Προς το περιεχόμενο

GeekBuying- NLpost απορριψη αντικειμενου


jimakos234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

 

ειχα κανει μια αγορα απο geekbuying την περιοδο του Black Friday με paypal, 3 κινητα γιατι θελαν και κατι φιλαρακια. Ειχα ζητησει να ερθουν με NLpost. Μετα απο λιγες μερες μου εστειλαν ενα Tracking number, λεγοντας οτι θα τα βαλουν σε 2 πακετα την παραγγελια με 2 ξεχωριστα Tracking number. λεω οκ γιατι οχι. Εν τελη εκαναν μια πατατα, και το ενα ερχεται μεσω singapore post Και το αλλο μεσω NLpost. Σημερα εμφανιστηκε στο NL post το εξης: Item not allowed (X-ray) and rejected.

Απο οτι καταλαβα αυτο γυρναει πισω στην Κινα με τα κινητα που εχει μεσα και (λογικα) παιρνω τα χρηματα μου πισω για τα κινητα αυτα. Γιατι συνεβη αυτο? Δεν γινεται καπως να συνεχιστει η παραδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πλέον υπάρχουν ακτινες Χ στο αεροδρόμιο (απέκτησαν μηχάνημα απο αρχές Δεκεμβρίου) και ότι είναι σε κινητο-λαπτοπ-ταμπλετ κτλπ κάποιας αξίας δεν περναει!

 

Προφανώς αυτό έγινε μετά από αλλεπάλληλες αντιδράσεις από Έλληνες καταστηματάρχες λόγω χιλιάδων αγορών από κινα και επειδή έχαναν πάρα πολλά €€€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

 

ειχα κανει μια αγορα απο geekbuying την περιοδο του Black Friday με paypal, 3 κινητα γιατι θελαν και κατι φιλαρακια. Ειχα ζητησει να ερθουν με NLpost. Μετα απο λιγες μερες μου εστειλαν ενα Tracking number, λεγοντας οτι θα τα βαλουν σε 2 πακετα την παραγγελια με 2 ξεχωριστα Tracking number. λεω οκ γιατι οχι. Εν τελη εκαναν μια πατατα, και το ενα ερχεται μεσω singapore post Και το αλλο μεσω NLpost. Σημερα εμφανιστηκε στο NL post το εξης: Item not allowed (X-ray) and rejected.

Απο οτι καταλαβα αυτο γυρναει πισω στην Κινα με τα κινητα που εχει μεσα και (λογικα) παιρνω τα χρηματα μου πισω για τα κινητα αυτα. Γιατι συνεβη αυτο? Δεν γινεται καπως να συνεχιστει η παραδοση?

 

Αλλο και τουτο παλι. Να παρεις τηλεφωνο τα ελτα και να ρωτησεις τι παιζει.Τοσος κοσμος φερνει απο κινα κινητα αυτο πρωτη φορα το βλεπω,πρεπει να εχει σχεση με τη μπαταρια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απορριφθηκε λογω της μπαταρίας.

 

Προφανως δεν παιζουν ρόλο ούτε τα ΕΛΤΑ ούτε οι Έλληνες καταστηματάρχες όπως λένε οι φίλοι παραπάνω καθώς η απόρριψη έγινε πολύ πριν "πατήσει" Ελλάδα το αντικείμενο.

 

Μου έχει συμβεί και μένα με ΝL Post για ενα power bank. Όπως επίσης μου έχει έρθει και κανονικά με NL Post πάλι power bank.

 

Λογικά γίνεται κάποιος δειγματοληπτικός έλεγχος κάποιων πακέτων με x-ray και τις μπαταρίες (ή γενικότερα με εύφλεκτα υλικά) τις απορρίπτουν.

 

Δε συμβαίνει πάντα, έτυχε.

 

Ενημέρωσε το geekbuying για refund ή repost με άλλη μεταφορική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απορριφθηκε λογω της μπαταρίας.

 

Προφανως δεν παιζουν ρόλο ούτε τα ΕΛΤΑ ούτε οι Έλληνες καταστηματάρχες όπως λένε οι φίλοι παραπάνω καθώς η απόρριψη έγινε πολύ πριν "πατήσει" Ελλάδα το αντικείμενο.

 

Μου έχει συμβεί και μένα με ΝL Post για ενα power bank. Όπως επίσης μου έχει έρθει και κανονικά με NL Post πάλι power bank.

 

Λογικά γίνεται κάποιος δειγματοληπτικός έλεγχος κάποιων πακέτων με x-ray και τις μπαταρίες (ή γενικότερα με εύφλεκτα υλικά) τις απορρίπτουν.

 

Δε συμβαίνει πάντα, έτυχε.

 

Ενημέρωσε το geekbuying για refund ή repost με άλλη μεταφορική.

εστειλα ειδη στο support Και αναμενω απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά να ξέρετε ότι κάποια πράγματα θα αλλάξουν/έχουν αλλαξει με το τελωνείο και εισαγωγή κινητών και λοιπών τεχνολογικών ειδών από κινα μεριά.

 

 

Προσοχη γενικά.

 

(Το λέω λόγω κάποιας σχετικής γνώσης επειδή κ εγώ φέρνω για εμένα και φίλους και γνωστούς διάφορα από κινα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εχει τυχει καποια περιπτωση μεχρι τώρα φίλε Στέλιο που να περάσει τελωνείο το δεμα σου από τότε που πρωτοακούστηκαν αυτά τα "κρούσματα" που αναφέρονται?

 

Προσωπικά έχω παραλάβει αρκετά δεματάκια (από Κίνα) από τότε ποικίλης αξίας ($5-$10 έως και $100-$120) και μεγέθους χωρίς κανένα να σταματήσει τελωνείο. Τύχη? Μπορεί

 

Δε λέω ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι φυσικά αλλά είμαστε σίγουροι ότι έχει όντως αλλάξει κάτι? Έχουμε δλδ κάποιο pattern στους ελέγχους? Ή μήπως πρόκειται απλά για τυχαίους δειγματοληπτικούς ελέγχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά δεν μ έχει πέσει κάποιο δέμα σε τελωνειακό ελενχο απλά μ έχουν πει ότι υπάρχει αυξημένος ελενχος και δεν είναι όπως ήταν. (Μηχάνημα με ακτίνες υπάρχει πάντως για ελενχο,το θέμα είναι κατα πόσο τα περνάνε και πόσο κάθονται να ασχοληθούν με αυτά)

 

 

Πάντως πολλά ακούγονται και σε αυτό αλλά και σε παρόμοια φόρουμ (βέβαια αυτοί που τα γράφουν δεν τους ξέρεις και απο εχθές...;) )

 

Πάντως ίσως αυτοί που έπεσαν σίγουρα σε τελωνείο,γιατί έδωσαν και το tracking number τους και το είδαμε ότι έλεγε γ τελωνείο κτλπ είναι λίγοι...

 

 

 

 

(Τι να σου πω ίσως και να είναι κολπακια αυτά που λένε μερικοί για εκφοβισμό ώστε να μειώσουμε τις παραγγελίες από κινα μεριά)

 

Αλλά η γκρίνια και τα υπόλοιπα από μαγαζιά με κινητά κτλπ υπάρχει.

Έχει τύχει να πάω σε 2 διαφορετικά καταστήματα και να το φέρει η κουβέντα και να πω για παραγγελίες από εξωτερικο,για xiaomi,meizu κτλπ και με κοίταγαν με μισό μάτι.βεβαια τους είπα τα επιχειρήματα και δεν τι να πουν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ακομα δεν εχουν απαντησει απο geekbuying στα mail. να περιμενω μεχρι την δευτερα?Η να ξεκινησω το dispute? Το κακο ειναι οτι ηθελα τα πακετα να τα εχω πριν το 2017, τελικα @@.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το θέμα ευθύνεται αποκλειστικά και μονο το καταστημα που προφανώς αντί να δηλώσει κινητά τηλέφωνα έβαλε κάτι άλλο. Οτιδήποτε κάνουμε αποστολή και περιεχει μπαταρίες λιθίου πρεπει να δηλώνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ακομα δεν εχουν απαντησει απο geekbuying στα mail. να περιμενω μεχρι την δευτερα?Η να ξεκινησω το dispute? Το κακο ειναι οτι ηθελα τα πακετα να τα εχω πριν το 2017, τελικα @@.

 

Γνώμη μου να περιμενε μεχρι Δευτερα και ξαναστειλε.

 

@stelios18120 Μηχάνημα το γνωρίζω κ εγώ ότι έχουν προμηθευτεί. Το θέμα είναι ότι είναι τέτοιος ο όγκος των παραγγελιών  που είναι δεδομένα πολύ δύσκολο να ελέγχονται όλα. Το ζητούμενο είναι να μπορέσει να δημιουργηθεί κάποιο pattern για το τι γίνεται εφόσον δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση. Γιατί είναι περίεργο να σταμάτανε δεματάκια των 3-5$ και να επιβάλλεται ΦΠΑ (παρακάπτωντας και την ασάφεια) και να περνούν κανονικά αντικείμενα μεγαλύτερης αξίας και όγκου. Αυτό δείχνει μέχρι στιγμής ότι πρόκειται για τυχαίους δειγματοληπτικούς ελέγχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναερχομαι λοιπον στο θεμα Geekbuying. Ηθελα να δω τι καταλειξη θα ειχε το θεμα, καθως μου ειπαν περιμενουν να δουν τι θα κανει το NLpost. Το αλλο πακετο που ερχοταν απο SIngapoure post, προς μεγαλη μου εκπληξη, δεν ξερω τι πατατα εκαναv ακομα, και βλεπω σημερα οτι τα ΕΛΤΑ το αναγνωρισαν σαν μεγαλης αξιας αντικειμενα και θελουν εκτελωνισμο.

 

1. Ποσο περιπου θα ειναι το τελωνειο? Αν μιλαμε για κανενα 20ρικο αντε να το δωσω. Παραπανω οχι

2. Να ξεκινησω το dispute για ολα τα αγαθα? Δεν εγινε τιποτα οπως ηθελα.

 

Απογοητευτικα παρα πολυ απο geekbuying, ειχα κανει 2 αγορες ακομα και δεν περιμενα τετοιες πατατες σαν αυτη.

Απο ali καλυτερα φαιρονται, και TVbox αξιας 80 ευρω που εχω παρει. (Συνολικα καμια 10 αγορες απο ali, ποτε δεν ειχα θεμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...