Προς το περιεχόμενο

Dell monitor backlight bleeding??


alekosfed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε είναι προσωπικές μου υποθέσεις. Είναι 2 άτομα που γνωρίζω που είχε bleeding η ΕΙΖΟ. Ποια λινκ να βάλω? Εκείνον τον καιρό (πριν μερικούς μήνες) έψαχνα για την όλη ιστορία και έβρισκα υποθεσεις με bleeding σε οθόνες ΕΙΖΟ. Δεν σκέφτηκα ότι θα σε έβρισκα μερικούς μήνες αργότερα να κρατούσα τα λινκ. Ακόμα το συνεχίζεις να υποννοείς ότι το bleeding παρουσιάζεται μόνο στις φθηνές οθόνες.

 

Μήπως θέλεις να γράψω και ονόματα ποιοι είναι οι γνωστοί μου? Οτι να ναι πραγματικά.

Δεν υπονοώ τίποτα. Το είπα ξεκάθαρα αλλά όπως φαίνεται, το έκανες και στο άλλο thread, δε διαβάζεις.

ΕΣΥ και τα 2 ΑΤΟΜΑ που γνωρίζεις, είναι 0% του στατιστικού δείγματος.

Η επίσημη ανάκληση από την Asus, τα reviews στο Amazon και το ότι ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα σταμάτησε να πουλάει ένα μοντέλο, είναι απείρως μεγαλύτερο δείγμα από την προσωπική σου εμπειρία.

Το καταλαβαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωρε άνθρωπε του Θεού. Δεν δουλεύω σε στατιστική υπηρεσία ούτε στην ΕΙΖΟ δουλεύω για να γνωρίζω ακριβή ποσοστά. Μπορεί κάποιος άλλος να ξέρει και άλλα. Εξάλλου το έγραψα ότι διάβασα και για άλλα περιστατικά. Αλλά ακόμα και 2 άτομα να ήταν ποσώς με ενδιαφέρει. 500 δίνει ο άνθρωπος όχι 100 και 200. Δεν κατάλαβα από πότε η προσωπικές εμπειρίες δεν είναι δείγμα. Και εδώ μέσα από αυτό έχουμε μάθει και πολλές φορές προτείνουμε αυτά ή τα άλλα. Προτείνουμε το τάδε από προσωπικές μεπειρίες χρηστών ή δεν προτείνουμε εκείνο γιατί από αρκετά άτομα έχουν αναφερθεί προβλήματα. Άκου εκεί δεν είναι η δικιά μου εμπειρία δείγμα. Από την άλλη ξεχνάς ένα βασικό. Λόγω της υψηλής τιμής των οθονών ΕΙΖΟ υπάρχει και πολύ μικρότερο αγοραστικό κοινό ειδικά στην Ελλάδα. Και επομένως το να γνωρίζει κάποιος λίγα περιστατικά είναι πολύ φυσικό. Δες στο αντίστοιχο θέμα που προτείνονται οθόνες. Ποσοι αγοράζουν ΕΙΖΟ? Πολύ πολύ πιο λιγότεροι να μην πω ελάχιστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη παιδιά μέρες που είναι χαλαρώστε!!! Απλά θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι το θέμα με τα IPS panel μπάζει από παντούς στο θέμα BLB καμμένα pixels κτλ. Όποιος επιλέξει να πάει προς τα εκεί θέλει την ανάλογη προσοχή, ίσως και να είναι τυχερός και να το πετύχει με τη πρώτη. Πάντως για να έρθουμε και στο θέμα αν πετύχεις μόνιτορ όπως πρέπει να είναι είναι όλα τα λεφτά!

 

Κρίμα να κλειδωθεί το θέμα που έχει ανόιξει κάποιος για βοήθεια!! Ηρεμία και Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας.

Την οθονη επειτα απο επικοινωνια με την dell την αντικατεστησα.Πηρα μια ιδια ομως οου το προβλημα ειδικα σε ενα σημειο ηταν λιγο χειροτερο.. ΜΙλοντας ξανα μαζι τους και ξανακανοντας ολη την διαδικασια μου ειπαν οτι η εταιρια μου προτεινει να παρω αλλο μοντελο γιατι δεν θα ειμαι ποτε ευχαριστημενος με το εν λογω..Μου επιτρεπουν ομως και αντικατασταση.Η οθονη ειναι απιστευτη οταν παιζει games,videos,etc. αλλα εχει αυτο το θεμα οταν τα χρωματα ειναι σκουρα, που προσωπικα με ενοχλει.

Επισης μου ειπαν και για refund αλλα δεν ξερω αν το καταστημα δινει τα χρηματα πισω..

Εσεις τι προτεινετε? Τι αλλο θα μπορουσα να παρω σ αυτα τα λεφτα και κατω ωστε να με καλυψει.. ή να ζητησω τα λεφτα πισω και να παρω μια απλουστερη οθονη των 150 ευρω..

Περιμενω γνωμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την έστελνα [πίσω και ξανά και ξανά μέχρι να πάρω σωστή οθόνη. Αυτό που σου είπαν ήταν μια βλακεία και μισή. Δεν τους ρώτησες. Και ποιο μοντέλο δεν θα έχει πρόβλημα και μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρατηρησει σε οθονες ειναι το εξης...μονο στην φωτογραφικη φενεται  backlight bleeding, οταν κοιτας την οθονη με το ματι σου δεν ειναι ετσι.....η θα φενεται ελαχιστα..οταν ομως το βλεπεις απο την φωτογραφικη φενεται παντα ετσι χαλια οποιαδηποτε οθονη..δοκιμαστε το και θα δειτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρατηρησει σε οθονες ειναι το εξης...μονο στην φωτογραφικη φενεται  backlight bleeding, οταν κοιτας την οθονη με το ματι σου δεν ειναι ετσι.....η θα φενεται ελαχιστα..οταν ομως το βλεπεις απο την φωτογραφικη φενεται παντα ετσι χαλια οποιαδηποτε οθονη..δοκιμαστε το και θα δειτε..

Μερικές φορές φαίνεται έτσι όπως το γράφεις αλλά αρκετές φορες το bleeding/glow κάνει μπαμ με το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρατηρησει σε οθονες ειναι το εξης...μονο στην φωτογραφικη φενεται  backlight bleeding, οταν κοιτας την οθονη με το ματι σου δεν ειναι ετσι.....η θα φενεται ελαχιστα..οταν ομως το βλεπεις απο την φωτογραφικη φενεται παντα ετσι χαλια οποιαδηποτε οθονη..δοκιμαστε το και θα δειτε..

Αυτή είναι η δική μου, με φωτεινότητα στο 50%...

 

post-417238-0-65284000-1483056494_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η δική μου, με φωτεινότητα στο 50%...

 

πρωτη φορα βλεπω τοσο μαυρο-σκοταδι....μπραβο φιλε εχεις σουπερ οθονη! εισαι τυχερος!

μηπως την εχεις κλειστη? γιατι βλεπω κοκκινο λαμπακι... :D

παντως αν ειναι ετσι οντως εισαι πραγματικα τυχερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα βλεπω τοσο μαυρο-σκοταδι....μπραβο φιλε εχεις σουπερ οθονη! εισαι τυχερος!

Τα έγραψα παραπάνω, μην αρχίσουμε πάλι. Δεν είναι θέμα τύχης. Εϊναι Eizo κι έχει ~1000€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έγραψα παραπάνω, μην αρχίσουμε πάλι. Δεν είναι θέμα τύχης. Εϊναι Eizo κι έχει ~1000€

 

ε πεστο ετσι....εγω οποιες εχω δει το πολυ να κανουν μεχρι 200 ευρω...lg,samsung,aoc,dell και τα σχετικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε πεστο ετσι....εγω οποιες εχω δει το πολυ να κανουν μεχρι 200 ευρω...lg,samsung,aoc,dell και τα σχετικα...

Το είπα, άλλοι είναι που επιμένουν ότι είναι θέμα σχεδιασμού των IPS, ενώ εγώ λέω ότι είναι θέμα διαλογής καλών panels και σωστής συναρμολόγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά επειδή δεν είναι έντονο δεν σημαίνει ότι δεν έχεις, επίσης μεγάλο ρόλο στις φωτογραφίες παίζει το White balance και γενικά οι ρυθμίσεις της μηχανής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα, άλλοι είναι που επιμένουν ότι είναι θέμα σχεδιασμού των IPS, ενώ εγώ λέω ότι είναι θέμα διαλογής καλών panels και σωστής συναρμολόγησης.

Μη στο χαλάσω αλλα 3/5 αγοραστές στο amazon είχαν πρόβλημα.Αυτό δε σημαίνει οτι η ΕΙΖΟ δεν είναι εταιριάρα αλλά είναι η ωμή πραγματικότητα, τα IPS ''gaming'' monitors είναι θέμα τύχης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη στο χαλάσω αλλα 3/5 αγοραστές στο amazon είχαν πρόβλημα.Αυτό δε σημαίνει οτι η ΕΙΖΟ δεν είναι εταιριάρα αλλά είναι η ωμή πραγματικότητα, τα IPS ''gaming'' monitors είναι θέμα τύχης

Χάλασέ μου το. Απόδειξέ το, με στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...