Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τις επιπτώσεις του BREXIT τι πιστέυετε? Λένε θα ισχύσουν απο το 18. Είναι καλή περίοδος τώρα να δοκιμάσει κάποιος την τύχη του στην Αγγλία?

τι ακριβώς θα ισχύσει απο το 18. Η κυβέρνηση θέλει να ισχύσουν καποια πράγματα απο το 18 ΑΛΛΑ αυτο που δεν λενε είναι ότι πρέπει να συμφωνήσει κ η ΕΕ. Γενικά σιγα σιγα θα φανεί οτι το μαχαίρι κ το καρπούζι στην υπόθεση το χει η ΕΕ . Απο κει κ πέρα προσωπικά πιστεύω πως το brexit θα αλλάξει μονο τα benefits για τους Ε. Πολίτες που λογικά θα τα δικαιούνται μετά το πέρας 5ετιας. Επίσης πρεπει να καταλάβουν πολλοί (κ ειδικά οι Έλληνες εδω) πως οτι λύση βρεθεί θα ισχύει για όλη την εε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να σπουδάσω Αγγλία ή Ελλάδα,και αν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι καλύτερα από της Ελλάδας ναι ή όχι,επειδή θέλω να σπουδάσω Πολιτικός Μηχανικός και δεν έχω αποφασίσει τη να κάνω και είμαι στο τελευταίο έτος του λυκείου. η φυλή μου,μου λέει να  πάω στην Αγγλία αλλά δεν ξέρω τη να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. 

 

Επεξ/σία από sakura2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sakura2 είπε

Για σας είμαι καινούρια ! Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να σπουδάσω Αγγλία από την Ελλάδα,και αν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι καλύτερα από της Ελλάδας ναι ή όχι,επειδή θέλω να σπουδάσω Πολιτικός Μηχανικός και δεν έχω αποφασίσει τη να κάνω και είμαι στο τελευταίο έτος του λυκείου. η φυλή μου,μου λέει να  πάω στην Αγγλία αλλά δεν ξέρω τη να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. 

 

Brain drain αυτή η μάστιγα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά τους τελευταίους μήνες που χαζεύω στα social media τρελαίνομαι από αυτά τα ορθογραφικά λάθη που βλέπω από άτομα 18 και κάτω, απορώ αν γράφουν μόνο για να τρολαρουν. Φρόντισε να διορθώσεις την ορθογραφία σου και μετά σκέψου τι ειδικότητα μηχανικου θα ακολουθήσεις. Οι σχολές μηχανικών είναι απαιτητικές, τα αγγλικά πανεπιστήμια είναι κατά γενική ομολογία και με βάση τις κατατάξεις καλύτερα από τα ελληνικά. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sakura2 είπε

 Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να σπουδάσω Αγγλία ή Ελλάδα,και αν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι καλύτερα από της Ελλάδας ναι ή όχι,επειδή θέλω να σπουδάσω Πολιτικός Μηχανικός και δεν έχω αποφασίσει τη να κάνω και είμαι στο τελευταίο έτος του λυκείου. η φυλή μου,μου λέει να  πάω στην Αγγλία αλλά δεν ξέρω τη να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. 

 

Christ. Από μας περιμένεις να σου πούμε για το μέλλον σου? 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Πραγματικά τους τελευταίους μήνες που χαζεύω στα social media τρελενομαι από αυτά τα ορθογραφικά λάθη που βλέπω από άτομα 18 και κάτω, απορώ αν γράφουν μόνο για να τρολαρουν. Φρόντισε να διορθώσεις την ορθογραφία σου και μετά σκέψου τι ειδικότητα μηχανικου θα ακολουθήσεις. Οι σχολές μηχανικών είναι απαιτητικές, τα αγγλικά πανεπιστήμια είναι κατά γενική ομολογία και με βάση τις κατατάξεις καλύτερα από τα ελληνικά. 

*τρελαίνομαι

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, sakura2 είπε

 Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να σπουδάσω Αγγλία ή Ελλάδα,και αν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι καλύτερα από της Ελλάδας ναι ή όχι,επειδή θέλω να σπουδάσω Πολιτικός Μηχανικός και δεν έχω αποφασίσει τη να κάνω και είμαι στο τελευταίο έτος του λυκείου. η φυλή μου,μου λέει να  πάω στην Αγγλία αλλά δεν ξέρω τη να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. 

 

Εγω πάντως προτείνω να ψάξεις το παλικάρι που έψαχνε σπίτι με 4ψηφιο την περασμένη εβδομάδα και θα την βρείτε την άκρη σας. Άσε που μπορείς να του το κάνεις βίλα σαν πολιτικός μηχανικός για πρακτική. 

Win win η φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sakura2 είπε

 Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να σπουδάσω Αγγλία ή Ελλάδα,και αν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι καλύτερα από της Ελλάδας ναι ή όχι,επειδή θέλω να σπουδάσω Πολιτικός Μηχανικός και δεν έχω αποφασίσει τη να κάνω και είμαι στο τελευταίο έτος του λυκείου. η φυλή μου,μου λέει να  πάω στην Αγγλία αλλά δεν ξέρω τη να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. 

 

νομίζω πώς είσαι ό,τι πρέπει για αγγλία 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sakura2 είπε

 Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να σπουδάσω Αγγλία ή Ελλάδα,και αν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι καλύτερα από της Ελλάδας ναι ή όχι,επειδή θέλω να σπουδάσω Πολιτικός Μηχανικός και δεν έχω αποφασίσει τη να κάνω και είμαι στο τελευταίο έτος του λυκείου. η φυλή μου,μου λέει να  πάω στην Αγγλία αλλά δεν ξέρω τη να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. 

 

Έχεις 100,000 ευρώ στην άκρη για Αγγλία; (το 60άρι για το πανεπιστήμιο άνετα) Αν όχι, Ελλάδα, διαφορετικά οπουδήποτε αλλού εκτός από Αγγλία. 

Επίσης είσαι σίγουρος για το Πολιτικός Μηχανικός; Έχει κανονίσει τί θα κάνεις για εργασία ή θα κουβαλάς καφέδες και σουβλάκια όπως η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτικών μηχανικών; 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Apoll είπε

Έχεις 100,000 ευρώ στην άκρη για Αγγλία;

Αφού η φυλή του του λέει να πάει στην Αγγλία, μάλλον σ' αυτήν τη φυλή ανήκει.

Πάντως, ένας καλός τίτλος για το νήμα θα ήταν ο "magic bus".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2017 στις 9:32 ΠΜ, harisv είπε

Παιδια γραφεται παραδειγματα που παρομοιαζουν τις εργασιακες συνθηκες στην Αγγλια με Μεσαιωνα. Δεν λεω οτι δεν γινονται, απλα ζουμε στην Ελλαδα που να σου χρωστανε 3 μηνιατικα και να μην πληρωνεσαι τις υπερωριες, ειναι σχεδον δεδομενο σε πολλες επιχειρησεις.

Μεσαίωνας δεν είναι αλλά πίστεψε με οτι είναι πολύ δύσκολα κι εδώ. Γίνονται απολύσεις - ακόμη και καθυστερήσεις πληρωμών απο θεωρητικά μεγάλους .

Αν μπείς σε σοβαρή εταιρεία συνήθως δεν εχεις τέτοια προβλήματα. αν και η Land rover συχνά πυκνά απολύει για χαβαλέ . Τραγικοί απλά τους γνωρίζουν και οι πέτρες εδώ.

Στην Αγγλία διαφορετικές κουλτούρες απο όλο τον πλανήτη εχουν ανοίξει επιχειρήσεις και απασχολούν προσωπικό.

Το πρόβλημα είναι οτι πολοί εργοδότες κουβαλάνε τις κακή εργασιακή τους κουλτούρα στην Αγγλία. Βλέπε Ινδούς κυρίως αλλα και άλλες φυλές με αποτέλεσμα να παρουσιάζονται προβλήματα. (καθυστερήσείς πληρωμών, κάκιστη συμπεριφορά στου εργαζομένους , απλήρωτε υπερωρίες και άλλα ωραία που γνωρίζουμε στην Ελλάδα αλλά και ακόμη χειρότερα..)

Σε όποια χώρα και να πάτε υπάρχουν περιορισμοί δυσκολίες και χρειάζεται χρόνος προσαρμογής που ποικίλει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν θέλετε μέλλον στην όποια χώρα μάθετε την γλώσσα  ΚΑΛΑ. Οπου και να πάτε αν δεν ξέρετε καλά την γλώσσα της χώρας θα σας κοιτάνε σαν Β κατηγορίας πολίτες.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

14 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Μεσαίωνας δεν είναι αλλά πίστεψε με οτι είναι πολύ δύσκολα κι εδώ.

[...]

Με μια τόσο ώριμη απάντηση (3,5 ετών) σίγουρα θα σε πιστέψει. :mrgreen:

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MastroGiannis είπε

Με μια τόσο ώριμη απάντηση (3,5 ετών) σίγουρα θα σε πιστέψει. :mrgreen:

Δεν πειράζει δεν απευθύνομαι σε αυτον συγκεκριμένα αλλα γενικά μιας και πολύς κόσμος θέλει μια γνώμη.. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Prof_Chaos είπε

Δεν πειράζει δεν απευθύνομαι σε αυτον συγκεκριμένα αλλα γενικά μιας και πολύς κόσμος θέλει μια γνώμη.. :)

Και πολύ καλά έκανες, δεν ήταν κακοπροαίρετο το σχόλιό μου.

Άλλωστε, το '17 δεν θα είχαν την ίδια βαρύτητα και αποδοχή οι πληροφορίες σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MastroGiannis είπε

Και πολύ καλά έκανες, δεν ήταν κακοπροαίρετο το σχόλιό μου.

Άλλωστε, το '17 δεν θα είχαν την ίδια βαρύτητα και αποδοχή οι πληροφορίες σου.

οχι μα το ξέρω :)

Και πολύ σωστα το λές απο το 2017 κι εδώ εχει αλλάξει πολύ η οικονομία με σημάδια υφεσης απο το 2019.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...