Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει να αγοράσεις 1 σπίτι (Αξία + Εξοδα)


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλό ερώτημα αλλά δεν μπορώ να βρω μια απλή απάντηση...

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να αγοράσει 1 μικρό οικονομικό σπιτάκι ....ας βάλουμε μια ενδεικτική τιμή 35000 ...πόσα είναι τα έξτρα :

Υποθέτω οτι οι βασικοι εμπλεκόμενοι είναι : Μεσίτης,Συμβολαιογράφος,Εφορία ...τι άλλο δεν ξέρω....

Μήπως κάποιος έχει μια λίστα πόσα είναι τα έξτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν είναι τόσο απλό αυτό που ρωτάς, οπότε ούτε η απάντηση είναι τόσο απλή.

 

Η εφορία πχ είναι 3% επί της δηλωμένης αξίας(1050€ στις 35k), και πάνω στο ποσό της εφορίας μπαίνει 3% για το Δήμο(31,5€). Σε μερικές περιπτώσεις, όπως πχ πρώτη κατοικία, υπάρχει απαλλαγή φόρου.

Ο μεσίτης δεν είναι υποχρεωτικός, και αν χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες του η αμοιβή του είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμη. Μπορεί να είναι 1%, μπορεί να είναι 3%, άλλοι πάλι ζητάνε minimum 1000€.

Η αμοιβή του συμβολαιογράφου/δικηγόρου εντελώς χονδρικά είναι κάπου 2-3%.

Αν τα χρήματα της αγοράς είναι δωρεά, τότε πληρώνεις φόρο το 10% της αξίας της δωρεάς.

 

Εντελώς μπακαλίστικα τα έξτρα μπορεί να είναι κάτω από 5%, μπορεί να είναι και πάνω από 15%, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα είπε ο από πάνω.

 

Γενικά υπολόγισε περίπου 2500-3000 για την τιμή που έβαλες με χρήση μεσιτη και απαλλαγή φόρου λόγω πρώτης κατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση

Έχουμε και λέμε ...ενδεικτικά αν γίνει κάτι ΔΕΝ είναι 1η κατοικία ούτε δωρεά....

Μεσίτης : 1000 € ...εκτός αν γίνει διαπραγματευση η πετύχω ιδιώτη

Εφορία + Δημος = 1000 € περίπου

Συμβολαιογράφος = 1000 περίπου

Νομίζω χρειάζομαι και δικηγόρο...αυτός πόσα ζητάει ?

Κανένας άλλος ειναι ...λείπει τίποτα μυστήρια όπως κάτι χαρτόσημα,υπεραξίες και ότι σκαρφίζονται για να μας ξεζουμίσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρτόσημα/υπεραξίες όλα αυτά είναι μέσα στην αμοιβή του συμβολαιογράφου, να ρωτήσεις τον ίδιο για ακρίβεια. Πριν τα συμβόλαια θα σου ετοιμάσει χαρτί για να πληρώσεις τα πάντα, δεν προχωράνε αλλιώς.

 

Παράσταση δικηγόρου πλέον δεν είναι υποχρεωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικηγόρος είναι κ αυτός υπό διαπραγματευση αλλά υπολόγισε από 500 έως 700 ευρώ.

Μετά υπολογισε 70 ευρώ ως κόστος κτηματολογιου και περίπου αλλά 300 περίπου για το υποθυκοφυλακειο.

 

Μετά από αυτά τα "λιγα" το σπίτι είναι δικό σου... Χα χα χα χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικηγόρος είναι κ αυτός υπό διαπραγματευση αλλά υπολόγισε από 500 έως 700 ευρώ.

Μετά υπολογισε 70 ευρώ ως κόστος κτηματολογιου και περίπου αλλά 300 περίπου για το υποθυκοφυλακειο.

 

Μετά από αυτά τα "λιγα" το σπίτι είναι δικό σου... Χα χα χα χα

 

Ολίγα...οντως τα έξοδα κοστίζουν πιο πολλά απο την αξία του ακινήτου...:)

Βρηκα αυτό...https://www.house4you.gr/blog/agora-akinhtou-ti-tha-pliroso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φόρος μεταβίβασης υπολογίζεται στις 35.000 μόνο αν η αντικειμενική είναι χαμηλότερη (πχ 30.000). Αν η αντικειμενική είναι μεγαλύτερη (πχ 50.000), τότε υπολογίζεται επί αυτού του ποσού, άρα 3% των 50.000, δηλαδή 1.500 ευρώ. Αναφέρεται και στο παραπάνω λινκ. Ο φόρος υπολογίζεται με το ποσό αντικειμενικής αξίας αν το τίμημα ειναι μικρότερο αυτής ή με το ποσό του τιμήματος αν ειναι μεγαλύτερο της αντικειμενικής. Με άλλα λόγια, υπολογίζεται επί του μεγαλύτερου εκ των δύο ποσού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ας πω μια απορία μου εδώ μιας και μπαίνουν μεσίτες ή άτομα που ασχολούνται και ίσως ξέρουν.

 

Φίλη πούλησε βίλα, κάποια από τα έπιπλα που είχε μέσα τα χάρισε σε συγγενείς, κάποια άλλα όμως λόγο όγκου δεν μπορεί να τα δώσει πουθενά! Τι θέλω να πω.. Υπάρχουν μέσα έπιπλα πανάκριβα όπως ένα σκρίνιο (δυόμιση επί δυόμιση περίπου, χωρίς την παραμικρή γρατζουνιά, είναι λες και το αγόρασες σήμερα από μαγαζί με έπιπλα) τραπεζαρία το ίδιο ολοκαίνουργια κτλ τα οποία είναι κρίμα να τα αφήσει εκεί! Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση, υπάρχει κάποια σελίδα πέραν της χρυσής ευκαιρίας που μπορεί να τα βάλει? Ενδεικτική τιμή πως μπορεί να πάρει? Ο χρόνος πιέζει και μάλλον θα πάνε χαμένα, εγώ αν είχα χώρο στο σπίτι μου θα τα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια,ούτε εκείνη έχει χώρο να τα βάλει κάπου.

Το μήνυμα μου δεν έχει σε καμιά περίπτωση την μορφή αγγελίας, απλά καμιά καλή ιδέα θέλω να πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση της θα επικοινωνουσα με ένα μαγαζί με αντικες και θα τους καλουσα για μια προσφορά. Δύο-τρεις προσφορές και βλέπει τι τη συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πολύ βόρια προάστια, δεν είναι πολύ εύκολο να πάει άνθρωπος εκεί να τα κοστολογησει!

Δεν είναι αντίκες, αγορασμένο το 12 είναι, απλά δεν έμεινε κανείς εκεί και είναι σαν καινούργια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήσουν μέχρι άντε βαριά Μαρούσι θα έστελνα φίλο να τα δει και να σου πει τιμές κτλπ και ίσως να αγόραζε και τίποτα.

 

Οσο για μεταφορά τόσο βαριά και μεγάλα έπιπλα θέλει αρκετά ατομα και φορτηγό γ μεταφορά,οπότε θα τα αφήσει εκεί..

 

Κρίμα τα έπιπλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, είναι αρκετά πιο πάνω.

 

Εκείνη λέει θα τα αφήσει εκεί δεν την πολύνοιάζει, εγώ τις λέω να βρει να τα δώσει είναι κρίμα τέτοια έπιπλα να πάνε ουσιαστικά χαμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...