Προς το περιεχόμενο

Western Digital Elements 1TB 2.5" USB 3.0 49,90 public [ΕΛΗΞΕ]


silentpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο λινκ που εβαλα γραφουν οτι στελνουν μονο Αγγλια, αλλα οπως λες και εσυ εαν προχωρησεις σε αφηνουν να βαλεις Ελλαδα, αν και το γραφουν ξεκαθαρα οτι στελνουν μονο Αγγλια.

Τεσπα, εαν παραγγειλει καποιος ας ενημερωσει σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλά αν έστελνε μόνο Αγγλία γιατί οι τιμές είναι σε ευρώ?

 

Συνήθως αν είναι αγγλικό eshop που απευθύνεται πρωτίστως στην αγγλική αγορά έχει τις τιμές σε λίρες (π.χ. Amazon.co.uk, Sportsdirect, Mymemory.co.uk κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινη μου γνώμη, μην παίρνετε εξωτερικούς σκληρούς που δεν ειναι κανονικοι τυπικοι sata σκληροι μέσα. Αν για καποιο λογο το board του USB3 πάθει κάτι, δεν θα μπορειτε να κανετε recover τα δεδομένα σας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Εγώ προσωπικά μόλις τσίμπησα έναν από το κατάστημα του Πειραιά. (Έχει πολύ απόθεμα στο ράφι). Μια χαρά τιμή έχει και με βάση την εξέλιξη τιμής του σκρουτζ στο εξάμηνο, δεν έχει πέσει ποτέ τόσο χαμηλα. Και μην ξεχνάτε ότι WD=Εγγύηση. Όποιος έχει την υπομονή να περιμένει αρκετές μέρες, ας τον φέρει απ' έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που όμως έρχονται ; Ευρώπη ή Αμερική με τελωνεια και φόρους ;

 

 

εβαλες στο καλάθι τίποτα να δείς ότι βάζεις κανονικά ελληνική διεύθυνση και χώρα Ελλάδα;

 

Το ερώτημα το σωστό είναι απο που τα στέλνουν για να ξέρεις αν πληρώσεις τελωνείο ή όχι, αυτό δεν μπορεσα εγώ να το βρω παντως.

 

Απαντάω στο ερώτημά μου :P αφού μετά από λίγο ψάξιμο είδα οτι η αποστολή γίνεται μαλλον από Ιρλανδία

 

post-149614-0-68913300-1481813584_thumb.jpg

 

 

https://shop.wdc.com/store/defaults/el_GR/DisplayDRTermsAndConditionsPage

 

Στην εικονική παραγγελια που έκανα  δεν χρεώνει μεταφορικά με standard shipping (no track ID)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από WD 2,5άρηδες (Factory External). Έχουν ενσωματωμένο τον USB Controller με το PCB του σκληρού με αποτέλεσμα όταν πάθει ζημιά ο USB Controller (που είναι σίγουρο ότι θα πάθει), δεν μπορείς να διαβάσεις τον δίσκο και φυσικά τα αρχεία που έχει μέσα, χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις σε πατέντες (νέο PCB, μεταφορά του Bios IC chip στην καινούρια πλακέτα, κλπ.). Και για να μην προλάβει κανείς να πει ότι κακολογώ τους WD, να πω πως ΟΛΟΙ μου οι δίσκοι είναι WD & HGST. Απλά την έχω πάθει από 2,5άρη WD και μου βγήκε η πίστη μέχρι να ξαναπάρω τα αρχεία μου. Πλέον αγοράζω "χύμα" 2,5άρη Scorpio Black ή HGST και μια θήκη και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχικη τιμη που παρουσιαζει το παμπλικ στην σελιδα του προιοντος (75€), υπαρχουν στην αγορα 2ΤΒ φορητοι τους τελευταιους 5 μηνες, δεν ειναι καμια σοβαρη προσφορα δηλαδη - οχι τουλαχιστον οσο "μαρτυρα" το 33% εκπτωσης που αναφερουν οι ιδιοι στο banner τους.

Είναι λίγο άκυρη πιστεύω η σύγκριση που προσπαθείς να κάνεις. Και γιατί συγκρίνεις διαφορετικές μάρκες που δεν τιμολογούνται το ίδιο, και γιατί συγκρίνεις διαφορετικές χωρητικότητες, και γιατί συγκρίνεις τιμές του παρόντος με τιμές του παρελθόντος.

Μακριά από WD 2,5άρηδες (Factory External). Έχουν ενσωματωμένο τον USB Controller με το PCB του σκληρού με αποτέλεσμα όταν πάθει ζημιά ο USB Controller (που είναι σίγουρο ότι θα πάθει), δεν μπορείς να διαβάσεις τον δίσκο και φυσικά τα αρχεία που έχει μέσα, χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις σε πατέντες (νέο PCB, μεταφορά του Bios IC chip στην καινούρια πλακέτα, κλπ.). Και για να μην προλάβει κανείς να πει ότι κακολογώ τους WD, να πω πως ΟΛΟΙ μου οι δίσκοι είναι WD & HGST. Απλά την έχω πάθει από 2,5άρη WD και μου βγήκε η πίστη μέχρι να ξαναπάρω τα αρχεία μου. Πλέον αγοράζω "χύμα" 2,5άρη Scorpio Black ή HGST και μια θήκη και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

 

Είναι σίγουρο ότι όλοι οι 2,5άρηδες εξωτερικοί της WD έχουν ενσωματωμένο usb controller στο σκληρό?

 

Είχα έναν παλιό 2,5άρη wd my passport 250GB ο οποίος είχε μέσα κανονικό δίσκο SATA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 3 μήνες είχα πάρει τον WD Black 3.5 1TB recertified από το eshop(stockhouse) κάπου στα 56€ αν θυμάμαι καλά και 3 χρόνια εγγύηση, ήταν συσκευασμένος κανονικά στο σακουλάκι που όλοι γνωρίζουμε και σαν καινούργιος χωρίς δαχτυλιές και ξυσίματα στις επαφές, για την ώρα όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο ότι όλοι οι 2,5άρηδες εξωτερικοί της WD έχουν ενσωματωμένο usb controller στο σκληρό?

 

Είχα έναν παλιό 2,5άρη wd my passport 250GB ο οποίος είχε μέσα κανονικό δίσκο SATA.

 

 

Στις τελευταίες σειρές κατά 99% ναι. Γενικά, έχει φάει πολύ κράξιμο η WD γι'αυτό το πράγμα, διότι βγάζουν εύκολα ζημιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω τον δίσκο εδώ και 17 μήνες για αποθήκευση ταινιών και αναπαραγωγή.

Τον έχω δωση εκατοντάδες φορές σε φίλους (στρατιωτικοί για της υπηρεσίες τους :) )

Μου έχει πέση από ύψος 1 μέτρο τουλάχιστον 4,5 φορές (κάτι κουνιεται μέσα πάντως ) και δουλεύει στην τριχα.

Αν θυμάμαι καλά κοντά εκειντον είχα παρει.

Το μόνο παράπονο ότι είναι κοντό το usb 3.0 καλώδιο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις τελευταίες σειρές κατά 99% ναι. Γενικά, έχει φάει πολύ κράξιμο η WD γι'αυτό το πράγμα, διότι βγάζουν εύκολα ζημιά...

 

Κατάλαβα...

 

Υπάρχει τρόπος να μάθουμε αν ένας δίσκος έχει ενσωματωμένο usb controller χωρίς να τον ανοίξουμε? Μερικοί εξωτερικοί έχουν μικρότερο μήκος(είναι σχεδόν τετράγωνοι), μήπως είναι πιο κοντοί επειδή είναι ενσωματωμένος πάνω στο δίσκο ο controller?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Είναι λίγο άκυρη πιστεύω η σύγκριση που προσπαθείς να κάνεις. Και γιατί συγκρίνεις διαφορετικές μάρκες που δεν τιμολογούνται το ίδιο, και γιατί συγκρίνεις διαφορετικές χωρητικότητες, και γιατί συγκρίνεις τιμές του παρόντος με τιμές του παρελθόντος.

 

 

Οι τιμες δεν ειναι του παρελθοντος, εχω βαλει και εικονα, δεν ξερω που βλεπεις "τιμες του παρελθοντος".

 

Ο του θεματος αφου θες να μιλαμε μονο για του θεματος, εχει σχεδον συνεχως κοντα στα 56-60 ευρω lowest, αν θες να γραψουμε για την ιδια μαρκα και ιδια χωρητικοτητα. Αν και εγω θα προτιμουσα να δωσω 75 για εναν 2ΤΒ "αλλης μαρκας", και οχι να νομιζω οτι αξιζει 75 αυτος του θεματος και να τον αγορασω 50 νομιζοντας οτι κερδισα 33%, γιατι αυτο ηταν το point εξαρχης. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες δεν ειναι του παρελθοντος, εχω βαλει και εικονα, δεν ξερω που βλεπεις "τιμες του παρελθοντος".

Και τι βλέπεις στην εικόνα που έβαλες δλδ? Εγώ βλέπω πως αυτή τη στιγμή για να μπορέσω να αγοράσω τον Maxtor M3 Portable 2TB(αυτόν της εικόνας δλδ) πρέπει να δώσω 84€(80+4 μεταφορικά μια και είμαι επαρχία). Το 75 στο οποίο αναφέρθηκες αφορά το παρελθόν μια και σήμερα, τώρα, αυτή τη στιγμή, δεν ισχύει. Κάνω κάπου λάθος?

 

Ο του θεματος αφου θες να μιλαμε μονο για του θεματος, εχει σχεδον συνεχως κοντα στα 56-60 ευρω lowest, αν θες να γραψουμε για την ιδια μαρκα και ιδια χωρητικοτητα. Αν και εγω θα προτιμουσα να δωσω 75 για εναν 2ΤΒ "αλλης μαρκας", και οχι να νομιζω οτι αξιζει 75 αυτος του θεματος και να τον αγορασω 50 νομιζοντας οτι κερδισα 33%, γιατι αυτο ηταν το point εξαρχης. :)

 

Ο του θέματος αυτή τη στιγμή έχει στο φτηνότερο μαγαζί 67(63+4), και μπορώ να τον πάρω από public χωρίς μεταφορικά στα 50. Εννοείται πως για να βγάλω συμπέρασμα για το πόσο καλή προσφορά είναι τα 60 θα κάνω σύγκριση με το πόσο έχει σήμερα στο φτηνότερο μαγαζί, δηλαδή τα 67 του quick shop και όχι τα 75 του public. Το να συγκρίνω πόσο είχε πριν μια εβδομάδα ή πριν 2 μήνες ή την χαμηλότερη τιμή εξαμήνου είναι εντελώς άκυρο.

 

Όσο για τις χωρητικότητες, είναι 100% σίγουρο πως αν επιλέξεις δίσκο 2tb θα πάρεις καλύτερη τιμή ανά tb σε σχέση με το να έπαιρνες δίσκο 1tb, δεν τίθεται θέμα. Για αυτό είναι άδικο να συγκρίνεις τα €/tb δίσκων διαφορετικής χωρητικότητας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ,που ειναι η καλες εποχες,που περναμε στα 40 ευρωπουλα τους δισκους των 1tb (τοσιμπα)....και κατι 4αρηδες,5αρηδες.

αυτος του θεματος εν ειναι η παλια σειρα elements;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το 75 στο οποίο αναφέρθηκες αφορά το παρελθόν μια και σήμερα, τώρα, αυτή τη στιγμή, δεν ισχύει. Κάνω κάπου λάθος?

 

.......

 

... και μπορώ να τον πάρω από public χωρίς μεταφορικά στα 50. 

 

 

 

Aν θεωρεις το πριν 5 μερες "παρελθον" τοτε ναι, ειναι σωστη κινηση να αγορασεις σημερα 50 ευρω κατι που (συμφωνεις ετσι οπως τα λες) δεν συνεφερε πριν 5 μερες και πριν 20 μερες και πιθανον και σε 2-5-10 μερες.

 

Απο πότε δεν εχει μεταφορικα το παμπλικ για 50ευρω αγορα; Άλλαξε το ελαχιστο που ηταν "85" -αν δεν κανω λαθος- ευρω; Αν εννοεις παραλαβη απο καταστημα, εχουμε και αλλα καταστηματα κοντα μας για να "κρυβουμε" τα μεταφορικα. Αν δεν εχει πραγματι μεταφορικα για παραδοση (οπως κανει σε προσφορες του το Πλαισιο πχ), καλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...