Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καλα αφου συνεδριασετε ας μπει καποιος στο κοπο να γραψει δυο πραγματα για τους φορους

μεχρι τοτε σφαχτείτε ελευθερα

https://www.gov.uk/browse/tax  Εδώ θα τα βρεις όλα συγκεντρωμένα, καλύτερα απ'ότι σου πει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

παω να διαβασω συμβουλες για το νησι και βλεπω διαμαχη ποιος εχει μεγαλυτερο το....φορο. Δε τα συζητατε μεταξυ σας οσοι ηδη μενετε εκει και γραψτε καμμια συμβουλη για αυτους που το σκεφτονται; για παραδειγμα ποσα χρηματα θελει καποιος μεχρι να ορθοποδησει (πρωτους μηνες;) μπορει να βρει δουλεια πριν ερθει εκει;

Για έξοδα μέχρι να σταθείς δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί η δουλειά που βρήκα απο την Ελλάδα ,live in carer ,δεν χρειάζεται σπίτι Τα εισιτηρια μου  μέχρι να φτάσω στην εταιρία που γινόταν  η εκπαίδευση χρειάστηκα,και για τα μικροεξοδά μου.Ουτε καν εισιτήριο επιστροφής δεν είχα βγάλει.

 

Απο φίλους που έχω μιλήσει πιο ευκολα βρίσκεις δουλειά αν είσαι ήδη Αγγλία και έχεις και το δικαίωμα να δουλέψεις ,pre settled και ΝΙΝο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

στο τομεα σου εχω ακουσει οτι εχει αναγκες το νησι, ισχυει;

Ναι,γενικότερα στο θέμα φροντίδας ατόμου,γηροκομεία αλλά και κατ'οίκον όπως εγώ.Εκπαιδεύουν συνέχεια άτομα τα οποία είτε δεν αντέχουν την φύση της δουλειάς είτε το βλέπουν σαν μια αρπαχτή για μερικούς μήνες και μετά μην τους είδατε!Ειδικα απο Ελλάδα είναι πάρα πολλά άτομα που δουλεύουν στο αντικείμενο,το μόνο που απαιτεί ως προσόν είναι αγγλικά συνεννόησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση, οσον αφορα εγγραφα πχ πιστοποιητικο γεννησης,οικογενειακη κατασταση η πτυχια χρειαζονται μεταφραση; α ναι τι χρειαστηκε να μεταφρασει ο καθενας σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα, ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω και εγω μερικες ερωτησεις. Ειμαι τελειοφοιτος του τμηματος Μηχανικων Πληροφορικης στο ΠΑΔΑ(πρωην ΤΕΙ Αθηνας) και σκεφτομαι με το νεο ετος το ενδεχομενο να παω Αγγλια για δουλειά. Συγκεκριμένα θα με ενδιεφερε η πολη του Μπερμινγκχαμ.

Γνωριζετε γενικα τι παιζει με μισθους για Junior Software Developers? Απο προυπηρεσια στον κλαδο δεν θα εχω κατι αλλο εκτος απο την τριμηνη πρακτικη της σχολης.

Ειναι ευκολο να βρεις δουλεια απο Ελλαδα και να πας εκει αφου σε δεχτουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

καλησπερα, ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω και εγω μερικες ερωτησεις. Ειμαι τελειοφοιτος του τμηματος Μηχανικων Πληροφορικης στο ΠΑΔΑ(πρωην ΤΕΙ Αθηνας) και σκεφτομαι με το νεο ετος το ενδεχομενο να παω Αγγλια για δουλειά. Συγκεκριμένα θα με ενδιεφερε η πολη του Μπερμινγκχαμ.

Γνωριζετε γενικα τι παιζει με μισθους για Junior Software Developers? Απο προυπηρεσια στον κλαδο δεν θα εχω κατι αλλο εκτος απο την τριμηνη πρακτικη της σχολης.

Ειναι ευκολο να βρεις δουλεια απο Ελλαδα και να πας εκει αφου σε δεχτουν;

Απο 1η Ιανουαριου 2021 θα εχεις θεμα να ερθεις. Θα θες Visa η οποια θα βασιζεται σε point system και θα θες minimum 70 Points για να μπορεσεις να ερθεις. Μπορεις να υπολογισεις ποσους ποντους θα μαζευες σε ενα υποθετικο σεναριο χρησιμοποιωντας τον παρακατω πινακα - ή το link απο το gov uk https://www.gov.uk/government/publications/the-uks-points-based-immigration-system-policy-statement/the-uks-points-based-immigration-system-policy-statement

image.png.eadd429f6fb922b7b4dd920922d8ea18.png

Με λιγα λογια, θα ειναι δυσκολο. Καλυτερα ελα τωρα αν εχεις μια καβατζα στην ακρη ή καπου να μεινεις.
Η προυπηρεσια ειναι το πιο σημαντικο στο UK και χωρις μεγαλη προυπηρεσια ή προυπηρεσια εντος UK θα δυσκολευτεις να βρεις δουλεια, δεν ειναι ομως και ακατορθωτο.

Εγω προσωπικα βρηκα δουλεια με τον τροπο που ανεφερες, αιτησεις απο Ελλαδα (ειχα βεβαια και μεταπτυχιακο απο UK, παιζει και αυτο καποιο ρολο οπως καταλαβα στην πορεια) και οποτε ηταν απαραιτητο ταξιδια για συνεντευξεις (5 φορες το εκανα αυτο μεσα σε διαστημα ενος 5μηνου-6μηνου αν θυμαμαι καλα) μεχρι που εκατσε δουλεια.
Πλεον λογω Covid ισως ειναι πιο ευκολο να κανουν συνεντευξεις απομακρυσμενα μεσω skype κλπ, τοτε ομως που εκανα εγω την ολη διαδικασια δεν δεχτηκε κανεις να με δει με skype.
Φυσικα χρειαζεται να φτιαξεις βιογραφικο στα προτυπα του UK (συγκεκριμενο περιεχομενο, format κλπ, οχι φωτογραφιες και ημερομηνιες γεννησης ή φυλο, βρετανικη διευθυνση κατοικιας και αριθμος τηλεφωνου).

Οτιδηποτε θες, στειλε μου μηνυμα.

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, merkon είπε

Απο 1η Ιανουαριου 2021 θα εχεις θεμα να ερθεις. Θα θες Visa η οποια θα βασιζεται σε point system και θα θες minimum 70 Points για να μπορεσεις να ερθεις. Μπορεις να υπολογισεις ποσους ποντους θα μαζευες σε ενα υποθετικο σεναριο χρησιμοποιωντας τον παρακατω πινακα - ή το link απο το gov uk https://www.gov.uk/government/publications/the-uks-points-based-immigration-system-policy-statement/the-uks-points-based-immigration-system-policy-statement

image.png.eadd429f6fb922b7b4dd920922d8ea18.png

Με λιγα λογια, θα ειναι δυσκολο. Καλυτερα ελα τωρα αν εχεις μια καβατζα στην ακρη ή καπου να μεινεις.
Η προυπηρεσια ειναι το πιο σημαντικο στο UK και χωρις μεγαλη προυπηρεσια ή προυπηρεσια εντος UK θα δυσκολευτεις να βρεις δουλεια, δεν ειναι ομως και ακατορθωτο.

Εγω προσωπικα βρηκα δουλεια με τον τροπο που ανεφερες, αιτησεις απο Ελλαδα (ειχα βεβαια και μεταπτυχιακο απο UK, παιζει και αυτο καποιο ρολο οπως καταλαβα στην πορεια) και οποτε ηταν απαραιτητο ταξιδια για συνεντευξεις (5 φορες το εκανα αυτο μεσα σε διαστημα ενος 5μηνου-6μηνου αν θυμαμαι καλα) μεχρι που εκατσε δουλεια. Πλεον λογω Covid ισως ειναι πιο ευκολο να κανουν συνεντευξεις απομακρυσμενα μεσω skype κλπ, τοτε ομως που εκανα εγω την ολη διαδικασια δεν δεχτηκε κανεις να με δει με skype.

Οτιδηποτε θες, στειλε μου μηνυμα.

Πως δουλεύει το νέο σύστημα, το έχετε καταλάβει; Για εγκυκλοπαιδικους λόγους ρωτάω εγώ. 

Γιατί εγώ βλέπω πως ένας πληροφορικός αν πάρει το job offer από Ελλάδα εύκολα πιάνει το 70αρι. 

Μαζεύει...

20 απο την εταιρία που θα του κάνει το offer σαν sponsor 

20 επειδή η θέση θα είναι skilled level

10 από τα αγγλικά του

20 από μισθό 26κ και πάνω (αν δεν πάρεις τόσα, δεν πας uk, απλά) 

Κάνω κάπου λάθος; 

 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, gthe said:

Πως δουλεύει το νέο σύστημα, το έχετε καταλάβει; Για εγκυκλοπαιδικους λόγους ρωτάω εγώ. 

Γιατί εγώ βλέπω πως ένας πληροφορικός αν πάρει το job offer από Ελλάδα εύκολα πιάνει το 70αρι. 

Μαζεύει...

20 απο την εταιρία που θα του κάνει το offer σαν sponsor 

20 επειδή η θέση θα είναι skilled level

10 από τα αγγλικά του

20 από μισθό 26κ και πάνω (αν δεν πάρεις τόσα, δεν πας uk, απλά) 

Κάνω κάπου λάθος; 

ετσι μ φαινεται κ μενα.

 

24 minutes ago, merkon said:

Απο 1η Ιανουαριου 2021 θα εχεις θεμα να ερθεις. Θα θες Visa η οποια θα βασιζεται σε point system και θα θες minimum 70 Points για να μπορεσεις να ερθεις. Μπορεις να υπολογισεις ποσους ποντους θα μαζευες σε ενα υποθετικο σεναριο χρησιμοποιωντας τον παρακατω πινακα - ή το link απο το gov uk https://www.gov.uk/government/publications/the-uks-points-based-immigration-system-policy-statement/the-uks-points-based-immigration-system-policy-statement

image.png.eadd429f6fb922b7b4dd920922d8ea18.png

Με λιγα λογια, θα ειναι δυσκολο. Καλυτερα ελα τωρα αν εχεις μια καβατζα στην ακρη ή καπου να μεινεις.
Η προυπηρεσια ειναι το πιο σημαντικο στο UK και χωρις μεγαλη προυπηρεσια ή προυπηρεσια εντος UK θα δυσκολευτεις να βρεις δουλεια, δεν ειναι ομως και ακατορθωτο.

Εγω προσωπικα βρηκα δουλεια με τον τροπο που ανεφερες, αιτησεις απο Ελλαδα (ειχα βεβαια και μεταπτυχιακο απο UK, παιζει και αυτο καποιο ρολο οπως καταλαβα στην πορεια) και οποτε ηταν απαραιτητο ταξιδια για συνεντευξεις (5 φορες το εκανα αυτο μεσα σε διαστημα ενος 5μηνου-6μηνου αν θυμαμαι καλα) μεχρι που εκατσε δουλεια. Πλεον λογω Covid ισως ειναι πιο ευκολο να κανουν συνεντευξεις απομακρυσμενα μεσω skype κλπ, τοτε ομως που εκανα εγω την ολη διαδικασια δεν δεχτηκε κανεις να με δει με skype.

Οτιδηποτε θες, στειλε μου μηνυμα.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gthe είπε

Πως δουλεύει το νέο σύστημα, το έχετε καταλάβει; Για εγκυκλοπαιδικους λόγους ρωτάω εγώ. 

Γιατί εγώ βλέπω πως ένας πληροφορικός αν πάρει το job offer από Ελλάδα εύκολα πιάνει το 70αρι. 

Μαζεύει...

20 απο την εταιρία που θα του κάνει το offer σαν sponsor 

20 επειδή η θέση θα είναι skilled level

10 από τα αγγλικά του

20 από μισθό 26κ και πάνω (αν δεν πάρεις τόσα, δεν πας uk, απλά) 

Κάνω κάπου λάθος; 

Δεν ειμαι ιδιαιτερα σιγουρος για το πως θα δουλευει ακριβως το νεο συστημα... Απλα λογικα οι εταιριες δε θα κανουν τοσο ευκολα sponsor υποθετω πλεον;
Νομιζω το μονο που μενει ειναι να δουμε τι θα γινει απο 2021, εκτος και αν βγαλουν καμια καινουρια ανακοινωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aggeluska είπε

καλησπερα, ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω και εγω μερικες ερωτησεις. Ειμαι τελειοφοιτος του τμηματος Μηχανικων Πληροφορικης στο ΠΑΔΑ(πρωην ΤΕΙ Αθηνας) και σκεφτομαι με το νεο ετος το ενδεχομενο να παω Αγγλια για δουλειά. Συγκεκριμένα θα με ενδιεφερε η πολη του Μπερμινγκχαμ.

Γνωριζετε γενικα τι παιζει με μισθους για Junior Software Developers? Απο προυπηρεσια στον κλαδο δεν θα εχω κατι αλλο εκτος απο την τριμηνη πρακτικη της σχολης.

Ειναι ευκολο να βρεις δουλεια απο Ελλαδα και να πας εκει αφου σε δεχτουν;

Έχει καλούς μισθούς στον τομέα αυτό ακομα και για IT, το να σε δεχτουν απο εδώ είναι δύσκολο εώς ακατόρθωτο. Πρέπει να είσαι εκεί να εχεις βγάλει NIN (National Insurance Number) ήδη πριν πάς για συνέντευξη, οταν σε πάρουν τήλ. γιατι οταν σε πάρουν θα σου πούν μπορείς να ερθεις αυριο για συνεντευξη ειναι πολύ πιθανον. Και πρεπει να εχεις ηδη διευθυνση κ.τ.λ οταν γίνεται προσληψη πρέπει να εχει πλήρη στοιχεία διευθυνση, ΝΙΝ, Λογαρισμό Τραπέζης κ.τ.λ. 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gthe είπε

Πως δουλεύει το νέο σύστημα, το έχετε καταλάβει; Για εγκυκλοπαιδικους λόγους ρωτάω εγώ. 

Γιατί εγώ βλέπω πως ένας πληροφορικός αν πάρει το job offer από Ελλάδα εύκολα πιάνει το 70αρι. 

Μαζεύει...

20 απο την εταιρία που θα του κάνει το offer σαν sponsor 

20 επειδή η θέση θα είναι skilled level

10 από τα αγγλικά του

20 από μισθό 26κ και πάνω (αν δεν πάρεις τόσα, δεν πας uk, απλά) 

Κάνω κάπου λάθος; 

Για να γίνει σπόνσορας η εταιρία θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν μπορεί να προσλάβει από την Αγγλία κάποιον άνεργο

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Apoll είπε

Για να γίνει σπόνσορας η εταιρία θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν μπορεί να προσλάβει από την Αγγλία κάποιον άνεργο

Σε εξειδικευμένο θέσεις αυτό το τυπικό καλύπτεται εύκολα. Τo requirement για tier 2 sponsorship στο uk αυτή τη στιγμή περιγράφεται με το βασικό όρο "You must be able to show that you did not find a suitable worker." Ετσι ερχονται μέχρι τώρα οι non-EU να εργαστούν (π.χ. Ινδοί). Επομένως αν έχεις περάσει τα interviews η εταιρια δικαιολογεί τη θέση εύκολα αν θέλει να σου κάνει offer. Η λεπτομέρεια είναι αν είναι διατεθημενη να πληρώσει το sponsorship να σε πάρει αν ταυτόχρονα μπορεί να βρει ντόπιο. Αυτό θα αλλάξει για εμάς τους Ευρωπαίους. 

 

4 ώρες πριν, KazaStyle είπε

Έχει καλούς μισθούς στον τομέα αυτό ακομα και για IT, το να σε δεχτουν απο εδώ είναι δύσκολο εώς ακατόρθωτο. Πρέπει να είσαι εκεί να εχεις βγάλει NIN (National Insurance Number) ήδη πριν πάς για συνέντευξη, οταν σε πάρουν τήλ. γιατι οταν σε πάρουν θα σου πούν μπορείς να ερθεις αυριο για συνεντευξη ειναι πολύ πιθανον. Και πρεπει να εχεις ηδη διευθυνση κ.τ.λ οταν γίνεται προσληψη πρέπει να εχει πλήρη στοιχεία διευθυνση, ΝΙΝ, Λογαρισμό Τραπέζης κ.τ.λ. 😁

Μην λέτε ανακριβιες. Τίποτα δεν χρειάζονται από αυτά σε θέσεις πληροφορικής για να περάσεις interview και να πάρεις το offer αν το πάρεις. Δλδ άμα δουν το CV σου και εργαζεσαι Ελλάδα και σου πουν έλα για interview τι έγινε; Θα σου στείλουν το εισιτήριο σου και θα πετάξεις να πας μια μέρα για interview. Σε 5 εταιρίες είχα πετάξει αυθημερόν για interview πριν βρω δουλειά εδώ. 

Όταν δεχτείς την θέση,  πας day 1 στην εταιρία και σου φτιάχνει το HR ένα ωραίο γράμμα με το οποίο ανοίγεις λογαριασμό τράπεζας, κλείνεις μετά ραντεβού για nin, βάζεις την πρώτη σου προσωρινή διευθυνση και όλα παίρνουν το δρόμο τους. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gthe είπε

Σε εξειδικευμένο θέσεις αυτό το τυπικό καλύπτεται εύκολα. Τo requirement για tier 2 sponsorship στο uk αυτή τη στιγμή περιγράφεται με το βασικό όρο "You must be able to show that you did not find a suitable worker." Ετσι ερχονται μέχρι τώρα οι non-EU να εργαστούν (π.χ. Ινδοί). Επομένως αν έχεις περάσει τα interviews η εταιρια δικαιολογεί τη θέση εύκολα αν θέλει να σου κάνει offer. Η λεπτομέρεια είναι αν είναι διατεθημενη να πληρώσει το sponsorship να σε πάρει αν ταυτόχρονα μπορεί να βρει ντόπιο. Αυτό θα αλλάξει για εμάς τους Ευρωπαίους. 

Μην λέτε ανακριβιες. Τίποτα δεν χρειάζονται από αυτά σε θέσεις πληροφορικής για να περάσεις interview και να πάρεις το offer αν το πάρεις. Δλδ άμα δουν το CV σου και εργαζεσαι Ελλάδα και σου πουν έλα για interview τι έγινε; Θα σου στείλουν το εισιτήριο σου και θα πετάξεις να πας μια μέρα για interview. Σε 5 εταιρίες είχα πετάξει αυθημερόν για interview πριν βρω δουλειά εδώ. 

Όταν δεχτείς την θέση,  πας day 1 στην εταιρία και σου φτιάχνει το HR ένα ωραίο γράμμα με το οποίο ανοίγεις λογαριασμό τράπεζας, κλείνεις μετά ραντεβού για nin, βάζεις την πρώτη σου προσωρινή διευθυνση και όλα παίρνουν το δρόμο τους. 

Βασικά εγώ πιστεύω το κάνουν με πόντους προκειμένου να απωθήσουν τους μη-καταρτισμένους ξένους που είναι πολιτικά καυτή πατάτα.

Προφανώς και ο Βρετανός θα θέλει έναν καλό εργαζόμενο, ανεξάρτητα από που κατάγεται. Το point system ρεζιλίκι για την χώρα αν μη τι άλλο. Απλά ας πουν "no unskilled immigrants" και ας το λήξουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...