Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι χρήστες Firefox τρέχουν Windows 7 σε ξεπερασμένα PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 το απολυτο λειτουργικο! αξιος συνεχιστης των XP!

να δουμε αν τα 11,12,13 κλπ καταφερουν να συνεχισουν

την παραδοση, τα 10 δεν...δυστυχως

 

Δεν θα υπάρξουν 11,12,13.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η ανάλυση αυτή είναι based σε laptops

2. To πρώτο πράγμα που κάνω disable σε κάθε νέο FF είναι το telemetry..

 

 

Ε ναι λογικό. It makes sense.

Εγώ που είχα FF και το πέταξα σε λίγες μέρες για Chrome+Opera έχει λογική δάσκαλε;

Ή μόνο FF για να είμαστε κούλ; :rolleyes:

 

 

Btw:Όλοι για 7αρια λένε, θυμάμαι κάποτες όλοι για τα XP έλεγαν και ότι τα vista,7 κ.ο.κ. ήταν πίπες και δεν θα βγουν άλλα σαν αυτά(XP)...

Βρε πως αλλάζουν έτσι οι εποχές.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την προσωπικη μου εμπειρια (φιλοι και οικογενεια) εχω παρατηρησει πως η πλειοψηφια των χρηστων προσπαθει να κανει δουλεια με PCs 10τιας το οποια θελουν 5' για να ανοιξουν τον browser και κρασαρουν μολις ανοιξεις 2ο tab και δεν τα πετανε μεχρι να καουν ενω αγοραζουν high end κινητα καθε 2 χρονια το πολυ.

Οποτε ο μεσος χρηστης ειναι απλως ηλιθιος και δεν ξερει να ιεραρχει τις αναγκες του. Εχω φιλους που παλευουν να τρεξουν ενα lol με 25fps στο pc τους και ολο τους κρασαρει το game και πανε και αγοραζουν s7 και iphone 6s για να μπαινουν facebook. 

Οποτε φτανουμε στο συμπερασμα οτι δεν ευθυνεται μονο η επιβραδυνση της εξελιξης των desktop ουτε τα κινητα ειναι πιο χρησιμα απο τα PCs. Ο βασικος λογος ειναι οτι τα smartphones εχουν γινει "trendy" αξεσουαρ και η πλειοψηφια δινει υπερβολικα πολλα χρηματα για το εισοδημα τους για μια συσκευη που δεν χρειαζονται ενω εχουν μεγαλυτερες αναγκες να καλυψουν.

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, τα ΧΡ βγηκαν το 2003-2004. 6-7 χρονια ηταν η κυριαρχια τους.

Τα 7 απο 2007-2008. Ειναι κοντα 10 χρονια.

Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Τελος παντων.

 

Για τα 10 τι να πω? Πειτε εσεις που τα εχετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πόσους από εσάς αύτη η είκονα σας θυμίζει το Internet Cafe του GTA?

Που ειναι το παραξενο.Δεν ειναι ολοι insomniacs.Ποσοι ειμαστε 5-10-500- 10.000.

 Αρκετοι του οικογενειακου κυκλου εχουν χειροτερα pc απο τον μεσω ορο τις ερευνας και αρκετα σπιτια ειναι ακομα χωρις PC, αλλα εχουν ολοι 5" κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chrome-vs-ram.png

Πλησιαζω το 1gb με facebook, 2 insomnia και 6 ακομα tabs ανοιχτα. Δεν το λες και καλο αλλα δεν ειναι και τοσο δραματικη η κατασταση. Μαλλον θα το γυρισω σε opera παντως επειδη το scrolling στον chrome ειναι φριχτο, δεν ξερω τι φταιει αλλα σε Pc με i5 6500 και 8gb ram το περιμενα πιο smooth αντι να "παγωνει" για μερικα ms τοσο συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είχα FF και το πέταξα σε λίγες μέρες για Chrome+Opera έχει λογική δάσκαλε;

Ή μόνο FF για να είμαστε κούλ; :rolleyes:

Ναι 5χρονο αυτό έχει λογική γιατί έχεις δοκιμάσει τουλάχιστον τον FF. Cool δεν σε βλέπω να γίνεσαι ποτέ βέβαια. Δεν πειράζει. Περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα άκυρο με το post αλλα οι win7 fans με τα σχόλια κατα των win10 μου θυμίζουν αυτους που υποστήριζαν τα xp οταν βγήκαν τα 7. Μήν είστε δεινόσαυροι ρε παιδιά.

Δεν είμαστε εμείς δεινόσαυροι.... εσείς είστε σε public beta..... :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την προσωπικη μου εμπειρια (φιλοι και οικογενεια) εχω παρατηρησει πως η πλειοψηφια των χρηστων προσπαθει να κανει δουλεια με PCs 10τιας το οποια θελουν 5' για να ανοιξουν τον browser και κρασαρουν μολις ανοιξεις 2ο tab και δεν τα πετανε μεχρι να καουν ενω αγοραζουν high end κινητα καθε 2 χρονια το πολυ.

Οποτε ο μεσος χρηστης ειναι απλως ηλιθιος και δεν ξερει να ιεραρχει τις αναγκες του. Εχω φιλους που παλευουν να τρεξουν ενα lol με 25fps στο pc τους και ολο τους κρασαρει το game και πανε και αγοραζουν s7 και iphone 6s για να μπαινουν facebook. 

Οποτε φτανουμε στο συμπερασμα οτι δεν ευθυνεται μονο η επιβραδυνση της εξελιξης των desktop ουτε τα κινητα ειναι πιο χρησιμα απο τα PCs. Ο βασικος λογος ειναι οτι τα smartphones εχουν γινει "trendy" αξεσουαρ και η πλειοψηφια δινει υπερβολικα πολλα χρηματα για το εισοδημα τους για μια συσκευη που δεν χρειαζονται ενω εχουν μεγαλυτερες αναγκες να καλυψουν.

Εσύ καλά τα λες, το θέμα είναι ότι πέρα από τους pc geeks και τους pc gamers οι υπόλοιποι θέλουν απλά να μπούνε fb, instagram, bet365 και να βγάζουν selfie με λίγα κλικ, αυτό είναι λοιπόν που τους κάνει να αγοράσουν τα smartphones + την wanna be trendy μόδα που γράφεις και εσύ.

Τα pc τελικά θα βρουν την θέση τους σε αυτό τον κόσμο και αυτήν είναι σε ανθρώπους που ασχολούνται με την τεχνολογία, την μουσική και γενικά κάθε επιστήμη και ΟΧΙ

αυτό το χάος που επικρατεί σήμερα όπου ο καθένας έχει ένα 4 πύρινο σύστημα για τις εργασίες της σχολή με το σεμεδάκι της γιαγιάς κρεμασμένο στο tower και την ζελατίνη στο keyboard.

 

Για την αναφορά στα Windows 10 / 7 / Vista και XP που έγινε παραπάνω τα πράγματα είναι απλά, τα XP ήταν ένα από τα best os ever ενώ τα vista μία αποτυχία εξού και οι κολλημένοι με τα xp, τα 7 πάλι ήταν το επόμενο best os ever που αντικατέστησε τα XP ενώ τα Windows 10 είναι ένα beta OS,  μπάχαλο με τις ρυθμίσεις του συστήματος σκορπισμένες στο παλιό control panel και τις υπόλοιπες στο νέο settings. Τα bugs είναι ατέλειωτα και το λειτουργικό θυμίζει ένα beta OS σαν τα vista, φυσικά σιγά σιγά το στρώνουν και μέρα με την μέρα καλυτερεύει.

Από θέμα ταχύτητας είναι στην ουσία ένα Windows 7 σύστημα με cold boot support και ένα gui που ακόμα και αν το pc σέρνει το gui παραμένει responsible αντίθετα με τα 7 που κράσαρε ο Δίας.

 

Αν θα διάλεγα ένα Windows OS για καθημερινή χρήση θα ήταν τα Windows 7, τα Windows 10 σε 1-2 χρόνια θα είναι stable and ready, μέχρι τότε τα τρέχω για να τα μάθω και για κανένα game λόγο DX12. Σε διανομές βασισμένες στο linux δεν θα έκανα τον κόπο παρά μόνο αν ήθελα ένα server παντός τύπου για γενική χρήση, για το developing με βολεύουν τα mac όπου μέχρι σήμερα είναι το κύριο OS μου.

 

Για αυτούς που λένε "τρέχω linux" και σας "κατουράω" ελπίζω να ξέρουν το όνομα της διανομής που τρέχουν και το version του kernel τους γιατί μας τα έχουν κάνει τούμπανα. Η ειρωνεία είναι ότι οι περισσότεροι απο αυτούς είδαν 500 video στο youtube για να bootάρουν τα ubuntu και άλλα 500 για να μάθουν τον KDE ή τον Gnome έχοντας πάρει master στο copy/paste στον bash. Τρέξτε κανένα slackware ή κανένα debian χωρίς xserver να μάθετε λιγάκι το Linux που τόσο αγαπάτε και αφήστε τις μόστρες.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, τα ΧΡ βγηκαν το 2003-2004. 6-7 χρονια ηταν η κυριαρχια τους.

Τα 7 απο 2007-2008. Ειναι κοντα 10 χρονια.

Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Τελος παντων.

 

Για τα 10 τι να πω? Πειτε εσεις που τα εχετε.

 

Λαθος κανεις. Το 2001 βγηκαν Αυγουστο αν θυμαμαι καλα κιολας.Το ποιο καρκινολειτουργικο(για την εταιρια) που η microsoft δεν μπορουσε μεχρι πριν 2 χρονια (που το τερματισε) να ξεκολλησει τους χρηστες, ειναι τα xp και μετα ακολουθανε τα 7ρια που βγηκαν το 2009

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαστε εμείς δεινόσαυροι.... εσείς είστε σε public beta..... :P

Yeah ημουν και στα beta των 7 πολύ πριν βγούν για να μη βάλω το άισχος τα σβήστα, αλλα τα 8.1 ειναι πεννα, τα 10ρια καλούτσικα δεν καταλαβαίνω γιατί τα κράζετε όλοι λόγω ΑΠΛΑ privacy intrusion. Αμα συγκρίνουμε μήλα με μήλα και όχι πορτοκάλια, τα μεγάλα update των 10 είναι σαν να σου κάνει intall τα windows πάνω απο τα ήδη υπάρχοντα, άμα έκανες καθε 3-6 μήνες update τα service pack των 7 πιστεύεις θα είχες την ίδια καλή λειτουργία? και επίσης το task manager του 7 ήταν...δεινόσαυρος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα υπάρξουν 11,12,13.

 

Μια χαρά θα υπάρξουν 11, 12 & 13 εάν κρίνει η MS ότι πρέπει να πετάξει τη ρετσινιά από πάνω της. Εγώ θεωρώ πολύ πιθανό να γίνει κάτι τέτοιο, παρά τις προηγούμενες δηλώσεις, διότι τα Windows 8 / 10 έπεισαν τόσο πολύ τον κόσμο, όσο και τα Windows Vista.

 

Όλες οι εταιρικές αποφάσεις αλλάζουν εάν υπάρξει λόγος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...