Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι ενδιαφέρεσαι να πας για άλλη μια χαμαλοδουλειά απλά για να παίρνεις καλύτερα λεφτά.

 

Καλά τα λέω; 

 

Αν είναι έτσι άστο δεν έχει νόημα να πας εκεί.

δεν ειναι οτι ψαχνω καποια χαμαλοδουλεια απλα εαν τυχει καποια δουλεια που να με ενδιαφερει και ειναι καλα τα λεφτα θα το εκανα 

Ρε παιδια γιατι ειστε τοσο αρνητικοι με την μεταναστευση? Αν παει σε πολη εκτος Λονδινου με συγκατοικο μια χαρα τα καταφερνει στο οικονομικο. Εργασιακα η Αγγλια δεν εχει καμια σχεση με Ελλαδα, και πιο ευκολα βρισκεις δουλεια,και τις υπερωριες σου τις πληρωνεσαι και καλα μαλιστα και αν σε δουν και καλο σε ανταμειβουν και δεν σε εκμεταλλευονται.

Το προβλημα ειναι ο τροπος ζωης που πολλοι Ελληνες δεν τον αντεχουν , η μη νομιζει οτι θα παει για 2 χρονια και θα γυρισει με λεφτα Ελλαδα.

ναι και εγω αυτο λεω γιατι υπαρχει τοση αρνητικοκτητα δεν ειμαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος γιατι να μην προσπαθησω τωρα που μπορω ποτε θα το κανω οταν παω 40? οσο πιο μπροστα φυγεις τοσο πιο καλυτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γενικά επικρατεί η άποψη ότι μία φωτισμένη ελίτ προσοντούχων, ταλαντούχων και χαρισματικών ανθρώπων πάει στα εξωτερικά για να του αναγνωρίσουν τα υπερπροσόντα του που στο γιουνανισταν δε μπορούν να δουν οι εργοδότες για αυτό φεύγουν από τον 3ο κόσμο και πάνε έξω να δικαιωθούν, εκεί που θα έπρεπε να έχουν γεννηθεί εξαρχής και υπάρχει Επίπεδο (με κεφαλαίο το ε) 

 

εγώ βέβαια ξέρω και περίπτωση ατόμου που δούλευε πχ στα σταρμπακς εδώ και πήγε και έκανε το ίδιο στην αγγλία και για δικούς της λόγους είναι ευτυχισμένη, για κάποιον θα ήταν ή η μία ή η άλλη για κάποιον χειρότερα

 

αν κάποιος το έχει βάλει στο μυαλό του ότι έξω θα περάσει καλύτερα και σκατά να είναι αυτός καλύτερα θα πιστεύει ότι περνάει, όπως και το να μένει ελλάδα βέβαια 

 

πολλοί πάνε έξω χωρίς να το έχουν προγραμματίσει επαρκώς αρκετές φορές και κάπως τη βρίσκουν την άκρη, πολλοί γυρνάνε και πίσω ενώ τους δέχτηκαν με ανοικτές αγκάλες.. όλα παίζουν δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας για το τι θα σου συμβεί και πώς θα το πάρεις 

 

ο μόνος "κανόνας" που έχω διαπιστώσει είναι ότι δεν παίζει το πάω για λίγα χρόνια έξω ειδικά πλέον. αν πας και φτιάξεις μια κατάσταση κατά πάσα πιθανότητα δεν παίζει να γυρίσεις 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που περιγράφεις δεν ισχύουν ή μαλλον ισχύουν για το λονδινο. Μια χαρα ζεις με τον living wage οκ οχι με δικο σου σπιτι αλλα με αλλους. Αρχικα μπορεις να βρεις ενα χοστελ να μείνεις κ μετα να βρεις συγκάτοικο/ους. Το θεμα με το σπιτι ειναι το πιο σοβαρό κ οχι ο μισθός.

χαχα γελαω. Λονδίνο κιόλας. πλάκα μας κάνεις ε ; Γιατί το Λονδίνο περιμένει τον Έλληνα τον ντελιβερα. κι όταν λες χοστελ φαντάζομαι εννοείς τα κοινόχρηστα δωμάτια με τα κοινόχρηστα μπάνια που τα μοιράζεσαι με άλλα 8 άτομα κάθε φυλής έτσι ; Γιατί κάτι καλύτερο δεβ παίζει να βρεις στην κατάσταση που θα είσαι.

δεν ειναι οτι ψαχνω καποια χαμαλοδουλεια απλα εαν τυχει καποια δουλεια που να με ενδιαφερει και ειναι καλα τα λεφτα θα το εκανα

 

ναι και εγω αυτο λεω γιατι υπαρχει τοση αρνητικοκτητα δεν ειμαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος γιατι να μην προσπαθησω τωρα που μπορω ποτε θα το κανω οταν παω 40? οσο πιο μπροστα φυγεις τοσο πιο καλυτερα!

κανείς δεν είπε να μην προσπαθήσεις. αλλα Όχι Αγγλία.

γενικά επικρατεί η άποψη ότι μία φωτισμένη ελίτ προσοντούχων, ταλαντούχων και χαρισματικών ανθρώπων πάει στα εξωτερικά για να του αναγνωρίσουν τα υπερπροσόντα του που στο γιουνανισταν δε μπορούν να δουν οι εργοδότες για αυτό φεύγουν από τον 3ο κόσμο και πάνε έξω να δικαιωθούν, εκεί που θα έπρεπε να έχουν γεννηθεί εξαρχής και υπάρχει Επίπεδο (με κεφαλαίο το ε)

 

εγώ βέβαια ξέρω και περίπτωση ατόμου που δούλευε πχ στα σταρμπακς εδώ και πήγε και έκανε το ίδιο στην αγγλία και για δικούς της λόγους είναι ευτυχισμένη, για κάποιον θα ήταν ή η μία ή η άλλη για κάποιον χειρότερα

 

αν κάποιος το έχει βάλει στο μυαλό του ότι έξω θα περάσει καλύτερα και σκατά να είναι αυτός καλύτερα θα πιστεύει ότι περνάει, όπως και το να μένει ελλάδα βέβαια

 

πολλοί πάνε έξω χωρίς να το έχουν προγραμματίσει επαρκώς αρκετές φορές και κάπως τη βρίσκουν την άκρη, πολλοί γυρνάνε και πίσω ενώ τους δέχτηκαν με ανοικτές αγκάλες.. όλα παίζουν δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας για το τι θα σου συμβεί και πώς θα το πάρεις

 

ο μόνος "κανόνας" που έχω διαπιστώσει είναι ότι δεν παίζει το πάω για λίγα χρόνια έξω ειδικά πλέον. αν πας και φτιάξεις μια κατάσταση κατά πάσα πιθανότητα δεν παίζει να γυρίσεις

κι εγώ ξερω κοπέλα που πήγε Αγγλία χωρίς κανένα προσόν και με 2 δουλειές σε καφετέριες το μόνο που κατάφερε ήταν να ζει σε μια τρύπα βρωμικη με κοινόχρηστους χώρους με αλλά 6 άτομα που οι μισοί ήταν πακιστανοί κι οι άλλοι μισοί μαύροι κι ισπανοί και με χίλια ζόρια κατάφερνε να βγάζει τον μηνα. 3 μήνες έκατσε δεν άντεξε παραπάνω. κι ήταν και 2009 ούτε καν τώρα που είναι και χειρότερα. παρόμοια έπαθε και στην γερμανια που πήγε σε ελληνικό εστιατόριο που πρόσφερε και στέγη κτλ χάλια κι εκεί 6 μήνες έκατσε έφυγε κι από εκεί. Τελικά η μόνη χώρα που της έδωσε αληθινή ευκαιρία ήταν η Αμερική που αρχικά πήγε με το πρόγραμμα Au pair ξεκινώντας από εσωτερική νταντά σε οικογένεια και σταδιακά βρήκε καλύτερη δουλειά ,γράφτηκε και σε σχολή και σπούδασε και τώρα είναι και δασκάλα στην ίδια σχολή. Μην λέτε ότι να ναι έλεος δηλαδή. Δεν είπαμε πως πρέπει να έχουν όλοι πτυχία για να κυνηγήσουν καλύτερη τύχη αλλα ΔΕΝ είναι όλες οι χώρες το ίδιο. κι η Αγγλία δεν είναι σίγουρα μια απ αυτές αν δεν έχεις κάπου να πατήσεις στην αρχή είτε σε γνωστό είτε στα προσόντα σου. Δεν είναι όπως ήταν παλιά εκεί.

 

Και να προσθεσω οτι για αυτην την τρυπα που μοιραζοταν και με αλλα 6 ατομα πληρωνε 200 την εβδομαδα!! δηλαδη 800 το μηνα για να ζει σε αθλιες συνθηκες!

Επεξ/σία από livefreeordie
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι οτι ψαχνω καποια χαμαλοδουλεια απλα εαν τυχει καποια δουλεια που να με ενδιαφερει και ειναι καλα τα λεφτα θα το εκανα 

ναι και εγω αυτο λεω γιατι υπαρχει τοση αρνητικοκτητα δεν ειμαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος γιατι να μην προσπαθησω τωρα που μπορω ποτε θα το κανω οταν παω 40? οσο πιο μπροστα φυγεις τοσο πιο καλυτερα!

Ακόμα δεν μας έχεις αναφέρει τα πτυχία που έχεις άρα ψάχνεις μια γρήγορη και ότι να'ναι δουλειά που να πληρώνει καλά.

 

Το επιβεβαιώνουμε αυτό έτσι;

 

Ότι είπε η livefreeordie, να προσπαθήσεις άλλα όχι Αγγλία.

 

Πάνε πολλές δεκαετίες που πήγαινε ο Έλληνας με μερικές δραχμές Αγγλία και γύρναγε λεφτάς. Τώρα θα έχεις να ανταγωνιστείς τον Αφρικανό, πακιστανό, Αφγανό, Ινδό, Κινεζο κτλ. που ότι δουλειά θα κάνεις εσύ θα την κάνουν με τα μισά λεφτά γιατί μένουν σε σπίτια με άλλους 20 και δεν έχουν οικονομικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια, ευρηματικός τρόπος εξάλειψης του ανταγωνισμού. :)

 

ΥΓ. Ενημερώσου καλύτερα, δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

ενημερώσου εσυ καλύτερα βασικά για την ΑΓΓΛΊΑ συγκεκριμένα και την κατάσταση εκεί ,όχι γενικά και παντού. θα πάει ο Έλληνας ο μεροκαματιάρης εκεί να πλουτίσει. τι γελοιότητες είναι αυτές τώρα. έχεις καθόλου ιδεα του κόστους ζωής εκεί ; έχεις καθολου ιδέα πόσα πρέπει να βγάζεις για να ζεις μια αξιοπρεπής ζωή ; και για ποιον ανταγωνισμό μιλάς ; ο ΤΣ το λέει ξεκάθαρα πως δεν έχει κάποιο προσόν. άμα Αυτό το θεωρείς ανταγωνισμό τι να πεις για άλλους. Η Αγγλία δεν δέχεται πλέον εύκολα μετανάστες κιόλας όπως δεχόταν πριν κάποια χρόνια. αυτήν η κλασική νοοτροπία του Ελληναρα που ονειρεύεται ότι θα πάει οπουδήποτε στο εξωτερικό και θα τρώει με χρυσά κουτάλια κάνοντας μεροκάματα πρέπει να σταματήσει. Δεν ισχύει πλέον αυτό. κάποτε Ναι αλλα όχι πια.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά επικρατεί η άποψη ότι μία φωτισμένη ελίτ προσοντούχων, ταλαντούχων και χαρισματικών ανθρώπων πάει στα εξωτερικά για να του αναγνωρίσουν τα υπερπροσόντα του που στο γιουνανισταν δε μπορούν να δουν οι εργοδότες για αυτό φεύγουν από τον 3ο κόσμο και πάνε έξω να δικαιωθούν, εκεί που θα έπρεπε να έχουν γεννηθεί εξαρχής και υπάρχει Επίπεδο (με κεφαλαίο το ε) 

 

εγώ βέβαια ξέρω και περίπτωση ατόμου που δούλευε πχ στα σταρμπακς εδώ και πήγε και έκανε το ίδιο στην αγγλία και για δικούς της λόγους είναι ευτυχισμένη, για κάποιον θα ήταν ή η μία ή η άλλη για κάποιον χειρότερα

 

αν κάποιος το έχει βάλει στο μυαλό του ότι έξω θα περάσει καλύτερα και σκατά να είναι αυτός καλύτερα θα πιστεύει ότι περνάει, όπως και το να μένει ελλάδα βέβαια 

 

πολλοί πάνε έξω χωρίς να το έχουν προγραμματίσει επαρκώς αρκετές φορές και κάπως τη βρίσκουν την άκρη, πολλοί γυρνάνε και πίσω ενώ τους δέχτηκαν με ανοικτές αγκάλες.. όλα παίζουν δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας για το τι θα σου συμβεί και πώς θα το πάρεις 

 

ο μόνος "κανόνας" που έχω διαπιστώσει είναι ότι δεν παίζει το πάω για λίγα χρόνια έξω ειδικά πλέον. αν πας και φτιάξεις μια κατάσταση κατά πάσα πιθανότητα δεν παίζει να γυρίσεις 

Εδώ κολλάει αυτό:

http://hysteria.gr/3299/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

livefreeordie,

 

Γνωρίζω και μάλιστα πολύ καλά τα τεκταινόμενα στην Αγγλία, όχι από δεύτερο ή τρίτο χέρι. Αν κατάλαβες ότι στην Αγγλία τρώνε με χρυσά κουτάλια κάνοντας μεροκάματα, ενώ ουδέποτε είπα κάτι τέτοιο, τότε υπάρχει παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

livefreeordie,

 

Γνωρίζω και μάλιστα πολύ καλά τα τεκταινόμενα στην Αγγλία, όχι από δεύτερο ή τρίτο χέρι. Αν κατάλαβες ότι στην Αγγλία τρώνε με χρυσά κουτάλια κάνοντας μεροκάματα, ενώ ουδέποτε είπα κάτι τέτοιο, τότε υπάρχει παρεξήγηση.

Τοτε τι ακριβως μας λες; Ο TS σου λεει πως δεν εχει καθολου προσοντα περαν της γλωσσας και θελει να παει Αγγλια να κανει μεροκαματα και να κυνηγησει καλυτερη τυχη απο αυτη της Ελλαδας. Μπορει να το κανει δηλαδη και να ζησει μια αξιοπρεπης ζωη εκει; Γιατι πολυ απλα δεν μπορει! Εκτος του οτι θα πρεπει να ξεκινησει απο τον πατο,δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι θα φτιαξουν καποια στιγμη τα πραγματα. Κι απο δευτερο και τριτο χερι που λες ,μπορει να τα γνωριζω εγω αλλα τα γνωριζω πολυ καλα καθως ειναι κοντινα μου προσωπα οσα εχουν πει τις εμπειριες τους. O ΤS μου θυμιζει ακριβως το παραδειγμα της φιλης μου παραπανω που το 2009 εφυγε απο Ελλαδα μονο με γνωση καλων Αγγλικων για καλυτερη τυχη στην Αγγλια(Λονδινο) κι ακομη και σημερα οταν θυμαται πως ζουσε της ερχεται να βαλει τα κλαματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη δική σου λογική οι ντόπιοι, οι οποίοι σε γενικές γραμμές δεν σπουδάζουν, θα έπρεπε να μην έχουν στον ήλιο μοίρα. Άρα κάποιο κενό έχει η συλλογιστική σου, δε νομίζεις;

 

ΥΓ. Η γνωστή σου που πήγε σε ελληνικό εστιατόριο στην Γερμανία, συνειδητά έβαλε χαμηλά τον πήχυ και ήταν άξια της μοίρας της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη δική σου λογική οι ντόπιοι, οι οποίοι σε γενικές γραμμές δεν σπουδάζουν, θα έπρεπε να μην έχουν στον ήλιο μοίρα. Άρα κάποιο κενό έχει η συλλογιστική σου, δε νομίζεις;

 

ΥΓ. Η γνωστή σου που πήγε σε ελληνικό εστιατόριο στην Γερμανία, συνειδητά έβαλε χαμηλά τον πήχυ και ήταν άξια της μοίρας της.

Οι ντοπιοι ομως ειναι ηδη στη χωρα τους κι εχουν τα σπιτια τους!!! Δεν πανε εκει να μπουν απο το πουθενα στο πανακριβο ενοικιο και την πανακριβη ζωη της Αγγλιας! Το ιδιο ειναι ο μεταναστης και το ιδιο ο ντοπιος που ζει εκει ολη τη ζωη του κι εχει και γνωστους και την οικογενεια του ; ΟΧΙ. Κανενα κενο,μαλλον εσυ δεν εχεις επιχειρηματα τελικα οπως το περιμενα. Οσο για την Γερμανια δεν ειπα το αντιθετο,αλλα κι η Αγγλια στα ιδια και χειροτερα ειναι για καποιον που δεν εχει προσοντα,οποτε αξιος της μοιρας του ειναι οποιος παει στα τυφλα κι εκει. Γιατι σχολιαζεις αυτο για την Γερμανια κι αυτο οχι για την Αγγλια; Σου φανηκε καλυτερη η ζωη της στην Αγλλια ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό ότι η πληροφόρηση από δευτερο-τρίτο χέρι ήταν υποκειμενική και ελλιπής. Ενημερωτικά, υπάρχουν λάθη στις τοποθετήσεις σου.

 

ΥΓ. Όταν αποκτήσεις προσωπικές εμπειρίες από τις προαναφερθείσες χώρες, θα καταλάβεις την αξία του σχολίου μου. Καλή συνέχεια.

ΥΓ2.

 Κανενα κενο

Δεν αξίζει να χάνω το χρόνο μου διορθώνοντας ανακρίβειες. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

livefreeordie, γιατι τοση αρνητικοτητα? Καταρχην λες για share room 800 το μηνα, λογικα μενει σε καποια ακριβη περιοχη η σε καλο διαμερισμα. Ο βασικος μισθος στην Αγγλια ειναι περιπου 1100 pounds καθαρα και οι αυξησεις ειναι πολυ πιο ευκολες στην Αγγλια  , συν οτι ζεις σε ενα οργανομενο κρατος . Φυσικα και δεν ειναι πολλα τα λεφτα  αλλα σου προσφερει καποια προοπτικη το κρατος.

Και φυσικα εξακολουθουν να πηγαινουν πολλοι μεταναστες εκει.

Απλα το καλυτερο για τον φιλο  αφου ειναι ανειδικευτος, να μην παει Λονδινο γιατι ειναι πολλα περισσοτερα τα εξοδα σε σχεση με αλλες πολεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

livefreeordie, γιατι τοση αρνητικοτητα? Καταρχην λες για share room 800 το μηνα, λογικα μενει σε καποια ακριβη περιοχη η σε καλο διαμερισμα. Ο βασικος μισθος στην Αγγλια ειναι περιπου 1100 pounds καθαρα και οι αυξησεις ειναι πολυ πιο ευκολες στην Αγγλια  , συν οτι ζεις σε ενα οργανομενο κρατος . Φυσικα και δεν ειναι πολλα τα λεφτα  αλλα σου προσφερει καποια προοπτικη το κρατος.

Και φυσικα εξακολουθουν να πηγαινουν πολλοι μεταναστες εκει.

Απλα το καλυτερο για τον φιλο  αφου ειναι ανειδικευτος, να μην παει Λονδινο γιατι ειναι πολλα περισσοτερα τα εξοδα σε σχεση με αλλες πολεις.

Αρνητικοτητα για το Λονδινο συγκεκριμενα και την Αγγλια κι οχι γενικα. Γιατι για τον TS δεν ειναι καλη επιλογη,το λες και μονος. 1100 ειναι ψιχουλα μπροστα στο κοστος ζωης της Αγγλιας.  Κι οχι δεν ηταν καθολου καλο το διαμερισμα. Περιοχη δεν θυμαμαι αλλα ηταν οντως κεντρικα.

Κατανοητό ότι η πληροφόρηση από δευτερο-τρίτο χέρι ήταν υποκειμενική και ελλιπής. Ενημερωτικά, υπάρχουν λάθη στις τοποθετήσεις σου.

 

ΥΓ. Όταν αποκτήσεις προσωπικές εμπειρίες από τις προαναφερθείσες χώρες, θα καταλάβεις την αξία του σχολίου μου. Καλή συνέχεια.

ΥΓ2.

Δεν αξίζει να χάνω το χρόνο μου διορθώνοντας ανακρίβειες. :)

Οτι να ναι ομως. Ακομη δεν εδωσες αποψη για το αν πιστευεις συγκεκριμενα για τον TS οτι ειναι καλη επιλογη να παει εκει και να ζησει. Γιατι αυτο ειναι το θεμα κι οχι η Αγγλια γενικοτερα. Το αν λεω ανακριβειες ή οχι δε θα κατσω να το αναλυσω,δεν εχω να σου αποδειξω τιποτα γιατι απλα δεν με νοιαζει να το κανω. Εσυ παλι μονο γενικα μιλας και δεν λες τιποτα σημαντικο για το θεμα ή εστω καποιες πληροφοριες αφου εισαι τοσο καλα ενημερωμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο το λονδινο η αγγλια , εχει και αλλες περιοχες πολυ καλες για να ζεις και να εργαζεσαι. Η ζωη εκτος λονδινο δεν ειναι καθολου ακριβη , ειδικα αμα ξερεις να ψωνιζεις την βγαζεις ποιο οικονομικα και απο ελλαδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...