Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό είναι λοιπόν, εσείς από "εκεί", να προειδοποιείτε τους επίδοξους από "εδώ" για τους κινδύνους και τις δυσκολίες που θ' αντιμετωπίσουν, κι ας μη γίνεστε και τόσο αρεστοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, MastroGiannis είπε

Καλό είναι λοιπόν, εσείς από "εκεί", να προειδοποιείτε τους επίδοξους από "εδώ" για τους κινδύνους και τις δυσκολίες που θ' αντιμετωπίσουν, κι ας μη γίνεστε και τόσο αρεστοί.

Δεν νομίζω ότι ειπώθηκε ποτέ ότι είναι εύκολα τα πράγματα. Πάντα λέγαμε ότι πρέπει να διαλέξεις τι θες περισσότερο. Η Αγγλία έχει σίγουρα πολλά καλά όμως έχει σίγουρα και πολλά κακά. Η δυσκολία που θα αντιμετωπίσεις είναι δεδομένη που μειώνεται γεωμετρικά όμως αν είστε ζευγάρι και έρθετε μαζί. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά στον άνθρωπο και τι έχει αποφασίσει να αντέξει για να καταφέρει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε εξετάσεις  κανονικά .Αν περάσεις πολιτικός μηχανικός εδώ, στείλε μου μήνυμα να σου πω σχετικά με πανεπιστήμια, σπουδές κτλ.Αν δε περάσεις πας Αγγλία. ( στην φάση που εισαι ειναι λογικό να θες έτοιμες λύσεις, μεγαλώνοντας θα καταλάβεις ότι όλα είναι σχετικά και εξαρτώνται από εσένα)

Καλή τύχη 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sakura2 είπε

 Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να σπουδάσω Αγγλία ή Ελλάδα,και αν τα πανεπιστήμια της Αγγλίας είναι καλύτερα από της Ελλάδας ναι ή όχι,επειδή θέλω να σπουδάσω Πολιτικός Μηχανικός και δεν έχω αποφασίσει τη να κάνω και είμαι στο τελευταίο έτος του λυκείου. η φυλή μου,μου λέει να  πάω στην Αγγλία αλλά δεν ξέρω τη να κάνω. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. 

 

Πτυχίο στην Ελλαδα , μεταπτυχιακά στο εξωτερικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MastroGiannis είπε

Καλό είναι λοιπόν, εσείς από "εκεί", να προειδοποιείτε τους επίδοξους από "εδώ" για τους κινδύνους και τις δυσκολίες που θ' αντιμετωπίσουν, κι ας μη γίνεστε και τόσο αρεστοί.

Το έχω γράψει δεκάδες φορές πάνω από 10 χρόνια, και ιδίως με το Brexit τα πράγματα έχουν καταντίσει χάλια κάνωντας τους πολίτες της ΕΕ κυριολεκτικά 2ης κατηγορίας πολίτες, ακόμα και στην αντιμετώπιση από το κράτος (διπλοί φόροι επειδή είμαστε πολίτες της ΕΕ!!!!!!) ενώ αλλάζουν τις απαιτήσεις τους κατά το δοκούν χωρίς να υπολογίζουν ότι πράγματα που ζητούν είναι παράλογα. 

Αν κάποιος Έλληνας είναι να φύγει αυτή τη στιγμή, υπάρχει ολόκληρη ΕΕ να επιλέξει. Το ΗΒ δεν έχει καμία σχέση με την χώρα που πήγα στις αρχές του αιώνα ούτε καν με την χωρα προ εκλογών Μαϊου 2017. Εδώ φεύγουμε εμείς που πουλήσαμε ευτυχώς σπίτια, αμάξια και επιχειρήσεις πέρυσι και φωνάζουμε πλέον Deutschland Uber Alles. 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
43 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ευτυχως που δεν βρήκα αυτο το θέμα πριν 18 μήνες που ψαχνόμουν να έρθω Αγγλία.

Σε σκεφτόμουν είναι η αλήθεια (λόγω username). Ισχύουν αυτά που λέγονται εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Σε σκεφτόμουν είναι η αλήθεια (λόγω username). Ισχύουν αυτά που λέγονται εδώ;

Και ναι και όχι.Βρίσκεις δουλειά αρκετά εύκολα σε καφετέριες,χοτελ,Αμαζον ,σουπερ μάρκετ,οδηγός ,κατασκευές,χειριστής μηχανημάτων,τομέα φροντίδας.Αυτά για ανιδίκευτους που μπορώ να πω.Για πτυχιούχους κλπ δεν μπορώ να πω.Σημαντικό ότι  δεν κοιτάζουν καθόλου ηλικία,δεν υπάρχει αγγελία που να σε αποκλείει για τέτοιο λόγο.

Λονδίνο ναι ακριβό αλλά υπάρχει ζωή και εκτός Λονδίνου με τα πάντα πιο φτηνά. Πολλοί έστω στην αρχή συγκατοικούν ,αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι μένουν στο ίδιο δωμάτιο.Ασε που τα πιο νέα δωμάτια έχουν δικιά τους τουαλέτα.

Κρατήσεις χοντρικά στο 20% όταν στο φορολογικό έτος πληρωθείς πανω απο 12500£ και μέχρι τις 50000£,κάτω απο τις 12500£ αν έχεις πληρώσει στα επιστρέφουν.Οι κρατήσεις γίνονται αυτόματα.Τα λεφτά που παίρνεις είναι καθαρά.Το κράτος στο lockdown πλήρωνε το 80% του μισθου.

Φαγητό απο σουπερ μαρκετ κλπ θα έλεγα πιο φτηνά απο Ελλάδα.Και σε τεράστια ποικιλία απο έτοιμα φαγητά.

Τι άλλο;Ρώτα με να σου πω.Πάντα με τις δικές μου εμπειρίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και ναι και όχι.Βρίσκεις δουλειά αρκετά εύκολα σε καφετέριες,χοτελ,Αμαζον ,σουπερ μάρκετ,οδηγός ,κατασκευές,χειριστής μηχανημάτων,τομέα φροντίδας.Αυτά για ανιδίκευτους που μπορώ να πω.Για πτυχιούχους κλπ δεν μπορώ να πω.Σημαντικό ότι  δεν κοιτάζουν καθόλου ηλικία,δεν υπάρχει αγγελία που να σε αποκλείει για τέτοιο λόγο.

Λονδίνο ναι ακριβό αλλά υπάρχει ζωή και εκτός Λονδίνου με τα πάντα πιο φτηνά. Πολλοί έστω στην αρχή συγκατοικούν ,αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι μένουν στο ίδιο δωμάτιο.Ασε που τα πιο νέα δωμάτια έχουν δικιά τους τουαλέτα.

Κρατήσεις χοντρικά στο 20% όταν στο φορολογικό έτος πληρωθείς πανω απο 12500£ και μέχρι τις 50000£,κάτω απο τις 12500£ αν έχεις πληρώσει στα επιστρέφουν.Οι κρατήσεις γίνονται αυτόματα.Τα λεφτά που παίρνεις είναι καθαρά.Το κράτος στο lockdown πλήρωνε το 80% του μισθου.

Φαγητό απο σουπερ μαρκετ κλπ θα έλεγα πιο φτηνά απο Ελλάδα.Και σε τεράστια ποικιλία απο έτοιμα φαγητά.

Τι άλλο;Ρώτα με να σου πω.Πάντα με τις δικές μου εμπειρίες.

Το allowance εξαρτάται από το κάθε tax code που έχει ο καθένας, δεν είναι όλοι το ίδιο. Ή στην περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις 2 εργοδότες σε ένα οικονομικό έτος και γ*** πάλι ο code και μπαινεις σε emergency 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Iris_89 είπε

Το allowance εξαρτάται από το κάθε tax code που έχει ο καθένας, δεν είναι όλοι το ίδιο. Ή στην περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις 2 εργοδότες σε ένα οικονομικό έτος και γ*** πάλι ο code και μπαινεις σε emergency 

Υπάλληλος στο 1250L δεν μπαίνει που είναι και το βασικό;

Αυτό με το να σε πάνε σε emergency μου έτυχε και εμένα αλλά με ένα τηλεφώνημα στο HMRC σε βάζουν πάλι στο βασικό.To έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Υπάλληλος στο 1250L δεν μπαίνει που είναι και το βασικό;

Αυτό με το να σε πάνε σε emergency μου έτυχε και εμένα αλλά με ένα τηλεφώνημα στο HMRC σε βάζουν πάλι στο βασικό.To έχω κάνει.

Όταν ξεκινάει κάποιος νέα δουλειά πριν 1η Απριλη τον βάζουν είτε σε emergency για 1 μήνα, είτε αν αλλάξει εργοδότη στο ίδιο έτος. 1250L είναι το νορμάλ ναι, για τους υπαλλήλους μέχρι τα 50K.

Κ μένα με έβαλαν μια φορά χωρίς όμως να με ειδοποιήσουν όπως συνήθως, το είδα στο payslip 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mmmpii είπε

Αυτό που ακριβώς συμβαίνει?

Κι εγώ δεν εχω δει κάποια διαφορετική φορολόγηση. Εκτός κι αν μιλάει για επιχειρήσεις οπου δεν το γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Iris_89 είπε

Το allowance εξαρτάται από το κάθε tax code που έχει ο καθένας, δεν είναι όλοι το ίδιο. Ή στην περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις 2 εργοδότες σε ένα οικονομικό έτος και γ*** πάλι ο code και μπαινεις σε emergency 

Όσοι υπάγονται στο PAYE χωρίς άλλο εισόδημα από μία πηγή μπαίνουν στην ίδια κατηγορία. Στο τέλος του φορολογικού έτους αν έχεις πληρώσει παραπάνω φόρο το κράτος σου στέλνει επιταγή ή τα βάζει αυτόματα στο λογαριασμό. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο ακόμα και αν αλλάξεις 4 δουλειές σε ένα έτος. Γι αυτό και ζητάνε P45/P60. 

Αν όμως έχεις πάνω από ένα income stream και έστω και ένα εξ αυτών δεν είναι μέσω PAYE, πρέπει να το δηλώσεις και να μπεις σε ειδική κατηγορία, ώστε να κάνεις δήλωση για όλα τα εισοδήματα και ανάλογα να πληρωθούν οι φόροι. 

4 ώρες πριν, mmmpii είπε

Αυτό που ακριβώς συμβαίνει?

HB. Είναι ένας νέος διπλός φόρος για όσους δεν έχουν πάρει μόνιμο ILR, και έχει πέσει η κατακραυγή γιατί είναι επιπλέον του φόρους εισοδήματος και NI!!!!! (που κανονικά πληρώνουν το NHS). 

Απλά καθαρά χαράτσι διάκρισης (discriminatory) για τους μετανάστες που έχουν σηκωθεί και οι πέτρες σχετικά. 

https://www.freemovement.org.uk/what-is-the-immigration-health-surcharge/

Εδώ για σκηνές απείρου κάλους....

https://www.theneweuropean.co.uk/top-stories/tom-tugenhadt-on-new-budget-charge-for-eu-citizens-accessing-nhs-1-6557453

Η χώρα έχει καταντήσει μπρδλο εδώ και 3 χρόνια, σε ένα κατηφορικό σπιράλ που δεν έχει πιάσει πάτο ακόμα. 

Εδώ αρχίσανε και φυλακίζουν κόσμο που δεν έχει κάνει κάποια παράνομη πράξη, απλά είναι μιας ΧΥΖ ιδεολογίας, ρίχνοντας μεγαλύτερη καμπάνα σε αυτούς, από τις "ασιατικές" συμμορίες που βιάζουν και βγάζουν στο κλαρί ανήλικα κορίτσια για χρόνια και ενώ η αστυνομία (και υπηρεσίες) γνωρίζουν δεν κάνουν κάτι. Και μην πεις κάτι κακό για αυτές τις συμμορίες, πας εσύ φυλακή ως ρατσιστής. 

Αυτή τη χώρα να την χώσουν στον ......... 

Η Ρωσία του Πούτιν έχει περισσότερη ελευθερία του Λόγου. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apoll είπε

HB. Είναι ένας νέος διπλός φόρος για όσους δεν έχουν πάρει μόνιμο ILR, και έχει πέσει η κατακραυγή γιατί είναι επιπλέον του φόρους εισοδήματος και NI!!!!! (που κανονικά πληρώνουν το NHS)

Όταν λέω που, εννοώ ποιος φόρος. Έχεις λινκ απ’το gov? Στο google που έψαξα δεν είδα κάτι που γίνεται χαμός κιόλας. Επίσης “όσοι είναι απο ΕΕ” δεν είναι το ίδιο “όσοι δεν έχουν πάρει μόνιμο ilr”

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...