Προς το περιεχόμενο

Amazon Prime Video στην Ελλάδα και σε περισσότερες από 200 χώρες από €3 μηνιαίως


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιζερια, μιζερια μονο μιζερια και κακομοιρια...κλαιγοντουσαν για 8€ του νετφλιξ τωρα κλαιγονται και για τα 3€ του αμαζον... τραβατε στα πειρατικα σας οι "εξυπνοι"... διατιθεται σε 240 επιπλεον χωρες και ο αλλος βρηκε ευκαιρια να κραξει τον οτε, ο αλλος για τους υποτιτλους...μονο γκρινια και αυταπαρνηση σε καθε τι καινουριο ο νεος ελληνας ... ολοι εσεις που κλαιγεστε για τα αγγλικα ας παρακολουθουσατε τα ΔΩΡΕΑΝ μαθητα αγγλικων στο δημοτικο, γυμνασιο και λυκειο και να μην κανατε κοπανες στο μαθημα... μονο καποιος 40 και πανω δικαιολογειται να παραπονιεται για το οτι δεν δεν ξερει γιατι δεν εμαθε αγγλικα στο σχολειο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποιό είναι το ακριβές link για εγγραφή; γιατί μέσω uk και .com μου λέει οτι το prime video δεν θα είναι available.

https://www.primevideo.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικούς υπότιτλους θα έχει; Αν όχι άπατο για Ελλάδα.

 

Να διαβάσεις το άρθρο αντί να πεις κάτι που ήδη αναφέρεται, απλά μόνο και μόνο για να το πεις παίζει? Τι...όχι? Άπατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχ   danny d  respect  ακριβώς  τουρκικά  παντού στο netflix ειχα το free month μετα το κοψα μαχαιρι λογο ελληψεις greek subs τουρκικα ειχε σε ολες της σειρες   ελληνικα  γιατι οχι    ειναι ανεπίτρεπτο !!!  

 

Ναι φυσικά γιατί δημογραφικά είμαστε περισσότερος λαός από τους Τούρκους και η εταιρία θα κοιτάξει τον Ελληναρά, δεν θα εστιάσει εκεί που έχει κέρδος...ΟΧΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική να καταργήσουμε τελείως και τα ελληνικά στη καθημερινότητά μας, αφού όλοι ξέρουμε αγγλικά. Τι λογική είναι αυτή τώρα δε μπορώ να καταλάβω... Όλες οι ξένες οι εταιρείες μας έχουν στο φτύσιμο, το τελευταίο πρόγραμμα ή βιντεοπαιχνίδι έχει τουρκική γλώσσα και εμείς λέμε δε πειράζει. Είτε τηλεόραση 1.000 ευρώ αγοράσεις είτε καφετιέρα, οι οδηγίες είναι σε όλες τις γλώσσες εκτός των ελληνικών. Άμα λέμε δε πειράζει συνέχεια, δε πρόκειται ποτέ των ποτών να αλλάξει κάτι, αδερφέ. Πειράζει και παρα-πειράζει.

δεν έχεις δίκιο. εφόσον αγοράζεις κάτι από Ελλάδα, από τρόφιμα έως συσκευές, υποχρεούνται αυτοί που τα πουλάνε να έχουν οδηγίες στα ελληνικά, να αναφέρουν τα συστατικά στα ελληνικά κτλ. σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες προϊόντων. είναι κανονισμός από ΕΕ. το amazon εφόσον πουλάει επίσημα στην Ελλάδα και δεν έχει τους όρους χρήσης στα ελληνικά είναι παράνομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αλλος με το αβαταρ Ελλας κλαιγεται για την ελλειψη ελληνικων και με τα ορθογραφικα που κανει μας εχει φυγει το ματι. Μαθετε ελληνικα πρωτα και μετα κλαψτε για τους Τουρκους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σιγά τα αγγλικά που ξέρουμε κι εμείς η νέα γενιά...

 

Το 90% μ' ένα λειψό λεξιλόγιο και τις βασικές γραμματικές γνώσεις για να κάνουμε διαλόγους της καθημερινότητας η να γράφουμε εκθεσούλες επιπέδου δημοτικού.

Βάλε κι ότι λόγω ταχύτητας στο προφορικό λόγο η δυσκολία κατανόησης αυξάνεται βράστα

 

Δεν ευχαριστιέσαι ταινία/σειρά αν χάνεις κάθε λίγο και λιγάκι λέξεις η και προτάσεις.

 

Είναι καθαρά θέμα συνήθειας, όπως όταν ξεκίνησες να βλέπεις με υπότιτλους και δεν προλάβαινες να τους διαβάσεις και σιγά σιγά εξοικειώθηκες, έτσι και με τα αγγλικά. Έχω 6 χρόνια που βλέπω ταινίες χωρίς Ελληνικούς υπότιτλους, ξεκινώντας με αγγλικούς τον πρώτο χρόνο και έπειτα δίχως αυτούς' έχω βρει την υγειά μου, ούτε περίμενε, ούτε παραφράσεις, απολαμβάνω στο έπακρο το περιεχόμενο της οθόνης μου, αλλά και βιώνω την υπηρεσία έτσι όπως έχει φτιαχτεί χωρίς περιορισμούς που πρέπει να μου λύσει κάποιος τρίτος.

 

Όσο γι αυτούς που λένε πως τα Ελληνικά αρχίζουν και εκλείπουν από παντού, στα τόσα χρόνια μου ενασχόλησης με την τεχνολογία (λόγο σπουδών πρώτα, και λόγο δουλειάς έπειτα) δεν έτυχα ποτέ προϊόν που να μην φέρει Ελληνικά στο φυλλάδιο χρήσης του.

Όπως είπαν και οι από πάνω όμως δεν είναι θέμα κάποιας μυστικής πλεκτάνης που θέλει να εξαλείψει την Ελληνική γλώσσα, ούτε κάποιο παρασκηνιακό θέλγητρο επιχειρήσεων υποκινούμενο από μια εβραϊκή ελίτ, αντιθέτως είναι ένα συνονθύλευμα επιχειρηματικών και επιχειρησιακών πραγμάτων και προγραμμάτων, στα οποία περιλαμβάνεται τόσο ο μικρός ποσοτικά-δημογραφικά πληθυσμός μας, όσο και η μικρή διαφορά του συνόλου που βλέπει ταινίες, με το σύνολο που κατεβάζει ταινίες στην χώρα μας.

Και ναι, και Έλληνας να είχε μια επιχείρηση που σαν το Netflix θα είχε παρουσία σε τόσες χώρες, αν ήθελε να σέβεται τον εαυτό του σαν επιχειρηματία, και αν ήθελε να βγάλει χρήματα (καμία εταιρία δεν κάνει κάτι από την καλή της την καρδιά), θα κοιτούσε πρώτα τις χώρες με τον μεγαλύτερο πληθυσμό, και που οι συνήθειες τους δεν έρχονται αντιμέτωπες με τον προϊόν και μετά τις άλλες.

 

Και για να τελειώνουμε, όσοι αγαπάτε τα Ελληνικά να κυνηγάτε την Ελληνική κίνηση, Ελληνικά προϊόντα κινηματογράφου, ή Ελληνική  μουσική (δεν μιλάω για τραγούδια, αλλά για μουσική), ή Ελληνικά βιβλία...κ.ο.κ

Όταν θέλω να διαβάσω Γιάννη Ρίτσο, διαβάζω Γιάννη Ρίτσο, όταν θέλω να διαβάσω Stephen King, διαβάζω Stephen King, και όχι τον Στέφανο τον Βασιλεία από το περίπτερο που έκανε μετάφραση του βιβλίου, άλλη αξία έχει συγγραφικά κάτι στην γλώσσα του, και άλλη η μετάφραση του, το ίδιο ισχύει και για τις ταινίες, αν θέλεις το νόημα διάβασε την περίληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη χώρα που ζούμε όλα τα δικαιολογούμε.Όπως την πρώτη φορά που αγόρασα το playstation 1 από κατάστημα sony..γεμάτος χαρά ανοίγω τη συσκευασία κοιτάζω τις οδηγίες πουθενά τα ελληνικά.Πάω στο κατάστημα ρωτάω γιατί δεν έχει τα ελληνικά,με κοιτάει ο πωλητής σαν εξωγήινο και με μια φυσικότητα μου λέει:Πρώτη φορά με ρωτάνε κάτι τέτοιο..οι πιτσιρικάδες ξέρουν όλοι αγγλικά δεν θέλουν ελληνικά!!Τι να κάνω..δεν ήμουν από τους τυχερούς να μάθω αγγλικά,ούτε πιτσιρικάς.Έτσι λοιπόν ας μην βάζουν υπότιτλους στον κινηματογράφο στη νόβα στον οτε tv στα dvd στα video club πουθενά,αφού είμαστε ευρωπαίοι και ξέρουμε αγγλικά.Οι υπόλοιποι ας πάμε στα βουνά να βόσκουμε πρόβατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο αποτρεπτικη μη υπαρξη ελληνικων υποτιτλων;

Ειμαστε μια γενια που ειχε την τυχη να μεγαλωσει με καποια καλα που δεν ειχαν οι γονεις μας, ενα απο αυτα τα φροντιστιρια για Αγγλικα. Σχεδον ολοι ξερουν Αγγλικα, εστω και εαν οι περισσοτεροι ειναι σαν τα Αγγλικα του Τσιπρα.

Η υπηρεσια αυτη δεν απευθυνεται στην γιαγια η στην μανα μου που δεν ξερουν τιποτα. Απευθυνονται σε ηλικιες 15-45 που το θεμα Αγγλικα δεν υπαρχει.

Δεν κρυβω οτι εμαθα να κατανοω τον προφορικο αγγλικο λογο απο παρακολουθηση σειρων χωρις υποτιτλους, αναγκαστικα προσεχα τι λενε και πλεον σημερα μπορω να καταλαβω το 99,5% οσων λενε.

Καλά κρασιά έτσι όπως σκέφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ@τούλες.  Έχω το amazon fire TV 1st gen - πάλι σε έξοδα θα με βάλει (or not -> βλέπε kodi).

 

Όσο για τους ελληνικού υποτίτλους, ναι πρέπει να έχει.

π.χ. στην δικιά μου οικογένεια.

γιαγιά: business english στα 50+ της.  Δεν καταλαβαίνει τίποτε.

γυναίκα: Επίπεδο proficiency (20+ χρόνια πριν). Μιλάει, διαβάζει και γράφει αλλά δεν καταλαβαίνει εύκολα σύνθετο προφορικό λόγο -περιορισμένο λεξιλόγιο.

του λόγου μου: 10+ χρόνια στην Αγγλία, πολλά αγγλικά πτυχία.  Βάζω αγγλικούς ή ελληνικούς υποτίτλους ανάλογα με την περίπτωση.  Έχω δυσκολία με ομιλία ορισμένων ηθοποιών και με λεξιλόγιο (βλέπω σειρές Bones, How to get away with murder κ.α. που έχει πολύ εξειδικευμένο λεξιλόγιο)

παιδί 14 χρονών: πάει σε αγγλικό σχολείο και κάνει και γαλλικά από το νήπιο.  Υπότιτλοι μόνο σε anime γιατί η μάνα της δεν θέλει να της πάρει δασκάλα για γιαπωνέζικα (στη Santa list κάθε χρόνο).

 

Θεωρώ ότι σταδιακά θα βάλουν αν δουν ότι κόσμος τραβάει την υπηρεσία.

Το βασικό πρόβλημα που βλέπω είναι το κακό Internet στη χώρα μας ακόμα και με VDSL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη χώρα που ζούμε όλα τα δικαιολογούμε.Όπως την πρώτη φορά που αγόρασα το playstation 1 από κατάστημα sony..γεμάτος χαρά ανοίγω τη συσκευασία κοιτάζω τις οδηγίες πουθενά τα ελληνικά.Πάω στο κατάστημα ρωτάω γιατί δεν έχει τα ελληνικά,με κοιτάει ο πωλητής σαν εξωγήινο και με μια φυσικότητα μου λέει:Πρώτη φορά με ρωτάνε κάτι τέτοιο..οι πιτσιρικάδες ξέρουν όλοι αγγλικά δεν θέλουν ελληνικά!!Τι να κάνω..δεν ήμουν από τους τυχερούς να μάθω αγγλικά,ούτε πιτσιρικάς.Έτσι λοιπόν ας μην βάζουν υπότιτλους στον κινηματογράφο στη νόβα στον οτε tv στα dvd στα video club πουθενά,αφού είμαστε ευρωπαίοι και ξέρουμε αγγλικά.Οι υπόλοιποι ας πάμε στα βουνά να βόσκουμε πρόβατα.

Δεν απευθύνομαι σε αυτούς που δεν γνωρίζουν, απευθύνομαι σε αυτούς που γνωρίζουν αλλά έχουν την κακιά συνήθεια...

Στην τελική φίλε μου, όταν δεν έχεις κάποια γνώση υπάρχει και ένα αντίκτυπο γι αυτό, αλλιώς πιο ο λόγος να κυνηγάμε την γνώση όλοι μας. Στην δική σου περίπτωση, το αντίκτυπο της έλλειψης της γνώσης σου είναι το ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εν λόγο υπηρεσία, ε και? Δες κάτι άλλο, κατέβασε, αγόρασε, ενοικίασε, δες τηλεόραση.

Κι εγώ έτυχε για παράδειγμα λόγο οικονομικών προβλημάτων κάποια στιγμή πριν δυο χρόνια να μην μπορώ να αγοράσω έναν υπολογιστή για την δουλειά, οι άλλοι τελείωναν με το rendering πριν ακόμα δω post screen (ούτε καν boot), αυτό είχε αντίκτυπο στην παραγωγικότητα μου, όχι στο τελικό προϊόν της εταιρίας, αλλά στο ότι δούλευα το 9ωρω μου χωρίς σταματημό, και τι έπρεπε να πω, να απαιτήσω να πάρω αύξηση για να πάρω υπολογιστή? Ή να ζητήσω να μου πάρει η δουλειά κάτι που εγώ έπαιρνα και στο σπίτι και κράτησα και αφού έφυγα από την τότε εταιρία σε κάποια άλλη τώρα?

Το πρόβλημα ήταν δικό μου, όταν εγώ υπέγραφα το συμβόλαιο ήξερα πως η κατοχή ενός δυνατού υπολογιστή ήταν απαραίτητη προϋπόθεση, όπως όταν εσύ έκανες την συνδρομή, πως τα αγγλικά χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κρασιά έτσι όπως σκέφτεσαι.

 

Φυσικά γιατί το μεγαλείο της Ελληνικής γλώσσας είναι κρυμμένο στις παραφράσεις...εεε...μεταφράσεις ήθελα να πω, των χολιγουντιανών ταινίων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι χαμηλες τιμες με παραπεμπουν να σκεφτω οτι ισως τα τορρεντς να βγαινουν πιο ακριβα :D

δηλαδη αυτες οι τιμες δεν εχουν και καμια ουσιαστικη διαφορα απο την πειρατεια! 

τι να πληρωνεις 6χ12=72ε το χρονο για να βλεπεις σειρες-ταινιες, τι να πληρωνεις το ρευμα για το κατεβαστηρι που μενει ανοιχτο 24/7, τι να πληρωνεις αν εχεις και ενα vps που σιγουρα θα θες εκει κανα 50αρι το χρονο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απευθύνομαι σε αυτούς που δεν γνωρίζουν, απευθύνομαι σε αυτούς που γνωρίζουν αλλά έχουν την κακιά συνήθεια...

Στην τελική φίλε μου, όταν δεν έχεις κάποια γνώση υπάρχει και ένα αντίκτυπο γι αυτό, αλλιώς πιο ο λόγος να κυνηγάμε την γνώση όλοι μας. Στην δική σου περίπτωση, το αντίκτυπο της έλλειψης της γνώσης σου είναι το ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εν λόγο υπηρεσία, ε και? Δες κάτι άλλο, κατέβασε, αγόρασε, ενοικίασε, δες τηλεόραση.

Κι εγώ έτυχε για παράδειγμα λόγο οικονομικών προβλημάτων κάποια στιγμή πριν δυο χρόνια να μην μπορώ να αγοράσω έναν υπολογιστή για την δουλειά, οι άλλοι τελείωναν με το rendering πριν ακόμα δω post screen (ούτε καν boot), αυτό είχε αντίκτυπο στην παραγωγικότητα μου, όχι στο τελικό προϊόν της εταιρίας, αλλά στο ότι δούλευα το 9ωρω μου χωρίς σταματημό, και τι έπρεπε να πω, να απαιτήσω να πάρω αύξηση για να πάρω υπολογιστή? Ή να ζητήσω να μου πάρει η δουλειά κάτι που εγώ έπαιρνα και στο σπίτι και κράτησα και αφού έφυγα από την τότε εταιρία σε κάποια άλλη τώρα?

Το πρόβλημα ήταν δικό μου, όταν εγώ υπέγραφα το συμβόλαιο ήξερα πως η κατοχή ενός δυνατού υπολογιστή ήταν απαραίτητη προϋπόθεση, όπως όταν εσύ έκανες την συνδρομή, πως τα αγγλικά χρειάζονται.

 

Δεν το λέω για μένα μόνο ένα παράδειγμα έδωσα.Εννοείται ότι βλέπω τις σειρές μου και ότι θέλω με υπότιτλους.Δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας που δεν έχει η amazon ελληνικούς υπότιτλους.Άλλο ένα παράδειγμα..Το 2001 στο μουσείο του λούβρου στο Παρίσι,είχε φυλλάδια για τα εκθέματα και την ξενάγηση του χώρου σε όλες τις γλώσσες εκτός από τα ελληνικά,παρότι έχει ελληνικά εκθέματα όπως την αφροδίτη της Μήλου και άλλα.Σε ερώτηση μας γιατί δεν έχει και ελληνικά οι υπάλληλοι σούφρωναν τα χείλη και σήκωναν τα φρύδια,και φυσικά δεν απαντούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...