Προς το περιεχόμενο

Ολα τα παιχνιδια παιζουν με χαμηλα fps


driftingcris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εστησα ενα πισι για εναν φιλο και εχω ενα θεμα. Εκανα φρεσκο φορματ με windows 7, περασα drivers, τα παντα.

Δοκιμασα 3 παιχνιδια και ολα εχουν θεμα. 

Devil may Cry DMC, για καποιον λογο παιζει σε 20fps

NFS Most Wanted 2012, εκανε καπου στο 10λεπτο loading, και το εκλεισα

GTA V, παιζει 15-20fps σε ολα τα settings τερμα κατω(εκτος απο αναλυση που ειναι 1280χ1024).

Εβαλα το afterburner και απο το OSD βλεπω οτι η καρτα γραφικων δεν παει πανω απο 40% usage, και cpu δεν παει πανω απο 80%. Επισης, στο GTA οπου περιμενα να την γεμισει ολη την ραμ, εμεινε καπου στα 3gb, και δεν πηγε παραπανω. Τα δοκιμασα λιγο στα γρηγορα γτ πρεπει να φυγω, αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο, καθως ειχα το ιδιο cpu με την ιδια gpu στο δικο μου συστημα και ολα επαιζαν πολυ καλυτερα.

Παρακατω τα specs

 

Asrock G41c-gs

Intel Xeon X5460

4GB Ram DDR2 Samsung 800mhz

Vapor-X 5870

HEC Ace 480

WD caviar 250gb

 

Ο σκληρος ειναι λιγο αργος. Παιζει να φτεει αυτο? Περιμενα να εχει θεματα του τυπου, να αργει να φορτωσει τα textures, αλλα οχι χαμηλα fps.

 

ps. δοκιμασα να τα βαλω high priority απο task manager, αλλα καμια αλλαγη.

ps2. ναι εχω περασει το custom bios για τον xeon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίει σίγουρα ο σκληρός, μα και εσύ έβαλες τον 120άρι Xeon σε αυτήν την μητρική?

 

4315722-3331.jpg

3 φασική με ένα τρανσίστορ ανα φάση ανα side (τα περισσότερα έχουν 2 ανα side). Θα την κάψεις.

 

Λογικά τρως και throttle για αυτοπροστασία. Δες τα cpu clocks ingame.

 

Αν φταίει αυτό στείλε π.μ να σου προτείνω κάτι. Ή να δώσω και λύση πατέντα εδώ, που δεν το συνιστώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα clocks είναι νορμάλ. Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι. Θα το ξαναδώ μόλις πάω σπίτι βέβαια.

Έχω βάλει fan να την χτυπάει στο mosfet. Λες πάλι να έχουν θέμα?

Από θερμοκρασίες(επδ ξέχασα να το αναφέρω), είναι όλα Κόμπε. Ο xeon δεν πήγε πάνω από 37βαθμους(ψυκτρα Zalman 9700 Nvidia edition),η μητρική δεν πήγε πάνω από 30, και η GPU πάνω από 60.

 

Edit: επίσης είχα δει εδώ ότι παίρνει μέχρι και 130w chip. http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#asrock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα clocks είναι νορμάλ. Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι. Θα το ξαναδώ μόλις πάω σπίτι βέβαια.

Έχω βάλει fan να την χτυπάει στο mosfet. Λες πάλι να έχουν θέμα?

Από θερμοκρασίες(επδ ξέχασα να το αναφέρω), είναι όλα Κόμπε. Ο xeon δεν πήγε πάνω από 37βαθμους(ψυκτρα Zalman 9700 Nvidia edition),η μητρική δεν πήγε πάνω από 30, και η GPU πάνω από 60.

 

Edit: επίσης είχα δει εδώ ότι παίρνει μέχρι και 130w chip. http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#asrock

Ηλεκτρικά συμβατός είναι, αλλά θερμικά σε καμιά περίπτωση. Αν έβαλες φανάκι, κάτι κάνει, αλλά δεν θα το άφηνα. Τσέκαρε τα clocks να δεις αν κάνει throttle.

 

Αν θες βάζεις μικρά αυτοκόλλητα ψυκτράκια αλουμινίου. Και πάλι δεν είναι ιδανικό αλλά βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα σπίτι και το έβαλα μπρος. Με την μία μπήκα bios να δω μήπως μου ξέφυγε κάποιο setting. Παρατήρησα ότι οι μνήμες ήταν ρυθμισμένες στα 667, ενώ είναι 800άρες. Το άλλαξα σε 800mhz και μπήκα windows. Από 20fps το gta τώρα παίζει 60. Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό ήταν το θέμα, ή αν απλά θέλει εξορκισμο.

Και τελικά, όχι. Δεν κάνει throttle ο cpu. Μένει σταθερά στα 3158mhz

Edit. Επίσης, πριν ακόμα και τα logo των εταιριών που δείχνει το dmc πριν ανοίξει, κολλούσαν. Τώρα τίποτα. Και το παιχνίδι παίζει άψογα. Τι να πω δεν ξέρω. Απλά για την περιέργεια μου και μόνο θα το ξανά βάλω 667 να δω αν αυτό ήταν το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα σπίτι και το έβαλα μπρος. Με την μία μπήκα bios να δω μήπως μου ξέφυγε κάποιο setting. Παρατήρησα ότι οι μνήμες ήταν ρυθμισμένες στα 667, ενώ είναι 800άρες. Το άλλαξα σε 800mhz και μπήκα windows. Από 20fps το gta τώρα παίζει 60. Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτό ήταν το θέμα, ή αν απλά θέλει εξορκισμο.

Και τελικά, όχι. Δεν κάνει throttle ο cpu. Μένει σταθερά στα 3158mhz

Edit. Επίσης, πριν ακόμα και τα logo των εταιριών που δείχνει το dmc πριν ανοίξει, κολλούσαν. Τώρα τίποτα. Και το παιχνίδι παίζει άψογα. Τι να πω δεν ξέρω. Απλά για την περιέργεια μου και μόνο θα το ξανά βάλω 667 να δω αν αυτό ήταν το θεμα

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει περίπτωση να έτρεχε κάτι απο πίσω(τίποτα ενημερώσεις/εγκαταστάσεις κλπ)και να σε έκοβε λόγω δίσκου αλλα φαντάζομαι θα το είχες πάρει χαμπάρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκληρός γιατι να φταίει ρε παιδιά...

Αυτό που "φταίει" ειναι το αρχαίο hardware GTA V στα 25 FPS σε lowres και low settings εγώ θα το έλεγα επιτυχία με το hardware που διαθέτει ο TS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασες τι εγραψα? Λιγες ωρες αργοτερα που ολα δουλευαν κανονικα επαιζε με 60fps.

Στο δικο μου συστημα που εχει ιδιο cpu απλα oced στα 4ghz και gtx480 παιζει 40-45fps με ενα mix high και very high settings(εκτος απο αυτα που ''χτυπαν'' πολυ σε vram).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζω τι λες αλλά μου είναι αρκετά δύσκολο να το πιστέψω λες οτι η 5870 έπαιζε 15 FPS παραπάνω (στο ίδιο παιχνίδι; ) με την GTX 480.... μηπως δεν θυμάσαι καλά τα νούμερα;

η GTX 480  ειναι πιο γρήγορη  απο την 5870. 

 

https://forums.anandtech.com/threads/hd5870-vs-gtx480-two-years-later.2224543/

 

sddefault.jpg

 

Και ειναι τόσο παλιά που οταν βγήκε η εταιρία λεγόταν ATi.... 

 

Η μητρική ειναι μούφα... 4GB ειναι ελάχιστη μνήμη για windows 7 (2GB ειναι τα minimum για να τρέξει αλλά απλά για να τρέξει κάτσε στο chrome κτλ με 2GB το swapping θα πάει σύννεφο) και ειναι και DDR2 ουτε καν 3 δηλαδή για την μητρική δεν το συζητώ ειναι bottleneck απο μόνη της.

και ο επεξεργαστής παλιός και αυτός αλλά αξιοπρεπής ειναι ουσιαστικά επιπέδου i7 9ΧΧ περίπου ή λιγο χειρότερος. 

 

 

Δεν ειναι για πέταμα το PC προς θεού αλλά δεν ειναι και gaming μην λέμε τωρα ότι ναναι παίξε με αυτό κάνα farcry 2 ή crysis 1 lol wow counterstrike κτλ  αν θες να παιξεις σε αξιοπρεπή frames με καλά settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μπορεί να διάβασες, αλλά μάλλον δεν προσεχές τι έγραφα.

Είπα ότι με την 5870 όλα τα settings ήταν τέρμα κάτω, εκτός από ανάλυση.

Την είχα εδώ και έναν χρόνο στον δικό μου υπολογιστή. Ξέρω ότι είναι αρχαία, αλλά δεν είναι τόσο αδύναμη όσο νομίζεις. Προς Θεού, είναι κάρτα του 2009, δεν λέω ότι είναι τουμπανο. Σε πληροφορώ ότι έπαιξα και mgs v phantom pain σε high προς ultra με 60fps.

Τα 4gb ξέρω ότι είναι λίγα, αλλά ο φίλος δεν πρόκειται να χρειαστεί παραπάνω(με εξερεση το gta v).

Και σίγουρα μπορεί να παίξει πολύ πιο καινούργια παιχνίδια από far cry 2 και crisis 1.

Είχα δοκιμάσει το crisis 3 και έπαιζε 50-60fps στα medium, με κάποια settings στα high.

Όλα αυτά σου τα λέω από δική μου εμπειρία. Όχι από το ίντερνετ.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί φτάσαμε εδώ. Είχα ένα θέμα με το σύστημα, το οποίο δεν υπάρχει πια. Δεν ζήτησα να μου πείτε πως να κάνω την 5870 να παίξει gta v στα ultra. Απλά ήξερα ότι μπορεί να το παίξει ΠΟΛΥ καλύτερα απ όσο έπαιζε.

Τέλος πάντων. Αρκετά off topic βγήκαμε.

Ευχαριστώ για την συζήτηση,

Χρήστος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ντε μην τσιτώνεις :P  όταν έστειλα το πρώτο post είχα φτάσει μεχρι το θέμα με τον δίσκο δεν είδα οτι λύθηκε :P 

Οσο για τα FPS μάλλον αυτό συμβαίνει γιατί τα παίζεις σε χαμηλή ανάλυση 1280*1024 που και πάλι πολλά FPS ακούγονται τα 60 αλλά αφού είσαι σίγουρος τι να πω δεν έχεις λόγο εξάλλου να λες μούφες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...