στεγνωτήριο και καίει και είναι πανάκριβο

Έχω πάρει ένα αφυγραντήρα αλλά δεν τον εχω δοκιμάσει με το στέγνωμα .

 

Κοίταζε η γυναίκα μου κάτι θερμαινόμενες απλώστρες αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν

 

Εγώ είδα ενα προιον το οποίο κρεμάς τα ρούχα και το κλεινεις και αυτό βγάζει θερμό αερα και τα στεγνώνει πολύ γρήγορα

 

Αυτό λέγεται dry baloon αλλά δεν έχω βρει περισσότερες πληροφορίες και δεν μπορώ να το βρω και σε τοπικά καταστήματα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι παίρνει 10 κιλά ρούχα και καίει 1000W

Και στην εταιρεία που το φέρνει δεν ήξεραν πόση ώρα κάνει να τα στεγνώσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσοι γνωστοί μου έχουν αφυγραντήρα λένε ότι βοηθάει πολύ στο στέγνωμα, καλύτερα δοκίμασε αυτό πρώτα!

εγω παλι λεω οτι ειναι placebo>.... εχω μεγαλο και καλο αφυγραντηρα γιατι ζω μεσα στην υγρασια, αλλα μου φαινεται οτι δεν εχει διαφορα στο στεγνωμα των ρουχων.... εκτος κ αν βοηθαει ελαχιστα και τα παραλενε ολοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι λεω οτι ειναι placebo>.... εχω μεγαλο και καλο αφυγραντηρα γιατι ζω μεσα στην υγρασια, αλλα μου φαινεται οτι δεν εχει διαφορα στο στεγνωμα των ρουχων.... εκτος κ αν βοηθαει ελαχιστα και τα παραλενε ολοι :P

Τι να πω, δεν έχω για να δοκιμάσω αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια! Μήπως έχει κάποια ρύθμιση, κάτι;

 

Το στεγνωτήριο δεν καίει τίποτα τραγικό πάντως.

Μεγαλύτερο θέμα είναι να το αγοράσεις πιστεύω παρά η κατανάλωση μετά, τα καινούργια ειδικά λένε ότι είναι και αρκετά οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μεγαλύτερο θέμα είναι να το αγοράσεις πιστεύω παρά η κατανάλωση μετά, τα καινούργια ειδικά λένε ότι είναι και αρκετά οικονομικά.

 

Ναι ενώ οι αφυγραντήρες είναι φτηνοί και δεν έχουν μεγάλη κατανάλωση στο "turbo" που θα δουλεύουν για 400 ώρες (που λέει ο λόγος) μέχρι στεγνώσουν τα ρούχα... :P

 

Αν υπάρχει χώρος, πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα το στεγνωτήριο βγαίνει φτηνότερα και καλύπτει "όλες" τις περιπτώσεις, πχ μεγάλα σεντόνια που δεν θα μπορείς να κρεμάς εύκολα σε απλώστρες μέσα στο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενώ οι αφυγραντήρες είναι φτηνοί και δεν έχουν μεγάλη κατανάλωση στο "turbo" που θα δουλεύουν για 400 ώρες (που λέει ο λόγος) μέχρι στεγνώσουν τα ρούχα... :P

Έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά πιο φτηνοί ρε συ! Δηλαδή έχουν 100-200€ ενώ τα στεγνωτήρια έχουν 500-600€ αν δεν κάνω λάθος;

 

Για το στέγνωμα μου έχουν πει ότι σε ένα βράδυ τα στεγνώνουν τα ρούχα και μιλάμε για αρκετά δύσκολες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν κάνω λάθος όσο πιο μικρός (άρα και φτηνός) αφυγραντήρας έχεις τόσο λιγότερο νερό θα τραβάει και τόσο περισσότερη ώρα θα παίρνει για να στεγνώσουν τα ρούχα.

 

Πόσα ρούχα όμως? Και σεντόνια/πετσέτες κτλπ μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος όσο πιο μικρός (άρα και φτηνός) αφυγραντήρας έχεις τόσο λιγότερο νερό θα τραβάει και τόσο περισσότερη ώρα θα παίρνει για να στεγνώσουν τα ρούχα.

 

Πόσα ρούχα όμως? Και σεντόνια/πετσέτες κτλπ μέσα?

Για ένα κανονικό πλυντήριο μου έχουν πει, ότι σε ένα βράδυ στεγνώνουν. Υποθέτω με διάφορα ρούχα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγνωτήριο μπορει να βρει και με λιγότερα, αν δει και καμια αγγελια ισως πετύχει πολύ καλή τιμή. Το στεγνωτήριο σου στεγνώνει όλη τη μπουγάδα σε 2-3 ώρες χωρίς να κάνεις το σπίτι σου τσαντίρι.

Η από πάνω μου που δεν έχει χώρο το εχει βάλει στο πίσω μπαλκόνι και το σκεπάζει με κάλυμμα μηχανης, μιλάμε τουλάχιστον δεκαετία και δεν έχει πάθει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγνωτήριο μπορει να βρει και με λιγότερα, αν δει και καμια αγγελια ισως πετύχει πολύ καλή τιμή. Το στεγνωτήριο σου στεγνώνει όλη τη μπουγάδα σε 2-3 ώρες χωρίς να κάνεις το σπίτι σου τσαντίρι.

Η από πάνω μου που δεν έχει χώρο το εχει βάλει στο πίσω μπαλκόνι και το σκεπάζει με κάλυμμα μηχανης, μιλάμε τουλάχιστον δεκαετία και δεν έχει πάθει τίποτα.

Καλά κι εγώ υπέρ του στεγνωτήριου είμαι! Είχαμε στη δουλειά και σου λύνει τα χέρια! Αλλά ίσως είναι λύση και ο αφυγραντήρας με τη λογική ότι είναι φτηνότερος και κάνει κι άλλη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...