Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με πειράζει που οι Αγγλίδες πάνε μόνο με Αγγλους και μαύρους στα κλάμπ για φόρτωμα

 

Μάλλον το πρόβλημα το έχεις εσύ αν δεν μπορείς να τον «βρέξεις». Ποιός στα έχει πει αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ασφάλεια υγείας πληρώνει; συνταξιοδοτικό πρόγραμμα πληρώνει; γιατί αυτά δεν τα πληρώνει ο εργοδότης you know στο Αμέρικα. Άρα 800$ -φόρο - Ασφάλεια υγείας -συνταξιοδοτικό, μάλλον δεν τα έχει καταφέρει και τόσο καλά...

Εκτός αν ο στόχος είναι να κοιμάται σε κρεβάτι και να μην πεινάει, τότε οκ.

Οχι στην αρχη τουλαχιστον δεν πληρωνε τιποτα τα 800 ηταν δικα της,μετα σταματησα να γνωριζω λέπτομερειες γιατι σιγα-σιγα αραιωσε κι η επαφη μας οποτε δεν μπορω να πω ακριβως τι συνεβη επειτα. Τωρα δεν ειναι πλεον στο προγραμμα παντως (περασαν κι 6 χρονια) ,εργαζεται ως tutor στη σχολη που σπουδασε.

 

Α κι οταν λεω Αμερικη,στην αρχη φυσικα ηταν αρκετα επαρχιακα. Τωρα ομως ειναι Ουασιγκτον.

Σαφως και καλα εκανε. Ομως στο προσωπο της φιλης δε γινεται να βαλουμε τον καθε ενδιαφερομενο και να προδικασουμε το μελλον του. Ο καθενας ειναι διαφορετικος και αντιμετωπιζει τις καταστασεις με τον τροπο του. Υπαρχουν και αλλες ιστοριες..

Ενα παραδειγμα ειπα οντως ,δεν ειπα πως μπορει να συμβει στον καθενα απλα κι εκεινη απο το μηδεν ξεκινησε γιαυτο.. Θα ηταν καλυτερα να τα πει η ιδια βεβαια και να απαντησει και σε μερικους κλασικους σπασικλες που γνωριζουν τι γινεται στις ζωες των αλλων γιατι εγω εκτος του οτι βαρεθηκα να μιλαω με τους φωτεινους παντογνωστες δεν μπορω να γνωριζω και καθε λεπτομερεια των βηματων που ακουλουθησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα τον τελευταια μηνα σκευτομαι να μετακομισω αγγλια δουλευω βεβαια εδω για ψιχουλα βαρεθηκα ποια ωμος.Υπαρχει καποιος μελος που ζει εκει μονιμα να μου πει πως ειναi,πως συμπεριφερονται στους ξενους? υπαρχει δουλεια αξιζει το κοπο? 

 

Επειδή εκεί Ελλάδα δεν έχετε ιδέα τι γίνεται πλέον εδώ πέρα (Ηνωμένο Βασίλειο), ιδίως με την έξοδο από την ΕΕ, κάτσε Ελλάδα ή τράβα αλλού. Κύπρο, ή στην υπόλοιπη ΕΕ.

 

Αλλά χαμαλοδουλειές ξέχνα τες οπουδήποτε εκτός Ελλάδας. Υπάρχει μεγάλη αγορά από ντόπιους που δεν έχουν τα δικά σου έξοδα. Επίσης, αν δεν έχεις εδώ μια 3ετία, πολύ δύσκολα θα σε πάρουν πλέον, γιατί οι φωνές πολλές πολιτικών για να φύγουν όλοι όσοι έχουν κάτω από 3-5 χρόνια εδώ και είναι από την ΕΕ.

Και θα συνεχίσουν όσο οι μλκς της Commission κρατάνε σκληρή στάση και βάζουν στο τραπέζι απαιτήσεις παράλογες και με σκληρή έξοδο από την ΕΕ ως το πιο πιθανό σενάριο.

 

Αν είχες καλύτερη επαγγελματική εμπειρία και επάγγελμα, θα σου έλεγα να ρίξεις την ζαριά, αλλά χαμάληδες πολλοί πλέον.

Εγώ το έκανα το 2003, αλλά με 7 χρόνια εμπειρία και γνώσεις ως προγραμματιστής. (τα οποία τώρα είναι 20). Και ανεξάρτητα αν δεν έχω κάποιο πτυχίο που ανέφεραν μερικοί, γνώσεις και επαγγελματική εμπειρία είναι το παν στο εξωτερικό.

 

Και για όσους ανέφεραν περί living wage. £7 την ώρα είναι μισθός πείνας, ιδίως όταν περισσότερες από τις μισές χαμαλοδουλειές είναι σε zero hour contract μορφή πλέον. Αν δεν βγάζετε £28,0000 το χρόνο ΕΚΤΟΣ Λονδίνου, ξεχάστε το, δεν είναι αξιοπρεπής ζωή αυτή.  Καλύτερα Ελλάδα με €500 το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εκεί Ελλάδα δεν έχετε ιδέα τι γίνεται πλέον εδώ πέρα (Ηνωμένο Βασίλειο), ιδίως με την έξοδο από την ΕΕ, κάτσε Ελλάδα ή τράβα αλλού. Κύπρο, ή στην υπόλοιπη ΕΕ.

Αυτο δεν εγινε ακόμη κ κατσε να δουμε ποοοτεεε θα γινει κ αν 

 

Αλλά χαμαλοδουλειές ξέχνα τες οπουδήποτε εκτός Ελλάδας. Υπάρχει μεγάλη αγορά από ντόπιους που δεν έχουν τα δικά σου έξοδα. Επίσης, αν δεν έχεις εδώ μια 3ετία, πολύ δύσκολα θα σε πάρουν πλέον, γιατί οι φωνές πολλές πολιτικών για να φύγουν όλοι όσοι έχουν κάτω από 3-5 χρόνια εδώ και είναι από την ΕΕ.

Λες ασυναρτησίες αν κάνουν κ διώξουν τους μεταναστες των τελευταίων 3 χρόνων καταστρέφουν όλο το χώρο της εστίασης και των ξενοδοχείων. Οι ντόπιοι πάντα θα προτιμάνε δουλειά γραφείου

Και θα συνεχίσουν όσο οι μλκς της Commission κρατάνε σκληρή στάση και βάζουν στο τραπέζι απαιτήσεις παράλογες και με σκληρή έξοδο από την ΕΕ ως το πιο πιθανό σενάριο.

 

 

Και για όσους ανέφεραν περί living wage. £7 την ώρα είναι μισθός πείνας, ιδίως όταν περισσότερες από τις μισές χαμαλοδουλειές είναι σε zero hour contract μορφή πλέον. Αν δεν βγάζετε £28,0000 το χρόνο ΕΚΤΟΣ Λονδίνου, ξεχάστε το, δεν είναι αξιοπρεπής ζωή αυτή.  Καλύτερα Ελλάδα με €500 το μήνα.

 

πρώτον δεν έχεις ζήσει με 500 Ε κ το λες εντελώς αυθαίρετα.  Με τον living wage ζω και δεν πεινάω καθόλου αλλά το αντίθετο. 

τουλάχιστον με τα 28k μαζεύεις πιο εύκολα για iphone κάτι είναι κι αυτό

μπα μια χαρα παίρνουν κ οι συνάδελφοί μου με τον living wage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους ανέφεραν περί living wage. £7 την ώρα είναι μισθός πείνας, ιδίως όταν περισσότερες από τις μισές χαμαλοδουλειές είναι σε zero hour contract μορφή πλέον. Αν δεν βγάζετε £28,0000 το χρόνο ΕΚΤΟΣ Λονδίνου, ξεχάστε το, δεν είναι αξιοπρεπής ζωή αυτή.  Καλύτερα Ελλάδα με €500 το μήνα.

 

Εδώ αλλιώς τα λέει πάντως. Τυχαία πήρα ως παράδειγμα το Leeds.

 

kGSjZht.png

 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&city1=Athens&country2=United+Kingdom&city2=Leeds&amount=500.00&displayCurrency=EUR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε ,αληθεια τωρα ειναι καλυτερα τα 500 στην ελλαδα απο τα 28000 στην Αγγλια?

Εννοεις οτι με 28000 δεν βγαινεις οικονομικα?

 

Είπα £28000 μικτά (£2300 το μήνα καθαρά- μισθός 2007 μάλιστα), θα σου επιτρέψουν να ζεις αξιοπρεπώς. Με το σπίτι σου και το αμάξι σου και μία σχετική άνεση για διακοπές.  Για Βρετανία υπολόγιζε πάντα £1200 πάγια έξοδα το μήνα για να είσαι σίγουρος.

 

Λιγότερα, και ειδικά "living wage" που ανέφεραν κάποιοι, αν είναι να παίρνει κάποιος £7 την ώρα σε zero hour contract, φυσικά και καλύτερα η Ελλάδα. Το ίδιο είναι να ζεις με τους γονείς σου ή με 2-3 άλλους νοματαίους που δεν τους ξέρεις κιόλας, για χειρότερο καθαρό μισθό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία συμφωνώ με τον Apoll, μου φαίνονται σωστά και λογικά αυτά που λέει, συν ότι έχει τόσα χρόνια εμπειρία εκεί και δεν μιλάει στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα £28000 μικτά (£2300 το μήνα καθαρά- μισθός 2007 μάλιστα), θα σου επιτρέψουν να ζεις αξιοπρεπώς. Με το σπίτι σου και το αμάξι σου και μία σχετική άνεση για διακοπές. Για Βρετανία υπολόγιζε πάντα £1200 πάγια έξοδα το μήνα για να είσαι σίγουρος.

 

Λιγότερα, και ειδικά "living wage" που ανέφεραν κάποιοι, αν είναι να παίρνει κάποιος £7 την ώρα σε zero hour contract, φυσικά και καλύτερα η Ελλάδα. Το ίδιο είναι να ζεις με τους γονείς σου ή με 2-3 άλλους νοματαίους που δεν τους ξέρεις κιόλας, για χειρότερο καθαρό μισθό;

1200 παγια εξοδα τι λες??? Στο ξαναπα δεν εχεις ζησει με 500€ να δεις πως ειναι. Zero hour μονο κατι wetherspoon έχουν. Επισης καποιος πρεπει να βρει κ αυτα τα 500 δουλειές δεν παίζουν ειδικά επαρχία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα £28000 μικτά (£2300 το μήνα καθαρά- μισθός 2007 μάλιστα), θα σου επιτρέψουν να ζεις αξιοπρεπώς. Με το σπίτι σου και το αμάξι σου και μία σχετική άνεση για διακοπές.  Για Βρετανία υπολόγιζε πάντα £1200 πάγια έξοδα το μήνα για να είσαι σίγουρος.

 

Λιγότερα, και ειδικά "living wage" που ανέφεραν κάποιοι, αν είναι να παίρνει κάποιος £7 την ώρα σε zero hour contract, φυσικά και καλύτερα η Ελλάδα. Το ίδιο είναι να ζεις με τους γονείς σου ή με 2-3 άλλους νοματαίους που δεν τους ξέρεις κιόλας, για χειρότερο καθαρό μισθό;

Με 2300 κατι σου μενει στην ακρη σιγουρα, ενω με 500 εχουν φυγει ολα στα εξοδα.

Συμφωνω οσο αφορα τα 7p/h ,οτι δεν ειναι ευκαιρια . Απλα το βλεπω οτι ειναι μια δουλεια για αρχη να βγαζεις τα εξοδα σου και μετα να ψαξεις κατι καλυτερο. Αν πας με το σκεπτικο να βγαζεις μια ζωη  7p/h ειναι χαμενος κοπος γιατι προσφερει ευκαιριες.

 

 

o Apoll έχει δίκιο, και εγώ αυτή την εμπειρία αποκόμισα 5 χρόνια στο νησί. 

 
γροσερισοπ μπορεις να μας πεις την εμπειρια σου?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγάζετε £28,0000 το χρόνο ΕΚΤΟΣ Λονδίνου, ξεχάστε το, δεν είναι αξιοπρεπής ζωή αυτή. Καλύτερα Ελλάδα με €500 το μήνα.

Τεραστια υπερβολη, δεν ισχυει σε καμια περιπτωση το παραπανω.

 

Με 30k εκτος Λονδινου περνας στο σταδιο της σχετικα ανετης, παραπανω απο αξιοπρεπους, ζωης, τα 500 ευρω Ελλαδα συγκρινονται ισως, ΙΣΩΣ, με κατω απο 20k.

 

Ανετη ζωη = νοικιαζεις δικο σου σπιτι/διαμερισμα, βγαινεις οποτε θελεις, εκδρομες, κινητα + ρουχα + βλακειουλες + αποταμιευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστια υπερβολη, δεν ισχυει σε καμια περιπτωση το παραπανω.

 

Με 30k εκτος Λονδινου περνας στο σταδιο της σχετικα ανετης, παραπανω απο αξιοπρεπους, ζωης, τα 500 ευρω Ελλαδα συγκρινονται ισως, ΙΣΩΣ, με κατω απο 20k.

 

Ανετη ζωη = νοικιαζεις δικο σου σπιτι/διαμερισμα, βγαινεις οποτε θελεις, εκδρομες, κινητα + ρουχα + βλακειουλες + αποταμιευση.

Νομίζω ότι χάρη στη λέξη "δεν", λέτε τα ίδια πράγματα. Άρα συμφωνείτε.

 

Τα περί "καλύτερα 500 ευρώ Ελλάδα" μου ακούγονται λίγο κάπως. Εκτός από το γεγονός ότι είναι πιο δύσκολο να βρεθεί δουλειά, οι ώρες εργασίας είναι συνήθως περισσότερες. Τι διάολο, κανένας δεν τα σκέφτεται αυτά;

 

O living wage είναι ο γρηγορότερος τρόπος να βρει κάποιος (ανειδίκευτος) δουλειά "σήμερα" (εντός εβδομάδας με σοβαρό ψάξιμο). Δεν είναι ο ύψιστος μισθός, δεν βοηθάει για πολυτελή ζωή αλλά στο χειρότερο σενάριο κάποιος βγαίνει "περίπου στα ίδια" όσον αφορά την ποιότητα ζωής. Τονίζω το "ποιότητα ζωής" και όχι "μισθός", γιατί το πρώτο είναι κάτι υποκειμενικό.

 

Είχα ένα συγκάτοικο (από αυτούς τους αγνωστους βρωμιάρηδες ξένους που λέτε). Ο συγκεκριμένος ήταν Γάλλος και είχε τελειώσει αρχιτεκτονική. Μου είχε πει ότι δεν μπορούσε να βρει δουλειά και για να μην κάθεται, προτίμησε να έρθει στην Αγγλία. Τα αγγλικά του ήταν χάλια, οριακά μέτρια. Θυμάμαι κατά λέξη "προτιμώ να δουλέψω σερβιτόρος στην Αγγλία ώστε να μάθω και τη γλώσσα. Στην χώρα μου δεν θα το έκανα σίγουρα". Τώρα δεν ξέρω που είναι, δεν κρατήσαμε επαφή.

 

Έχω συναντήσει κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις που κάποιος θα σκεφτόταν "ε δεν θα βρει σίγουρα δουλειά έτσι", και όμως έχω μείνει έκπληκτος αρκετές φορές. Το τι ορθογραφικά λάθη στο βιογραφικό, το τι δυσκολία στην επικοινωνία (ακραίες περιπτώσεις όπου δεν ξέρουν ούτε λέξη) και όμως του πούστη ΚΑΤΙ βρήκαν. Δεν θα πω ψέμματα, έχω γνωρίσει και κάποιους που επέστρεψαν στις χώρες τους (ή πήγαν σε τρίτη χώρα) αλλά αυτό που διαπίστωσα είναι ότι υπάρχουν δουλειές για όλα τα επίπεδα. Εννοείται φυσικά ότι οι έχοντες προσόντα, περνάνε καλύτερα στη μισθολογική κλίμακα.

 

Τέλος πάντων, επιλογή του καθενός τι θέλει να κάνει. Οι συνηθέστερες δυσκολίες που υπάρχουν είναι η συγκατοίκηση, οι αποστάσεις, ο καιρός, ίσως η γλώσσα και η χαώδη διαφορά κουλτούρας. Τα δύο πρώτα υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό στο Λονδίνο.

 

Ακόμα και αν σε κάποιους δεν αρέσει η Αγγλία, δεν έγινε και τίποτα. Σταματήστε όμως με το ηλίθιο σκεπτικό "πάω για μόνιμα". Πηγαίνετε όπου γουστάρετε, μείνετε όσο γουστάρετε και μην περιμένετε να είναι όλα τα ίδια με το πατρικό σας έλεος. Άλλη χώρα είναι και πολλά πράγματα διαφέρουν.

 

Αυτά και γκουντ λακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...