Προς το περιεχόμενο

Διαμοιρασμός ethernet?


8anos94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ρουτερ μου βρισκεται μακριά απο το main pc μου και ετσι αποφασισα να φερω μια ethrenet για να το φτασει 15μετρα για την ακριβεια ειναι το καλωδιο,τωρα αυτη την στιγμη ομως θα μπει ακομα ενα pc διπλα ακριβως απο το pc μου οποτε θα χρειαστω μια ακομα ethernet μπορω αυτη την ethernet που εχω φερει καπως να την  διαμοιράσω χωρις απώλειες? 

ναι ξερω υπαρχει το wifi αλλα γενικα το ms για καποιο λογο στο wifi ειναι πολυ ασταθες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

 

Εαν στα 15 μετρα δεν εχεις προβλημα παιρνεις τη γραμμη οπως τη θελεις βαλε ενα λιγο καλυτερο switch απο τα πρωτα που εβαλε ο απο πανω και μοιρασε το οπως σε εξυπηρετει...

 

Θα μπορουσες και μεσα απο δικτυο του ρευματος{power line} να μοιραζεις εφοσον θελεις μονο δε 2 pc αλλα λιγο πιο ακριβη επιλογη και δε ξερω τι σταθεροτητα θελεις.. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συνδεσμολογια θα ειναι
 Ρουτερ---->(καλωδιο utp)--->switch---->(2 καλώδια utp)--->2 pc (ενα utp στο καθένα).

Απόφυγε powerline εφόσον σε ενδιαφέρει το μικρό ping.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης σε αυτα τα χρηματα και αυτα ειναι *αστερακια*

Link.png Site: 1

Link.png Site: 2

και Link.png Site: 3 εαν θελεις να πας σε x1000mb

 

και Cat6 Utp συμφωνα με το παραπανω σχεδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις μαλλον θα παω εδω http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=210000907&t=D-LINK%20DES-105%205-PORT%20FAST%20ETHERNET%20METAL%20DESKTOP%20SWITCH

μια ακομα ερωτηση εγω οταν κατευαζω για παραδειγμα εχω 13mb download speed αμα βαλω και στα 2 pc να κατευαζει κατι τοτε θα ειναι σαν σε μια δηδαλαδη στο ενα πσ(πχ.) 40% και στο αλλο  60%?(100% ειναι το 13mb)to 40,60 ειναι ενδεικτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ το ρουτερ σου(ισως),μπορεις να ρυθμισεις το την κατανομη του bandwidth στους 2 υπολογιστες.
Λέω ισως,γιατι εξαρτάται απ το ρουτερ που έχεις.
Αν θες να το κανεις,θα πρεπει να ψαξεις και για ρουτερ που το υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...