Προς το περιεχόμενο

Dell monitor backlight bleeding??


alekosfed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφέρομαι σε εσένα που είπες "όλα τα IPS έτσι χάλια είναι".

Άλλο τα IPS των 150€, άλλο των 350€, άλλο των 1000€.

 

Πολύ λογικό να θέλει καλή οθόνη με 350€ κι ακριβώς επειδή έδωσε τόσα, θέλει ψάξιμο κι αν έχει πρόβλημα αλλαγή, σε αντίθεση με αυτό που υπονοείς εσύ, ότι και να την αλλάξει μπορεί να πάρει και χειρότερη.

Εμένα που κάνει 1000€ δηλαδή γιατί τη γύρισα πίσω 3 φορές;;; Άστο δυστυχώς το Quality Control είναι για κλάματα φίλε απλά εσύ ήσουν τυχερός. Δεν ισχύει όμως το ότι πληρώνεις παίρνεις εδώ να ξέρεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που κάνει 1000€ δηλαδή γιατί τη γύρισα πίσω 3 φορές;;; Άστο δυστυχώς το Quality Control είναι για κλάματα φίλε απλά εσύ ήσουν τυχερός. Δεν ισχύει όμως το ότι πληρώνεις παίρνεις εδώ να ξέρεις..

Διάβασε όμως και λίγο παρακάτω το thread πριν απαντήσεις. Σε έχω ήδη καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ. Zaytsev,

επειδή ψάχνω οθόνη για τον υπολογιστή μου έχω καταλάβει ότι οι οθόνες με τεχνολογία ips αυτή τη στιγμή είναι οι καλύτερες στην αγορά. Υπάρχει κάποια άλλη τεχνολογία καλύτερη και πιο αξιόπιστη από τις ips;

Επίσης ποιά εταιρεία πιστεύετε ότι κατασκευάζει τις καλύτερες οθόνες σήμερα: Asus, Dell, Eizo, Lacie ή LG;

Κρίτηριο για την επιλογή της οθόνης αποτελεί η καθημερινή πολύωρη χρήση του υπολογιστή και κατ' επέκταση της οθόνης.

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ. Zaytsev,

επειδή ψάχνω οθόνη για τον υπολογιστή μου έχω καταλάβει ότι οι οθόνες με τεχνολογία ips αυτή τη στιγμή είναι οι καλύτερες στην αγορά. Υπάρχει κάποια άλλη τεχνολογία καλύτερη και πιο αξιόπιστη από τις ips;

Επίσης ποιά εταιρεία πιστεύετε ότι κατασκευάζει τις καλύτερες οθόνες σήμερα: Asus, Dell, Eizo, Lacie ή LG;

Κρίτηριο για την επιλογή της οθόνης αποτελεί η καθημερινή πολύωρη χρήση του υπολογιστή και κατ' επέκταση της οθόνης.

Σας ευχαριστώ πολύ

Δεν την λες την καλύτερη και αξιόπιστη. Απλά έχουν καλή ποιότητα απεικόνισης (πάντα με την βοήθεια καλών κυκλωμάτων οθόνης) και συνήθως καλές γωνίες θέασης. Από την άλλη έχουν IPS Glow και κάποιες φορές έντονο Bleeding. Για το τελευταίο άλλοι λένε ότι είναι θέμα τις τεχνολογίας αυτής, άλλη ότι δεν γίνεται σωστή μόνωση του Backlight. 

 

Είναι αστείες πάντως οι Gaming οθόνες οι οποίες είναι πανάκριβες και έχουν TN Panels. Μια χαρά γίνεται Gaming οθόνη και με IPS Panel. Απλά πάνε να μας χρυσώσουν το χάπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ. Zaytsev,

επειδή ψάχνω οθόνη για τον υπολογιστή μου έχω καταλάβει ότι οι οθόνες με τεχνολογία ips αυτή τη στιγμή είναι οι καλύτερες στην αγορά. Υπάρχει κάποια άλλη τεχνολογία καλύτερη και πιο αξιόπιστη από τις ips;

Επίσης ποιά εταιρεία πιστεύετε ότι κατασκευάζει τις καλύτερες οθόνες σήμερα: Asus, Dell, Eizo, Lacie ή LG;

Κρίτηριο για την επιλογή της οθόνης αποτελεί η καθημερινή πολύωρη χρήση του υπολογιστή και κατ' επέκταση της οθόνης.

Σας ευχαριστώ πολύ

Όταν βάζεις Eizo & Lacie στην εξίσωση, οι υπόλοιπες τείνουν στο 0.

Όμως, έχεις τη διάθεση να δώσεις τα χρήματα που ζητάνε;

Επειδή μιλάμε για Gaming πχ, οι 27ρες IPS 144Hz κυμαίνονται στα 400-600€, ενώ η Eizo ξεπερνάει τα 1000€.

Πιστεύεις ότι τα αξίζει;

Εγώ αυτήν πήρα. Αλλά ο καθένας τα ζυγίζει με τα δικά του κριτήρια.

Κάτι σκουπίδια όπως οι Acer, που αναφέρθηκαν, που πρέπει να αλλάξεις 5 για να σου κάτσει μία καλή, εγώ δεν τα βάζω στο γραφείο μου.

Άλλοι, επέλεξαν να μπουν στη διαδικασία των αλλαγών, μέχρι να τους κάτσει το καλό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την λες την καλύτερη και αξιόπιστη. Απλά έχουν καλή ποιότητα απεικόνισης (πάντα με την βοήθεια καλών κυκλωμάτων οθόνης) και συνήθως καλές γωνίες θέασης. Από την άλλη έχουν IPS Glow και κάποιες φορές έντονο Bleeding. Για το τελευταίο άλλοι λένε ότι είναι θέμα τις τεχνολογίας αυτής, άλλη ότι δεν γίνεται σωστή μόνωση του Backlight. 

 

Είναι αστείες πάντως οι Gaming οθόνες οι οποίες είναι πανάκριβες και έχουν TN Panels. Μια χαρά γίνεται Gaming οθόνη και με IPS Panel. Απλά πάνε να μας χρυσώσουν το χάπι.

 

Όταν βάζεις Eizo & Lacie στην εξίσωση, οι υπόλοιπες τείνουν στο 0.

Όμως, έχεις τη διάθεση να δώσεις τα χρήματα που ζητάνε;

Επειδή μιλάμε για Gaming πχ, οι 27ρες IPS 144Hz κυμαίνονται στα 400-600€, ενώ η Eizo ξεπερνάει τα 1000€.

Πιστεύεις ότι τα αξίζει;

Εγώ αυτήν πήρα. Αλλά ο καθένας τα ζυγίζει με τα δικά του κριτήρια.

Κάτι σκουπίδια όπως οι Acer, που αναφέρθηκαν, που πρέπει να αλλάξεις 5 για να σου κάτσει μία καλή, εγώ δεν τα βάζω στο γραφείο μου.

Άλλοι, επέλεξαν να μπουν στη διαδικασία των αλλαγών, μέχρι να τους κάτσει το καλό κομμάτι.

κ. Heatspreader και κ. Zaytsev σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή συνεπώς δεν ψάχνω gaming οθόνη.

Αυτό που ζητάω από μία οθόνη είναι 1ον) να μη με κουράζει στην πολύωρη καθημερινή χρήση 2ον) να έχει καλή απεικόνιση των χρωμάτων και 3ον) να είναι αξιόπιστη.

Έχω καταλήξει σ' αυτές τις τρεις: 

http://www.skroutz.g...2MT48DF-PZ.html

http://www.skroutz.g...23MP68VQ-P.html

http://www.skroutz.g...G-24MT58DF.html

Εσείς ποια από τις παραπάνω θα προτείνατε;

Επειδή η απόσταση από την οποία θα τη χρησιμοποιώ θα είναι περίπου 1 m, μήπως είναι υπερβολή η οθόνη των 24'';

Επίσης αν έχετε κάποια άλλη οθόνη να προτείνετε ευχαρίστως να τη δω.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτές δεν ξέρω. Γι' αυτά που περιγράφεις θα πήγαινα σε Dell, λόγω της καλής εγγύησης και γενικά λένε ότι είναι αξιόπιστες. Γι' αυτό πήγα σε Dell εξάλλου.

Γενικά προτιμώ προϊόντα στα οποία να μπορώ να διαβάσω Review.
Το 1 μέτρο είναι μεγάλη απόσταση για 23-24". Προφανώς δεν μπορείς να διαθέσεις παραπάνω χρήματα για μεγαλύτερη οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ. Heatspreader και κ. Zaytsev σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή συνεπώς δεν ψάχνω gaming οθόνη.

Αυτό που ζητάω από μία οθόνη είναι 1ον) να μη με κουράζει στην πολύωρη καθημερινή χρήση 2ον) να έχει καλή απεικόνιση των χρωμάτων και 3ον) να είναι αξιόπιστη.

Έχω καταλήξει σ' αυτές τις τρεις: 

http://www.skroutz.g...2MT48DF-PZ.html

http://www.skroutz.g...23MP68VQ-P.html

http://www.skroutz.g...G-24MT58DF.html

Εσείς ποια από τις παραπάνω θα προτείνατε;

Επειδή η απόσταση από την οποία θα τη χρησιμοποιώ θα είναι περίπου 1 m, μήπως είναι υπερβολή η οθόνη των 24'';

Επίσης αν έχετε κάποια άλλη οθόνη να προτείνετε ευχαρίστως να τη δω.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Καλησπέρα η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις είναι η lg 23mp68vq-p 

 

οι άλλες που έχεις βάλει είναι monitor-tv που δεν είναι καλές για χρήση υπολογιστή όσο ένα monitor

 

για 1 μέτρο απόσταση που έχεις ίσως θα ήτανε καλύτερα να πάρεις μια 27' η hp27es θα σε βολέψει καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω δύο περιπτωσεις ΕΙΖΟ ΕV2455 με bleeding του κερατά. Και ΕΙΖΟ και 450 ευρόπουλα. Όχι μην δεν έχουν οι ακριβές.

Σοβαρό στατιστικό δείγμα... Χώρια που μιλάς για ένα από τα φθηνότερα μοντέλα της...

Εγώ γνωρίζω 22 περιπτώσεις Acer, άλλες τόσες Asus και 30 με Dell. Κι όλες, οθόνες των €500+

Δεν υπάρχει τέλεια οθόνη, αναφερόμαστε στις πιθανότητες και τι γίνεται αν σου κάτσει η στραβή.

Ο άλλος άλλαξε 3 Acer Predator του 1000κου για να του κάτσει μία καλή.

Μήπως ξέρεις και αντίστοιχη περίπτωση με Eizo ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό στατιστικό δείγμα... Χώρια που μιλάς για ένα από τα φθηνότερα μοντέλα της...

Εγώ γνωρίζω 22 περιπτώσεις Acer, άλλες τόσες Asus και 30 με Dell. Κι όλες, οθόνες των €500+

Δεν υπάρχει τέλεια οθόνη, αναφερόμαστε στις πιθανότητες και τι γίνεται αν σου κάτσει η στραβή.

Ο άλλος άλλαξε 3 Acer Predator του 1000κου για να του κάτσει μία καλή.

Μήπως ξέρεις και αντίστοιχη περίπτωση με Eizo ;

Όχι γιατί σίγουρα δεν είναι τόσο εμπορικές όσο οι άλλες αυτό δε σημαίνει όμως ότι είναι πιο καλές από ότι οι υπόλοιπες. Όπως είπωθηκε δε μπορείς να έχεις αποτελέσματα αν δεν έχεις μεγάλο δείγμα αποτελεσμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γιατί σίγουρα δεν είναι τόσο εμπορικές όσο οι άλλες αυτό δε σημαίνει όμως ότι είναι πιο καλές από ότι οι υπόλοιπες. Όπως είπωθηκε δε μπορείς να έχεις αποτελέσματα αν δεν έχεις μεγάλο δείγμα αποτελεσμάτων.

Θέλεις δηλαδή να μου πεις ότι η Acer Predator των 1000€ είναι πιό εμπορική από μια Eizo των 500€ ;

Τέτοια επιχειρήματα, ούτε από δικηγόρο του Αρείου Πάγου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις δηλαδή να μου πεις ότι η Acer Predator των 1000€ είναι πιό εμπορική από μια Eizo των 500€ ;

Τέτοια επιχειρήματα, ούτε από δικηγόρο του Αρείου Πάγου...

Έχεις ένα υφάκι το οποίο στο γραπτό λόγο παρεξηγείται φιλική συμβουλή λοιπόν προσπάθησε να μιλάς αν θέλεις με καλύτερο τρόπο και όχι ειρωνικά. Όσο αναφορά το θέμα που αναφέρεις ναι αυτό ισχύει οι Acer είναι πιο εμπορικές φυσικά από ότι οι Eizo και αν θέλεις το δέχεσαι αν πάλι όχι δε μπορώ να κάνω κάτι! Το google θα σου λύσει ότι απορία έχεις επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα υφάκι το οποίο στο γραπτό λόγο παρεξηγείται φιλική συμβουλή λοιπόν προσπάθησε να μιλάς αν θέλεις με καλύτερο τρόπο και όχι ειρωνικά. Όσο αναφορά το θέμα που αναφέρεις ναι αυτό ισχύει οι Acer είναι πιο εμπορικές φυσικά από ότι οι Eizo και αν θέλεις το δέχεσαι αν πάλι όχι δε μπορώ να κάνω κάτι! Το google θα σου λύσει ότι απορία έχεις επί του θέματος.

Δε χρειάζομαι το Google, γιατί δεν έχω απορίες.

Εσύ όμως, που προβάλεις δεδομένα χωρίς καμία απόδειξη ή στήριξη από κάποια στοιχεία, το χρειάζεσαι περισσότερο.

Η εμπορικότητα μιας εταιρίας, δεν έχει να κάνει με τη στατιστική. Τα πράγματα είναι πολύ πιό περίπλοκα από ότι νομίζεις.

Εδώ καταρχάς μιλάμε για ποσοστό επιστροφής. Ποσοστό. Αν πουλάς 10 οθόνες και επιστρέφεται μία, έχεις ένα ratio 1:10., Αν πουλάς 1.000.000 κι επιστρέφονται 100.000, πάλι στο 1:10 είσαι.

Αυτό όμως που περιπλέκει τα πράγματα είναι, πως αν εγώ σκάσω 1000€ για να πάρω Eizo, ακριβώς επειδή δε θέλω να μπω στη διαδικασία επιστροφής και χρειαστεί να το κάνω, ή ακόμα χειρότερα, μου κάνουν νερά από την αντιπροσωπεία, θα βγω σε όλα τα forums, ελληνικά και ξένα και θα τους κάνω ρόμπα. Οπότε, αυτή η 1 οθόνη που θα επιστραφεί από τις 10, θα έχει μεγάλο αντίκτυπο στο όνομα της εταιρίας.

Αντίθετα, αν πάρω μια Dell πχ των 200€ και χρειαστεί να την αλλάξω 3 φορές, ίσως και να μην αναφερθεί πουθενά, γιατί το ήξερα από πριν, όπως και για τις Asus, τις Acer και αρκετές άλλες.

Έτσι, το "στατιστικό" δείγμα που παίρνεις από τα forums, πόσο μάλλον από το "εγώ ξέρω έναν που...", είναι εντελώς άχρηστο και παραπλανητικό.

Όταν λοιπόν έρθεις με κάποια επίσημα στοιχεία για returns, τότε το συζητάμε.

Μέχρι τότε, εγώ ξέρω πως συγκρίνουμε Κινεζικές & Κορεάτικες κατασκευές με Γιαπωνέζικες. Εκτός αν νομίζεις ότι το "Made in Japan" έχει χάσει πλέον την αξία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...