Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Βασικά εγώ πιστεύω το κάνουν με πόντους προκειμένου να απωθήσουν τους μη-καταρτισμένους ξένους που είναι πολιτικά καυτή πατάτα.

Προφανώς και ο Βρετανός θα θέλει έναν καλό εργαζόμενο, ανεξάρτητα από που κατάγεται. Το point system ρεζιλίκι για την χώρα αν μη τι άλλο. Απλά ας πουν "no unskilled immigrants" και ας το λήξουν εκεί.

Συμφωνώ. Αν και πρέπει να το δούμε στην πράξη αν θα δυσκολέψουν τις εταιρίες ή όχι τελικά. Προσωπικά από ότι βλέπω στην εταιρία που είμαι μέχρι τώρα προ Brexit uk citizen και eu citizen παίζαμε 100% ίδιες πιθανότητες πρόσληψης. Κανείς δεν ασχολείται αν είναι ντόπιος καποιος, απλά αν κάνει για τη θεση. Οι Ινδοί έχουν λίγο θέμα γιατί έχουν ένα πρόβλημα με την χώρα τους ότι πρέπει να γυρίσουν 1 χρόνο πίσω ή κάτι τέτοιο επομένως το κοιτάμε λίγο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, gthe είπε

Συμφωνώ. Αν και πρέπει να το δούμε στην πράξη αν θα δυσκολέψουν τις εταιρίες ή όχι τελικά. Προσωπικά από ότι βλέπω στην εταιρία που είμαι μέχρι τώρα προ Brexit uk citizen και eu citizen παίζαμε 100% ίδιες πιθανότητες πρόσληψης. Κανείς δεν ασχολείται αν είναι ντόπιος καποιος, απλά αν κάνει για τη θεση. Οι Ινδοί έχουν λίγο θέμα γιατί έχουν ένα πρόβλημα με την χώρα τους ότι πρέπει να γυρίσουν 1 χρόνο πίσω ή κάτι τέτοιο επομένως το κοιτάμε λίγο αυτό. 

Idk britishbro. Αλλού κυμαίνομαι εγώ. 🥰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gthe είπε

Σε εξειδικευμένο θέσεις αυτό το τυπικό καλύπτεται εύκολα. Τo requirement για tier 2 sponsorship στο uk αυτή τη στιγμή περιγράφεται με το βασικό όρο "You must be able to show that you did not find a suitable worker." Ετσι ερχονται μέχρι τώρα οι non-EU να εργαστούν (π.χ. Ινδοί). Επομένως αν έχεις περάσει τα interviews η εταιρια δικαιολογεί τη θέση εύκολα αν θέλει να σου κάνει offer. Η λεπτομέρεια είναι αν είναι διατεθημενη να πληρώσει το sponsorship να σε πάρει αν ταυτόχρονα μπορεί να βρει ντόπιο. Αυτό θα αλλάξει για εμάς τους Ευρωπαίους. 

Με την ανεργία στο 7,5% διπλάσιο από τον Ιανουάριο του 2020 και αβέβαιο μέλλον τι θα γίνει από τον επόμενο μήνα που τελειώνει το κράτος να επιδοτεί τις εταιρίες για να μην απολύσουν κόσμο, περιμένεις εσύ να βρεις δουλειά ως νέος μετανάστης στην Αγγλία αντί με αυτούς που θα είναι άνεργοι, έχοντας δουλέψει 16-20 χρόνια στο νησί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Σε εξειδικευμένο θέσεις αυτό το τυπικό καλύπτεται εύκολα. Τo requirement για tier 2 sponsorship στο uk αυτή τη στιγμή περιγράφεται με το βασικό όρο "You must be able to show that you did not find a suitable worker." Ετσι ερχονται μέχρι τώρα οι non-EU να εργαστούν (π.χ. Ινδοί). Επομένως αν έχεις περάσει τα interviews η εταιρια δικαιολογεί τη θέση εύκολα αν θέλει να σου κάνει offer. Η λεπτομέρεια είναι αν είναι διατεθημενη να πληρώσει το sponsorship να σε πάρει αν ταυτόχρονα μπορεί να βρει ντόπιο. Αυτό θα αλλάξει για εμάς τους Ευρωπαίους. 

Μην λέτε ανακριβιες. Τίποτα δεν χρειάζονται από αυτά σε θέσεις πληροφορικής για να περάσεις interview και να πάρεις το offer αν το πάρεις. Δλδ άμα δουν το CV σου και εργαζεσαι Ελλάδα και σου πουν έλα για interview τι έγινε; Θα σου στείλουν το εισιτήριο σου και θα πετάξεις να πας μια μέρα για interview. Σε 5 εταιρίες είχα πετάξει αυθημερόν για interview πριν βρω δουλειά εδώ. 

Όταν δεχτείς την θέση,  πας day 1 στην εταιρία και σου φτιάχνει το HR ένα ωραίο γράμμα με το οποίο ανοίγεις λογαριασμό τράπεζας, κλείνεις μετά ραντεβού για nin, βάζεις την πρώτη σου προσωρινή διευθυνση και όλα παίρνουν το δρόμο τους. 

Εσυ μαλλον ειχες πολλα λεφτα για αεροπορικα. Παντως με οσους εχω μιλησει μανατζερς σε εταιριες οι περισσοτεροι λενε οτι προτιμανε ατομα που μενουν εκει και πολυ σπανια θα παρουν καποιον εκτος. Το να στειλεις βιογραφικα στειλε εγω μιλαω απο την εμπειρια μου στην Αγγλια απο κει και περα θα δεις και μονος σου. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apoll είπε

Με την ανεργία στο 7,5% διπλάσιο από τον Ιανουάριο του 2020 και αβέβαιο μέλλον τι θα γίνει από τον επόμενο μήνα που τελειώνει το κράτος να επιδοτεί τις εταιρίες για να μην απολύσουν κόσμο, περιμένεις εσύ να βρεις δουλειά ως νέος μετανάστης στην Αγγλία αντί με αυτούς που θα είναι άνεργοι, έχοντας δουλέψει 16-20 χρόνια στο νησί; 

Ποια ανεργία και furlough? Εγώ μίλησα μόνο για θέσεις σε εταιριες πληροφορικής. Νομίζεις ότι μπήκαμε furlough δλδ σε εταιρίες πληροφορικής εμείς; Δουλεύουμε work from home όλοι, δεν άλλαξαν και πολλά για εμάς. Αφού είμαστε ευέλικτος κλάδος. Έχουμε πάρει οθόνες, docks, laptops εδω και 4 μήνες σπίτι μας. 

7 ώρες πριν, KazaStyle είπε

Εσυ μαλλον ειχες πολλα λεφτα για αεροπορικα. Παντως με οσους εχω μιλησει μανατζερς σε εταιριες οι περισσοτεροι λενε οτι προτιμανε ατομα που μενουν εκει και πολυ σπανια θα παρουν καποιον εκτος. Το να στειλεις βιογραφικα στειλε εγω μιλαω απο την εμπειρια μου στην Αγγλια απο κει και περα θα δεις και μονος σου. 😁

Κα εγώ uk είμαι. Και τυχαίνει σαν team leader να συμμετέχω και στα interviews όταν ψάχνουμε κόσμο. Οι μεγάλες εταιρίες πληροφορικής όταν ψάχνουν κόσμονse senior level έχουν δυνατότητα για πρόσληψη expats. Και προφανβς καλύπτουν και ένα εισιτήριο για ένα interview. Αλλιώς δεν θα ήταν κανένας μας στο uk ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gthe είπε

Ποια ανεργία και furlough? Εγώ μίλησα μόνο για θέσεις σε εταιριες πληροφορικής. Νομίζεις ότι μπήκαμε furlough δλδ σε εταιρίες πληροφορικής εμείς; Δουλεύουμε work from home όλοι, δεν άλλαξαν και πολλά για εμάς. Αφού είμαστε ευέλικτος κλάδος. Έχουμε πάρει οθόνες, docks, laptops εδω και 4 μήνες σπίτι μας. 

Κα εγώ uk είμαι. Και τυχαίνει σαν team leader να συμμετέχω και στα interviews όταν ψάχνουμε κόσμο. Οι μεγάλες εταιρίες πληροφορικής όταν ψάχνουν κόσμονse senior level έχουν δυνατότητα για πρόσληψη expats. Και προφανβς καλύπτουν και ένα εισιτήριο για ένα interview. Αλλιώς δεν θα ήταν κανένας μας στο uk ήδη. 

hello , may i send you my resume please?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ άκυρα τα όσα λες. Αν έχεις τα προσόντα που θέλουν ούτε καν κοιτάνε από που είσαι.

Ο δικός μου πέρασε 3 συνεντεύξεις με την ίδια εταιρία και του έκαναν προσφορά. Ούτε πήγε από πριν να τον δουν, ούτε καν nino δεν είχε. Πήρε κανένα 3μηνο μέχρι να τακτοποιηθουμε και να βγάλουμε nino.

12 ώρες πριν, KazaStyle είπε

Εσυ μαλλον ειχες πολλα λεφτα για αεροπορικα. Παντως με οσους εχω μιλησει μανατζερς σε εταιριες οι περισσοτεροι λενε οτι προτιμανε ατομα που μενουν εκει και πολυ σπανια θα παρουν καποιον εκτος. Το να στειλεις βιογραφικα στειλε εγω μιλαω απο την εμπειρια μου στην Αγγλια απο κει και περα θα δεις και μονος σου. 😁

 

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

hello , may i send you my resume please?

Μιας και εισαι Apple fanboy, στο St Albans λίγο έξω από το Λονδίνο, έχουν καλά openings αυτό το καιρό (ξεκίνησε ένας φίλος πριν 3 μήνες, μεταγραφή από Ελλάδα τον πήρανε). Ψήσου και στείλε! 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, gthe είπε

Μιας και εισαι Apple fanboy, στο St Albans λίγο έξω από το Λονδίνο, έχουν καλά openings αυτό το καιρό (ξεκίνησε ένας φίλος πριν 3 μήνες, μεταγραφή από Ελλάδα τον πήρανε). Ψήσου και στείλε! 😊

Ευχαριστώ θα το δω.. δούλευα 10 χρόνια  στον κλάδο αυτόν κάτι ξέρω αλλά έχουν περάσει τα χρόνια ..

 

Φίλε τι μισθό παίρνει ρωτα τον μια και θέση ...

 

Λογικά 22.000 έως 30000

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Ευχαριστώ θα το δω.. δούλευα 10 χρόνια  στον κλάδο αυτόν κάτι ξέρω αλλά έχουν περάσει τα χρόνια ..

Φίλε τι μισθό παίρνει ρωτα τον μια και θέση ...

Λογικά 22.000 έως 30000

Μόνο 22 έως 30 στην Apple? Ελαχιστα μου φαινονται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Ευχαριστώ θα το δω.. δούλευα 10 χρόνια  στον κλάδο αυτόν κάτι ξέρω αλλά έχουν περάσει τα χρόνια ..

Φίλε τι μισθό παίρνει ρωτα τον μια και θέση ...

Λογικά 22.000 έως 30000

Εσύ δεν το έχεις ψάξει καθόλου; Ψαχνετε για δουλειά στο εξωτερικό και δεν κάνετε ούτε μια αναζήτηση στο google?Βαριέστε;

https://www.glassdoor.co.uk/Hourly-Pay/Apple-Hourly-Pay-E1138.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εσύ δεν το έχεις ψάξει καθόλου; Ψαχνετε για δουλειά στο εξωτερικό και δεν κάνετε ούτε μια αναζήτηση στο google?Βαριέστε;

https://www.glassdoor.co.uk/Hourly-Pay/Apple-Hourly-Pay-E1138.htm

Στο St.Albany αποτι ειδα R&D εχει, οχι Apple store. Σε R&D παιζουν αλλες τιμες, αποτι παιζουν σε retail...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, ξεθάβω και εγώ με τη σειρά μου το θέμα προκειμένου να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

Είμαι φοιτητής Μηχανικός Η/Υ στο πολυτεχνείο και βρίσκομαι κοντά στο πτυχίο χωρίς να το έχω ομως. Τον Φεβρουάριο θα ανακαλύψω τον μαγικό κόσμο του Εράσμους σε άλλη Ευρωπαική χώρα και όχι στην Αγγλία ( μάλλον με COVID αλλα ότι είναι τώρα δεν πειράζει) . Αυτό που θέλω είναι να μαζέψω κάποια χρήματα για το ταξίδι μου. Ας βάλουμε λίγο κάτω τα δεδομένα.

Εχω την αδερφή μου που έχει μετακομίσει εκεί περίπου 1 χρόνο και σχεδόν έχει τακτοποιηθεί(δουλειά σπίτι κτλ). Αυτο που θέλω να κάνω εγώ είναι να εκμεταλλευτώ το σπίτι και το επίπεδο των μισθών εκεί ώστε να μαζέψω κάποια χρήματα.

Σκοπός μου είναι να πάω εκεί προσωρινά μέχρι τον Ιανουάριο (3-4 μήνες) και να δουλέψω ως ντελιβεράς με ποδήλατο (Ubereats κτλ). Ένα ιδανικό σενάριο θα ήταν να βρώ κάποια πρακτική πάνω στον τομέα μου για αυτούς τους μήνες αλλα αυτό ίσως θα πρέπει να το δω όταν παω εκεί αν και ξέρω ότι θα ειναι κάτι πολυ δύσκολο επομένως δεν του δίνω και πολύ σημασία για τωρα.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

1) Τι χαρτιά θα χρειαστώ  και πόσο χρόνο θα μου πάρει να τα βγάλω

2) Πόσο καιρό μπορώ να δουλεύω προσωρινά

3) θα υπάρχει κάποια φορολογία ή μέχρι τα 10600 που διάβασα υπάρχει το αφορολόγιτο

4) Έχει κάνει κανείς αυτή την δουλειά ή μήπως ξέρει κάτι για αυτή;

Σκοπεύω να φύγω αρχές Οκτώμβρη. 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο, θα περιμένως τις απαντήσεις σας.

 

Επεξ/σία από loko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12500£ είναι το όριο αλλά πληρώνεις από την αρχή και στα επιστρέφουν αν δεν ξεπεράσεις το όριο. Brexit από το 21 = πολύ δύσκολα να βρεις δουλειά , θα θέλει βιζα και να καλυπτεις όρια μισθών ,δεξιοτήτων κλπ όποτε φυγε χθες ,φτιάξε pre settled ,και διαβατήριο,ξέχνα ταυτότητα. Κοίτα και για φαστ φουντ, σούπερ μάρκετ ,πάντα ζητάνε άτομα. Πρέπει να γραφτείς ώστε να πάρεις ΝΙΝο national insurance number,τώρα είναι κλειστά ,κανονικά δουλεύεις και με το προσωρινό αλλά δυσκολεύουν τα πράγματα επίτηδες κατά την γνώμη μου. Καλή τύχη και ξαναρωτά ότι θες ,αν ξέρω θα απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...