Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

κινητό με nfc,διαβατηριο,την εφαρμογή, φωτογραφία βγάζεις με το κινητό.Θα ζητησουν αποδείξεις ότι είσαι Αγγλία,εισιτηριο που εφτασες,αποδείξεις απο μαγαζιά,τρενα λεωφορεία την σιμ που αγόρασες ...όλα μετράνε. https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.el

Η βοήθεια σου είναι πολύτιμη σε ευχαριστώ πολύ. 

Κάτι τελευταίο που ίσως ακουστεί χαζό αλλά... Κάποια πρόταση ως προς το ποια εταιρία κινητής θα ήταν καλύτερα να διαλέξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, de@dp00l είπε

Η βοήθεια σου είναι πολύτιμη σε ευχαριστώ πολύ. 

Κάτι τελευταίο που ίσως ακουστεί χαζό αλλά... Κάποια πρόταση ως προς το ποια εταιρία κινητής θα ήταν καλύτερα να διαλέξω? 

Εγώ έχω three   pay as you  go δηλαδη καρτοκινητό.Mε 10£ απεριοριστα λεπτά και σμς και 4GB για 30 μέρες.Αλλά η κάλυψη  είναι καποιες φορές τραγική ανεξάρτητα εταιρίας,δεν υπάρχουν βουνά για να έχουν κεραίες ψηλά.Στις πόλεις λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. http://www.three.co.uk/pay-as-you-go 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/9/2020 στις 5:12 ΜΜ, de@dp00l είπε

Η βοήθεια σου είναι πολύτιμη σε ευχαριστώ πολύ. 

Κάτι τελευταίο που ίσως ακουστεί χαζό αλλά... Κάποια πρόταση ως προς το ποια εταιρία κινητής θα ήταν καλύτερα να διαλέξω? 

Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες απαντήσεις αναλυτικά, οπότε επιφυλάσσομαι αν κάτι έχει ήδη απαντηθεί.

1. Δεν μπορείς αυτή τη στιγμή να βγάλεις national insurance number διότι είναι κλειστά τα γραφεία και μάλλον θα αργήσουν ν' ανοίξουν αλλά μπορείς να δουλέψεις χωρίς αυτό, επίσης μπορείς να κάνεις αίτηση για pre settled status χωρίς αυτό· σημαντικό εδώ είναι να κρατήσεις το αεροπορικό εισιτήριο με το οποίο θα πας, 

2. Μην ανησυχείς για τον αριθμό κινητού. Πας σ' ένα ψιλικατζίδικο παίρνεις μία κάρτα sim με 1 λίρα κ ενεργοποιείς ένα πακέτο που έχει λεπτά για εξωτερικό. Γενικά η Αγγλία παίζει να έχι και τα καλύτερα πακέτα στην Ευρώπη όσον αφορά τα πακέτα ομιλίας προς εξωτερικό. Θυμάμαι ότι με 15 λίρες το μήνα είχα 20GB internet, απεριόριστα λεπτά και μηνύματα για ΗΒ και 700 λεπτά για κλήσεις σε ΕΕ.

3. Ειλικρινά δεν θα χρειαστεί να ανοίξεις λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα. Κατέβασε στο κινητό σου τη Revolut, άνοιξε επιτόπου λογαριασμό online με τα βήματα που θα σου δώσει η εφαρμογή, βάζοντας διεύθυνση Ελλάδας και μην παραλείψεις να ζητήσεις να σου έρθει στο σπίτι κ πραγματική κάρτα (πέρα από τη virtual). Τη revolut θα τη χρειαστείς γενικά πέρα από τη μισθοδοσία για να μεταφέρεις πχ χρήματα από ελληνικό λογαριασμό σε αγγλικό και τούμπαλιν χωρίς fees και πάντα με την πραγματική ισοτιμία. ΜΗΝ αλλάξεις χρήματα σε ανταλλακτήριο σε ελληνικό αεροδρόμιο γιατί θα σε γδύσουν (όλοι την πατήσαμε την πρώτη φορά, εσύ ας είσαι ο 1ος που δεν θα την πατήσει). ΑΝ θέλεις σώνει και ντε να πάρεις λίρες μετρητά άλλαξε λίγα χρήματα πχ 200€ στο αεροδρόμιο στην Αγγλία, όταν φτάσεις· αλλά σου λέω ότι από τη στιγμή που θα έχεις revolut, δεν χρειάζεται να έχεις κάνει συνάλλαγμα.

4. Δεν συμφωνώ κι εγώ να πας μ' εταιρία επί πληρωμή. Εγώ όταν είχα πάει Αγγλία στο παρελθόν είχα πάει μέσω agency, μου είχαν βρει κάποιους υποψήφιους εργοδότες, έκανα συνεντεύξεις μέσω skype και αφού με προσέλαβαν μου κανόνισαν τα χαρτιά για τη δουλειά και τον πρώτο καιρό με βοήθησε ο εργοδότης να βγάλω NINO etc. Δεν πλήρωσα κάτι, το agency πληρώθηκε από την εταιρία που με προσέλαβε. To agency λέγεται jobs all over και συνεργάζεται με εταιρίες που παρέχουν social care στην Αγγλία (δεν ξέρω αν σ' ενδιαφέρει αυτός ο τομέας). Μετά ξέρω ότι υπάρχει και το Melina's jobs  (ή κάπως έτσι) κι αυτό συνεργάζεται με εταιρίες εστίασης και ξενοδοχεία. Επαναλαμβάνω δεν πληρώνεις κάτι εσύ.

5. Γενικά, αν πας τελικά, ό,τι βοήθεια χρειάζεσαι μπορείς να ρωτάς σ' αυτό το φόρουμ (όπως βλέπεις ήδη έμαθες αρκετά) αλλά και στα facebook groups· Υπάρχουν 2 ενεργά πολυπληθή fb groups που κάθε μέρα ρωτάνε πάρα πολλοί και ακόμη πιο πολλοί απαντάνε. Γίνε μέλος από τώρα για να τσεκάρεις το ένα λέγεται Greeks in London και το άλλο Greek professionals in London (επειδή θα υπάρχουν κι άλλα γκρουπ με το ίδιο όνομα τσέκαρε αυτά που έχουν πάνω από 30 χιλιάδες μέλη).

6. Όσον αφορά τη διαμονή, αν έρθεις μέσω agency που θα σου έχει ήδη βρει δουλειά τότε ο εργοδότης κάτι θα σου έχει κανονίσει. Αν έρθεις έτσι ναι μεν η μία λύση είναι το hostel αλλά είναι λίγο ακριβή και θα είσαι με την ψυχή στο στόμα. Mία άλλη λύση είναι να κοιτάξεις στο spareroom για δωμάτια που νοικιάζονται short term (θέλει λίγο ψάξιμο αυτό), να κλείσεις για 1 μήνα σε fixed ποσό κ να ξεκινήσεις να ψάχνεις δουλειά. ΑΡχικά μπορείς να απευθυνθείς στις εύκολες λύσεις πχ φαστφουντάδικα κ σούπερ μάρκετ που προσλαμβάνουν εύκολα και με σύντομες διαδικασίες αλλά να έχεις κατα νου ότι στην αρχή δεν θα πρέπει να ξεπατωθεις στη δουλειά για να κανονίσεις τα διάφορα ζητήματα που θα έχεις στο ξεκίνημα (διαδικαστικά, ψαξίματα κλπ), θα πρότεινα δλδ αν βρεις τέτοια δουλειά για αρχή να δουλεύεις πχ 3 μέρες τη βδομάδα, αν δουλεύεις φουλ τάιμ θα είσαι μονίμως πτώμα και δεν θα έχεις χρόνο κ όρεξη για τα υπόλοιπα. Θέλει πιο πολλή ανάπτυξη αυτό το θέμα αλλά για την ώρα έχω βαρεθεί να γράφω, θα επανέλθω όμως.

Μία ερώτηση: Στην Ελλάδα τώρα σε τι φάση είσαι; Άνεργος;  Δουλειά που είναι σκατά οι συνθήκες;  Κάνεις κάτι καλούτσικο αλλά θα ήθελες να έχεις και την εμπειρία του εξωτερικού;  Είσαι σε φάση "να φύγω για έξω όπως όπως";;  Θα εξηγήσω γιατί τα ρωτάω αυτά.

(Έχω διάφορα ακόμη να σου πω αλλά δεν την παλεύω να γράψω άλλα τώρα)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες απαντήσεις αναλυτικά, οπότε επιφυλάσσομαι αν κάτι έχει ήδη απαντηθεί.

1. Δεν μπορείς αυτή τη στιγμή να βγάλεις national insurance number διότι είναι κλειστά τα γραφεία και μάλλον θα αργήσουν ν' ανοίξουν αλλά μπορείς να δουλέψεις χωρίς αυτό, επίσης μπορείς να κάνεις αίτηση για pre settled status χωρίς αυτό· σημαντικό εδώ είναι να κρατήσεις το αεροπορικό εισιτήριο με το οποίο θα πας, 

2. Μην ανησυχείς για τον αριθμό κινητού. Πας σ' ένα ψιλικατζίδικο παίρνεις μία κάρτα sim με 1 λίρα κ ενεργοποιείς ένα πακέτο που έχει λεπτά για εξωτερικό. Γενικά η Αγγλία παίζει να έχι και τα καλύτερα πακέτα στην Ευρώπη όσον αφορά τα πακέτα ομιλίας προς εξωτερικό. Θυμάμαι ότι με 15 λίρες το μήνα είχα 20GB internet, απεριόριστα λεπτά και μηνύματα για ΗΒ και 700 λεπτά για κλήσεις σε ΕΕ.

3. Ειλικρινά δεν θα χρειαστεί να ανοίξεις λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα. Κατέβασε στο κινητό σου τη Revolut, άνοιξε επιτόπου λογαριασμό online με τα βήματα που θα σου δώσει η εφαρμογή, βάζοντας διεύθυνση Ελλάδας και μην παραλείψεις να ζητήσεις να σου έρθει στο σπίτι κ πραγματική κάρτα (πέρα από τη virtual). Τη revolut θα τη χρειαστείς γενικά πέρα από τη μισθοδοσία για να μεταφέρεις πχ χρήματα από ελληνικό λογαριασμό σε αγγλικό και τούμπαλιν χωρίς fees και πάντα με την πραγματική ισοτιμία. ΜΗΝ αλλάξεις χρήματα σε ανταλλακτήριο σε ελληνικό αεροδρόμιο γιατί θα σε γδύσουν (όλοι την πατήσαμε την πρώτη φορά, εσύ ας είσαι ο 1ος που δεν θα την πατήσει). ΑΝ θέλεις σώνει και ντε να πάρεις λίρες μετρητά άλλαξε λίγα χρήματα πχ 200€ στο αεροδρόμιο στην Αγγλία, όταν φτάσεις· αλλά σου λέω ότι από τη στιγμή που θα έχεις revolut, δεν χρειάζεται να έχεις κάνει συνάλλαγμα.

4. Δεν συμφωνώ κι εγώ να πας μ' εταιρία επί πληρωμή. Εγώ όταν είχα πάει Αγγλία στο παρελθόν είχα πάει μέσω agency, μου είχαν βρει κάποιους υποψήφιους εργοδότες, έκανα συνεντεύξεις μέσω skype και αφού με προσέλαβαν μου κανόνισαν τα χαρτιά για τη δουλειά και τον πρώτο καιρό με βοήθησε ο εργοδότης να βγάλω NINO etc. Δεν πλήρωσα κάτι, το agency πληρώθηκε από την εταιρία που με προσέλαβε. To agency λέγεται jobs all over και συνεργάζεται με εταιρίες που παρέχουν social care στην Αγγλία (δεν ξέρω αν σ' ενδιαφέρει αυτός ο τομέας). Μετά ξέρω ότι υπάρχει και το Melina's jobs  (ή κάπως έτσι) κι αυτό συνεργάζεται με εταιρίες εστίασης και ξενοδοχεία. Επαναλαμβάνω δεν πληρώνεις κάτι εσύ.

5. Γενικά, αν πας τελικά, ό,τι βοήθεια χρειάζεσαι μπορείς να ρωτάς σ' αυτό το φόρουμ (όπως βλέπεις ήδη έμαθες αρκετά) αλλά και στα facebook groups· Υπάρχουν 2 ενεργά πολυπληθή fb groups που κάθε μέρα ρωτάνε πάρα πολλοί και ακόμη πιο πολλοί απαντάνε. Γίνε μέλος από τώρα για να τσεκάρεις το ένα λέγεται Greeks in London και το άλλο Greek professionals in London (επειδή θα υπάρχουν κι άλλα γκρουπ με το ίδιο όνομα τσέκαρε αυτά που έχουν πάνω από 30 χιλιάδες μέλη).

6. Όσον αφορά τη διαμονή, αν έρθεις μέσω agency που θα σου έχει ήδη βρει δουλειά τότε ο εργοδότης κάτι θα σου έχει κανονίσει. Αν έρθεις έτσι ναι μεν η μία λύση είναι το hostel αλλά είναι λίγο ακριβή και θα είσαι με την ψυχή στο στόμα. Mία άλλη λύση είναι να κοιτάξεις στο spareroom για δωμάτια που νοικιάζονται short term (θέλει λίγο ψάξιμο αυτό), να κλείσεις για 1 μήνα σε fixed ποσό κ να ξεκινήσεις να ψάχνεις δουλειά. ΑΡχικά μπορείς να απευθυνθείς στις εύκολες λύσεις πχ φαστφουντάδικα κ σούπερ μάρκετ που προσλαμβάνουν εύκολα και με σύντομες διαδικασίες αλλά να έχεις κατα νου ότι στην αρχή δεν θα πρέπει να ξεπατωθεις στη δουλειά για να κανονίσεις τα διάφορα ζητήματα που θα έχεις στο ξεκίνημα (διαδικαστικά, ψαξίματα κλπ), θα πρότεινα δλδ αν βρεις τέτοια δουλειά για αρχή να δουλεύεις πχ 3 μέρες τη βδομάδα, αν δουλεύεις φουλ τάιμ θα είσαι μονίμως πτώμα και δεν θα έχεις χρόνο κ όρεξη για τα υπόλοιπα. Θέλει πιο πολλή ανάπτυξη αυτό το θέμα αλλά για την ώρα έχω βαρεθεί να γράφω, θα επανέλθω όμως.

Μία ερώτηση: Στην Ελλάδα τώρα σε τι φάση είσαι; Άνεργος;  Δουλειά που είναι σκατά οι συνθήκες;  Κάνεις κάτι καλούτσικο αλλά θα ήθελες να έχεις και την εμπειρία του εξωτερικού;  Είσαι σε φάση "να φύγω για έξω όπως όπως";;  Θα εξηγήσω γιατί τα ρωτάω αυτά.

(Έχω διάφορα ακόμη να σου πω αλλά δεν την παλεύω να γράψω άλλα τώρα)

1. Το πρώτο πράγμα που κοίταξα να μάθω ήταν τι γίνεται με αυτό το θέμα (ΝΙΝ και την αίτηση για pre settled status). Από ότι διάβασα όντως δεν χρειάζεται για να πιάσω κάπου δουλειά ούτε για να κάνω την αίτηση... Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω είναι το εξής... Μερικοί λένε πως σε περίπτωση που δουλεύω και δεν έχω ΝΙΝ μπαίνω σε emergency tax και ότι ο φόρος είναι πάνω από το standard και άλλοι ότι είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε εργοδότη για το τι θα κάνει... Μήπως ξέρεις τι ισχύει? 

 

2. Ναι από τα λίγα που είδα ψάχνοντας, μπορώ να βρω αριθμό που με 15£  σου δίνει απεριόριστα τηλέφωνα, sms και 15-20gb Internet. Νομίζω ότι για αρχή αυτό θα είναι υπέρ αρκετό. 

 

3. Σήμερα κάποια στιγμή με έτρωγε το χέρι μου να ανοίξω έναν λογαριασμό revolut αλλά διαβάζοντας άλλα thread του φόρουμ είδα ότι αρκετό κόσμο τον κλειδώνουν εκτός λογαριασμού. Βέβαια τα ποστ αυτα είναι κάποιους μήνες πριν και δεν ξέρω κατά πόσο συνεχίζει να υφίσταται αυτό η όχι. Από την άλλη σκέφτομαι και για monese λογαριασμό (άνοιγμα αγγλικού και μετά προσθήκη ελληνικου) και φορτιζοντας την κάρτα με € να στέλνω μετά το ποσό σε £ (πάντα αφήνοντας την μετατροπή στην monese) . Απλά δεν έχω καταλάβει ακόμα (έχω διαβάσει την σελίδα τους) αν αυτό είναι δωρεάν η αν έχει κάποια χρέωση (όπως για παράδειγμα το 2% του εμβάσματος αν θυμάμαι καλά). 

 

4. Την επιλογή του agency την άφησα στην άκρη να σου πω την αλήθεια. Κοιτάζω να πάω μόνος μου (τέλη Οκτώβρη/αρχές Νοέμβρη). 

Δεν τα ήξερα αυτά τα δύο agency οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία. 

 

5.Εχω φροντίσει ήδη να γίνω μέλος στα δύο αυτά γκρουπ και έχω επίσης διαβάσει αρκετά ποστ (ερωτήσεις) και τις απαντήσεις που δίνει αρκετός κόσμος. 

 

6. Ψάχνοντας το όσο περισσότερο μπορώ αυτή τη στιγμή τη λύση του χοστελ την έχω αφήσει λίγο πίσω... Κοιτώντας στο spareroom και για περιοχές όπως Wirral, Cheshire αλλά και πιο κοντά στο Liverpool (αν ρωτήσεις γιατί εκεί, είναι επειδή έχω φίλο που μένει στο Heswall και εργάζεται στο Liverpool αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να με φιλοξενήσει, τουλάχιστον θα είμαστε κοντα) έχω βρει αρκετά δωμάτια (en suite) με 80-110£ την βδομάδα ή 400-450£ τον μήνα (πάντα κοιτάω για μίνιμουμ διαμονή 2-4 μήνες για αρχή). 

 

Όχι δεν είμαι άνεργος, έχω δουλειά η οποία προ covid πήγαινε καλά (ακόμα πάει απλώς οι μισθοί είναι μικρότεροι)   απλά όπως είπες θα ήθελα να ζήσω και την εμπειρία του εξωτερικού. Το σκεφτόμουν τα τελευταία 3-4 χρόνια, αλλά λόγω ότι κάθε χρόνο είχα καλύτερες οικονομικές προτάσεις, λόγω ότι δεν είχα τελειώσει και με τον στρατό το καθυστερουσα (πάντα υπήρχε σαν σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου)... Ε τώρα λίγο το ότι ο στρατός ανήκει στο παρελθόν, λίγο ότι είναι και ο κολλητός μου εκεί τα τελευταία 2 χρόνια είπα να το δοκιμάσω. Συν ότι ακόμα είμαι 25 ετών (θέλω να πιστεύω ότι είναι μια αρκετά παραγωγική ηλικία) οπότε είμαι της άποψης γιατί όχι? 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες να διαβάσεις το ποστ μου και να απαντήσεις. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 δεν είναι θέμα του εργοδότη σε τι κατηγορία θα μπεις αλλά εφορίας.Αν μπεις σε ΕΤ τότε παίρνεις τηλεφωνο την εφορία και σε βάζουν στο στάνταρ 1250L Λογικά αν γίνει αλλαγή θα είναι στο δευτερο με τρίτο payslip.Στο πρωτο μπορεί να μην έχεις καν φόρο.Αυτα που σου γράφω είναι ενέργειες που τις έκανα,τηλεφωνο στο HMRC πέρυσι για αλλαγή του ΤC .Στο επόμενο paylip είχε γίνει η διόρθωση και είχα επιστροφή φόρου.

3 εγω μονεσε έχω ,ανάλογα το πρόγραμμα έχει και περιορισμούς στα ποσά που μπορείς να μετατρέπεις,πχ στο classic (εχει χρέωση 50€ τον χρόνο ) που είμαι σου δίνει ανάληψη  χωρίς έξοδα μέχρι 900€ τον μήνα .Δεν το εχω κάνει αλλά έχει επιλογή topup με καρτα οπότε δεν έχει έξοδα.Αλλά πόσα € θα αλλάξεις σε  £ ?Το ανάποδο σε ενδιαφέρει αν θέλεις να στέλνεις λεφτά Ελλάδα,εγω εχω δωσει την € καρτα στην σύζυγο και οταν θέλω τις στέλνω λεφτά άμεσα απο τον λογαριασμό μου σε λίρες.Η  monese 18 μήνες που την έχω δουλευει απροβλημάτιστα,εκτός απο ένα black out για καναδυό ώρες πέρυσι το καλοκαίρι. Ολα τα προγράμματα https://monese.com/gb/en/pricing αλλά κάτι αλλάζουν στα όρια σύντομα ,αν θυμάμαι καλά τα ανεβάζουν λίγο. 

Λες να σου έχω απαντήσει ήδη στο ΦΒ γκρουπ;Δεν θα ήταν απίθανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

1 δεν είναι θέμα του εργοδότη σε τι κατηγορία θα μπεις αλλά εφορίας.Αν μπεις σε ΕΤ τότε παίρνεις τηλεφωνο την εφορία και σε βάζουν στο στάνταρ 1250L Λογικά αν γίνει αλλαγή θα είναι στο δευτερο με τρίτο payslip.Στο πρωτο μπορεί να μην έχεις καν φόρο.Αυτα που σου γράφω είναι ενέργειες που τις έκανα,τηλεφωνο στο HMRC πέρυσι για αλλαγή του ΤC .Στο επόμενο paylip είχε γίνει η διόρθωση και είχα επιστροφή φόρου.

3 εγω μονεσε έχω ,ανάλογα το πρόγραμμα έχει και περιορισμούς στα ποσά που μπορείς να μετατρέπεις,πχ στο classic (εχει χρέωση 50€ τον χρόνο ) που είμαι σου δίνει ανάληψη  χωρίς έξοδα μέχρι 900€ τον μήνα .Δεν το εχω κάνει αλλά έχει επιλογή topup με καρτα οπότε δεν έχει έξοδα.Αλλά πόσα € θα αλλάξεις σε  £ ?Το ανάποδο σε ενδιαφέρει αν θέλεις να στέλνεις λεφτά Ελλάδα,εγω εχω δωσει την € καρτα στην σύζυγο και οταν θέλω τις στέλνω λεφτά άμεσα απο τον λογαριασμό μου σε λίρες.Η  monese 18 μήνες που την έχω δουλευει απροβλημάτιστα,εκτός απο ένα black out για καναδυό ώρες πέρυσι το καλοκαίρι. Ολα τα προγράμματα https://monese.com/gb/en/pricing αλλά κάτι αλλάζουν στα όρια σύντομα ,αν θυμάμαι καλά τα ανεβάζουν λίγο. 

Λες να σου έχω απαντήσει ήδη στο ΦΒ γκρουπ;Δεν θα ήταν απίθανο.

1. Ωραία ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Η αλήθεια είναι πως αυτό το είχα διαβάσει σε ένα ποστ στο fb απλά επειδή αρκετοί τα έλεγαν έτσι αρκετοί αλλιώς δεν ήξερα τι να πιστέψω. 

 

3. Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να κάνω αναλήψεις ποσών. Διαβάζοντας είδα πως είναι αρκετά συνηθισμένο να πληρώνεις ακόμα και για μικρο ποσά με κάρτα (2-3£) οπότε και τα 200£ ανάληψη όριο που έχει η basic έκδοση πιστεύω είναι καλά. 

Για παράδειγμα ο λογαριασμός που ανοίγω στην monese είναι για £. Μετά μέσα από την εφαρμογή προσθέτω και λογαριασμό για € σωστά? Στην συνέχεια στέλνω π.χ. 100€ από την κάρτα της Alpha Bank στον  € λογαριασμό της monese και μετά αυτά μπορώ να τα μετατρέψω/στείλω στον λογαριασμό με τις £. Γίνεται αυτό η τα έχω μπερδέψει στο κεφάλι μου? 

Είναι πολύ πιθανόν να έχω διαβάσει κάποια απάντηση σου αλλά να έχεις απαντήσει σε εμένα απευθείας είναι απίθανο (δεν έχω ποσταρει προς το παρών κάτι καθώς αυτά που διαβάζω καλύπτουν τις όποιες απορίες μου). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/10/2020 στις 2:07 ΠΜ, de@dp00l είπε

 

4. Την επιλογή του agency την άφησα στην άκρη να σου πω την αλήθεια. Κοιτάζω να πάω μόνος μου (τέλη Οκτώβρη/αρχές Νοέμβρη). 

Δεν τα ήξερα αυτά τα δύο agency οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία. 

Όχι δεν είμαι άνεργος, έχω δουλειά η οποία προ covid πήγαινε καλά (ακόμα πάει απλώς οι μισθοί είναι μικρότεροι)   απλά όπως είπες θα ήθελα να ζήσω και την εμπειρία του εξωτερικού. Το σκεφτόμουν τα τελευταία 3-4 χρόνια, αλλά λόγω ότι κάθε χρόνο είχα καλύτερες οικονομικές προτάσεις, λόγω ότι δεν είχα τελειώσει και με τον στρατό το καθυστερουσα (πάντα υπήρχε σαν σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου)... Ε τώρα λίγο το ότι ο στρατός ανήκει στο παρελθόν, λίγο ότι είναι και ο κολλητός μου εκεί τα τελευταία 2 χρόνια είπα να το δοκιμάσω. Συν ότι ακόμα είμαι 25 ετών (θέλω να πιστεύω ότι είναι μια αρκετά παραγωγική ηλικία) οπότε είμαι της άποψης γιατί όχι? 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες να διαβάσεις το ποστ μου και να απαντήσεις. 

Ωραία από τη στιγμή που δεν είσαι άνεργος ή δεν είσαι σε δουλειά που δεν παλεύεται, θα πρότεινα να το τραινάρεις προς το παρόν (ιδίως αφού δεν θα πας μέσω agency οπότε θα χρειαστεί να ψάξεις δουλειά κάτι το οποίο θα πάρει κάποιο καιρό· ακόμα και γρήγορα να τη βρεις τη δουλειά υπάρχει μια γραφειοκρατία που πρέπει να γίνει στην αρχή μέχρι να προσληφθείς).

Γενικά το 2020 δεν είναι χρονιά για ρίσκα, μεγάλα ανοίγματα κλπ· βλέπεις ήδη έχουν αρχίσει πάλι τα μέτρα σε όλες τις χώρες. Δεν τα λέω αυτά για να σε γεμίσω απαισιοδοξία απλά το να αφήσεις μια καλούτσικη δουλειά και να πας στο εξωτερικό να ψαχτείς εν μέσω covid είναι μια απόφαση που δεν πρέπει να οδηγείται από το συναίσθημα. Πέραν τούτου, το να πας να ψαχτείς στην Αγγλία "ζώντας από τις οικονομίες σου" είναι αρκετά ακριβό σαν επιλογή (προκύπτουν και διάφορα έξοδα τα οποία δεν τα είχες υπολογίσει αρχικά). 

Οπότε εντελώς φιλικά σου λέω να το ξαναδείς αυτό το θέμα από την Άνοιξη (τότε θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα για το πού πηγαίνει η κατάσταση). 
Ναι ξέρω ότι εδώ ο αντίλογος θα είναι "από το 2021 θα θέλει βίζα"· 

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Ωραία από τη στιγμή που δεν είσαι άνεργος ή δεν είσαι σε δουλειά που δεν παλεύεται, θα πρότεινα να το τραινάρεις προς το παρόν (ιδίως αφού δεν θα πας μέσω agency οπότε θα χρειαστεί να ψάξεις δουλειά κάτι το οποίο θα πάρει κάποιο καιρό· ακόμα και γρήγορα να τη βρεις τη δουλειά υπάρχει μια γραφειοκρατία που πρέπει να γίνει στην αρχή μέχρι να προσληφθείς).

Γενικά το 2020 δεν είναι χρονιά για ρίσκα, μεγάλα ανοίγματα κλπ· βλέπεις ήδη έχουν αρχίσει πάλι τα μέτρα σε όλες τις χώρες. Δεν τα λέω αυτά για να σε γεμίσω απαισιοδοξία απλά το να αφήσεις μια καλούτσικη δουλειά και να πας στο εξωτερικό να ψαχτείς εν μέσω covid είναι μια απόφαση που δεν πρέπει να οδηγείται από το συναίσθημα. Πέραν τούτου, το να πας να ψαχτείς στην Αγγλία "ζώντας από τις οικονομίες σου" είναι αρκετά ακριβό σαν επιλογή (προκύπτουν και διάφορα έξοδα τα οποία δεν τα είχες υπολογίσει αρχικά). 

Οπότε εντελώς φιλικά σου λέω να το ξαναδείς αυτό το θέμα από την Άνοιξη (τότε θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα για το πού πηγαίνει η κατάσταση). 
Ναι ξέρω ότι εδώ ο αντίλογος θα είναι "από το 2021 θα θέλει βίζα"· 

Όταν λες γραφειοκρατία τι εννοείς ακριβώς? Ρωτάω μήπως είναι κάτι που δεν έχω σκεφτεί/υπολογίσει. 

Όχι δεν με γεμίζεις απαισιοδοξία, ίσα ίσα είναι μια διαφορετική άποψη που με ενδιαφέρει να ακούσω, για αυτό άλλωστε ρώτησα και εδώ στο φόρουμ για να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερες απαντήσεις/απόψεις. 

Διάφορα έξοδα όπως? 

Η αλήθεια είναι πως το point system αν πλήρεις τα κριτήρια δεν φαίνεται δύσκολο να μαζέψεις τους πόντους αλλά από την στιγμή που δεν ξέρουμε ακόμα, πρακτικά τουλάχιστον, πως θα εφαρμοστεί η πως θα το αντιμετωπίσουν οι εργοδότες/εταιρείες, μου γεννά πολλές απορίες. 

 

20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και μόνο αυτό αρκεί για να έρθει τώρα.

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, από την στιγμή που έχω την δυνατότητα τι να δοκιμάσω τώρα τι σε μερικούς μήνες. Συν ότι όσο εύκολη και αν φαίνεται να είναι η διαδικασία για την βίζα δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά αν θα με δυσκολέψει η όχι η απόκτηση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Oταν θα μπει το point system τότε θα έχεις ανταγωνιστες όλο τον κόσμο.Τωρα έρχεσαι ελευθερα.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό και όντως δεν ακούγεται και τόσο καλό ή εύκολο. 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, με ασφάλειες υγείας τι γίνεται? Μη γνωρίζοντας είδα για EHIC αλλά και για ιδιωτικές όπως AXA και ΒUPA. 

Επεξ/σία από de@dp00l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Και μόνο αυτό αρκεί για να έρθει τώρα.

Πιστεύεις όντως ότι η βίζα για τους πολίτες ΕΕ θα εφαρμοστεί από Γενάρη; Δεν ξέρω, έχω πολλές αμφιβολίες, η νομοθεσία είναι ακόμη σε μορφή draft (προσχέδιο) και μέσα σε διάστημα λιγότερο των 3 μηνών θα γίνει κανονικός νόμος και θα προλάβει να εφαρμοστεί; πχ όλη η διαδικασία μέχρι να βρει κάποιος εργοδότη από το εξωτερικό, να γίνουν συνεντεύξεις, να δεχτεί ο εργοδότης να σπονσοράρει βίζα, να καταθέσει τα χαρτιά στο κράτος και το κράτος να του εγκρίνει το certificate of sponsorship, μετά να στείλει ο εργοδότης το CoS στον υποψήφιο μετανάστη, ο υποψήφιος μετανάστης να καταθέσει όλο το paperwork στο home office και το home office να απαντήσει στον υποψήφιο για το εάν του εγκρίνει τη βίζα ή όχι.
Κανονικά όλα αυτά έπρεπε να είναι ήδη έτοιμα και να τρέχουν αν είναι να ισχύσουν οι βίζες από τον Ιανουάριο αλλά μιλάμε ακόμη για ένα προσχέδιο νομοθεσίας και τίποτα άλλο.

Δεν ξέρω εσύ πώς το βλέπεις το θέμα αυτό; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Πιστεύεις όντως ότι η βίζα για τους πολίτες ΕΕ θα εφαρμοστεί από Γενάρη; Δεν ξέρω, έχω πολλές αμφιβολίες, η νομοθεσία είναι ακόμη σε μορφή draft (προσχέδιο) και μέσα σε διάστημα λιγότερο των 3 μηνών θα γίνει κανονικός νόμος και θα προλάβει να εφαρμοστεί; πχ όλη η διαδικασία μέχρι να βρει κάποιος εργοδότη από το εξωτερικό, να γίνουν συνεντεύξεις, να δεχτεί ο εργοδότης να σπονσοράρει βίζα, να καταθέσει τα χαρτιά στο κράτος και το κράτος να του εγκρίνει το certificate of sponsorship, μετά να στείλει ο εργοδότης το CoS στον υποψήφιο μετανάστη, ο υποψήφιος μετανάστης να καταθέσει όλο το paperwork στο home office και το home office να απαντήσει στον υποψήφιο για το εάν του εγκρίνει τη βίζα ή όχι.
Κανονικά όλα αυτά έπρεπε να είναι ήδη έτοιμα και να τρέχουν αν είναι να ισχύσουν οι βίζες από τον Ιανουάριο αλλά μιλάμε ακόμη για ένα προσχέδιο νομοθεσίας και τίποτα άλλο.

Δεν ξέρω εσύ πώς το βλέπεις το θέμα αυτό; 

Εγω είμαι της άποψης μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα.Σήμερα έχεις κάτι δεδομενο,αύριο;

Και να μην εφαρμοστεί απο 1-1-2-21 δεν σημαίνει ότι θα μπαίνουν ελέυθερα Βλέπεις τι γίνεται με τον ΝΙΝ.Οι εκτός ΕΕ που έρχονται με βιζα μπορούν να βγάλουν,οι ευρωπαίοι πολίτες όχι.

Οι διαδικασίες δεν τους είναι αγνωστες,τόσος κόσμος εκτός ΕΕ έρχεται  UK.

Εχω γραφτεί στην mailing list και λαμβάνω ότι καινούργιο βγάζουν.Το προχθεσινό email ήταν για  μαθητες και σπουδαστές.

Today, 5 October, the Student Route and Child Student Route both opened for applications under the Government's new points-based immigration systemThese routes improve on the previous Tier 4 routes, making for a more streamlined experience for both sponsoring institutions and students.

From today, all prospective international students coming to study in the UK on or after 1 January 2021, including those from the EU, EEA and Switzerland, will need to apply for a Student visa and receive a decision, before they arrive. This includes those who begin their course remotely in autumn 2020. Applications can be made online at GOV.UK and students can apply up to six months before their course starts.

EU, EEA and Swiss students resident in the UK by 31 December 2020 should not apply for a Student visa through the new points-based immigration system. They, and their family members are eligible to apply to the EU Settlement Scheme. Those resident here by 31 December 2020 have until 30 June 2021 to do so. More information on the EU Settlement Scheme can be found here

We appreciate this is a big change for EU, EEA and Swiss students and have therefore created tailored guidance to explain these changes in more detail.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω που δουλεψα σε νησακι της Βρετανιας, οπου απαιτειται βιζα, η διαδικασια ηταν εξαιρετικα απλη, απ τη στιγμη που τα βρηκαμε με την εταιρια. Ολο κι ολο ξοδεψα 20 λεπτα σε μια κρατικη υπηρεσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...