Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, loko15 είπε

Τον Φεβρουάριο θα ανακαλύψω τον μαγικό κόσμο του Εράσμους( μάλλον με COVID αλλα ότι είναι τώρα δεν πειράζει). Αυτό που θέλω είναι να μαζέψω κάποια χρήματα για το ταξίδι μου.

Το Φλεβάρη.... Βρήκες και εσύ ακριβώς το ποιο πολύπλοκο διάστημα να έρθεις uk. Χαοτική διαφορά για να εργαστεί αν ερχόσουν Οκτ/Νοε με Φλεβάρη 2021. Θα πέσεις ακριβώς στην πρώτη επίσημη μεταβατική Brexit. Πρέπει να δεις τα ψιλά γράμματα του τι θα μπορείς να κανεις και τι όχι σαν Ευρωπαϊκός πολίτης που πρώτο εισέρχεται uk από Γενάρη και μετά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 hour ago, Ukforthemoment said:

12500£ είναι το όριο αλλά πληρώνεις από την αρχή και στα επιστρέφουν αν δεν ξεπεράσεις το όριο. Brexit από το 21 = πολύ δύσκολα να βρεις δουλειά , θα θέλει βιζα και να καλυπτεις όρια μισθών ,δεξιοτήτων κλπ όποτε φυγε χθες ,φτιάξε pre settled ,και διαβατήριο,ξέχνα ταυτότητα. Κοίτα και για φαστ φουντ, σούπερ μάρκετ ,πάντα ζητάνε άτομα. Πρέπει να γραφτείς ώστε να πάρεις ΝΙΝο national insurance number,τώρα είναι κλειστά ,κανονικά δουλεύεις και με το προσωρινό αλλά δυσκολεύουν τα πράγματα επίτηδες κατά την γνώμη μου. Καλή τύχη και ξαναρωτά ότι θες ,αν ξέρω θα απαντήσω.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Να κάνω μια ανασκόπηση να δούμε αν εχω καταλάβει καλά. 1) Βγαζω διαβατήριο 2) φτιάχνω pre settled 3) Πηγαίνω Αγγλια ψαχνω-βρίσκω δουλειά 4) Βγαζω NINo

ή ο NINo γίνεται και αυτος ηλεκτρονικά πριν φύγω;

Το προσωρινό είναι για 6 μήνες και το κανονικό αυτό για τα 5 χρόνια; Εγω σκεφτόμουν ότι ίσως με τις εφαρμογες delivery που όλα γίνονται μέσω της εφαρμογής ίσως να είναι πιο εύκολα τα πράγματα αλλά δεν τα έχω ψάξει ακόμα. 

Ευχαριστώ και πάλι. :D 

34 minutes ago, gthe said:

Το Φλεβάρη.... Βρήκες και εσύ ακριβώς το ποιο πολύπλοκο διάστημα να έρθεις uk. Χαοτική διαφορά για να εργαστεί αν ερχόσουν Οκτ/Νοε με Φλεβάρη 2021. Θα πέσεις ακριβώς στην πρώτη επίσημη μεταβατική Brexit. Πρέπει να δεις τα ψιλά γράμματα του τι θα μπορείς να κανεις και τι όχι σαν Ευρωπαϊκός πολίτης που πρώτο εισέρχεται uk από Γενάρη και μετά... 

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Το εράσμους μου είναι σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα. Επομένως στην Αγγλία η παραμονή μου θα είναι μέχρι τέλος Ιανουαρίου. Τωρα άν υπάρχει τόσο θέμα φεύγω και στις 31 Δεκέμβρη. Βέβαια αν θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ αυτό το διάστημα ώστε στο μέλλον να μπορέσω να ξανα πάω για δουλειά χωρίς να με επηρεάζει ολο αυτο το σύστημα με τους πόντους καλώς. Απο χαρτια είναι μόνο να βγάλω διαβατήριο και να κάνω pre settled που απο ότι είδα το κάνεις μέσω εφαρμογης; Ευχαριστώ για την απάντηση σου :D 

Επεξ/σία από loko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για pre settled status πρέπει να έχεις έρθει μέχρι 30/32/12. Ιδανικά νωρίτερα αλλά οκ.

NIN γιοκ γιατί μέχρι στιγμής είναι κλειστά τα κέντρα που πας για συνέντευξη κ το εκδίδουν. Online τρόπος, ή με πληρωμή, well you've been scammed.

Μπορείς να δουλέψεις χωρίς NI απλά θα έχεις emergency tax μέχρι να το παραλαβεις.

Για pre settled status θες διαβατήριο σε ισχύ, και 1 selfie using the app.

Best of luck 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να κανω και εγω μια ερωτηση για Αγγλια. Ειχα δουλεψει σε καποιο απο τα νησακια που ανηκουν στην Βρετανικη Κοινοπολιτεια το ετος 2018 και εφυγα πριν τελειωσει η χρονια (2018). Εκει ομως, το φορολογικο ετος αρχιζει και τελειωνει απο αρχες Απριλιου. Το αφορολογητο ειναι 12500. Επειδη ομως εφυγα νωριτερα, μου ηρθε τωρα χαρτι στο οποιο γινεται επαναυπολογισμος του φορου, με χαμηλοτερο αφορολογητο (κατα αναλογια των μηνων που δε δουλεψα) με αποτελεσμα να προκυπτει διαφορα φορου που πρεπει να πληρωσω τωρα! Καλο ε;

Θελω να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον το ιδιο, και τι ισχυει για την Αγγλια; Φανταζομαι εκει δεν παιρνουν χαμπαρι καν αφου η μετακινηση ειναι ελευθερη και δε χρειαζεται να ειδοποιεις ποτε φευγεις, κλπ;

Υπάρχει άραγε κάποια άμυνα νομική για αυτό; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Παιδες να κανω και εγω μια ερωτηση για Αγγλια. Ειχα δουλεψει σε καποιο απο τα νησακια που ανηκουν στην Βρετανικη Κοινοπολιτεια το ετος 2018 και εφυγα πριν τελειωσει η χρονια (2018). Εκει ομως, το φορολογικο ετος αρχιζει και τελειωνει απο αρχες Απριλιου. Το αφορολογητο ειναι 12500. Επειδη ομως εφυγα νωριτερα, μου ηρθε τωρα χαρτι στο οποιο γινεται επαναυπολογισμος του φορου, με χαμηλοτερο αφορολογητο (κατα αναλογια των μηνων που δε δουλεψα) με αποτελεσμα να προκυπτει διαφορα φορου που πρεπει να πληρωσω τωρα! Καλο ε;

Θελω να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον το ιδιο, και τι ισχυει για την Αγγλια; Φανταζομαι εκει δεν παιρνουν χαμπαρι καν αφου η μετακινηση ειναι ελευθερη και δε χρειαζεται να ειδοποιεις ποτε φευγεις, κλπ;

Υπάρχει άραγε κάποια άμυνα νομική για αυτό; 

είσαι σιγουρος ότι πρέπει να πληρωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, loko15 είπε

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Το εράσμους μου είναι σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα. Επομένως στην Αγγλία η παραμονή μου θα είναι μέχρι τέλος Ιανουαρίου. Τωρα άν υπάρχει τόσο θέμα φεύγω και στις 31 Δεκέμβρη. Βέβαια αν θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ αυτό το διάστημα ώστε στο μέλλον να μπορέσω να ξανα πάω για δουλειά χωρίς να με επηρεάζει ολο αυτο το σύστημα με τους πόντους καλώς. Απο χαρτια είναι μόνο να βγάλω διαβατήριο και να κάνω pre settled που απο ότι είδα το κάνεις μέσω εφαρμογης; 

https://www.gov.uk/prove-right-to-work

Sorry, εγώ το κατάλαβα λάθος 😜. Είσαι λοιπόν Αθήνα τώρα και θες να έρθεις uk να δουλέψεις μέχρι Φλεβάρη. Καταρχήν στο link που μόλις βρήκα από το επίσημο site λέει ότι έχεις δικαίωμα εργασίας με το διαβατήριο σου σνα ευρωπαϊος πολίτης μέχρι June 2021, άρα σε αυτό το κομμάτι είσαι οκ. 

Επομένως έρχεσαι, και όταν βρεις δουλειά, θα χρειαστείς nin και φαντάζομαι θα σου πουν στο τηλ τι ισχύει λόγω covid. Λογικά θα έχει αναμονή πολύ. Αλλά σίγουρα δεν θα είσαι ο μόνος που θα έχεις αυτό το θέμα, θα κάνεις ότι κανουν και οι άλλοι. Μετά pre settled αίτηση κάνεις πολύ εύκολα. 

Το πιο σημαντικό είναι να βρεις δουλειά πάντως 😊

Επεξ/σία από gthe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

είσαι σιγουρος ότι πρέπει να πληρωσεις;

Ναι, μου ηρθε επιταγη κανονικα με ημερομηνια πληρωμης, οπως ακριβως γινεται με τον κανονικο φορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Παιδες να κανω και εγω μια ερωτηση για Αγγλια. Ειχα δουλεψει σε καποιο απο τα νησακια που ανηκουν στην Βρετανικη Κοινοπολιτεια το ετος 2018 και εφυγα πριν τελειωσει η χρονια (2018). Εκει ομως, το φορολογικο ετος αρχιζει και τελειωνει απο αρχες Απριλιου. Το αφορολογητο ειναι 12500. Επειδη ομως εφυγα νωριτερα, μου ηρθε τωρα χαρτι στο οποιο γινεται επαναυπολογισμος του φορου, με χαμηλοτερο αφορολογητο (κατα αναλογια των μηνων που δε δουλεψα) με αποτελεσμα να προκυπτει διαφορα φορου που πρεπει να πληρωσω τωρα! Καλο ε;

Θελω να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον το ιδιο, και τι ισχυει για την Αγγλια; Φανταζομαι εκει δεν παιρνουν χαμπαρι καν αφου η μετακινηση ειναι ελευθερη και δε χρειαζεται να ειδοποιεις ποτε φευγεις, κλπ;

Υπάρχει άραγε κάποια άμυνα νομική για αυτό; 

αυτά που γράφεις δεν βγάζουν νόημα/ισχύουν.

1. Το φορολογικό έτος σε ολο το UK ξεκινάει/τελειώνει τον Απρίλη.

2. Το αφορολογιτο για το 2018-2019 ήταν £11,500 κ οχι 12,500. Επίσης να σου ρθε το χαρτι 2 χρόνια μετά το θεωρώ απίθανο. 

3. Άσχετα πόσο καιρό δούλεψες μεσα στην χρονιά φορο πληρώνεις για καθε £ πάνω απο το αφορολογιτο οριο.

4. Καθε Απρίλη γίνεται αντιλογισμος κ μετά απο 1-2 μηνες σου επιστρέφουν/ζητάνε φορο ανάλογα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, archer100 είπε

Παιδες να κανω και εγω μια ερωτηση για Αγγλια. Ειχα δουλεψει σε καποιο απο τα νησακια που ανηκουν στην Βρετανικη Κοινοπολιτεια το ετος 2018 και εφυγα πριν τελειωσει η χρονια (2018). Εκει ομως, το φορολογικο ετος αρχιζει και τελειωνει απο αρχες Απριλιου. Το αφορολογητο ειναι 12500. Επειδη ομως εφυγα νωριτερα, μου ηρθε τωρα χαρτι στο οποιο γινεται επαναυπολογισμος του φορου, με χαμηλοτερο αφορολογητο (κατα αναλογια των μηνων που δε δουλεψα) με αποτελεσμα να προκυπτει διαφορα φορου που πρεπει να πληρωσω τωρα! Καλο ε;

Θελω να ρωτησω αν εχει τυχει σε καποιον το ιδιο, και τι ισχυει για την Αγγλια; Φανταζομαι εκει δεν παιρνουν χαμπαρι καν αφου η μετακινηση ειναι ελευθερη και δε χρειαζεται να ειδοποιεις ποτε φευγεις, κλπ;

Υπάρχει άραγε κάποια άμυνα νομική για αυτό; 

Και England το ίδιο είναι τα φορολογικά. Σε πιο νησι ήσουν, hmrc δεν είναι και εκεί; Εγώ πάντως που μένω βορεια Ιρλανδία, hmrc είμαστε κανονικά. 

Τι νόμιμη άμυνα ψάχνεις; Αν υπολόγισαν λάθος το φόρο και δεν κράτησαν όσο πρέπει, απλά χρωστάς φόρο που πρέπει να πληρώσεις. Απλά τώρα το εκκαθαρισαν

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archer100 είπε

Ναι, μου ηρθε επιταγη κανονικα με ημερομηνια πληρωμης, οπως ακριβως γινεται με τον κανονικο φορο

θα μπορούσες να ανεβάσεις photo με σβησμένα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gthe είπε

Και England το ίδιο είναι τα φορολογικά. Σε πιο νησι ήσουν, hmrc δεν είναι και εκεί; Εγώ πάντως πιυ μένω βορεια Ιρλανδία, hmrc είμαστε κανονικά. 

Τι νόμιμη άμυνα ψάχνεις; Αν υπολόγισαν λάθος το φόρο και δεν κράτησαν όσο πρέπει, απλά χρωστάς φόρο που πρέπει να πληρώσεις. Απλά τώρα το εκκαθαρισαν

Δεν υπολογισαν λαθος, απλα οταν εφυγα, εστειλα μετα απο καιρο το εγγραφο στην τοπικη κυβερνηση οτι εφυγα την ταδε ημερομηνια και βασει εκεινου του εγγραφου (και της ημερομηνιας) εκαναν επαναυπολογισμο του φορου αναδρομικα

Η πλακα ειναι οτι το εγγραφο το εστειλα επειδη ηθελα να ειμαι τυπικος. Αν δεν το ειχα στειλει καθολου, δε θα ασχολιοταν κανενας 

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archer100 είπε

Δεν υπολογισαν λαθος, απλα οταν εφυγα, εστειλα μετα απο καιρο το εγγραφο στην τοπικη κυβερνηση οτι εφυγα την ταδε ημερομηνια και βασει εκεινου του εγγραφου (και της ημερομηνιας) εκαναν επαναυπολογισμο του φορου αναδρομικα

Υπάλληλος δούλευες ή κάτι πολύπλοκο. Γιατί αν ήσουν υπάλληλος το PAYE εκκαθαρίζει τον φόρο στο τελευταίο payslip. Δεν γίνεται να χρωστάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bilya είπε

θα μπορούσες να ανεβάσεις photo με σβησμένα στοιχεία.

Δεν εχει νοημα να ανεβασω, ειναι ενα εγγραφο γεματο με στοιχεια, ειναι κλασικο assessment σαν αυτο που ερχεται μετα το κλεισιμο του ετους, απλα εγινε ανδρομικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, archer100 είπε

Δεν υπολογισαν λαθος, απλα οταν εφυγα, εστειλα μετα απο καιρο το εγγραφο στην τοπικη κυβερνηση οτι εφυγα την ταδε ημερομηνια και βασει εκεινου του εγγραφου (και της ημερομηνιας) εκαναν επαναυπολογισμο του φορου αναδρομικα

Η πλακα ειναι οτι το εγγραφο το εστειλα επειδη ηθελα να ειμαι τυπικος. Αν δεν το ειχα στειλει καθολου, δε θα ασχολιοταν κανενας

Το πότε έφυγες είναι αδιάφορο για την εφορια. Τοπική κυβέρνηση ποια εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gthe είπε

Υπάλληλος δούλευες ή κάτι πολύπλοκο. Γιατί αν ήσουν υπάλληλος το PAYE εκκαθαρίζει τον φόρο στο τελευταίο payslip. Δεν γίνεται να χρωστάς 

Κλασσικος υπαλληλος. Δε μπορουσε να γινει εκκαθαριση στο τελευταιο payslip αφου μπορει να συνεχιζα να δουλευω αλλου

Επισης απο το κρατος δεν εγινε εκκαθαριση, γιατι δεν ειχα στειλει καποιο χαρτι και θεωρουμουν ακομη κατοικος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...