Προς το περιεχόμενο

Dell monitor backlight bleeding??


alekosfed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε χρειάζομαι το Google, γιατί δεν έχω απορίες.

Εσύ όμως, που προβάλεις δεδομένα χωρίς καμία απόδειξη ή στήριξη από κάποια στοιχεία, το χρειάζεσαι περισσότερο.

Η εμπορικότητα μιας εταιρίας, δεν έχει να κάνει με τη στατιστική. Τα πράγματα είναι πολύ πιό περίπλοκα από ότι νομίζεις.

Εδώ καταρχάς μιλάμε για ποσοστό επιστροφής. Ποσοστό. Αν πουλάς 10 οθόνες και επιστρέφεται μία, έχεις ένα ratio 1:10., Αν πουλάς 1.000.000 κι επιστρέφονται 100.000, πάλι στο 1:10 είσαι.

Αυτό όμως που περιπλέκει τα πράγματα είναι, πως αν εγώ σκάσω 1000€ για να πάρω Eizo, ακριβώς επειδή δε θέλω να μπω στη διαδικασία επιστροφής και χρειαστεί να το κάνω, ή ακόμα χειρότερα, μου κάνουν νερά από την αντιπροσωπεία, θα βγω σε όλα τα forums, ελληνικά και ξένα και θα τους κάνω ρόμπα. Οπότε, αυτή η 1 οθόνη που θα επιστραφεί από τις 10, θα έχει μεγάλο αντίκτυπο στο όνομα της εταιρίας.

Αντίθετα, αν πάρω μια Dell πχ των 200€ και χρειαστεί να την αλλάξω 3 φορές, ίσως και να μην αναφερθεί πουθενά, γιατί το ήξερα από πριν, όπως και για τις Asus, τις Acer και αρκετές άλλες.

Έτσι, το "στατιστικό" δείγμα που παίρνεις από τα forums, πόσο μάλλον από το "εγώ ξέρω έναν που...", είναι εντελώς άχρηστο και παραπλανητικό.

Όταν λοιπόν έρθεις με κάποια επίσημα στοιχεία για returns, τότε το συζητάμε.

Μέχρι τότε, εγώ ξέρω πως συγκρίνουμε Κινεζικές & Κορεάτικες κατασκευές με Γιαπωνέζικες. Εκτός αν νομίζεις ότι το "Made in Japan" έχει χάσει πλέον την αξία του.

Και σένα η απόδειξη σου στα λεγόμενα σου είναι η προσωπική σου εμπειρία; Γιατί δε βλέπω να προβάλεις κάτι άλλο σαν επιχειρημα για αυτό που αναφέρεις παραπάνω. Όταν έχουμε ένα προϊόν το οποίο έχει μεγάλη εμπορική αξία και λόγο σωστής προώθησης έχει καταλάβει μεγάλο μέρος της αγοράς, τότε μόνο θα μπορούσαμε να έχουμε δείγμα για το πόσο καλό ή κακό είναι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω σε καμία περίπτωση η Eizo να ακουμπάει τις πωλήσεις των υπολοίπων εταιρείων σε αυτό το τομέα, χωρίς να εννοώ κάτι για τη συγκεκριμένη εταιρεία η οποία μπορεί και να είναι τέλεια. Όμως πρέπει να δεχτείς ότι είναι γνωστό κατά γενική ομολόγια πως οι στατιστικές έρευνες όσο πιο μεγάλο αντιπροσωπευτικό δείγμα έχουν τόσο πιο αξιόπιστες είναι. Συνοψίζοντας θεωρώ πως πολύ απλά θα μπορούσα να έχω συμπέρασμα ανάμεσα σε 2 εταιρείες οι οποίες έχουν τις αντίστοιχες πωλήσεις και όχι σε αυτό που συγκρίνεις. 

 

Αν όντως για αυτά που λες έχει κάποια έρευνα να μου δείξεις θα σου πω και συγνώμη και θα παραδεχθώ το λάθος μου. Μη με κατηγορείς όμως πως δεν έχω επιχειρήματα και δε σου λέω τίποτα επί του θέματος όταν κάνεις ακριβώς το ίδιο...Και για να τελειώσουμε με τη κουβέντα γιατί είμαστε και OOT (sorry TS) μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα για να μη χαλάμε άλλο το θέμα.

 

Και για του λόγου το αληθές πες μου εσύ σε ποιες απο τις 2 παρακάτω μπορείς να έχεις πιο ολοκληρωμένο συμπέρασμα:

https://www.amazon.com/Eizo-FS2735-27-inch-High-end-Monitor/dp/B012TX6NK6

https://www.amazon.com/Acer-Predator-XB271HU-27-inch-Widescreen/dp/B0173PEX20/ref=sr_1_7?s=pc&ie=UTF8&qid=1482399148&sr=1-7&keywords=acer+predator

 

Απλό παράδειγμα είναι αυτό μπορεί να υπάρχουν και εκατοντάδες άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλεις δηλαδή να μου πεις ότι η Acer Predator των 1000€ είναι πιό εμπορική από μια Eizo των 500€ ;

Τέτοια επιχειρήματα, ούτε από δικηγόρο του Αρείου Πάγου...

Φιλε δεν ειναι οσα πιο πολλα δωσεις τοσο καλυτερο θα ναι το πανελ σου. Νομιζεις δλδ οτι τα υπερκοστολογιμενα eizo ειναι καλυτερα μονο και μονο επειδη αυτη η εταιρια τα κοστολογει 2 και 3 φορες πανω?

Εγω πχ. εχω μονιτορ των 250€ (ew2750zl) VA και δεν εχει ιχνος blb ή glow Πως το εξηγεις αυτο με μολις 250€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν ειναι οσα πιο πολλα δωσεις τοσο καλυτερο θα ναι το πανελ σου. Νομιζεις δλδ οτι τα υπερκοστολογιμενα eizo ειναι καλυτερα μονο και μονο επειδη αυτη η εταιρια τα κοστολογει 2 και 3 φορες πανω?

Εγω πχ. εχω μονιτορ των 250€ (ew2750zl) VA και δεν εχει ιχνος blb ή glow Πως το εξηγεις αυτο με μολις 250€ ?

Δεν είπα ποτέ "όσο πιό πολλά δώσεις". Εϊπα, "ότι πληρώσεις, παίρνεις".

 

Αν αγοράσεις ένα Fiat των 50.000€, που πλασάρεται ως λιμουζίνα, ή αυτοκίνητο πολυτελείας, πάλι Fiat θα έχεις.

Αν αγοράσεις ένα Mercedes των 25.000€, θα έχεις Mercedes.

Αν πάρεις Jaguar και η φθηνότερη, Jaguar θα είναι.

 

Όπως λες και μόνος σου, έχεις Eizo και δεν έχει προβλήματα κι ας έχει 250€. Αυτό λέω τόση ώρα.

Και δεν τα κοστολογεί τυχαία 2-3 φορές πάνω.

Όπως έγραψα και πριν, είναι Made In Japan. Ο μέσος μηνιαίος μισθός εργάτη στην Ιαπωνία είναι στα 300.000JPY (~2500€), ενώ στην Κίνα είναι 5000CNY (~680€). H εξειδίκευση και η εμπειρία των δύο, είναι χαοτική. Οπότε, είναι αναμενώμενο να έχεις σαφώς καλύτερο προϊόν στη μία περίπτωση και ανώτερο QA. Τα panels είναι τα ίδια στις περισσότερες περιπτώσεις, αφού η Eizo δεν κατασκευάζει panels, αλλά η διαφορά είναι στα ηλεκτρονικά και τη συναρμολόγηση. Οι μεν βγάζουν μαζική παραγωγή, οι δε, λίγα και καλά κομμάτια.

 

Στατιστικά που ζητήθηκαν παραπάνω, έχω, αλλά επειδή είναι μέσω του γενικού διευθυντής της Eizo Γερμανίας που είναι οικογενειακός φίλος, δεν είναι κάτι που μπορώ να δημοσιεύσω. Για αυτό κίόλας, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε αυτά, στήριιξα τα επιχειρήματά μου, σε έμμεσες συνθήκες. Ο πατέρας μου επίσης, ήταν γενικός διευθυντής πωλήσεων στη Microtec, που ήταν η επίσημη αντιπροσωπεία της Eizo για πολλά χρόνια, πριν παραχωρηθεί στη Media Vis. Όμως, πάλι δεν έχει νόημα να δημοσιεύσω κάτι, γιατί εκείνη την εποχή είχαμε CRTs, οπότε είναι εντελώς διαφορετικό αντικείμενο. Και τότε όμως υπήρχε μια Viewsonic που κοκκορευόταν ότι έχει καλύτερες και φθηνότερες οθόνες από την Eizo, αλλά είχαν ~4 φορές περισσότερες επιστροφές/επισκευές από τις Eizo.

 

Δυστυχώς οι εταιρίες αυτά τα νούμερα τα κρατάνε για τον εαυτό τους, γιατί απλά δεν τους συμφέρει η σύγκριση σε αυτόν τον τομέα. Κατά καιρούς δημοσιεύονται από ιδιώτες κάποια, συνήθως για δίσκους, που βγαίνουν από Datacenters, βάσει των δικών τους στοιχείων από τις αντικαταστάσεις που κάνουν στα RAID arrays. Όταν όμως υπάρχει ένα γενικό hype, του στυλ "πάρε το Χ monitor από κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για να μπορείς να το επιστρέψεις μέχρι να σου κάτσει καλό", τότε έρχομαι και λέω, "όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ "όσο πιό πολλά δώσεις". Εϊπα, "ότι πληρώσεις, παίρνεις".

Ναι... Ισχύει Ok, αλλά από την άλλη οι εταιρίες με πρώτη την Apple κοστολογούν παραπάνω τα προϊόντα πάνω ακριβώς σ' αυτήν τη λογική.

Με λίγα λόγια πουλάνε την ακριβή τιμή τους ως feature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ "όσο πιό πολλά δώσεις". Εϊπα, "ότι πληρώσεις, παίρνεις".

 

Αν αγοράσεις ένα Fiat των 50.000€, που πλασάρεται ως λιμουζίνα, ή αυτοκίνητο πολυτελείας, πάλι Fiat θα έχεις.

Αν αγοράσεις ένα Mercedes των 25.000€, θα έχεις Mercedes.

Αν πάρεις Jaguar και η φθηνότερη, Jaguar θα είναι.

 

Όπως λες και μόνος σου, έχεις Eizo και δεν έχει προβλήματα κι ας έχει 250€. Αυτό λέω τόση ώρα.

Και δεν τα κοστολογεί τυχαία 2-3 φορές πάνω.

Όπως έγραψα και πριν, είναι Made In Japan. Ο μέσος μηνιαίος μισθός εργάτη στην Ιαπωνία είναι στα 300.000JPY (~2500€), ενώ στην Κίνα είναι 5000CNY (~680€). H εξειδίκευση και η εμπειρία των δύο, είναι χαοτική. Οπότε, είναι αναμενώμενο να έχεις σαφώς καλύτερο προϊόν στη μία περίπτωση και ανώτερο QA. Τα panels είναι τα ίδια στις περισσότερες περιπτώσεις, αφού η Eizo δεν κατασκευάζει panels, αλλά η διαφορά είναι στα ηλεκτρονικά και τη συναρμολόγηση. Οι μεν βγάζουν μαζική παραγωγή, οι δε, λίγα και καλά κομμάτια.

 

Στατιστικά που ζητήθηκαν παραπάνω, έχω, αλλά επειδή είναι μέσω του γενικού διευθυντής της Eizo Γερμανίας που είναι οικογενειακός φίλος, δεν είναι κάτι που μπορώ να δημοσιεύσω. Για αυτό κίόλας, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε αυτά, στήριιξα τα επιχειρήματά μου, σε έμμεσες συνθήκες. Ο πατέρας μου επίσης, ήταν γενικός διευθυντής πωλήσεων στη Microtec, που ήταν η επίσημη αντιπροσωπεία της Eizo για πολλά χρόνια, πριν παραχωρηθεί στη Media Vis. Όμως, πάλι δεν έχει νόημα να δημοσιεύσω κάτι, γιατί εκείνη την εποχή είχαμε CRTs, οπότε είναι εντελώς διαφορετικό αντικείμενο. Και τότε όμως υπήρχε μια Viewsonic που κοκκορευόταν ότι έχει καλύτερες και φθηνότερες οθόνες από την Eizo, αλλά είχαν ~4 φορές περισσότερες επιστροφές/επισκευές από τις Eizo.

 

Δυστυχώς οι εταιρίες αυτά τα νούμερα τα κρατάνε για τον εαυτό τους, γιατί απλά δεν τους συμφέρει η σύγκριση σε αυτόν τον τομέα. Κατά καιρούς δημοσιεύονται από ιδιώτες κάποια, συνήθως για δίσκους, που βγαίνουν από Datacenters, βάσει των δικών τους στοιχείων από τις αντικαταστάσεις που κάνουν στα RAID arrays. Όταν όμως υπάρχει ένα γενικό hype, του στυλ "πάρε το Χ monitor από κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για να μπορείς να το επιστρέψεις μέχρι να σου κάτσει καλό", τότε έρχομαι και λέω, "όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά".

Αφού λοιπόν δε μπορείς να τα δημοσιεύσεις τότε κράτα τα για τον εαυτό σου φίλε μου αλλά μη μας λες αβάσιμες πληροφορίες που τις στηρίζεις στο θείο σου και στο κάθε θείο σου, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα!!! Τα IPS panel στο τομέα αυτό δυστυχώς έχουν πρόβλημα και αυτό υπάρχει σε μαγάλο ποσοστό σε όλες τις εταιρείες, δε γνωρίζω το λόγο που συμβαίνει αυτό απλά λέω αυτό που βλέπω γενικά χωρίς να "φοράω" κάποια ταμπέλα εταιρείας και χωρίς να υποστηρίζω καμία. Όλες ως κύριο σκοπό έχουν το κέρδος απλά πιστεύω ότι αν η διαφορά ήταν τόσο αισθητή με τις Eizo οθόνες σε αυτό το τομέα τότε σίγουρα τα προϊόντα τους θα είχαν πολύ μεγαλύτερη απήχηση στο κόσμο. Δε ωφελεί κανένα χρήστη που μας διαβάζει να του δημιουργήσουμε ένα κλίμα εντυπωσιασμού προς την οποιαδήποτε εταιρεία ούτε να κάνουμε διαφήμιση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benq ειναι, οχι eizo

Είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα από τις υπόλοιπες, γιατί είναι Taiwan. Μην ξεχνάς όμως ότι η BenQ κατασκευάζει και κάποια μοντέλα για τη Dell.

 

Αφού λοιπόν δε μπορείς να τα δημοσιεύσεις τότε κράτα τα για τον εαυτό σου φίλε μου αλλά μη μας λες αβάσιμες πληροφορίες που τις στηρίζεις στο θείο σου και στο κάθε θείο σου, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα!!! Τα IPS panel στο τομέα αυτό δυστυχώς έχουν πρόβλημα και αυτό υπάρχει σε μαγάλο ποσοστό σε όλες τις εταιρείες, δε γνωρίζω το λόγο που συμβαίνει αυτό απλά λέω αυτό που βλέπω γενικά χωρίς να "φοράω" κάποια ταμπέλα εταιρείας και χωρίς να υποστηρίζω καμία. Όλες ως κύριο σκοπό έχουν το κέρδος απλά πιστεύω ότι αν η διαφορά ήταν τόσο αισθητή με τις Eizo οθόνες σε αυτό το τομέα τότε σίγουρα τα προϊόντα τους θα είχαν πολύ μεγαλύτερη απήχηση στο κόσμο. Δε ωφελεί κανένα χρήστη που μας διαβάζει να του δημιουργήσουμε ένα κλίμα εντυπωσιασμού προς την οποιαδήποτε εταιρεία ούτε να κάνουμε διαφήμιση...

Δεν προσβάλομαι, μην ανυσηχείς.

 

Το IPS έχει κατασκευαστικά θέματα, αλλά λέω πάλι, υπάρχει το QA. Κι εκτός από το τελικό, η Eizo, η Lacie και η NEC (αν θυμάμαι καλά), έχουν συμφωνίες που επιστρέφουν τα προβληματικά panels. Όλα αυτά, κοστίζουν χρόνο και χρήμα στις εταιρίες και για αυτό ορισμένα μοντέλα τους είναι ιδιαίτερα ακριβά. Δεν πουλάνε μούρη και κοστολογούν αλόγιστα επειδή έτσι θέλουν.

 

Όσο για τη διαφήμιση που λες, δεν παίρνω ποσοστά, μη σε νοιάζει, σε αντίθεση πχ με αυτούς, που ξεχωρίζουν τα 10 καλύτερα monitors για το 2016 και τα μισά από αυτά έχουν ρεκόρ επιστροφών...

http://www.techradar.com/news/computing-components/peripherals/best-monitor-9-reviewed-and-rated-1058662

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα από τις υπόλοιπες, γιατί είναι Taiwan. Μην ξεχνάς όμως ότι η BenQ κατασκευάζει και κάποια μοντέλα για τη Dell.

 

Δεν προσβάλομαι, μην ανυσηχείς.

 

Το IPS έχει κατασκευαστικά θέματα, αλλά λέω πάλι, υπάρχει το QA. Κι εκτός από το τελικό, η Eizo, η Lacie και η NEC (αν θυμάμαι καλά), έχουν συμφωνίες που επιστρέφουν τα προβληματικά panels. Όλα αυτά, κοστίζουν χρόνο και χρήμα στις εταιρίες και για αυτό ορισμένα μοντέλα τους είναι ιδιαίτερα ακριβά. Δεν πουλάνε μούρη και κοστολογούν αλόγιστα επειδή έτσι θέλουν.

 

Όσο για τη διαφήμιση που λες, δεν παίρνω ποσοστά, μη σε νοιάζει, σε αντίθεση πχ με αυτούς, που ξεχωρίζουν τα 10 καλύτερα monitors για το 2016 και τα μισά από αυτά έχουν ρεκόρ επιστροφών...

http://www.techradar.com/news/computing-components/peripherals/best-monitor-9-reviewed-and-rated-1058662

Το γνωρίζω πολύ καλά πως υπάρχουν site τα οποία προωθούν συγκεκριμένες εταιρείες με ποσοστά για τη διαφήμιση τους. Εγώ τουλάχιστον πριν πάρω τη δική μου έκανα μια έρυνα αγοράς στο κομμάτι αυτό και το έψαξα παίρνοντας απόψεις διαφόρων χρηστών. Γνώριζα τι θα αντιμετωπίσω. Προσπαθώ όμως να σου εξηγήσω ότι δημιουργείς μια εντύπωση πως οι Eizo είναι top και αν κάποιος κινηθεί προς αυτή την εταιρεία σε οποιοδήποτε εύρος τιμής δε θα έχει προβλήματα και αν έχει θα έχει πιο ευνοϊκή αντιμετώπιση από τη μαμά εταιρεία. Μη ξεχνάς ότι είσαι στην Ελλάδα και αν κάτι τύχει θα έχεις να κάνεις με το εκάστοτε κατάστημα οπότε ορθώς πολλοί από εδώ μέσα μαζί και εγώ συμπεριλαμβάνουμε στους παράγοντες και το κατάστημα το οποίο θα στη πουλήσει. Δε προσπαθώ να σε βγάλω ψεύτη σε καμία περίπτωση απλά θεωρώ ότι είναι κακό να υποστηρίζουμε μια εταιρεία τόσο πολύ γιατί ακόμα και αν είναι τόσο σωστή όπως λες σίγουρα θα έχει και εκείνη τα προβληματάκια της. Μη πάρουμε κόσμο στο λαιμό μας. Εμένα άμα με ρωτάνε τους λέω τι αντιμετώπισα και τι πρέπει να προσέξουν αν καταλήξουν προς την ASUS. Εσύ τους λες ότι είναι όλα ρόδινα και πάρτε όλοι Eizo αυτή είναι η διαφορά κάποιου που είναι fan μιας εταιρείας και ενός χρήστη που απλά βλέπει τα πράγματα όπως είναι. Πάλι να προσθέσω πως δεν έχω κανένα λόγο να σε προσβάλλω απλά κουβέντα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάς ότι είσαι στην Ελλάδα....

Πάρτο αλλιώς, θα βρεις :)

 

Το γνωρίζω πολύ καλά πως υπάρχουν site τα οποία προωθούν συγκεκριμένες εταιρείες με ποσοστά για τη διαφήμιση τους. Εγώ τουλάχιστον πριν πάρω τη δική μου έκανα μια έρυνα αγοράς στο κομμάτι αυτό και το έψαξα παίρνοντας απόψεις διαφόρων χρηστών. Γνώριζα τι θα αντιμετωπίσω. Προσπαθώ όμως να σου εξηγήσω ότι δημιουργείς μια εντύπωση πως οι Eizo είναι top και αν κάποιος κινηθεί προς αυτή την εταιρεία σε οποιοδήποτε εύρος τιμής δε θα έχει προβλήματα και αν έχει θα έχει πιο ευνοϊκή αντιμετώπιση από τη μαμά εταιρεία. Μη ξεχνάς ότι είσαι στην Ελλάδα και αν κάτι τύχει θα έχεις να κάνεις με το εκάστοτε κατάστημα οπότε ορθώς πολλοί από εδώ μέσα μαζί και εγώ συμπεριλαμβάνουμε στους παράγοντες και το κατάστημα το οποίο θα στη πουλήσει. Δε προσπαθώ να σε βγάλω ψεύτη σε καμία περίπτωση απλά θεωρώ ότι είναι κακό να υποστηρίζουμε μια εταιρεία τόσο πολύ γιατί ακόμα και αν είναι τόσο σωστή όπως λες σίγουρα θα έχει και εκείνη τα προβληματάκια της. Μη πάρουμε κόσμο στο λαιμό μας. Εμένα άμα με ρωτάνε τους λέω τι αντιμετώπισα και τι πρέπει να προσέξουν αν καταλήξουν προς την ASUS. Εσύ τους λες ότι είναι όλα ρόδινα και πάρτε όλοι Eizo αυτή είναι η διαφορά κάποιου που είναι fan μιας εταιρείας και ενός χρήστη που απλά βλέπει τα πράγματα όπως είναι. Πάλι να προσθέσω πως δεν έχω κανένα λόγο να σε προσβάλλω απλά κουβέντα κάνουμε.

Δε λέω ότι είναι ρόδινα. Λέω, ότι έχεις σαφώς μικρότερες πιθανότητες να σου κάτσει στραβή.

Ειδικά για τη δικιά σου οθόνη, η Asus έχει ανακοινώσει πρόγραμμα αντικατάστασης κι αν διαβάσεις τις λεπτομέρειες, αναφέρεται σε συγκεκριμένες παρτίδες.

 

http://hothardware.com/news/asus-addresses-backlight-bleed-complaints-rog-swift-pg279q-display-offers-free-replacement

 

Εδώ έρχεται κι αυτό που έγραψα πριν, ότι τις παρτίδες αυτές κάποιες εταιρίες θα τις έστελναν πίσω, πριν βγούνε στην αγορά και ταλαιπωρήσουν τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Made in Japan (Honda - Toyota) έχει πεθάνει προ καιρού... καθώς και το αγοράζω Apple - Mercedes - BMW etc.

Κάτοχος όλων των παραπάνω, μαθών και πληρών αδρά δυστυχώς

Πάνε οι εποχές που ένα εργοστάσιο αυτοκινήτων, οθονών κατασκέυαζε παρμπρίζ, διακόπτες, σασί, Panel , mosfets etc .

Πλέον στην παγκοσμιοποιημένη αγορά υπάρχουν 2-3 εργοστάσια που φτιάχνουν διακόπτες - αερόσακους etc. και πουλάνε σε όλους.

Στον τομέα της συναρμολόγησης τώρα, η Κίνα πλέον δεν είναι πανηγύρι όπως μερικοί θέλουν να πιστεύουμε.

 

στο θέμα μας τώρα, το συγκεκριμένο Dell πανελάκι εμένα μου έχει βγεί μπερεκέτι και btw είναι LG. 

 

Το θέμα πλέον κύριοι, είναι κατά πόσο η εταιρία κάθεται και στηρίζει τον καταναλωτή, στην στραβή και γιαυτό πληρώνεις (μαζί με έξοδα marketing, ωραίες βάσεις αλουμινίου και κάποια καλύτερα υλικά) πλέον Dell - Eizo etc. (της Dell-Alienware το service μια φορά το χρειάστηκα next day στην Λαμία παρακαλώ, ήρθε τεχνικός αντικατάσταση μητρικής και κατάλαβα γιατί πλήρωσα Dell. Για Eizo δεν ξέρω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό στατιστικό δείγμα... Χώρια που μιλάς για ένα από τα φθηνότερα μοντέλα της...

Εγώ γνωρίζω 22 περιπτώσεις Acer, άλλες τόσες Asus και 30 με Dell. Κι όλες, οθόνες των €500+

Δεν υπάρχει τέλεια οθόνη, αναφερόμαστε στις πιθανότητες και τι γίνεται αν σου κάτσει η στραβή.

Ο άλλος άλλαξε 3 Acer Predator του 1000κου για να του κάτσει μία καλή.

Μήπως ξέρεις και αντίστοιχη περίπτωση με Eizo ;

Άρχισες πάλι τις ειρωνίες. Είναι το σήμα κατατεθέν του χαρακτήρας σου.

 

Δεν έγραψα για στατιστικό δείγμα αλλά ούτε εσύ έγραψες για στατιστικό δείγμα. Έγραψες όμως άλλο η ποιότητα της Dell και της LG και άλλω της EIZO κλπ. Ορίστε λοιπόν ότι και η ΕΙΖΟ έχει "προβληματικές" άθλιες οθόνες όσον αφορά το bleeding. Τι θα πει "ένα από τα φθηνότερα μοντέλα της". Σαν ποσό τι είναι? Ποιος δίνει 500 ευρώ σήμερα? 500 ευρώ είναι μεγάλο ποσό. Δίνω ένα 500αρι λοιπόν και απαιτώ για αυτά που έδωσα. Αλλά ξέρω εσύ είσαι πλουσιόπαιδι και κουβαρδάς και τα 500 ευρώ τα δίνεις για καραμέλες.

 

Άντε ας πάρουμε το σενάριο ότι τα 500 δεν είναι πολλά. Μίλησες για ποιότητα της ΕΙΖΟ. Δηλ. η ΕΙΖΟ ξεχωρίζει την ποιότητα της σε φθηνά και ακριβά.

 

 

Σοβαρό στατιστικό δείγμα... Χώρια που μιλάς για ένα από τα φθηνότερα μοντέλα της...

Εγώ γνωρίζω 22 περιπτώσεις Acer, άλλες τόσες Asus και 30 με Dell. Κι όλες, οθόνες των €500+

Δεν υπάρχει τέλεια οθόνη, αναφερόμαστε στις πιθανότητες και τι γίνεται αν σου κάτσει η στραβή.

Ο άλλος άλλαξε 3 Acer Predator του 1000κου για να του κάτσει μία καλή.

Μήπως ξέρεις και αντίστοιχη περίπτωση με Eizo ;

Το αλάζουμε τώρα? Το γυρνάμε το μπιφτέκι? Έγραφες για ποιότητα ΕΙΖΟ και τώρα γράφεις για πιθανότητες?

 

Έπειτα μάθε και το άλλο. Η ΕΙΖΟ πριν μερικούς μήμες τουλάχιστον λόγω και καλά των capital controls δεν είχε απόθεμα με αποτέλεσμα να περιμένεις ακόμα και μήνα είτε για να αγοράσεις οθόνη είτε για να γίνει αντικατάσταση οθόνης. Τρομερή εξυπηρέτηση.

Έχεις ένα υφάκι το οποίο στο γραπτό λόγο παρεξηγείται φιλική συμβουλή λοιπόν προσπάθησε να μιλάς αν θέλεις με καλύτερο τρόπο και όχι ειρωνικά. Όσο αναφορά το θέμα που αναφέρεις ναι αυτό ισχύει οι Acer είναι πιο εμπορικές φυσικά από ότι οι Eizo και αν θέλεις το δέχεσαι αν πάλι όχι δε μπορώ να κάνω κάτι! Το google θα σου λύσει ότι απορία έχεις επί του θέματος.

Έτσι είναι αυτός. Σκέτη ειρωνία. Το ίδιο είχα πριν κανα 2 μέρες, Για να καλυψει και να δικαιολογησει την ειρωνία του με κατηγόρησε ότι τον χαρακτήρισα. Ουδέποτε λοιπόν του έγραψα ούτε έναν χαρακτηρισμό ούτε μία ειρωνία. Μην ασχολείστε άλλο μαζί του. Μόνο μαγκιά ξέρει να  πουλάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισες πάλι τις ειρωνίες. Είναι το σήμα κατατεθέν του χαρακτήρας σου..... Μην ασχολείστε άλλο μαζί του. Μόνο μαγκιά ξέρει να  πουλάει.

Όταν απαντάς, μπαίνε τουλάχιστον στον κόπο να διαβάσεις τι λέει ο συνομιλιτής σου και φυσικά, το thread μέχρι το τέλος. Βιάζεσαι να με χαρακτηρίσεις και πέφτεις στην παγίδα να γίνεσαι ρεζίλι γιατί γράφεις πράγματα που είναι άσχετα με την υπόλοιπη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν απαντάς, μπαίνε τουλάχιστον στον κόπο να διαβάσεις τι λέει ο συνομιλιτής σου και φυσικά, το thread μέχρι το τέλος. Βιάζεσαι να με χαρακτηρίσεις και πέφτεις στην παγίδα να γίνεσαι ρεζίλι γιατί γράφεις πράγματα που είναι άσχετα με την υπόλοιπη συζήτηση.

Λες να μην διαβασα? Ρεζίλι γίνεσαι εσύ που εξακολουθείς να γράφεις ανακρίβειες. Ακόμα περιμένω στο άλλο θέμα να μου πεις ποιους χαρακτηρισμούς έγραψα. Ναι στο παραπάνω σε ειρώνευτηκα γα να καταλαβεις τι συμβαίνει όταν εσύ ειρωνεύεσαι τους άλλους.

 

Στο θέμα μας. Η περιπτώσεις που ανέφερα είαι αυτές που γνωρίζω προσωπικά. Διαβάζω και άλλες αναφορές σχετικά με έντονο bleeding σχετικά με ΕΙΖΟ οθόνες. Άρα στατιστικά τις πλάκας δεν είναι. Πληρώνεις ένα 500ρικο περιμένοντας 3-4 εβδομάδες αναμονής για να πάρεις και καλά μια ΕΙΖΟ που βγήκε ένα μάτσο χάλι και άλλο τόσο να περιμένεις για αντικατάσταση. 

 

Bleeding λοιπόν υπάρχει παντού. Εϊτε στις φθηνές είτε στις ακριβές οθόνες. Αν είσαι τυχερός και πέσεις σε καλή οθόνη θα γλιτώσεις και την ταλαιπωρία.

 

Στο θέμας ξανά. Σε γνωστό μου πρόσωπο Dell U2414H είχε εντονο Bleeding και 1-2 σημεία ξεκολλημένα bezel και σε περίπου 7-10 ημέρες του ήρθε αντικατάσταση η U2515H κατά 100 ευρώ ακριβότερη. Παράδειγμα περί bleeding και service της Dell. Φυσικά και μπορεί να υπάρχουν και παρατράγουδα από Dell αλλά δεν γνωρίζω κάποιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην διαβασα? Ρεζίλι γίνεσαι εσύ που εξακολουθείς να γράφεις ανακρίβειες. Ακόμα περιμένω στο άλλο θέμα να μου πεις ποιους χαρακτηρισμούς έγραψα. Ναι στο παραπάνω σε ειρώνευτηκα γα να καταλαβεις τι συμβαίνει όταν εσύ ειρωνεύεσαι τους άλλους.

 

Στο θέμα μας. Η περιπτώσεις που ανέφερα είαι αυτές που γνωρίζω προσωπικά. Διαβάζω και άλλες αναφορές σχετικά με έντονο bleeding σχετικά με ΕΙΖΟ οθόνες. Άρα στατιστικά τις πλάκας δεν είναι. Πληρώνεις ένα 500ρικο περιμένοντας 3-4 εβδομάδες αναμονής για να πάρεις και καλά μια ΕΙΖΟ που βγήκε ένα μάτσο χάλι και άλλο τόσο να περιμένεις για αντικατάσταση. 

 

Bleeding λοιπόν υπάρχει παντού. Εϊτε στις φθηνές είτε στις ακριβές οθόνες. Αν είσαι τυχερός και πέσεις σε καλή οθόνη θα γλιτώσεις και την ταλαιπωρία.

 

Στο θέμας ξανά. Σε γνωστό μου πρόσωπο Dell U2414H είχε εντονο Bleeding και 1-2 σημεία ξεκολλημένα bezel και σε περίπου 7-10 ημέρες του ήρθε αντικατάσταση η U2515H κατά 100 ευρώ ακριβότερη. Παράδειγμα περί bleeding και service της Dell. Φυσικά και μπορεί να υπάρχουν και παρατράγουδα από Dell αλλά δεν γνωρίζω κάποιο.

Εγώ γράφω ανακρίβειες, ενώ οι γνωστοί σου και οι περιπτώσεις που ξέρεις είναι ένα σαφέστατο κι ακριβέστατο στατιστικό δείγμα. Μάλιστα...

 

Πέρα ένα σχετικό στατιστικό δείγμα λοιπόν που αναφέρεται στη συγκεκριμένη οθόνη που έχει πρόβλημα ο TS, μπας και καταλάβεις:

https://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18656931&page=2

 

Ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα στην ΕΕ, σταμάτησε να την πουλάει γιατί έμπαινε μέσα από τις πολλές επιστροφές.

 

Έβαλα επίσης παραπάνω link για ανάκληση μοντέλων από την Asus λόγω bleeding.

 

Περιμένω τα αντίστοιχα links, που λένε για τις Eizo και τις Lacie.

Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες και αβάσιμες προσωπικές σου απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε είναι προσωπικές μου υποθέσεις. Είναι 2 άτομα που γνωρίζω που είχε bleeding η ΕΙΖΟ. Ποια λινκ να βάλω? Εκείνον τον καιρό (πριν μερικούς μήνες) έψαχνα για την όλη ιστορία και έβρισκα υποθεσεις με bleeding σε οθόνες ΕΙΖΟ. Δεν σκέφτηκα ότι θα σε έβρισκα μερικούς μήνες αργότερα να κρατούσα τα λινκ. Ακόμα το συνεχίζεις να υποννοείς ότι το bleeding παρουσιάζεται μόνο στις φθηνές οθόνες.

 

Μήπως θέλεις να γράψω και ονόματα ποιοι είναι οι γνωστοί μου? Οτι να ναι πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...