Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι χρήστες Firefox τρέχουν Windows 7 σε ξεπερασμένα PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Mozilla "βοηθάει" τους developers να γνωρίζουν αν το παιχνίδι ή η εφαρμογή τους θα τρέχει σωστά για ένα μέσο χρήστη, και όχι μόνο για τον χρήστη που έχει στην κατοχή του κορυφαίας τεχνολογίας PC.

Η Firefox Hardware Report που δόθηκε στην δημοσιότητα, και στην οποία χρησιμοποιήθηκαν ανώνυμα δεδομένα που συνέλεξε ένα app με την ονομασία Telemetry δείχνει το OS καθώς και το hardware που χρησιμοποιούν οι χρήστες του Firefox, μαζί με τις δημοφιλείς αναλύσεις οθόνης καθώς και άλλες πληροφορίες. “Οι υπάρχουσες εκθέσεις hardware, όπως εκείνες των Valve και Unity, είναι εξαιρετικές, αλλά αντιπροσωπεύουν διαφορετική ομάδα χρηστών hardware από το σύνολο των χρηστών που χρησιμοποιούν τον Ιστό” λέει ο Οργανισμός Mozilla.

 

Τα αποτελέσματα είναι μάλλον αναμενόμενα, αν κρίνουμε από τις μειωμένες σημαντικά πωλήσεις των υπολογιστών τα τελευταία χρόνια, αφού οι περισσότεροι χρήστες δεν ενδιαφέρθηκαν να αλλάξουν το hardware του υπολογιστή τους, επειδή χρησιμοποιούν ως βασική κάποια φορητή συσκευή για να πλοηγούνται στο Internet. Σύμφωνα με την Firefox Hardware Report, το 45% των χρηστών ακόμη τρέχει Windows 7 με λιγότερη RAM στον υπολογιστή τους από 4GB και με την πλειονότητα των επεξεργαστών να διαθέτει δύο πυρήνες ή λιγότερους. Ελάχιστοι επίσης ενδιαφέρονται για την πυκνότητα των εικονοστοιχείων στην οθόνη τους και την ανάλυση αφού η οθόνη των περισσότερων χρηστών δεν υποστηρίζει περισσότερα από 1366 x 768 pixels, ενώ ο υπολογιστής τους τρέχει με on-board γραφικά Intel, και όχι με GPU της Nvidia ή της AMD.

 

Τα κορυφαία σε πωλήσεις παιχνίδια, συμπεριλαμβανομένων των League of Legends και Overwatch μπορούν να τρέξουν σε PCs που δεν διαθέτουν κορυφαίας τεχνολογίας hardware, οπότε οι developers το πιθανότερο είναι να γνωρίζουν την κατάσταση που επικρατεί και την μέση σύνθεση υπολογιστή. Παρόλα αυτά, και όπως επισημαίνεται στην έκθεση, δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες πάνω σε WebGL, Flash και άλλες web-based μηχανές παιχνιδιών. Τώρα, αν σας ενδιαφέρει η ιδιωτικότητα, και τρέχετε τον Firefox, εδώ μπορείτε να διαβάσετε πως πραγματοποιήθηκε η συλλογή δεδομένων για την έκθεση.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα δηλ πια έχουν κι αυτές οι εταιρίες που λένε ότι έχουν πέσει σημαντικά οι πωλήσεις ?? Κάνουν λες και είναι φτωχοί και δεν έχουν να φάνε ενώ έχουν τόσα εκατομμύρια ακόμη + που έχουν πουλήσει τόσους πολλούς επεξεργαστές εδώ και χρόνια.

 

Καταρχήν οι επεξεργαστές είναι ήδη δυνατοί και η RAM μια χαρά φτάνουν (για απλά πράγματα) οπότε γιατί να βάζουν στόχο να πουλήσουν κι άλλα hardware ??

 

Σκεφτείτε ότι οι προγραμματιστές έχουν περισσότερα κακογραμμένα προγράμματα-παιχνίδια και ύστερα αναγκάζουν τις εταιρίες να βγάλουν καινούργιο hardware μόνο για τα συγκεκριμένα προγράμματα-παιχνίδια και μετά μ'αρέσει που παραπονιούνται και οι προγραμματιστές ενώ φταίνε εξαρχής γιατί κάνουν το λάθος να βάζουν τα χειρότερα ports και ύστερα κάνουν τις εταιρίες να παιδεύονται να βγάζουν ακόμη καλύτερο hardware ενώ δεν χρειάζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι τίποτα άλλο μετά κράζανε μερικοί το flash player λες και ήταν τόσο βαρύ που θα ζόριζε ακόμη κι έναν Core i5 ενώ έπαιζε μια χαρά στους Pentium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,καλύτερα να βάλω Windows 10 και Chrome...χαχαχαχαχα

Δεν χάζεψα ακόμα γατοπροβατάκια...

windows 10 pro και chrome έχω, πάει τέλεια άλλα μου έχουν λείψει τα 7άρακια, τι να κάνω που αγόρασα κλειδί για τα 10, 8€ από το ebay! Firefox δεν είχα ποτέ, μόνο chrome και δεν θα τον αλλάξω με τίποτα, όμως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι τίποτα άλλο μετά κράζανε μερικοί το flash player λες και ήταν τόσο βαρύ που θα ζόριζε ακόμη κι έναν Core i5 ενώ έπαιζε μια χαρά στους Pentium

Ενταξει. Δε τον κραζουν τα παιδια γιατι ειναι βαρυ. Για λογους ασφαλειας μαλλον.

 

"Απεθαντα" εκεινα τα ρημαδια τα 7! Σα τον Χάι Λαντερ ενα πραγμα. Σαν τα ζομπι ή τους βρυκολακες, που πρεπει να τους παλουκωσεις την καρδια για να ψοφησουν.

Παιζει να ειναι το καλυτερο λειτουργικο ολων των εποχων.

Δυσκολα θα ξεπεραστει.

 

Βασανιστηκε απο μονη της η Microsoft. Xaxaxaxa

Τη λυπαμαι... γελοντας.

 

Υ.Γ. για να μη παρεξηγηθω ειμαι χρηστης λινουξ.

Τα 7 τα εχω για κανενα παλιο παιχνιδι. Πλεον ειμαι με playstation. Δοξα στο Θεο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η ανάλυση αυτή είναι based σε laptops

2. To πρώτο πράγμα που κάνω disable σε κάθε νέο FF είναι το telemetry..

 

 

windows 10 pro και chrome έχω, πάει τέλεια άλλα μου έχουν λείψει τα 7άρακια, τι να κάνω που αγόρασα κλειδί για τα 10, 8€ από το ebay! Firefox δεν είχα ποτέ, μόνο chrome και δεν θα τον αλλάξω με τίποτα, όμως!

Ε ναι λογικό. It makes sense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι τίποτα άλλο μετά κράζανε μερικοί το flash player λες και ήταν τόσο βαρύ που θα ζόριζε ακόμη κι έναν Core i5 ενώ έπαιζε μια χαρά στους Pentium

Το flash τη σημερον ημερα είναι το μόνο πραγμα που μπορεί να "κολλησει" οποιαδηποτε χρηση του browser, παλι καλα που μπηκε το html 5 καποιες εφαρμογές τρέχουν καθώς πρέπει. Προφανώς εννοώ σε κάποιον μέτριο υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα άκυρο με το post αλλα οι win7 fans με τα σχόλια κατα των win10 μου θυμίζουν αυτους που υποστήριζαν τα xp οταν βγήκαν τα 7. Μήν είστε δεινόσαυροι ρε παιδιά.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...