Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τους επεξεργαστές RYZEN που έρχονται το πρώτο τρίμηνο του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακαρι να επαληθευτουν ολα αυτα και ακομα περισσοτερα, οι ryzen να κοβουν κωλους και να ανεβει ο ανταγωνισμος κυριως απο αποψη επιδοσεων. Αν συμβει αυτο βεβαια, οι περισσοτεροι θα κλαινε με τις τιμες της "φθηνης" AMD. Εχει αναφερθει πολλες φορες, προκειται για εταιριες, καθε φορα που η AMD ηταν μπροστα στις επιδοσεις απο την Intel και το προϊον της ηταν σαφως ανωτερο το τιμολογουσε αναλογα και οποιος ηθελε να κανει οικονομια πηγαινε στην "φθηνη" Intel.

Προσωπικα κραταω μικρο καλαθι και ειμαι αρκετα επιφυλακτικος γιατι η φαση μου ξυπναει μνημες μπουλντοζας, που περιμεναμε ολοι απο αναβολη σε αναβολη να βγουν οι επαναστατικοι bulldozer και να θερισουν τα παντα και την επομενη μερα ανεβηκαν οι τιμες των i5 απο την φολα του αιωνα που φαγαμε! Υπομονη λοιπον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μονο που δειχνουν αποσπασματικα benchmarks και μοναχα αυτα που τους συμφερουν

Μα ότι benchmark και να δημοσιεύσουν, δε μπορεί να γνωρίζει κανείς, ούτε τι compiler έχουν χρησιμοποιήσει, ούτε τι optimizations έχουν ενεργοποιήσει για το geekbench. Δε μπορεί να υπάρξει σύγκριση επί της ουσίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα ιδια άτομα που κάνουν κουμάντο και στις δυο εταιρείες θεώρησαν ότι ήρθε η ώρα να ανέβει η AMD , γνωστή παγκόσμια στρατηγική πολύ εθνικών εταιρειών ....όσοι κατάλαβαν....κατάλαβαν!!!

Ολες οι εταιριες ειναι χρεωμενες με δανεια κ βασικα δουλευουν για τις τραπεζες. Αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο. Καμια δεν ειναι ανεξαρτητη. Αν καποια αποφασισει να το παιξει ''εξυπνη'', οι αντιπαλες βρισκονται με κανει τεραστια ''ατοκα'' δανεια κ την λυανιζουν σε χρονο μηδεν. Γι αυτο καμια δεν κανει το ''λαθος'' να μην δανειζεται.

Εκτος αυτου, τα δανεικα στην αμερικη ειναι φοροαπαλακτικα, δλδ αν χρωστας δεν πληρωνεις κ τραπεζα κ κρατος, αλλα μονο την δοση σου. Οποτε συμφερει να δανειζεσαι στην τελικη.

Υπο αυτες τις εννοιες, τα αφεντικα ειναι πραγματικα τα ιδια σε ολες τις εταιριες τεχνολογιας-> οι μεγαλοτραπεζιτες.

Επι πλεον, απο ενα σημειο μεγεθυνσης κ μετα καθε εταιρια στην αμερικη υποχρεουται απο τον νομο να μετοχοποιηθει κ να βγαλει στα χρηματηστηρια ενα ποσοστο της. Αρα, δεν γινεται να ειναι με ενα η λιγα αφεντικα, + αν πανε καλα πολυ απλα αγοραζονται σιγα-σιγα απο τους δανειστες.

Κ φυσικα, ουτε τους μετοχους γνωριζουμε, ουτε τους δανειοδοτες.

Αρα δεν εχουμε την παραμικρη ιδεα που ανηκουν.

Εδω που τα λεμε, μπορει να ειναι η ιδια εταιρια απο πισω κ μεις να καθομαστε κ να μιλαμε για το ποια ειναι καλυτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να επαληθευτουν ολα αυτα και ακομα περισσοτερα, οι ryzen να κοβουν κωλους και να ανεβει ο ανταγωνισμος κυριως απο αποψη επιδοσεων. Αν συμβει αυτο βεβαια, οι περισσοτεροι θα κλαινε με τις τιμες της "φθηνης" AMD. Εχει αναφερθει πολλες φορες, προκειται για εταιριες, καθε φορα που η AMD ηταν μπροστα στις επιδοσεις απο την Intel και το προϊον της ηταν σαφως ανωτερο το τιμολογουσε αναλογα και οποιος ηθελε να κανει οικονομια πηγαινε στην "φθηνη" Intel.

 

 

Ακριβως οπως τα λες.

Ομως πολυ καιρο η Ιντελα μας τα εχει ζαλισει κ καιρος να σπασει τα μουτρα της λιγο.

Το ''μεγαλο χαστουκι'' το εφαγα με τον πρωτο 6πυρηνο που εβγαλε στα 1000Ε... 

Μεχρι τοτε μου κακοφαινοταν το 300αρι που εσκαγα καθε φορα που πηγαινα για αναβαθμιση αλλα εκανα υπομονη. Οταν επιασε ραφια ο 6πυρηνος στο χιλιαρικο καταλαβα οτι προκειται περι αλητιας κ εκμεταλας.

Μου αρεσε-δεν μου αρεσε, ηθελα-δεν ηθελα, ηταν καλυτερη-η οχι ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ !!! 

 

Αυτο λεγεται ''ψηφιζω με το πορτοφολι μου'' ! 

 

Αρα γνωμη μου ειναι οτι οτι κ αν κανει ο Zen ως αρχιτεκτονικη, η οτι κ να κανουν οι 7000 της Ιντελας, εμεις καλο ειναι να κολησουμε με AMD.

Ποσοι απο εμας χρειαζονται πραγματικα καποια milliseconds ταχυτητα που θα δωσει παραπανω ενας i7 για να τα σκασουμε τοσο χοντρα?

Αν δεν θελουμε να ειμαστε μια ζωη κοροιδα κ να τρεχουμε σαν τους βεγκους να μαζεψουμε λεφτα καθε 2 χρονια, η λυση ειναι μια.

Θελει λιγα τριχωτα μπαλακια να το παρουμε αποφαση, αλλα δεν ειναι κ το τελος του κοσμου.

 

Προσωπικα πηγα AMD κ εχω βρει την ησυχια μου.

Ενα μηχανημα στην γυναικα, ενα στην πεθερα, ενα στην κορη.

ΤΡΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΡΕΜΕΣ με λιγοτερο απο 1000 ευρω συνολικα, μαζι με οθονες, περιφεριακα κλπ !!!

Με την Ιντελα ακομα θα δουλευα να ξεπληρωσω τις δοσεις.

Οποτε, Ζεν κ παλι Ζεν.

(κ ναναι καλα το Ινσομνια που θα βρουμε κανεναν κουτατο σε τιμη μεταχειρω για ακομα λιγοτερη συζηγικη γρινα !!!)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελατε οσο θελετε φαινμποις αλλα η αληθεια ειναι οτι ειχα μπροστα μου 3 επιλογες (στα λεφτα που εδωσα)-->

α) θα επαιρνα 775 γενεα Πισι με  μειωμενη αποδοση κ ετοιμα να πεθανουν

β) να επαιρνα i3/ i5 κ να χρωσταω σε καποιο μαγαζι (γιατι ζεστο cash να δωσω εδω δεν ειχα

γ) να παρω apus-> φτηνα σαν 775 κ καινουργια σαν i3 !!!

 

κ πλακα-πλακα ολοι ειμαστε χαρουμενοι κ δεν χρειαζεται να μοιραζομαστε υπολογιστες.

η γυναικα κανει την δουλεια της, η πεθερα βλεπει τα σηριαλ της κ η μικρη σερφαρει κ ολα καλα.

Γιατι λοιπον να μην δωσω τα συνχαρητηρια μου στην amd που μου κανει την ζωη ευκολη?

 

Αφου λοιπον σεβονται το πορτοφολι μου, θα σεβαστω κ γω αυτους στις επιλογες μου.

Εσεις εδω -οι περισσοτεροι- συνεχιστε να υποστηριζετε την Ιντελα, λες κ θα βαλει φαι στο τραπεζι σας (ΛΟΛ- σιγουρα ειχε μια καουρα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελατε οσο θελετε φαινμποις αλλα η αληθεια ειναι οτι ειχα μπροστα μου 3 επιλογες (στα λεφτα που εδωσα)-->

α) θα επαιρνα 775 γενεα Πισι με  μειωμενη αποδοση κ ετοιμα να πεθανουν

β) να επαιρνα i3/ i5 κ να χρωσταω σε καποιο μαγαζι (γιατι ζεστο cash να δωσω εδω δεν ειχα

γ) να παρω apus-> φτηνα σαν 775 κ καινουργια σαν i3 !!!

 

κ πλακα-πλακα ολοι ειμαστε χαρουμενοι κ δεν χρειαζεται να μοιραζομαστε υπολογιστες.

η γυναικα κανει την δουλεια της, η πεθερα βλεπει τα σηριαλ της κ η μικρη σερφαρει κ ολα καλα.

Γιατι λοιπον να μην δωσω τα συνχαρητηρια μου στην amd που μου κανει την ζωη ευκολη?

 

Αφου λοιπον σεβονται το πορτοφολι μου, θα σεβαστω κ γω αυτους στις επιλογες μου.

Εσεις εδω -οι περισσοτεροι- συνεχιστε να υποστηριζετε την Ιντελα, λες κ θα βαλει φαι στο τραπεζι σας (ΛΟΛ- σιγουρα ειχε μια καουρα).

 

Καλα τα λες αλλα ειναι αναλογα την δουλεια που θες να κανεις.Δεν νομιζω να χρειαζοταν i5 η πεθερα για να βλεπει σηριαλ ουτε η κορη για να σερφαρει.Και με εναν celeron γινοταν η δουλεια.Δεν υπερασπιζομαι την Intel,ποτε δεν ειχα Intel επεξεργαστη αλλα η αληθεια να λεγεται.775 που λες να παρεις ποτε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wut? Οι CPU έχουν FP128 capability, ενώ οι workstation GPUs FP64 και οι gaming GPUs FP32. Το bus width έχει σχέση μόνο με το bandwidth.

 

By the way με INT256 θα μπορούσαμε να κάνουμε address κάθε σωματίδιο στο ορατό σύμπαν, οπότε τα 512bit θα ήταν πλεονασμός.

Διαβάζω κάτι πράματα εδω μέσα ώρες ώρες...

 

Δεν υπάρχει CPU (για να γλιτώσω κάποιο troll που θα κάτσει 30 λεπτά να ψάξει στο google κάποιο πειραματικό μοντέλο για τον στρατό ή και εγώ δεν ξέρω τι με το "δεν υπάρχει" εννοώ στο εμπόριο απο τις γνωστές εταιρίες όπως AMD INTEL κτλ) που να εχει 128 bit floating point precision.... μπορείς να έχεις 128 FP αλλά μέσω προσομοίωσης (emulation) δηλαδή μέσω λογισμικού και φυσικά ειναι κάτι πολύ πιο αργό αυτό.

 

οι κονσόλες εχουν επεξεργαστή 64bit (το sega megadrive μου ήταν 16 bit :P ) και το nintendo 64 είχε 64bit επεξεργαστή αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία αυτό και θα εξηγήσω παρακάτω γιατι.

 

για να ξεκαθαρίσουμε το σκηνικό για τον κόσμο που δεν καταλαβαίνει απο τεχνικά ζητήματα...

 

το πόσα bit ειναι ενας επεξεργαστής σημαίνει το πόσο μεγάλες εντολές μπορεί να επεξεργαστεί ανα κύκλο (hz) καθώς επίσης το πόσα σημεία στην μνήμη RAM μπορεί να διαχειριστεί.

 

Πχ φανταστείτε την μνήμη ram σαν εναν πινάκα που έχει πολλά κουτάκια... καθε κουτάκι αντιπροσωπεύει 1 byte μνημης ram. αν έχετε 2 GB ram ή αλλιώς 2.048 ΜΒ ram ή αλλιώς 2.097.152 kilobyte ram ή αλλιώς 2.147.483.648 byte ram ή αλλιώς 17.179.869.184 bit ram

 

(8bit = 1 byte, 1024 byte = 1 kilobyte, 1024 kilobyte= 1mega byte, 1024 megabyte = 1 gigabyte) 

 

Αυτό σημαίνει πως ο πίνακας σας έχει 2.147.483.648 κουτάκια.

 

Ο επεξεργαστής τώρα για να βγάλει άκρη βαφτίζει κάθε κουτάκι της ram (στην περίπτωση μας αφού έχουμε 2GB ram ο επεξεργαστής βαφτίζει 2.147.483.648 κουτάκια)

 

Τα βαφτίζει με δεκαεξαδικά νούμερα αλλά για να το απλοποιήσουμε ας πούμε ότι τα βαφτίζει με δεκαδικά νούμερα.

 

Το πρώτο το ονομάζει "0"

Το δεύτερο το ονομάζει "1"

κτλ κτλ κτλ............

Και το τελευταίο το ονομάζει "2.147.483.647"

 

(όχι 2.147.483.648 γιατι 1 θέση κατέχει το κουτάκι 0 μαζί με το 0 όλα τα κουτάκια ειναι 2.147.483.648 όμως)

οι 32 bit επεξεργαστές μπορούν να βαφτίσουν μέχρι 2.147.483.648  γιατι η μεγαλύτερη εντολή που μπορούν να επεξεργαστούν ειναι 32bit που σημαίνει (επειδή καταλαβαίνουν εντολές σε 0 και 1 ή αλλιώς δυαδικό σύστημα) πως ο μεγαλύτερος αριθμός που μπορούν να μετρήσουν ειναι 2^32 που μας κάνει 2.147.483.648 (αν συμπεριλάβουμε και το 0 2.147.483.647)

 

 άρα ένας 32bit επεξεργαστής δεν μπορεί να δει μεγαλύτερη RAM απο 2GB και αυτό γιατι δεν μπορεί να βαφτίσει παραπάνω απο 2.147.483.648 κουτάκια του 1 byte.

 

Ένας επεξεργαστής 64bit μπορεί να δεί (και άρα να βαφτίσει) περισσότερα κουτάκια του ενός byte και άρα μπορεί να χειριστεί μεγαλύτερη μνήμη μιας και μπορεί να χειριστεί μεγαλύτερους αριθμούς.. πόσο μεγαλύτερος; 2^64= 18.446.744.073.709.551.616 Αυτό σημαίνει πως θεωρητικά μπορεί να μετρήσει 16777216 terabyte ή 16384 petabyte 

 

(1024 megabyte = 1 gigabyte, 1024 gigabyte = terabyte, 1024 terabyte = 1 petabyte)

 

Αυτή είναι η μόνη διαφορά στην πράξη μεταξύ ενός επεξεργαστή 32bit και ενός επεξεργαστή ίδιας αρχιτεκτονικής στα 64 bit 

 

 

Είναι οι 64bit επεξεργαστές πιο γρήγοροι σε σχέση με έναν 32bit ίδιας αρχιτεκτονικής

 

Ναι και όχι...

 

Τι σημαίνει αυτό; είπαμε πιο πάνω ότι ότι ενας 32bit επεξεργαστής μπορεί να εκτελέσει 32bit εντολές ανα κύκλο (hz) 

 

πχ ενας 32bit επεξεργαστής χρονισμένος στο 1hz με εναν πυρήνα μπορεί κάθε δευτερόλεπτο να εκτελέσει μια εντολή μεγέθους 32 bit.

 

ένας επεξεργαστής 32 bit χρονισμένος στα 3GHz(3*1024*1024) μπορεί να εκτελέσει 3.145.728 εντολές μεγέθους 32bit μεσα σε ένα δευτερόλεπτο. 

 

Άρα ενας επεξεργαστής στα 64 bit στα 3GHz θα μπορεί να επεξεργαστεί τον διπλό όγκο δεδομένων σε ενα δευτερόλεπτο σωστά; λάθος.

 

Αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους σκεφτείτε κάθε εντολή σαν εναν κύλινδρο pringles (τα πατατάκια) 

 

fKgcojG.jpg

 

στην φωτογραφία βλέπουμε lays αλλά το προσπερνάμε αυτό xD δεν έβρισκα μια με pingles που να ειναι στα πλάγια όπως αυτή.. :P

 

λοιπόν κάθε κύλινδρος ειναι μια "εντολή" άρα ενας επεξεργαστής 1Hz επεξεργαζεται εναν τέτοιον κύλινδρο κάθε δευτερόλεπτο.

 

αν ειναι 32bit ο επεξεργαστής τότε ο κύλινδρος ειναι 32 εκατοστά.. αν ειναι 64 bit τότε ο κύλινδρος ειναι 64 εκατοστά. σε κάθε περίπτωση για το παράδειγμα μας 1 εντολή = 1 κύλινδρος.

 

πχ μπορεί να επεξεργαστούμε κάτι που ειναι 9 bit (9 εκατοστά σε μήκος) αλλά αυτό το κάτι πάλι θα μπει σε κύλινδρο 32 εκατοστών στην περίπτωση ενος 32bit επεξεργαστή και 64 εκατοστά αν ειναι επεξεργαστής 64 bit. και στις δύο περιπτώσεις όλος ο υπόλοιπος χώρος πάει χαμένος γιατι 1 εντολή = 1 κύλινδρος δεν υπάρχουν υποδιαιρέσεις. 

 

 

Ο επεξεργαστής βγάζει το περιεχόμενο του κυλίνδρου όπως στην φωτογραφία (κάθε ξεχωριστό πατατάκι υποθέστε πως ειναι 1 bit και άρα στο παράδειγμα έχει μήκος ~1 εκατοστό) 

 

τα πρώτα πατατάκια που βγαίνουν απο τον κύλινδρο ειναι τα λεγόμενα flags ή header ή upcode (εξαρτάται απο την περίπτωση δεν θα το αναλύσουμε εδώ) αυτά λένε στον επεξεργαστή τι πρόκειται να ακολουθήσει -πόσα πατατάκια δεδομένων και για ποιόν σκοπό να τα επεξεργαστεί- 

 

και μετά ειναι τα δεδομένα προς επεξεργασία μπορεί πχ να ειναι 9 bit μόνο όπως είπαμε (δηλαδή 9 πατατάκια) και στο τέλος μπορεί να υπάρχουν (όχι πάντα πάλι έχει να κάνει με το πρόγραμμα που τρέχει κτλ)

 

Footers που λένε στον επεξεργαστή πχ "ωπ εδώ τελειώνεις"

 

άρα είπα ψέματα πιο πάνω αν τα δεδομένα ειναι 9 bit/9 πατατάκια ο υπόλοιπος κύλινδρος δεν ειναι άδειος..

 

2,3 πατατάκια θα ειναι το flag θα ακολουθήσουν τα 9 πατατάκια των ωφέλιμων δεδομένων προς επεξεργασία και 1,2 θα ειναι το footer αν υπάρχει.

 

Σύνολο δηλαδή 3+9+2 = 14 πατακια..

 

άρα ένας κύλινδρος που θα τρέξει σε 32bit επεξεργαστή ειναι 32 εκατοστών (= μια εντολή 32bit) που έχει μέσα του 9 πατάκια για φάγωμα (9 bit δεδομένων προς επεξεργασία) δεν έχει 32-9= 23 θέσεις άδειες αλλά 32-14 = 18 θέσεις άδειες που σημαίνει ότι σπαταλιούνται 18 θέσεις.

 

ενας κύλινδρος που θα τρέξει σε 64 bit επεξεργαστή ειναι 64 εκατοστών αλλά τα δεδομένα στο παράδειγμα ειναι πάλι 9 εκατοστά (9 bit) και άρα συνολικά 14 (μαζί με τα flags κτλ)  και άρα 64-14 = 50 θέσεις για παλατάκια θα ειναι άδειες και θα σπαταληθούν τζάμπα μιας και δεν υπάρχει κάτι εκει... 

 

 

τα flags/headers/footers κτλ ειναι το λεγόμενο overhead που ίσως έχετε ακουστά όσοι ρίχνετε καμιά ματιά στο forum για τις συνδέσεις ίντερνετ και ειναι ο λόγος που αν και συγχρονίζετε με περίπου 8 Mbit (= 1Mbyte=1024kilobyte) στην πραγματικότητα κατεβάζετε με 800 kilobyte  κτλ  αυτό συμβαίνει γιατι κάποιος χώρος ανα κύλινδρο (packets λέγονται στην ορολογία των δικτύων για περισσότερα googlarete data encapsulation  ή DSL encapsulation) 

 

πάει προς χρήση των headers κτλ και ότι μείνει απο χώρο στον κύλινδρο χρησιμοποιείται για να μπούν κομματάκια της ταινίας που πειρατικά κατεβάζετε :P

 

 

Έχοντας στο μυαλό τα απο πάνω ανακεφαλαιώνω.

 

1 επεξεργαστής 32 bit  χρονισμένος στο 1hz  εκτελεί 1 κύλινδρο 32 εκατοστών κάθε δευτερόλεπτο ή πιο απλά εναν κύλινδρο

1 επεξεργαστή 64 bit χρονισμένος στο 1hz εκτελεί εναν κύλινδρο 64 εκατοστών κάθε δευτερόλεπτο ή πιο απλά έναν κύλινδρο

 

Δηλαδή και οι δύο επεξεργαστές σε 1 δευτερόλεπτο εκτελούν/ανοίγουν εναν κύλινδρο με πατατάκια.. το αν ο ενας φάει περισσότερα πατατάκια απο τον άλλον εξαρτάται απο το πόσα πατατάκια ειναι μέσα στον κάθε κύλινδρο μιας και μπορεί να υπάρχει άδειος χώρος.

 

Δεν ειναι λοιπόν απαραίτητα πιο γρήγοροι οι 64 bit επεξεργαστές γιατι στις περισσότερες των περιπτώσεων τρέχουν 32 bit εφαρμογές  που έχουν εντολές 32 bit ή και μικρότερες (3,4 πατατάκια flag και header έως 32 πατατάκια δεδομένα προς επεξεργασία και το υπόλοιπο ειναι άδιος αχρησιμοποιητος χώρος)   

 

ακόμη και 64 bit εφαρμογές ειναι ουσιαστικά ίδιες με τις 32 bit απλά έχουν άλλα headers που ενεργοποιούν την δυνατότητα για μεγαλύτερη χρήση μνήμης..

 

Καμια φορά μάλιστα μετατρέποντας 32bit εφαρμογές σε 64 bit εφαρμογές με "πατέντες" (όπως γίνεται συνήθως) οι 64 bit εφαρμογές ειναι πιο αργές!! γιατι έχουν μεγαλύτερο overhead και άρα ο κάθε κύλινδρος 64 εκατοστών χωράει λιγότερα πατατάκια ωφέλιμων δεδομένων απότι χωράει ο 32 εκατοστών κύλινδρος της 32μπιτης εφαρμογής!! 

 

Έπειτα ειναι και θέμα της ίδιας της εφαρμογής δηλαδή μια εφαρμογή μπορεί να μην επηρεάζεται απο την ύπαρξη περισσότερου χώρου στον ανα κύλινδρο (ανα εντολή) γιατι πολύ απλά για να λειτουργήσει όπως πρέπει χρειάζεται λιγότερο απο 32 εκατοστά ανα κύλινδρο έτσι και αλλιώς. 

 

Αλλά ναι σε συγκεκριμένες εφαρμογές αν γραφτούν με σωστό τρόπο βλέπουμε βελτίωση στην 64 bit εκδοχή τους. 

 

Όσοι θέλετε να αποκτήσετε μια λίγο μεγαλύτερη ιδέα για το πως λειτουργεί ενας επεξεργαστής καλό θα ήταν να δείτε αυτό το ευκατανόητο βίντεο που δεν απαιτεί πολλές γνώσεις. 

 

 

Το βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκε το συγκεκριμένο βίντεο μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν εδώ: https://ebooks-it.org/0615303765-ebook.htm

 

αν σας άρεσε και μάθατε απο το βιβλίο αυτό καλό θα ήταν να το αγοράσετε γιατι κρίμα ειναι και αυτοί άνθρωποι ειναι.. μην είστε αχάριστοι :P

Επεξ/σία από louilouiCK
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα το λαθακι που εκανα και το ειπα ακολουθησαν οργια δηλωσεων ηρθε το χαος ...

μπηκαν μεσα ram απο τιταν πηδαγανε απο παραθυρα... πορτοκαλια με αμαξια 

ο αλλος ειδε το αβαταρ ..????  Ασθενοφορα στους δρομους τρεχανε και

κάναμε κάθε σωματίδιο ορατό στο σύμπαν.  Μπορουμε να κανουμε και αλλους συνδιασμους

οπως TDP 95Watt για smartphone θα ειναι τελειο XA XA XA XA XA. 

Nα στε oλοι καλα παιδια γελασα με την ψυχη μου και προτεινω το νεο ονομα

 των cpu να ειναι rice εδω στην ελλαδα και καλη μας ορεξη....

 

Λαθάκι....μάλιστα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LouilouiCK πριν γράψεις το σεντόνι δεν πρόσεξες μια μαγική λέξη "Capability". Δεν είπα ποτέ ότι οι 64bit CPUs έχουν physical 128bit FPU.

 

 

Επίσης κόφτο με τα πατατάκια, πείνασα. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λες αλλα ειναι αναλογα την δουλεια που θες να κανεις.Δεν νομιζω να χρειαζοταν i5 η πεθερα για να βλεπει σηριαλ ουτε η κορη για να σερφαρει.Και με εναν celeron γινοταν η δουλεια.Δεν υπερασπιζομαι την Intel,ποτε δεν ειχα Intel επεξεργαστη αλλα η αληθεια να λεγεται.775 που λες να παρεις ποτε?

Κ συ σωστα μιλας ομως ποσοι ανθρωποι χρειαζονται i5 τελικα? Χρησιμοποιησα την οικογενεια μου ως παραδειγμα. Δουλευοντας μια δεκαετια ως τεχνικος σε διαφορα μερη μπορω να σου πω οτι 99.99% οι ανθρωποι χρειαζονται απο Α4 εως Α6 κ απο pentium εως i3. Παιχνιδαδες, τρελαμενοι με επιδοσεις/ υπερχρονισμους/ μοντερς κλπ, ατομα που συμπιεζουν εικονα/ κινηση, ατομα βιομηχανικου σχεδιασμου κλπ, (καταλαβες τις κατηγοριες που εννοω), ειναι 0,01%.

Οχι απλα ελαχιστοι, αλλα σχεδον εξαφανισμενοι απο τον χαρτη (γιαυτο κ οι μικρες συσκευες με επεξεργαστικη ισχυη κανουν θραυση- κ οχι τα υπερ-μηχανηματα).

Το ερωτημα λοιπον ειναι-> γιατι το ποσοστο της Ιντελας δεν ειναι αντιστοιχα μεγαλυτερο αλλα τοσο χαοτικα πιο μπροστα?

 

Απαντηση-> γιατι ειμαστε ηλιθιοι !! Να γιατι. 

Η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων ΟΥΤΕ ΚΑΝ θα μπει στον κοπο να δει τι εχει ο υπολογιστης απο μεσα. Ουτε εχουν ακουσει τι ειναι amd.

Οι υπολοιποι ουτε καν θα μπουν στον κοπο να την ψαξουν ποτε με αλλη εταιρια εκτος αυτης που το marketing τους εκανε να καταπιουν καποτε. Σιγουρα οχι για λογους επιδοσεων, μια κ ποτε δεν θα κανουν ουτε ενα bench στη ζωη τους.

 

Να γιατι η amd ειναι πισω σε πωλησεις. 

5 χρονια τωρα ολοι οι επεξεργαστες που δινω σε πελατες ειναι amd. Ποτε (ΜΑ ΠΟΤΕ λεμε) δεν ηρθε καποιος να μου πει οτι δεν τρεχει καλα ο υπολογιστης του. Ποτε δεν ηρθε να μου πει να του βαλω i3 αντι fx4100. Οσοι λιγοι με ρωταν ''γιατι amd κ οχι intel?'' τους απανταω ενα κοφτο ''γιατι ειναι φτηνοτεροι'' κ μου χαμογελαν χωρις να ξαναρωτησουν τιποτε γιατι το μονο που τους νοιαζει ειναι το πορτοφολι τους.

Ποιες επιδοσεις, κ μετρησεις, κ τεστακια, κ ταχυτητες μιλαμε λοιπον? Ουτε ενας σε ολη μου την ενασχοληση με υπολογιστες (επαγγελματικη κ ερασιτεχνικη) δεν με ρωτησε ποτε (επαναλαμβανω- ΠΟΤΕ !!) για την ταχυτητα του επεξεργαστη, η του thread (ασε που δεν ξερουν καν τι ειναι αυτο...).

Τι βλακιες λεμε ολοι εμεις εδω λοιπον? Σε ποιο πλανητη ζουμε τελικα? 

Η αληθεια ειναι ΜΙΑ λοιπον.

Η Ιντελα νικησε τον πολεμο στην διαφημηση κ στον αθεμιτο ανταγωνισμο. Ετσι εγινε το μεγαθηριο που ολοι ξερουμε. Οχι γιατι ειναι καλυτερων επιδοσεων. Το τελευταιο αν ισχυε αυστηρα, θα της ειχε δωσει ενα ασημαντο προβαδισμα της ταξεως του 1% (κ πολυ λεω) απο τους ''γνωστες'' του ειδους κ τιποτε αλλο.

Κ εκει θελω να καταληξω--> με αλλα λογια, η ΑΓΝΟΙΑ κ τα σκοταδια στα οποια βρισκεται ο κοσμος ειναι που κανουν μονοπωλεια του στυλ Ιντελ να γιγαντωνονται. Οχι η γνωση (επι των επιδοσεων, αρχιτεκτονικης κλπ).  

 

Η amd ειχε πει αν θυμαστε (διαφημιζοντας τα αρχικα apus) οτι ο μεσος χρηστης δεν χρειαζεται ταχυτητα ανα πυρηνα αλλα καλα γραφικα. Κ ειχαν απολυτο δικιο. Ομως μονοι τους τα ειπαν, μονοι τους τα ακουσαν. Ουτε καν υπαρχουν σαν ονομα στο μυαλο των καταναλωτων (ποσο μαλλον αυτα που λενε). Εκει εχει χασει το παιχνιδι των πωλησεων κ οχι στις επιδοσεις.

Αναποδο παραδειγμα οι κονσολες.

Σας ρωταω- οταν ενας χοντρουλης πιτσιρικας παει να παρει το xbox του απ το πολυκαταστημα, ρωταει τον πωλητη τι επεξεργαστη εχει μεσα κ σε ποια ταχυτητα??? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!!!! Ναι σιγουρα.... 

Οταν ο τρελαμενος στην πρεσσα της δουλειας μπαμπας μπαινει στο ιδιο πολυκαταστημα να παρει ενα playstation στο χαζο πιτσιρικι του (περισσοτερο για να το ξεφορτωθει κ για να μην χρειαστει να του αγορασει υπολογιστη κ μπει στα πραγματικα εξοδα), ρωταει τι επεξεργαστη εχει κ σε τι ταχυτητα? ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Ναι, πως το θες φιλε.........

Κ τελευταια ερωτηση- επεστρεψε κανενας την κονσολα του λογω μειομενων επιδοσεων, η λογω ταχυτητας επεξεργαστη? χαχαχα! Ας γελασω, αλλα λεμε τωρα....

Το εχω πει ενα εκατομυριο φορες κ το ξαναλεω...

All the world's a stage. 

Μην ψαχνετε παρακατω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και οταν η AMD εσπαγε τα μουτρα της Intel με τους Athlon, ποτε δεν την περασε στα ποσοστα, ακομα και η Ati με τη σειρα 7 αν θυμαμε καλα που ηταν καλητερη απο την Nvidia για ενα χρονο παλι στα units sold ηταν πισω απο την Nvidia!
Βλεπεις γιατι το ιντερνετ εχει δωσει πατημα σε ασχετους να εχουν γνωμη, και το να υποστηριζεις με αποδειξεις αυτα που λες εχουν γινει αχριαστα.
Ακομα funboys της Nvidia μιλανε για καλητερα drivers απο την πρασινη, ποτε? φετος! που τα εχει κανα σκτα η nvidia και η AMD εχει δωσει ρεστα και performance improvements μεχρι και σε καρτες 3 χρονων και οχι μονο σε DX12.
Και αυτα τα παλικαρια, επειδη διαβαζουν ενα φορουμ και εχουν το οπαδιλικι μεσα τους, λενε στον φιλο τους τον ασχετο να παρει με τα 150ε που εχει, Intel, γιατι ειναι καλυτεροι!

Εκει ειναι το προβλημα της αγορας, τα κοληματα και τα οπαδιλικια και που και που οι πρακτικες των εταιριων που μετα τρωνε προστοιμα αλλα η εξοικιωση του κοσμου δεν αντιστρεφετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...