Προς το περιεχόμενο

GeekBuying- NLpost απορριψη αντικειμενου


jimakos234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως να ξέρεις ότι όσον αφορά το τελωνείο,όλα τα κινεζομάγαζα αναφέρουν ότι όποιες χρεώσεις προκύψουν στο τελωνείο είναι ευθύνη του αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχω κανα-δυο χρονια να αγοράσω απο geekbuying, η δικια μου εμπειρια με το συγκεκριμένο μαγαζι είναι μια απο τις καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναερχομαι λοιπον στο θεμα Geekbuying. Ηθελα να δω τι καταλειξη θα ειχε το θεμα, καθως μου ειπαν περιμενουν να δουν τι θα κανει το NLpost. Το αλλο πακετο που ερχοταν απο SIngapoure post, προς μεγαλη μου εκπληξη, δεν ξερω τι πατατα εκαναv ακομα, και βλεπω σημερα οτι τα ΕΛΤΑ το αναγνωρισαν σαν μεγαλης αξιας αντικειμενα και θελουν εκτελωνισμο.

 

1. Ποσο περιπου θα ειναι το τελωνειο? Αν μιλαμε για κανενα 20ρικο αντε να το δωσω. Παραπανω οχι

2. Να ξεκινησω το dispute για ολα τα αγαθα? Δεν εγινε τιποτα οπως ηθελα.

 

Απογοητευτικα παρα πολυ απο geekbuying, ειχα κανει 2 αγορες ακομα και δεν περιμενα τετοιες πατατες σαν αυτη.

Απο ali καλυτερα φαιρονται, και TVbox αξιας 80 ευρω που εχω παρει. (Συνολικα καμια 10 αγορες απο ali, ποτε δεν ειχα θεμα)

Να ξεκινήσουμε σωστά.. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΑΠΟ GEEKBUYING, και στο λέει κάποιος που έχει κάνει πάνω από 50 παραγγελίες από αυτούς στο παρελθόν.

 

1) Για να έχουν ανταγωνιστικές τιμές όλα τα προϊόντα (με τις χαμηλές τιμές) στα στέλνουν μετά απο από 7-20 μερες κ θέλει κ άλλες πόσες μέρες να έρθει πιάσαμε τα λεφτά μας, κ αυτό για να γλιτώσουμε 5-10€ κ αν.

2) Αν δεν έχουν στοκ δεν πρόκειται να σε ενημερώσουν ποτέ κ απλα περιμένεις.

3) Το support επιεικως πλέον το χειρότερο από όλα τα κινεζομαγαζα.

4) Δεν δέχονται DOA κινητά αν έχουν πρόβλημα στη μητρική, την έπαθα πριν 3 μήνες με ένα τέτοιο το έστειλα πίσω και ζητούσαν 50$ για αντικατάσταση μητρικής γτ η πολιτική του μαγαζιού τους τάχα δεν την καλύπτει. Έκανα dispute στην paypal γιατί ζήτησα αντικατάσταση κ όχι επισκευή κ έκλεισε ΚΑΤΑ μου με το μαγαζί να δέχεται να το επισκευάσει δωρεάν. Το κραταν στο service 25 μέρες κ ακόμα κ σήμερα που μιλάμε το κινητό δεν το έχω, από μία αγορά που έγινε τον Αύγουστο.

4) Πρόβλημα είχα ακόμα κ για απλή επισκευή (όχι doa) κινητού φίλου πριν 2 βδομάδες που έφτασε (καμένο ηχείο) με το geekbuying να ζητά κ πάλι λεφτά να το φτιάξει.

 

Για το τελωνείο αν ανοιχτεί το δέμα υπολόγιζε 40-50€ αν όχι 28-35€. 20ρικο δεν βγαίνει αν σκεφτείς ότι στάνταρ πληρώνεις 12€ που είναι το fee από τα ΕΛΤΑ για την μεταφορά του + τους δασμούς.

 

Εμένα έχουν περάσει μέχρι τώρα 4 δέματα τελωνείο, 1 δεν το παρελαβα καθολου γτ ήταν αξίας 5$ κ ζητούσαν 32€ κ το υπέγραψα ως απαράδεκτο για να γυρίσει κ να πάρω refund.

 

Με το dispute στο geekbuying προσοχή βγάζεις δύσκολα άκρη αν δεν έχεις σωστούς λόγους, το paypal είναι λες κ έχει συμπάθειες με αυτούς αν κρίνω από τα 4 dispute που τους έκανα τους 4 τελευταίους μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-

Θα τα παραλαβω τα κινητα που ηρθαν γιατι τα θελω για δωρα. Οταν τα ειχα παραγγειλει υπηρχαν σε στοκ, αλλα αργησαν γενικα.

Αυτο που δεν ηρθε ακομα(και λογικα δεν θα ερθει) μου λενε περιμενουν να δουν τι θα γινει, και τους ειπα οτι ειχα πληρωσει και την δηθεν ασφαλεια για αμεση αποστολη νεου πακετου αν γινει τιποτα, πραγμα που ακομα δεν αναφερουν, και τους ειπα η νεο πακετο η τα λεφτα μου πισω για το πακετο (δεν εχω ξεκινησει το dispute ακομα και φοβαμαι οτι ειδη εχω αργησει καπως).

 

Μετα απο αυτο δεν θα ξαναπαρω απο αυτους, μονο απο to2c/ali που δεν ειχα ποτε θεμα, και θα δοκιμασω Banggood/gearbest.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μετα απο αυτο δεν θα ξαναπαρω απο αυτους, μονο απο to2c/ali που δεν ειχα ποτε θεμα, και θα δοκιμασω Banggood/gearbest.

to2c/ alie είναι πολύ καλά κ σπάνια έχεις πρόβλημα εκτός κ αν πέσεις σε κουτοπόνηρο στο ali.

 

Τα άλλα δύο είναι από τα κορυφαία αυτήν την στιγμή σε εξυπηρέτηση κ εγγύηση, με το gearbest υπήρχαν κάτι θέματα μερικούς μήνες πριν(κάπου 1 χρόνο πρίν βασικά) αλλά πλέον έχουν στρώσει κ είναι άμεσο χωρίς καθυστερήσεις στις αποστολές (για αυτά που λεν ship την επόμενη μέρα) κ το support σε περίπτωση προβλήματος σου δίνει αρκετές εναλλακτικές.

 

Το geekbuying ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί κ αυτό στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To2c αγόραζα αρκετά μέχρι πριν 2-3 χρόνια αλλά μετά τις τότε αμαρτίες του μπήκε σε blacklist. Προσωπικά παράπονο δεν είχα ως τότε, αλλά υπήρχαν μερικές κραυγαλέες περιπτώσεις (αν δείτε διπλανό φόρουμ) που απλά το απέκλεισαν για το μέλλον (και δεν είναι και φτηνότερο ούτως ή άλλως).

 

Γενικά τα κινεζομάγαζα όλα κατά καιρούς έχουν κάνει λάθη, μικρότερα ή μεγαλύτερα. Είναι και θέμα προσωπικής εμπειρίας, αλλά πχ θεωρώ προσωπικά τα geekbuying/banggood στα πλέον αξιόπιστα, και αρκετά καλύτερα του ανταγωνισμού τους τύπου gearbest. Κι ας έχει χαλάσει το geekbuying το "επικό" πακετάρισμα (όσοι είχαν παραλάβει προ τριετίας θα θυμούνται) κι ας έμαθε το banggood να κάνει κι αυτό τον Κινέζο και να ακυρώνει παραγγελίες (ενώ κάποτε έδινε κάτι βαρβάτα κουπόνια που προφανώς ήταν λάθος αλλά ήταν κύριοι στην συμπεριφορά τους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια ενημερωση. μου επεστρεψαν το ποσο του "χαμενου" πακετου μετα απο 2 εβδομαδες συζητησης. Ολα οκ σε αυτο το κομματι, πηρα τα λεφτα πισω, αν και δυσκολα θα τους εμπιστευτω ξανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία powerbank απο geekbuying 20/12, επαναλαμβανόμενα mail στο support & live support, δικαιολογίες και υποσχεσεις του τύπου (θα σταλεί αύριο, προσωρινη ελειψη στοκ κτλ). Tελική απάντηση 10/1/2017 του geekbuying και refund της παραγγελίας

 

"We are sorry to tell you that all shipping company couldn't ship the package with Mobile Power for safety reason at present due to the strict Custom Policy.."

 

την ίδια στιγμή 20/12 παραγγελία powerbank απο banggood και αποστολή με NL post χωρίς κανένα πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία powerbank απο geekbuying 20/12, επαναλαμβανόμενα mail στο support & live support, δικαιολογίες και υποσχεσεις του τύπου (θα σταλεί αύριο, προσωρινη ελειψη στοκ κτλ). Tελική απάντηση 10/1/2017 του geekbuying και refund της παραγγελίας

 

"We are sorry to tell you that all shipping company couldn't ship the package with Mobile Power for safety reason at present due to the strict Custom Policy.."

 

την ίδια στιγμή 20/12 παραγγελία powerbank απο banggood και αποστολή με NL post χωρίς κανένα πρόβλημα..

Λογικα δεν εχουν αποθεμα. Παντως σχετικα γρηγορα ρυθμιστηκε το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδια κατασταση και σε μενα.Παραγγελία 6.12 κινητο +Powerbank+ακουστικα όλα xiaomi.Σπαει η παραγγελία και το κινητο που δεν ήταν σε στοκ εφυγε από εκεί 16.12 με Singapore Post ενώ τα υπόλοιπα με NL Post στις 8/12. Το κινητό έφτασε κανονικά στις 4.1 Ελλάδα (κομπλέ χρονος θα ελεγα χωρίς εξοδα εκτελωνισμού) ενώ τα υπολοιπα βρισκονται Ολλανδια σταθμευμενα από τις 15.12 και οι κινεζοι κανουν τον κινεζο και μου λενε να περιμενω μετα από πολλές συζητησεις στο τσατ.Τι να κάνω>?
Δεν έχω πληρωσει με Paypal αλλά απευθειας με καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις υπομονή. Αν δεις διπλανά θρεντ θα δεις ότι υπάρχει μια γενική καθυστέρηση στα δέματα που έφυγαν Νοέμβρη και μέχρι μέσα Δεκέμβρη. Ειδικά σε post NL είναι το πρόβλημα.

 

Σιγά σιγά έρχονται τα πράγματα αλλά κάτι ο μεγάλος όγκος, κάτι οι γιορτές, πήγαν όλα πίσω. Γενικά αγορές στα μεγάλα promotions από 11/11 και μετά (Black Friday, Cyber Monday, promotions για Χριστούγεννα κλπ) από Κίνα πέρα από εξαιρετικές περιπτώσεις δεν αξίζει λόγω καθυστερήσεων. Μετά την κινέζικη πρωτοχρονιά στρώνει το πράγμα (κάπου 10-15 μέρες μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...