Προς το περιεχόμενο

Για τους νεους οδηγους.


AlexKrs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα ! Παρατηρώ συχνά σε αυτό το forum και γενικα σε όλους τους οδηγούς (νέοι & έμπειροι) , οτι επικρατεί η αντίληψη πως η σχολή οδηγών δεν αρκεί για να βγείς στους δρόμο με ασφάλεια και αυτοπεποίθηση και οτι πρέπει να κάνετε πολύ εξάσκηση με τους συγγενείς σας ώστε να είσαι έτοιμος να οδηγήσεις υπεύθυνα. 

 

Προτού κράξετε και πείτε οτι λέω αηδίες , έχω να σας πώ οτι οι περισσότεροι δάσκαλοι οδήγησης ποντάρουν σε αυτήν την αντίληψη που προανέφερα , με αποτέλεσμα να σας πηγαίνει ΜΟΝΑΧΑ στο σημείο εξέτασης και να σας εξασκεί μονάχα πάνω σε αυτό. Σο τέλος φυσικά ο "δάσκαλος" ( ο Θεος να το κάνει) , θα σας πεί φυσικά να κάνετε εξάσκηση με τον μπαμπά σας πρίν βγείτε στο δρόμο..

 

Στο τέλος θα πάρετε τίμια ή με φακελάκι το δίπλωμα , θα πάρετε βολτίτσα το αμαξάκι του πατέρας σας ή της μητέρας σας και θα καταλάβετε οτι δεν ξέρετε τι σας γίνεται και οτι δεν αξίζετε το δίπλωμα.

 

Υπάρχει λύση για αυτό το θέμα και λέγετε ξεβολευτείτε και σκοτώστε τη βαρεμάρα που σας διακατέχει!

Οι περισσότεροι όταν ψάχνουν σχολή οδήγησης έχουν σαν βασικό κριτήριο να βρούν σχολή που είναι ΚΟΝΤΑ. Από εκεί και πέρα ακόμα και ο δάσκαλος τυφλός να είναι δε πειράζει αρκεί να είναι κοντά και να δέχεται φακελάκι βέβαια ! Μερικοί θα σταθούν τυχεροί και θα βρούν και κοντινή σχολή και καλό δάσκαλο συνάμα . Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα γίνει αυτό γιατί οι καλοί δάσκαλοι είναι μετρημένη στα δάχτυλα στην Ελλάδα.

 

Εγώ προσωπικά μένω Αθήνα και έκανα περίπου μια βδομάδα έρευνα για να διαλέξω σχολή και φυσικά οι κόποι μου ανταμείφθηκαν ανάλογα.

 

Βρήκα δάσκαλο που στην κυριολεξία εξάντλησε τα όρια μου. Κάναμε όλο τον Υμμητό , την Αττική όδο με 120 χμ/ω , Λιμανάκια στροφές με 70 χμ/ω , στενά στα οποία μια λάθος τιμονία να έκανες θα έσπαγες το αμάξι , parking με δική μου κρίση και όχι με νοητά σημάδια , άπειρες ασκήσεις zic-zac με κωνους και με οπισθεν , κάναμε όλη τη Περιφερειακή Υμμητού και όλη τη Παραλιακή με ταχύτητες ακριβώς στα όρια, ανήφορες τεράστιας κλίσης.Eπίσης κάναμε σεμινάρια σχετικά με την αλλαγή ελαστικού με την ρεζέρβα,φόρτιστη μπαταρίας με άλλο ΙΧ , τοποθέτηση αντιολισθητικών αλυσίδων και γενική έλεγχοι(λάδι,ψυγείο , λυχνίες κτλπ.)

 

Και φτάσαμε λοιπόν στα 2 τελευταία μαθήματα λοιπόν οπου πήγαμε στο σημέιο εξέτασης δλδ στον Χολαργό. Παιδιά γέλασα με τη ψυχή μου , άνετα έβγαζα τη διαδρομή οδηγώντας με τα πόδια πιστεύω.

ΠΑΡΑ πολυ αραιή κυκλοφορία και πλήρης ορατότητα στα στενά. Μην τα πολυλογώ την εξέταση την πέρασα για πλάκα και δεν έδωσα oυτε ενα σεντ στους εξεταστές.

 

Αλλά δεν είχε αυτό σημασία . Σημασία έχει αυτό που έγινε αργότερα. Μπήκα με τον πατέρα μου στο αμάξι του , κάναμε την Κηφισίας και το κέντρο της Αθήνας , γυρίσαμε σπίτι , κατέβηκα απο το αυτοκίνητο και μου είπε έλα φύγε δεν με χρειάζεσαι. 

Δεν τον ένοιαξε που ήξερα τον συμπλέχτη και το σασμάν σαν δεύτερη φυση , δεν τον ένοιαζε που πάρκαρα με δύο κινήσεις. Τον ένοιαξε μονάχα το οτι είχα αναπτύξει πάρα πολύ καλή περιφερειακή ορατότητα για νέο οδηγό.

 

Από εκείνη την ημέρα κατάταλαβα οτι η φράση " H Σχολή Οδηγών δεν μπορεί να σε βγάλει στο δρόμο με ασφάλεια " είναι ενας ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΥΘΟΣ. Απλά σαν Ελλάδα που είμαστε η βαρεμάρα και το βόλεμα είναι ιδαίτερο χαρακτηριστικό μας σαν λαος. ΚΑΝΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΜΗ ΒΑΡΙΕΣΤΕ . Και οχι μονο για τη σχολη , για οτιδηποτε στη ζωη σας.

 

Παρακάτω παραθέτω το link της σχολης που πηγα.Μάγκες δε κάνω διαφήμιση , μαθητής ήμουν αν δε με πιστεύετε έχω κάνει κριτική στη σχολή στο facebook (Αlex D. Ace). 

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι εξαιρετικοί δάσκαλοι αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα όπως είχα πει.

 

https://www.facebook.com/giannoukasschooldriving/?pnref=lhc

 

http://www.giannoukas.gr

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω πριν 10ετιες πηρα διπλωμα και εχεις απολυτο δικιο και το ιδιο ισχυει και τα τελευταα χρονια που πηραν 3 παιδια μου με πολύ προσφατο την 19χρονη κορη μου που με τιποτα δεν είναι ετοιμη να βγει στην Κηφισιάς ή στην Κηφισοου .

Ποσο μαλλον για εθνικη που τα λαθη δεν συγχωρουντε πολλες φορες .Βεβια είναι και στο ατομο γιατι όταν η τοτε 18 και τωρα 29 μεγαλη μου πηρε διπλωμα ειχα σπασει το ποδι μου και εβγαλε όλα τα δρομολογια της οικογενειας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον ένοιαξε που ήξερα τον συμπλέχτη και το σασμάν σαν δεύτερη φυση , δεν τον ένοιαζε που πάρκαρα με δύο κινήσεις. Τον ένοιαξε μονάχα το οτι είχα αναπτύξει πάρα πολύ καλή περιφερειακή ορατότητα για νέο οδηγό.

 

 

Για να γίνει η αλλαγή ταχυτήτων σαν δεύτερη φύση χρειάζονται πάρα πολλές ώρες οδήγησης .. στη καλύτερη περίπτωση θα έλεγα μήνες καθημερινής εξάσκησης.  Ακόμα και μετά από τόσα χρονιά οδήγησης μπορεί να τύχει να μην αλλάξω ταχύτητα εκεί που πρέπει για αυτό και θα θεωρήσω πως ο όρος "δευτερη φυση" που χρησιμοποιησες είναι μια υπερβολή .

 

Προσωπικά θεωρώ πως δεν είναι μύθος μιας και για να οδηγάς με ασφάλεια χρειάζεσαι εμπειρία για να μπορείς να προβλέψεις - να λάβεις υπόψιν παράγοντες που κάποιος νέος οδηγός πολύ απλά δεν μπορεί να τους δει. Σίγουρα η σχολή μπορεί να σου δώσει γερές βάσεις ώστε να γίνεις ένας καλός οδηγός άλλα σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να σε κάνει καλο οδηγό με λίγα μαθήματα.

Αν θεωρείς πως ξέρεις να οδηγάς με έναν μήνα που έκανες μαθήματα στην σχολή σίγουρα θα βρεθείς προ εκπλήξεως σε καταστάσεις επικίνδυνες που θα πρέπει να αντιμετωπισεις .

 

Η εμπειρία θεωρώ πως είναι από τους σημαντικοτερους παράγοντες για να οδηγάς με ασφάλεια , όταν ήμουν στην θέση σου προσπαθούσα πάντα να βελτιώσω την οδήγηση μου και πότε δεν θεώρησα πως είμαι καλός οδηγός .

Η συμβουλή μου είναι να προσγειωθείς και να προσπαθήσεις να μάθεις όσα περισσότερα πράγματα μπορείς από κάθε διαδρομή και πότε να  μην θεωρήσεις πως τα ξέρεις όλα άψογα ..αυτή είναι μια πολύ επικίνδυνη αντίληψη που ειδικά στους ελληνικούς δρόμους μόνο ασφαλή δεν θα κρατήσει

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπορεις να τοποθετησαι σωστα στον δρομο εχει πολύ μεγαλη σημασια .

Σιγα σιγα πρεπει να μαθεις καποιος πως θα αντιδρασει σε περιπτωση "πανικου" που αυτος ή άλλος εκανε την βλακεια .

 

Για το σασμαν υπαρχουν και τα αυτόματα και οποιος οδηγησει αυτοματο δεν ξαναοδηγει μηχανικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε δεν θεώρησα πως είμαι καλός οδηγός .

 

^ αυτό.

Όποιον ακούς να περηφανεύεται για το πόσο καλά οδηγεί και για το πόσο καλά πηδάει, δεν κάνει τίποτα από τα δύο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου συγγνωμη ημουν πολυ ασαφης. 

Εννοειται πως δεν εχω πειρα αλλα οσα προανεφερα , ως σημειο συγκρισης εχω τον μεσο ελληνα νεο οδηγο.

 

Λαθος φραση αυτη που ειπα οτι το εχω κανει δευτερη φυση το συμπεχτη. Απλα θελω να πω οτι μπορω να ανταπεξελθω και στις πιο απαιτητικες ανηφορες διχως να προκαλεσω επιβραδυνση της ροης της κυκλοφοριας απο πισω μου.

 

Kαι προς θεου με αυτο το ποστ δεν θελω να επιδειχτω και να το παιξω οδηγαρα.

Ηθελα να σας αποδειξω οτι υπαρχουν ανθρωποι που οντως κανουν σωστα τη δουλεια τους και αξιζουν τα λεφτα.

Μην ξεχναμε οτι δινουμε 650 ευρω για το διπλωμα με τα παραβολα!

Ειναι ενα ενημερωτικο ποστ που κυριως απευθυνεται σε παιδια που ψαχνουν σχολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχολή όσο καλή η κακή να είναι οδηγό δεν σε κάνει.

 

Φυσικά στην δική σου περίπτωση σε προετοίμασε σωστά για να βγεις στον δρόμο, αλλά ακόμα δεν μπορείς να πεις ότι έχεις μάθεις να οδηγείς σωστά.

 

Θέλει αρκετά χρόνια για να πεις ότι ξέρεις να οδηγείς. 

 

Και συμφωνώ με ότι είπε ο Visualizer. Σε βλέπω σαν να έχεις καβαλήσει λίγο το καλάμι (από το πρώτο pοst τουλάχιστον) και αυτό είναι πολύ κακό ειδικά όταν βγαίνεις στον δρόμο.

 

Θυμήσου, είσαι ακόμα νέος οδηγός και δεν έχεις δει τίποτα ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει οχι μονο οι σχολες οδηγων να ειναι ετσι οπως λες αλλα και οι εξετασεις

Δεν μπορει να κυκλοφορουν στο δρομο ανεγκεφαλα ζωα που δεν ξερουν τι θα πει παρκαρισμα στοπ κοκκινο φωτα καθρεφτες ......

Επισης πρεπει να κυκλοφορουν στους δρομους ειδικες ομαδες με συμβατικα αυτοκινητα και να μπαγλαρωνουν επιτοπου ατομα τα οποια δεν εχουν ιδεα απο οδηγηση και αυτο φαινεται με τη μια

Μαζι να μπαγλαρωνουν αυτους που τους εδωσαν το διπλωμα μαζι με το δασκαλο και να τους στελνουν ολους μαζι στο δικαστηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δάσκαλος σε μαθαίνει να χειρίζεσαι το όχημα, δε σε μαθαίνει να οδηγείς. Αυτό το μαθαίνεις -δυστυχώς- μόνος σου, τα επόμενα χρόνια. 

 

Επίσης η λύση "πατέρας" / "συγγενής" θεωρώ ότι είναι ότι χειρότερο, καθώς απλά σου μεταφέρει τα κουσούρια του και τη νοοτροπία του. Καλύτερα να αποκτήσεις εμπειρία με μοναδικό όπλο τον ΚΟΚ και τις υποδείξεις ενός πραγματικού εκπαιδευτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα ! Παρατηρώ συχνά σε αυτό το forum και γενικα σε όλους τους οδηγούς (νέοι & έμπειροι) , οτι επικρατεί η αντίληψη πως η σχολή οδηγών δεν αρκεί για να βγείς στους δρόμο με ασφάλεια και αυτοπεποίθηση και οτι πρέπει να κάνετε πολύ εξάσκηση με τους συγγενείς σας ώστε να είσαι έτοιμος να οδηγήσεις υπεύθυνα. 

 

Προτού κράξετε και πείτε οτι λέω αηδίες , έχω να σας πώ οτι οι περισσότεροι δάσκαλοι οδήγησης ποντάρουν σε αυτήν την αντίληψη που προανέφερα , με αποτέλεσμα να σας πηγαίνει ΜΟΝΑΧΑ στο σημείο εξέτασης και να σας εξασκεί μονάχα πάνω σε αυτό. Σο τέλος φυσικά ο "δάσκαλος" ( ο Θεος να το κάνει) , θα σας πεί φυσικά να κάνετε εξάσκηση με τον μπαμπά σας πρίν βγείτε στο δρόμο..

 

Στο τέλος θα πάρετε τίμια ή με φακελάκι το δίπλωμα , θα πάρετε βολτίτσα το αμαξάκι του πατέρας σας ή της μητέρας σας και θα καταλάβετε οτι δεν ξέρετε τι σας γίνεται και οτι δεν αξίζετε το δίπλωμα.

 

Υπάρχει λύση για αυτό το θέμα και λέγετε ξεβολευτείτε και σκοτώστε τη βαρεμάρα που σας διακατέχει!

Οι περισσότεροι όταν ψάχνουν σχολή οδήγησης έχουν σαν βασικό κριτήριο να βρούν σχολή που είναι ΚΟΝΤΑ. Από εκεί και πέρα ακόμα και ο δάσκαλος τυφλός να είναι δε πειράζει αρκεί να είναι κοντά και να δέχεται φακελάκι βέβαια ! Μερικοί θα σταθούν τυχεροί και θα βρούν και κοντινή σχολή και καλό δάσκαλο συνάμα . Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα γίνει αυτό γιατί οι καλοί δάσκαλοι είναι μετρημένη στα δάχτυλα στην Ελλάδα.

 

Εγώ προσωπικά μένω Αθήνα και έκανα περίπου μια βδομάδα έρευνα για να διαλέξω σχολή και φυσικά οι κόποι μου ανταμείφθηκαν ανάλογα.

 

Βρήκα δάσκαλο που στην κυριολεξία εξάντλησε τα όρια μου. Κάναμε όλο τον Υμμητό , την Αττική όδο με 120 χμ/ω , Λιμανάκια στροφές με 70 χμ/ω , στενά στα οποία μια λάθος τιμονία να έκανες θα έσπαγες το αμάξι , parking με δική μου κρίση και όχι με νοητά σημάδια , άπειρες ασκήσεις zic-zac με κωνους και με οπισθεν , κάναμε όλη τη Περιφερειακή Υμμητού και όλη τη Παραλιακή με ταχύτητες ακριβώς στα όρια, ανήφορες τεράστιας κλίσης.Eπίσης κάναμε σεμινάρια σχετικά με την αλλαγή ελαστικού με την ρεζέρβα,φόρτιστη μπαταρίας με άλλο ΙΧ , τοποθέτηση αντιολισθητικών αλυσίδων και γενική έλεγχοι(λάδι,ψυγείο , λυχνίες κτλπ.)

 

Και φτάσαμε λοιπόν στα 2 τελευταία μαθήματα λοιπόν οπου πήγαμε στο σημέιο εξέτασης δλδ στον Χολαργό. Παιδιά γέλασα με τη ψυχή μου , άνετα έβγαζα τη διαδρομή οδηγώντας με τα πόδια πιστεύω.

ΠΑΡΑ πολυ αραιή κυκλοφορία και πλήρης ορατότητα στα στενά. Μην τα πολυλογώ την εξέταση την πέρασα για πλάκα και δεν έδωσα oυτε ενα σεντ στους εξεταστές.

 

Αλλά δεν είχε αυτό σημασία . Σημασία έχει αυτό που έγινε αργότερα. Μπήκα με τον πατέρα μου στο αμάξι του , κάναμε την Κηφισίας και το κέντρο της Αθήνας , γυρίσαμε σπίτι , κατέβηκα απο το αυτοκίνητο και μου είπε έλα φύγε δεν με χρειάζεσαι. 

Δεν τον ένοιαξε που ήξερα τον συμπλέχτη και το σασμάν σαν δεύτερη φυση , δεν τον ένοιαζε που πάρκαρα με δύο κινήσεις. Τον ένοιαξε μονάχα το οτι είχα αναπτύξει πάρα πολύ καλή περιφερειακή ορατότητα για νέο οδηγό.

 

Από εκείνη την ημέρα κατάταλαβα οτι η φράση " H Σχολή Οδηγών δεν μπορεί να σε βγάλει στο δρόμο με ασφάλεια " είναι ενας ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΥΘΟΣ. Απλά σαν Ελλάδα που είμαστε η βαρεμάρα και το βόλεμα είναι ιδαίτερο χαρακτηριστικό μας σαν λαος. ΚΑΝΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΜΗ ΒΑΡΙΕΣΤΕ . Και οχι μονο για τη σχολη , για οτιδηποτε στη ζωη σας.

 

Παρακάτω παραθέτω το link της σχολης που πηγα.Μάγκες δε κάνω διαφήμιση , μαθητής ήμουν αν δε με πιστεύετε έχω κάνει κριτική στη σχολή στο facebook (Αlex D. Ace). 

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι εξαιρετικοί δάσκαλοι αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα όπως είχα πει.

 

https://www.facebook.com/giannoukasschooldriving/?pnref=lhc

 

http://www.giannoukas.gr

 

Χωρίς να θέλω να στο παίξω οδηγάρα, αν πιστεύεις πως τα πας καλά στην Κηφισίας απέκτησες περιφερειακή όραση ή σε κάνει καλό οδηγό, πλανάσαι. Η πόλη θα σε μάθει να ξεκινάς και να αποκτάς κακές συνήθειες.

Η Εθνική οδός είναι σχολείο γιατί για μένα το βασικό είναι ο "χωρο-χρόνος": Αντίληψη του χώρου εν ενευθέτω χρόνω, κάτι που οι δικυκλιστές καταλαβαίνουν περισσότερο τι εννοώ [έχουμε δει πολλάκις τον χάρο με τα μάτια!].

 

Αναφορικά με την διαφήμιση της σχολής οδηγών, έχεις μια Α άποψη, επέτρεψέ μου να έχω μια Β άποψη όντας της περιοχής. Αυτά φρου-φρου κι αρώματα με ενοχλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικυκλιστες στην πλειοψηφία τους πιστεύω πως είναι πολύ καλύτεροι οδηγοί από αυτούς που οδηγούνε μόνο κουτί. Γενικά πάντα τσεκάρουν καθρέφτες και έχουν αντίληψη της κίνησης γύρω τους που είναι πολύ σημαντικό στην οδήγηση .Στην Αγγλία τα ασφάλιστρα για αυτούς που έχουν μηχανάκι και θέλουν να ασφαλίσουν το αυτοκίνητο τους είναι λιγότερα σε σχέση με τους υπολοίπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοι οδηγοι οι δικυκλιστες. Και μενεις και Αθηνα. Και δεν εχεις παρει πρεφα οτι ειναι η μονη κατηγορια οδηγων που παραβιαζει μονιμα και στο συνολο της τον ΚΟΚ και με τροπο ακρως επικινδυνο για ολους τους γυρω οδηγους.

Εχει ταγαρια οδηγους αυτοκινητων και πολλους, δεν λεω, αλλα βρισκεις και αρκετους που οδηγουν ως πρεπει. Δικυκλιστη ομως δεν βρισκεις που να μην περναει αναμεσα στα οχηματα στη γνωστη νοητη-παρανομη-υπερεπικινδυνη λωριδα που δημιουργουν μονοι τους αναμεσα σε 2 κανονικες λωριδες.

 

Οι καλυτεροι οδηγοι ομως. Απο εναν (μη) γνωστη της οδηγησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράνομο ..ο ΚΟΚ είναι ασαφής σε αυτό το θέμα.Αν ήταν παράνομο δεν θα βλέπαμε κάθε μέρα τα παλικάρια της ΔΙΑΣ και της τροχαίας να περνάνε ανάμεσα από τα οχήματα( διήθηση ).Δεν λεω πως δεν κανουν μαλακιες αλλα τα περισσοτερα κοκκινα φαναρια προσωπικα τα εxω δει να τα σφαζουν γυναικες μεσα στο κουτακι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...