Προς το περιεχόμενο

Win10 Προβλημα StartMenu,Συντομευσεις, Προγραμματα


VasKag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λαπτοπ sony vaio φιλου, μετα απο κατασταση idle/standby αρκετων ωρων πεταξε blue screen. Μετα απο διαφορες προσπαθειες (..?) καταφερε να μπει στα windows με τα εξης προβληματα. Το start button/menu δεν δουλευει. Τα βασικα εικονιδια (My computer, κτλπ) που ενεργοποιεις απο την εξατομικευση δεν εμφανιζονται. Κανοντας δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας, οτι επιλογες που υπαρχουν στο μενου δεν δουλευουν. Πεταει ενα μηνυμα 3 γραμμων, το οποιο θα το ποσταρω μολις παω σπιτι.

 

Το πως εγιναν αυτα, δεν ημουν μπροστα. Γραφω οπως μου το περιεγραψε. Συνεπως δεν ξερω τι μηνυμα ελεγε το blue screen, και ουτε τι εκανε για να μπει στα windows.

 

Εχω κανει το κλασικο scandisk, δε βρηκε τιποτα. Εχω κανει sfc /scannow και δε βρηκε καποιο προβλημα ή corrupted file (περιεργο)

 

Εχω κανει ολα οσα περιγραφονται εδω

 

https://mspoweruser.com/solution-start-menu-not-working-windows-10/

 

αλλα και παλι τιποτα.

 

Τα προγραμμα δειχνουν οτι δουλευουν. Στο ιντερνετ μπαινει. Αναβαθμισεις απο M$, παιρνει. (Αυθεντικα windows-Μαλλον εγινε η δωρεαν αναβαθμιση ειτε απο win7 ειτε απο win8. Δεν ξερω τι ειχε αρχικα)

 

Υπαρχει κατι να δοκιμασω, πριν το format?

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα να  φτιαξω νεο χρηστη, αλλα δεν μπορουσα (ή δεν εκανα σωστα) Μολις παω σπιτι θα το ξαναδω γιατι για να πηγαινω στο control panel πρεπει να ανοιγω το καδο ανακυκλωσης και να πηγαινω απο το πλαινο μενου που ειναι στο παραθυρο, γιατι δεν δουλευει ουτε η αναζητηση που ειναι διπλα στο start button

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και γραφεις παλι σιγουρα υπαρχει τροπος να το κανεις και απο διαχειριση ανοιξςε παλι explorer να δεις τι θα δεις αφου στις επιδιορθωσεις δεν ειχε παραβιασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, καινουριο χρηστη δε μπορω να φτιαξω. Μου βγαζει το παρακατω μηνυμα (Βλεπε εικονα)

 

Επισης οταν κανε δεξι κλικ και παω ειτε στην "Εξατομικευση" ειτε στις "Ρυθμισεις Οθονης", μου βγαζει τα παρακατω (Βλεπε εικονες)

 

 

post-42276-0-09630900-1481750510_thumb.jpg

post-42276-0-89221800-1481750511_thumb.jpg

post-42276-0-08710400-1481750514_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....https://s26.postimg.org/nw4uyp7ih/image.png  ... :unsure:

 

Kατι έχει πειράξει το μητρώο μια περίπτωση είναι να κάνεις αυτόν τον έλεγχο Link.png Site: ελεγχο

απο το DISM που ειναι για windows 8 και πανω

 

Δευτερη περιπτωση ειναι να κανεις απο cd/φλασακι μια αναβαθμιση οπως ειναι το λειτουργικο μεσα απο την επιφανεια εργασιας με πληκτρολογιο αν μπορει να το χειριστεις για τα βασικα, μονο αναβαθμιση για να μην παιρνεις back up και παλι απο την αρχη και

 

Τριτη περιπτωση ειναι backup+format απο την αρχη.

 

Αυτα θα εκανα εγω για να μη τρεχω μονο για αυτο το σφαλμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το DISM το εχω κανει. Δεν εβγαλε λαθη. Στο λινκ σου γραφει μπορει να χρειαστει να γινει και 3 φορες. Εννοει 3 φορες ανεξαρτητα αν βγαλει λαθη ή οχι?

 

Το Vaio care εχει μια επιλογη που τη λεει "Refresh". Κραταει τα δεδομενα, και κανει κατι σαν factory default. Το εκανα και μετα απο κανα 10λεπτο εβγαλε μηνυμα οτι δεν μπορει να ολοκληρωσει. 

 

Μου φαινεται δεν το γλυτωνω το format.

 

 

 

 

Δευτερη περιπτωση ειναι να κανεις απο cd/φλασακι μια αναβαθμιση οπως ειναι το λειτουργικο μεσα απο την επιφανεια εργασιας με πληκτρολογιο αν μπορει να το χειριστεις για τα βασικα, μονο αναβαθμιση για να μην παιρνεις back up και παλι απο την αρχη και

 

Δωσε μου αν μπορεις λεπτομερειες σχετικα με το παραπανω γιατι δεν το πολυ καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν βγαλει λαθη επαναλαμβανεις{sfc /scannow} ειδη εχεις αφιερωσει χρονο κατα τη γνωμη μου και δεν επανηλθε..

εαν θες κανε του μια αναβαθμιση οπως ειναι και θα συνελθει αλλιως το ξαναστηνεις..

 

 

Για να καταλαβεις τι εννοω σου φτιαχνω φωτο..

Link.png Site: 1

Link.png Site: 2

Link.png Site: 3

 

Τα αρχεια που παει να διαβασει το vaio care για καποιο λογο δεν ειναι σε καλη κατασταση οποτε δε μπορει να κανει κατι και επειδη εισαι απο αναβαθμιση αν καταλαβα σωστα απο windows 8 και πηγες 10 κανε μια καθαρη εγκατασταση και θα συνελθει εαν οχι τοτε προσπαθησε να κανεις αναβαθμιση εφοσον εισαι μεσα στην επιφανεια εργασιας χωρις ενημερωσεις και λογικα θα παιξει σωστα γαιτι θα ανανεωσει το μητρωο και οτι εχει επηρεαστει μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, μετα απο πολλαπλες και ακαρπες προσπαθειες, κατεβασα αυτο εδω (media creation tool)

 

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10#d2784474-fdb0-4e9d-9e47-5e88c0e053ec

 

εκανα αναβαθμιση/εγκατασταση και ολα επανηλθαν στην κανονικη τους λειτουργια

 

thx elfineon

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...