Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, archer100 είπε

Κλασσικος υπαλληλος. Δε μπορουσε να γινει εκκαθαριση στο τελευταιο payslip αφου μπορει να συνεχιζα να δουλευω αλλου

Επισης απο το κρατος δεν εγινε εκκαθαριση, γιατι δεν ειχα στειλει καποιο χαρτι και θεωρουμουν ακομη κατοικος 

έρχεται αυτόματα το χαρτί με το που τελειώνει η χρονιά. Επίσης φαίνεται κ στο P60 

Πάντως ανετα γίνεται εκκαθάριση στο payslip. Εχω πάρει εν μέσω χρονιάς επιστροφή μεσω payslip γιατί έκαναν λάθος το tax code μου στην προηγούμενη χρονιά.

Πάντως μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις εγγραφή στο hmrc κ να δεις πόσα χρωστάς/σου χρωστάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, archer100 είπε

Κλασσικος υπαλληλος. Δε μπορουσε να γινει εκκαθαριση στο τελευταιο payslip αφου μπορει να συνεχιζα να δουλευω αλλου

Επισης απο το κρατος δεν εγινε εκκαθαριση, γιατι δεν ειχα στειλει καποιο χαρτι και θεωρουμουν ακομη κατοικος 

Επομενως πήρες όλο το αφορολόγητο εκείνης της χρονιάς ενώ δικαιουσουν συγκεκριμένους μήνες. Έπρεπε να ενημερώσεις το hmrc ότι δεν θα εργαστείς άλλο στο uk. Χρωστάς λοιπόν τον φόρο που πρέπει να πληρωθεί. 

Συμβαίνουν τέτοια διαφορά συνέχεια. Για παράδειγμα εμείς παίρναμε ένα επίδομα για τον παιδικό, ο παιδικός έκλεισε 3 μήνες λόγω covid χωρίς να χρεώνει. Αυτούς τους 3 μήνες πλήρωναν κανονικά το επίδομα. Μιλήσαμε με το hmrc μόλις ξαναανοιξε ο παιδικός και το αντιλογισαν. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gthe είπε

Επομενως πήρες όλο το αφορολόγητο εκείνης της χρονιάς ενώ δικαιουσουν συγκεκριμένους μήνες. Έπρεπε να ενημερώσεις το hmrc ότι δεν θα εργαστείς άλλο στο uk. Χρωστάς λοιπόν τον φόρο. 

Δε διαφωνω, ομως δεν ειναι λιγο ψιλομαλακια αυτος ο νομος; Υπαρχουν ανθρωποι που δουλευουν καποιο διαστημα του χρονου και βασιζονται σε εκεινο το εισοδημα για να βγαλουν τη χρονια. Το να σου βγαζουν καποιους μηνες ως "μη αφορολογητους" δεν ειναι λιγο μαλακια, ειδικα οταν αφορα το κρατος στο οποιο εισαι φορολογικος κατοικος και μενεις-δουλευεις πανω απο 185 μερες το χρονο;

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, archer100 είπε

Δε διαφωνω, ομως δεν ειναι λιγο ψιλομαλακια αυτος ο νομος; Υπαρχουν ανθρωποι που δουλευουν καποιο διαστημα του χρονου και βασιζονται σε εκεινο το εισοδημα για να βγαλουν τη χρονια. Το να σου βγαζουν καποιους μηνες ως "μη αφορολογητους" δεν ειναι λιγο μαλακια, ειδικα οταν αφορα το κρατος στο οποιο εισαι φορολογικος κατοικος και μενεις-δουλευεις πανω απο 185 μερες το χρονο;

Το tax personal allowance στο uk βγαίνει με ποσοστό ανά μήνα. Δλδ το 2020 είναι 12500, καθε μήνα που δουλεύεις παιρνεις 1/12 αυτού. Δίκαιο ή άδικο, αυτό είναι. Μάλλον το λογιστήριο της εταιρίας δεν κράτησε το σωστό ανά μήνα. 

11 λεπτά πριν, bilya είπε

Εχω πάρει εν μέσω χρονιάς επιστροφή μεσω payslip γιατί έκαναν λάθος το tax code μου στην προηγούμενη χρονιά.

Εγω αλλάζω 2-3 φορές το total income estimate όλη τη χρονιά...γιατι μια φορά μου ήρθε εγκεφαλικό με το estimate που βάλανε ένα Σεπτέμβρη. Ρουφηξαν φόρο με το μπουρί της σομπας 2 μήνες μέχρι να καταλάβω τι έγινε 😂 Δεν την ξαναπατάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gthe είπε

Το tax personal allowance στο uk βγαίνει με ποσοστό ανά μήνα. Δλδ το 2020 είναι 12500, καθε μήνα που δουλεύεις παιρνεις 1/12 αυτού. Δίκαιο ή άδικο, αυτό είναι. Μάλλον το λογιστήριο της εταιρίας δεν κράτησε το σωστό ανά μήνα. 

Οκ, βγαζει νοημα, βασικα δε θεωρω οτι αδικηθηκα, απλα με ενοχλει το γεγονος οτι πληρωνω επειδη θελησα να ειμαι τυπικος (θα μπορουσα να μην εχω ενημερωσει καν οτι εφυγα και ισως να ειχα και καποια αλλα οφελη απο αυτο) και οτι αυτο γινεται 2 χρονια μετα. Αν συνεβαινε οταν ημουν ακομη πανω και δουλευα η οταν εγινε εκκαθαριση της χρονιας δε θα με πειραζε. Εθεσα το ερωτημα για να δω αν υπηρξαν παρομοιες περιπτωσεις, για να το συζητησουμε

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archer100 είπε

Οκ, βγαζει νοημα, βασικα δε θεωρω οτι αδικηθηκα, απλα με ενοχλει το γεγονος οτι πληρωνω επειδη θελησα να ειμαι τυπικος (θα μπορουσα να μην εχω ενημερωσει καν οτι εφυγα και ισως να ειχα και καποια αλλα οφελη απο αυτο) και οτι αυτο γινεται 2 χρονια μετα. Αν συνεβαινε οταν ημουν ακομη πανω και δουλευα η οταν εγινε εκκαθαριση της χρονιας δε θα με πειραζε. Εθεσα το ερωτημα για να δω αν υπηρξαν παρομοιες περιπτωσεις

Δεν έχει σχέση με το ότι έφυγες. Και να έμενες άνεργος το ίδιο θα ίσχυε. Η καθυστέρηση ήρθε γιατί αφού δεν ενημέρωσες έπεσες στις τελευταίες εκκαθάρισεις. Συν covid προφανώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gthe είπε

Το tax personal allowance στο uk βγαίνει με ποσοστό ανά μήνα. Δλδ το 2020 είναι 12500, καθε μήνα που δουλεύεις παιρνεις 1/12 αυτού. Δίκαιο ή άδικο, αυτό είναι. Μάλλον το λογιστήριο της εταιρίας δεν κράτησε το σωστό ανά μήνα. 

Εγω αλλάζω 2-3 φορές το total income estimate όλη τη χρονιά...γιατι μια φορά μου ήρθε εγκεφαλικό με το estimate που βάλανε ένα Σεπτέμβρη. Ρουφηξαν φόρο με το μπουρί της σομπας 2 μήνες μέχρι να καταλάβω τι έγινε 😂 Δεν την ξαναπατάω. 

το αφορολογητο υπολογίζεται στο συνολικό ποσό του έτους κ όχι ανά μήνα. 

 

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gthe είπε

Δεν έχει σχέση με το ότι έφυγες. Και να έμενες άνεργος το ίδιο θα ίσχυε. Η καθυστέρηση ήρθε γιατί αφού δεν ενημέρωσες έπεσες στις τελευταίες εκκαθάρισεις. Συν covid προφανώς 

Εννοεις οτι αν συνεχιζα να ζω εκει παλι το ιδιο θα ερχοταν; Δε θα ισχυε το αφορολογητο για ολη τη χρονια αν ημουνα επανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, archer100 είπε

Εννοεις οτι αν συνεχιζα να ζω εκει παλι το ιδιο θα ερχοταν; Δε θα ισχυε το αφορολογητο για ολη τη χρονια αν ημουνα επανω;

αυτο που λεει ο gthe είναι λάθος.

ο φόρος υπολογίζεται στο συνολικό μεικτό εισόδημα απο Απρίλη με Μάρτη.

Μετά γίνεται αντιλογισμος πόσα έδωσες/πόσα έπρεπε να δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, bilya είπε

αυτο που λεει ο gthe είναι λάθος.

ο φόρος υπολογίζεται στο συνολικό μεικτό εισόδημα απο Απρίλη με Μάρτη.

Μετά γίνεται αντιλογισμος πόσα έδωσες/πόσα έπρεπε να δώσεις.

https://www.gov.uk/government/publications/taxable-pay-tables-manual-method

Οποίος θέλει κατεβάζει το pdf και κάνει την άσκηση με το χέρι και βλέπει πως βγαίνει το monthly tax deduction. Ο tax code που ξεκινάει η πλειοψηφία είναι 1250L,δλσ 12500. Κάθε μήνα το λογιστήριο κάνει και το ανάλογο deduction που πρέπει για να κλείσει το έτος σωστά. Για αυτό λέω ότι σε paye κλείνει τελικά το 12500 ανά μήνα. 

9 λεπτά πριν, valkon είπε

Εμείς που είχαμε στόχο να έρθουμε σε κανά δυο χρόνια, την πατήσαμε ε

Εξαρτάται τη δουλειά θα κάνεις. Με βαση όσα διαβάζουμε θα δυσκολέψει πολύ το.... Ερχομαι uk να βρω την τύχη μου ψάχνοντας. Αν μιλάμε για κάποια θέση σε εταιρία με offer πριν έρθεις, προσωπικα πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει κάποια δυσκολία. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gthe είπε

https://www.gov.uk/government/publications/taxable-pay-tables-manual-method

Οποίος θέλει κατεβάζει το pdf και κάνει την άσκηση με το χέρι και βλέπει πως βγαίνει το monthly tax deduction. Ο tax code που ξεκινάει η πλειοψηφία είναι 1250L,δλσ 12500. Κάθε μήνα το λογιστήριο κάνει και το ανάλογο deduction που πρέπει για να κλείσει το έτος σωστά. Για αυτό λέω ότι σε paye κλείνει τελικά το 12500 ανά μήνα. 

Εξαρτάται τη δουλειά θα κάνεις. Με βαση όσα διαβάζουμε θα δυσκολέψει πολύ το.... Ερχομαι uk να βρω την τύχη μου ψάχνοντας. Αν μιλάμε για κάποια θέση σε εταιρία με offer πριν έρθεις, προσωπικα πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει κάποια δυσκολία. 

Ναι το κάνει αυτό το λογιστήριο. Όμως αυτό που λέει ο bilya ισχύει. 

Παράδειγμα : Δουλευεις 6 μήνες και παίρνεις λεφτά πάνω από το αφορολόγητο. Κάθε μήνα θα παίρνεις λεφτά σαν να δουλεύεις όλο το έτος.(αυτό που κάνει το λογιστήριο) Απλά στο τέλος θα πάρεις πίσω λεφτά επειδή δούλεψες λιγότερο από όσο υπολόγιζαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, archer100 είπε

Ναι, μου ηρθε επιταγη κανονικα με ημερομηνια πληρωμης, οπως ακριβως γινεται με τον κανονικο φορο

Επιταγή είναι επιστροφή ,όχι να πληρώσεις αλλά να πληρωθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Επιταγή είναι επιστροφή ,όχι να πληρώσεις αλλά να πληρωθεις.

Ναι λάθος μου, όχι επιταγή αλλά ένα έγγραφο στη μορφή:

Κείμενο αλληλογραφίας

Payment counterfoil με πίνακα ανάλυσης λογαριασμών (total income, taxable income, allowance, total liability, total tax, κλπ) και στο τελος το balance το οποιο δεν ειναι credit σε καμια περιπτωση. 

Με ξεγελασε και ειπα επιταγη επειδη στο κατω μερος εχει μια επιταγη bank giro credit η οποια ομως ειναι λευκη στην περιπτωση μου, μιας και δεν ειναι credit. 

6 ώρες πριν, kaliakman είπε

Ναι το κάνει αυτό το λογιστήριο. Όμως αυτό που λέει ο bilya ισχύει. 

Παράδειγμα : Δουλευεις 6 μήνες και παίρνεις λεφτά πάνω από το αφορολόγητο. Κάθε μήνα θα παίρνεις λεφτά σαν να δουλεύεις όλο το έτος.(αυτό που κάνει το λογιστήριο) Απλά στο τέλος θα πάρεις πίσω λεφτά επειδή δούλεψες λιγότερο από όσο υπολόγιζαν. 

Αυτο γινεται οταν ο μισθος ειναι κοντα στον βασικο οποτε θεωρουν οτι με ετησια δουλεια θα περασεις το αφορολογητο και θα εχεις φορους. Θεωρουν ομως δεδομενο οτι θα μεινεις εκει ολη τη χρονια. Στην περιπτωση μου εγινε το αντιθετο. Το αφορολογητο ξεπεραστηκε ουτως η αλλως γρηγορα λογω σχετικα καλου μισθου και τωρα κανουν αναθεωρηση του αφορολογητου, λογω οτι δεν εμεινα εκει ολη τη χρονια. 

Τελος παντων, δε θελω να επαναλαμβανομαι. 

Εγω αυτο που θεωρω αδικο ειναι οτι θεωρουν πως το να αλλαξεις τοπο κατοικοιας και να βρεις αλλη δουλεια ειναι ειναι πολυ ευκολο, σχεδον αυτονοητο, οποτε οι 9 μηνες που εμεινες και δουλεψες εκει, ειναι μονο ενα ποσοστο της χρονιας ως εξοδα και οι υπολοιποι μηνες θα καλυφθουν απο την επομενη δουλεια που θα βρεις μεσα στο τριμηνο. 

Περιπτωσεις δηλαδη ανεργιας, δεν τους ενδιαφερουν, που ειναι η συνηθης περιπτωση για καποιον που επενδυσε χρονο και κοπο για να μεταναστευσει και μετα το περας της δουλειας (που δεν ηταν μονο εκεινη η χρονια αλλα και προηγουμενες) εφυγε απο εκει και πηγε καπου αλλου εχοντας ως κεφαλαιο για να καλυψει τα εξοδα του, τα χρηματα που μαζεψε απο τη συγκεκριμενη δουλεια. 

Εξ αλλου, οταν εγινε η φορολογικη δηλωση του 2018, δηλωσα ξεκαθαρα οτι δεν ειχα αλλα εισοδηματα απο πουθενα, ουτε ντοπια, ουτε απο οποιαδηποτε αλλη χωρα, επομενως ξερουν και επισημα οτι τα μοναδικα μου εσοδα ηταν απο αυτην την δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...