Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε zen πουλάμε από τώρα?


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τα :

FX8350 με εγγύηση από πλαίσιο για 3 μήνες ακόμη η από amd για 1 χρόνο και 3 μήνες
 

ga-990fxa-ud3 rev 4.0 με εγγύηση από πλαίσιο 1 χρόνο ακόμη 

 

2X Corsair Vengeance CMZ8GX3M1A1600C9 με εγγύηση life time από πλαίσιο το ένα dimm και το άλλο από EBW ή και τα δυο από corsair

 

CM seidon 120v ver2 

 

και λέω να τα πουλήσω στα 300-310 τώρα (πριν τους zen που λογικά θα ρίξουν την αξία σε παλιό hardware )

και με ένα budget 300+650(mobo-cpu) και κανένα ψιλό για μεταχειρο ram να αναβαθμίσω σε zen .

Σκοπός και ΔΕΔΟΜΕΝΟ δλδ είναι η αναβάθμιση σε zen .

 

 

περιμένουμε και άλλο με κίνδυνο να πέσουν και άλλο τα παλιά hardware? και γιατί?

πουλάμε τώρα και την βγάζουμε με το λαπτοπ για κανένα 5 μηνο ? και γιατί ?

 

 

 

 

  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μου φαίνεται ελπίζεις ότι θα πιάσεις από αυτό το σετ.

 

Πιο κοντά στα διακόσια μου φαίνεται ότι έχεις ελπίδες να το πουλήσεις..

Από την έλευση των zen θα πέσει λίγο η τιμή του αλλά δεν μπορεί να συμπιεστεί

πολύ κάτω απο διακόσια. Συνεπώς θα σου έλεγα κράτα το γιατί μέχρι να υπάρξει

διαθεσιμότητα από τους zen και να ισορροπήσουν  και λίγο οι τιμές, ο χρόνος

που θα μεσολαβήσει μπορεί να είναι αρκετά παραπάνω από 5 μήνες...

 

Αν παρολαυτά βρεις να πουλήσεις στα 300+ όρμα και μείνε με το λαπτοπάκι...

Άλλωστε μπορεί όταν παρουσιαστούν οι zen να ξενερώσεις και να πάρεις

intel μια ώρα αρχύτερα :P .

 

edit: την seidon την συμπεριλαμβάνεις στο πακέτο ή όχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά μου φαίνεται ελπίζεις ότι θα πιάσεις από αυτό το σετ.

 

Πιο κοντά στα διακόσια μου φαίνεται ότι έχεις ελπίδες να το πουλήσεις..

Από την έλευση των zen θα πέσει λίγο η τιμή του αλλά δεν μπορεί να συμπιεστεί

πολύ κάτω απο διακόσια. Συνεπώς θα σου έλεγα κράτα το γιατί μέχρι να υπάρξει

διαθεσιμότητα από τους zen και να ισορροπήσουν και λίγο οι τιμές, ο χρόνος

που θα μεσολαβήσει μπορεί να είναι αρκετά παραπάνω από 5 μήνες...

 

Αν παρολαυτά βρεις να πουλήσεις στα 300+ όρμα και μείνε με το λαπτοπάκι...

Άλλωστε μπορεί όταν παρουσιαστούν οι zen να ξενερώσεις και να πάρεις

intel μια ώρα αρχύτερα :P .

 

edit: την seidon την συμπεριλαμβάνεις στο πακέτο ή όχι?

και την seidon στο πακέτο, οποτε εαν τα 300 είναι "πολλα" βάζω αγγελία απο τώρα και ανάλογα το ενδιαφέρον παίζω μπάλα

 

Στο μυαλό μου το έχω :

Fx8350 100+-

990fxa 85+-

Ram 85+-

Seidon 30+-

= 300+-

 

Βέβαια είναι και θέμα ζήτησης αλλά νομίζω ότι είναι ψιλό νόρμαλ τιμές.

 

Πέρα από την τιμή σκέφτομαι ότι σε ένα 5 μηνο θα ξέρουμε και ποια ryzen αξίζουν και αν δεν , όπως είπες θα πάμε για Intel

Επεξ/σία από glazos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα :....Σκοπός και ΔΕΔΟΜΕΝΟ δλδ είναι η αναβάθμιση σε zen .

 

περιμένουμε και άλλο με κίνδυνο να πέσουν και άλλο τα παλιά hardware? και γιατί?

πουλάμε τώρα και την βγάζουμε με το λαπτοπ για κανένα 5 μηνο ? και γιατί ?

 

 

Για κανέναν λόγο  για μένα να μείνεις χωρίς rig μέσα στον χειμώνα και να περιμένεις διαθεσιμότητα/τιμές/συνολικές επιδόσεις/και καλή ωρίμανση πυρήνα για καλό oc (αν ενδιαφέρεσαι πάντα)/καθώς και διάφορα προβλήματα νεότητας από τους zen/mobo am4...να ήταν καλοκαιράκι και να πέρναγε ο καιρός νεράκι στις παραλίες ok (ποιος παλεύει με τις ώρες μπροστά σε pc το καλοκαίρι)...τώρα για την πώληση που κοιτάς (ποιο κοντά στα 250 ευρώ βρίσκεσαι τώρα) εννοείται αν τα δώσεις τώρα θα τα δώσεις σε καλύτερη τιμή από ότι αργότερα...αλλά και αργότερα να το δώσεις (κοινώς όταν βγούν οι zen) δεν νομίζω να συμπιεστεί τόσο η πώληση του rig σου που στην χειρότερη να χάσεις 70-80ευρώ.Η απόφαση δική σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε ! Χωρις να ξερουμε αποδοσεις και τιμες δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις.Το πολυ στην τελικη να χασεις κανα 50αρι (συμφωνων πως εισαι ποιο κοντα στα 250 τωρα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε καν. Προσωπικά θα περίμενα να τρέξουν οι φανατικοί να τους δοκιμάσουν, να δούμε τα προβλήματα που 1000% θα υπάρχουv στις πρώτες σειρές παραγωγής και μετά βάζεις κάτω τα πράγματα και αποφασίζεις. Μπορεί στο τέλος πράγματι να πας σε ιntel αν ισχύουν τα δημοσιεύματα για την AMD τότε θα παίξει και λίγο ο ανταγωνισμός, όχι τραγικά άλλα μια πτώση θα υπάρχει για όσουν θέλουν να φτιάξουν νέο build ( η intel ήταν - είναι - και θα είναι αυστηρή με τις τιμές της ).

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ ότι δε μένεις μέρα χωρίς pc όπως επίσης συμφωνώ ότι πάντα οι τιμές φτάνουν μέχρι ένα συγκεκριμένο πόσο ασχέτως αν έχει κυκλοφορήσει νέο προϊόν 

 

ας πούμε ότι δηλαδή και σήμερα θες να δώσεις 100€ (που τα βρίσκω κάπως πολλά αλλά τεσπά) τον 8350 θα πρέπει να δεις εκτός από το πόσο τον δίνουν άλλοι και τι μπορείς γενικά να πάρεις με 100€ 

 

αν δε μπορείς να πάρεις πολλά καλύτερα πράγματα η τιμή θα συνεχίσει να ισχύει για καιρό, όσο το προϊόν θα είναι χρήσιμο (πχ έναν pentium 3 δε μπορείς να τον κάνεις τίποτα και τζάμπα να τον δώσεις ή από  έναν core 2 που πήρες στα 200 ευρώ κάποτε δε μπορείς να περιμένεις καν τα 100 όταν παίρνεις 8350 με αυτά) 

 

από ένα σημείο και κάτω δε μπορεί να παίξει συμπίεση προς τα κάτω κι εγώ πχ βγήκα να πουλήσω πρόσφατα την 7950 μπορεί πριν κάνα χρόνο να έπιανε 110-120 ας πούμε, όταν ανακοινώθηκαν οι polaris το σκέφτηκα αλλά μετά λέω κάτσε να δω πόσο να πέσει, μη  μείνω χωρίς κάρτα και παρόλο που βγήκαν οι polaris γύρω στα 100 που ήθελα να τη δώσω την έδωσα πολύ απλά γιατί με 100€ δεν παίρνεις καλύτερη κάρτα 

 

οπότε μη κάνεις βιαστικες κινήσεις, περίμενε και δες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα :

FX8350 με εγγύηση από πλαίσιο για 3 μήνες ακόμη η από amd για 1 χρόνο και 3 μήνες

 

ga-990fxa-ud3 rev 4.0 με εγγύηση από πλαίσιο 1 χρόνο ακόμη 

 

2X Corsair Vengeance CMZ8GX3M1A1600C9 με εγγύηση life time από πλαίσιο το ένα dimm και το άλλο από EBW ή και τα δυο από corsair

 

CM seidon 120v ver2 

 

και λέω να τα πουλήσω στα 300-310 τώρα (πριν τους zen που λογικά θα ρίξουν την αξία σε παλιό hardware )

και με ένα budget 300+650(mobo-cpu) και κανένα ψιλό για μεταχειρο ram να αναβαθμίσω σε zen .

Σκοπός και ΔΕΔΟΜΕΝΟ δλδ είναι η αναβάθμιση σε zen .

 

 

περιμένουμε και άλλο με κίνδυνο να πέσουν και άλλο τα παλιά hardware? και γιατί?

πουλάμε τώρα και την βγάζουμε με το λαπτοπ για κανένα 5 μηνο ? και γιατί ?

 

 

 

 

  

Δεν αξιζει να μεινεις χωρις συστημα,μια ζωη εχουμε,γιατι να στερηθεις?Ακομη και 100 ευρω να χασεις απο την πωληση του τωρινου σου συστηματος που λεει ο λογος,για 5 μηνες ισως και περισσοτερο,θα εχεις ενα αξιοπρεπες συστημα να κανεις την δουλεια σου.  Το ποσο των 50-70-100 ευρω δεν ειναι υπερογκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θες να κάνεις αναβάθμιση και μάλιστα το έχεις και δεδομένο. :-)

Μια χαρά επεξεργαστή έχεις.

Όπως σου είπαν και τα παιδιά μη μείνεις χωρίς pc θα σου φανεί αιώνας το (x)μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία έχω μόνο.

Γιατί 3 μήνες εγγύηση το Πλαίσιο και +1 από AMD; Βασικά δεν γνωρίζω εαν παίρνει ή AMD επιστροφές από ιδιώτες!!!!

Μου μυρίζει πάλι εξυπνάδα του Π;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ ότι δε μένεις μέρα χωρίς pc όπως επίσης συμφωνώ ότι πάντα οι τιμές φτάνουν μέχρι ένα συγκεκριμένο πόσο ασχέτως αν έχει κυκλοφορήσει νέο προϊόν

αυτό ακριβώς ήθελα να πω. +1 για τη διατύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ τσιρακι με το μπλε τσουλουφι μην ανακατευεσαι στις δουλειες των κοκκινων φανμπου. :-)

Εισαι μηπως τεντυμποις εσυ ?  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...