Προς το περιεχόμενο

Γριφος για δυνατους λυτες...χρονιο προβλημα....


stefan123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον το αυτοκινητο,ενα renault megane του 2007 εχει την εξης ιδιοτροπια....Σε μεγαλα κρυα κοντα στο 0 οπως χτες το βραδυ απενεργοποιει το ραδιοφωνο και το νεκρωνει...Απο το 2011 που το πηρα ειμαι με ενα κλειδακι στο χερι...Κανω reset βγαζοντας τον αρνητικο πολο,μεχρι την επομενη φορα που θα ξανανεκρωσει...

Σε ηλεκτρολογους δεν εβγαλα ακρη...Ο ενας ηθελε να το δοκιμασει στους 0 βαθμους το καλοκαιρι που το πηγα και ο αλλος να αλλαξει εγκεφαλο...

Ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι απλο που οφειλεται σε διαστολη λογω κρυου..Τι μπορει να ειναι λετε;;;;Για ριχτε ιδεες γιατι βαρεθηκα να ανοιγω το καπω...χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά, το παθαίνει όταν η θερμοκρασία πέφτει κοντά στο μηδέν, και εσύ το πήγες καλοκαίρι στον ηλεκτρολόγο για να κάνει διάγνωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το αυτοκινητο,ενα renault megane του 2007 εχει την εξης ιδιοτροπια....Σε μεγαλα κρυα κοντα στο 0 οπως χτες το βραδυ απενεργοποιει το ραδιοφωνο και το νεκρωνει...Απο το 2011 που το πηρα ειμαι με ενα κλειδακι στο χερι...Κανω reset βγαζοντας τον αρνητικο πολο,μεχρι την επομενη φορα που θα ξανανεκρωσει...

Σε ηλεκτρολογους δεν εβγαλα ακρη...Ο ενας ηθελε να το δοκιμασει στους 0 βαθμους το καλοκαιρι που το πηγα και ο αλλος να αλλαξει εγκεφαλο...

Ειμαι σιγουρος οτι ειναι κατι απλο που οφειλεται σε διαστολη συστολή λογω κρυου..Τι μπορει να ειναι λετε;;;;Για ριχτε ιδεες γιατι βαρεθηκα να ανοιγω το καπω...χαχα

 

Η διαστολή συμβαίνει όταν έχει ζέστη. Συνεχίστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε εξετασει το θέμα με την αντιπροσωπεία μηπως τυχον ειναι καποια λειτουργία ωστε να προστατευσει τη μπαταρία του αυτοκινητου σας;

Σε παρόμοια περίπτωση σε ενα VW που ειχα παλαιότερα οταν τελειωνε/επεφτε η μπαταρία δεν μου λειτουργούσε το ράδιο, το climatronic, και τα φωτα στο καντραν και ταμπλώ μεχρι να παρει μπροστα το αμαξι. Αλλαξα μπαταρία και όλα καλα.

 

Διαγνωση με διαγνωστικό στο συστημα ήχου/ανεσης σας επιτρεπει το αμαξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 20λεπτο αν το αυτοκίνητο είναι με κλειστή την μηχανή και ξεκλέιδωτο κλείνει όλες τις παροχές ρεύματος άρα και το ράδιο...αλλά εσύ λες ότι στο νεκρώνει και δεν ξανανοίγει και κάνεις reset και βάζεις και κωδικό μετά κτλ κτλ.Τώρα να παίζει ρόλο η θερμοκρασία χλωμό το βρίσκω...ίσως απλά να συμπίπτει...Διαγνωστικό και να βάλει...δεν νομίζω να δείξει τίποτα.Το έχεις τραβήξει έξω να δεις από πίσω τις συνδέσεις μήπως φαίνεται κάποια φθορά?Μήπως έχεις συνδέσει τπτ άλλο (πχ καναν αντάπτορα για usb κτλ)...λογικά το updated list έχεις...Μήπως τα έπαιξε ως συσκευή?Πάντως φτηνά έχει αν ψάξεις για να την αντικαταστήσεις...Πάντως το να βάζεις-βγάζεις πόλους συνέχεια καλύτερα να το αποφεύγεις μην έχεις καμιά πιο σοβαρή ζημιά γενικότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγνωστικο ποτε δεν εδειξε τιποτα..5 χρονια τωρα το κανει στα μεγαλα κρυα και μονο τοτε...Δεν εχω συνδεσει κατι αλλο εξτρα...Η συσκευη δουλευει αριστα,δεν εχει προβλημα στην λειτουργια τουλαχιστον..Αν το αλλαζα ποσο περιπου ειναι το κοστος γιατι το μαμισιο αντιπροσωπεια ξεφευγει σε τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγνωστικο ποτε δεν εδειξε τιποτα..

 

Η διαδικασία που κάνεις(reset με βγάλσιμο πόλου) προφανώς σβήνει από τη μνήμη το συγκεκριμένο σφάλμα, λογικό είναι να μην μπορεί να δείξει τίποτα τίποτα το διαγνωστικό. Αν θέλεις να βγάλεις άκρη την επόμενη φορά πήγαινέ το σε διαγνωστικό χωρίς να κάνεις reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία που κάνεις(reset με βγάλσιμο πόλου) προφανώς σβήνει από τη μνήμη το συγκεκριμένο σφάλμα, λογικό είναι να μην μπορεί να δείξει τίποτα τίποτα το διαγνωστικό. Αν θέλεις να βγάλεις άκρη την επόμενη φορά πήγαινέ το σε διαγνωστικό χωρίς να κάνεις reset.

αλιμονο αν εσβηνε ενα error απο την μνημη ,με μια αποσυνδεση απο την μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλιμονο αν εσβηνε ενα error απο την μνημη ,με μια αποσυνδεση απο την μπαταρια.

 

Ανάλογα το error, μερικά δεν σβήνονται με αποσύνδεση μπαταρίας, μερικά σβήνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρια εχεις αλλαξει? Αν οχι δοκιμασε καινουρια μπαταρια, μπορει εκει να εχει θεμα. Οταν μια φορα μου ειχαν βαλει ελατωματικη μπαταρια τα συμπτωματα τα εβγαζε μονο στο ραδιοφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Τελικά φίλε είχες βρει τη λύση στο πρόβλημα;Μου συμβαινει το ίδιο εδώ και λίγες ημέρες.

Renault megane 2006 μοντέλο,μπαταρία αλλαγμένη το καλοκαίρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου το εργοστασιακό ηχοσύστημα έχεις;

Αν ναι η μόνη λύση ειναι να το αλλάξεις. Η Renault είχε κάνει ανάκληση για αυτό θέμα στο εξωτερικό κ άλλαζε το ηχοσύστημα δωρεαν. Για μένα η καλύτερη λύση είναι να πας σε ένα αφτερμαρκετ.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...