Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι χρήστες Firefox τρέχουν Windows 7 σε ξεπερασμένα PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@DmC10

Έβαλαν Spyware μπόλικο μάλιστα

Έβγαλαν κάποιες λειτουργίες οπός disable updates κλπ κλπ κάνοντας το pc ουσιαστικά δικό τους (ότι θέλουν περνάνε οπότε θέλουν)

Τα έκαναν αρκετά άσχημα τα τελευταία όμορφα win ήταν 7 και μετά 8.1 με aero enabler και start is back

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι μαζοχα δηλαδη εχω τα win 10 κ chrome....την αλεπου την ειχα καποτε....μια χαρα ειναι  και ο οπερα αλλα με βολεύει ο chrome .....λοιπον αυτο το αστειο με τα 10αρια εχει γινει αηδία ειναι το καλυτερο λειτουργικό.  2017 σε λιγο αν υπαρχουν πσ με ενα πυρήνα τι να πω. Καταντια οτνα τα κινητα εχουν 8 πυρηνες κ πανω απο 2 ραμ και τα ακουμπαμε κανονικα κατι 200  Μεχρι 1000 ευρωπουλα  κ θελουμε με πεντιουμ 4 να λεμε βλακειες...εεενταξει εδω στο ινσομνια στις αγγελίες εχει πσ με 80€  δυπυρινους κ 4 ραμ συνέχεια αρνητισμό. .οπως εχω ακριβο κινητο εχω κ πσ 2 σταθερους εναν icore5 8 gb ram με win10 k ic7 16 gb ram με win 7 ( για ταινιες κ παιχνιδια )κ μπορω να πω οτι ειναι τα καλύτερα αλλα τα 10 εχουν το κατι παραπάνω...για λινουχ καποτε ηταν πουπουλενια τωρα κ αυτα θελουν δυνατο hardware....αλλα το κινητο ειναι status symbol.....ενω ο υπολογιστής.....δε φαίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί χρήστες των windows 10 συνδεθείτε πρώτα στο ίντερνετ και ΜΕΤΑ μιλήστε για σπηλιές:

 

http://arstechnica.com/business/2016/12/microsoft-windows-10-dhcp-broken-update/

 

...που να μην είχαμε και 2016.

(Φήμες υποστηρίζουν οτι το επόμενο update θα εξαφανίσει τα fonts)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι μαζοχα δηλαδη εχω τα win 10 κ chrome....την αλεπου την ειχα καποτε....μια χαρα ειναι  και ο οπερα αλλα με βολεύει ο chrome .....λοιπον αυτο το αστειο με τα 10αρια εχει γινει αηδία ειναι το καλυτερο λειτουργικό.  2017 σε λιγο αν υπαρχουν πσ με ενα πυρήνα τι να πω. Καταντια οτνα τα κινητα εχουν 8 πυρηνες κ πανω απο 2 ραμ και τα ακουμπαμε κανονικα κατι 200  Μεχρι 1000 ευρωπουλα  κ θελουμε με πεντιουμ 4 να λεμε βλακειες...εεενταξει εδω στο ινσομνια στις αγγελίες εχει πσ με 80€  δυπυρινους κ 4 ραμ συνέχεια αρνητισμό. .οπως εχω ακριβο κινητο εχω κ πσ 2 σταθερους εναν icore5 8 gb ram με win10 k ic7 16 gb ram με win 7 ( για ταινιες κ παιχνιδια )κ μπορω να πω οτι ειναι τα καλύτερα αλλα τα 10 εχουν το κατι παραπάνω...για λινουχ καποτε ηταν πουπουλενια τωρα κ αυτα θελουν δυνατο hardware....αλλα το κινητο ειναι status symbol.....ενω ο υπολογιστής.....δε φαίνεται....

Χρησιμοποιω Windows 10 pro από το Πάσχα που μας πέρασε. Την δουλειά τους την κάνουν αλλά η εμπειρία μου έως τώρα με έχει πείσει πως μόνο το καλύτερο λειτουργικό δεν είναι, μάλλον το πιο bugικο και απογοητευτικό.

- Τελείωσε το 2016 και ακόμα δεν δουλεύει το sleep Mode, μολις μπεις δεν μπορείς να ξαναβγεις και πρέπει να κάνεις restart

-Για να κάνω ένα δεύτερο user στο pc ΜΟΥ πρέπει να το συνδέσω με ms account (το οποίο απλώς αποφάσισε να σταματήσει να δουλεύει μετά από μερικες εβδομαδες), ο μόνος τρόπος για να κάνεις ένα απλό user χωρίς sign in και τέτοια είναι να το παίξεις hackerman με commands

-Πρέπει να κάνω copy paste όλα τα link επειδή δεν μπορώ να βάλω default browser, όποιον και να επιλέξω η επιλογή μου δεν καταχωρείται καν

-Peasant-box bloatware που κάνει το pc μου να τρέχει με framerates xb1, πάλι πρέπει να γίνω hackerman για να το βγάλω, πειράζοντας το registry και γράφοντας εντολές. Για να βγάλω κάτι που δεν έχει καμία σχέση με το pc μου, αφορά ένα ΑΛΛΟ προϊόν και ΔΕΝ ΤΟ ΖΉΤΗΣΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ

-Το store με πετούσε έξω κατευθείαν τους πρώτους 6 μήνες, τώρα κάπως έφτιαξε

-Always on Antivirus που επιβαρύνει τον cpu, ΠΑΛΙ πρέπει να το παίξω Mr robot για να το κλεισω

-Έχει περάσει πάνω από μίσος χρόνος, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκονται οι ρυθμίσεις, τα έχουν μπλέξει τελείως, αμφιβάλλω αν ακόμα και αυτοί ξερουν

-Οι μισές κάρτες δικτύου είναι προβληματικες στα 10αρια

-Ένα σωρό ακόμα μικρά προβλήματα και ελλείψεις που κάνουν την ζωή μου δύσκολη

 

Αυτήν ήταν η "επαγγελματική" έκδοση του "καλυτερου" λειτουργικού, το οποίο κυκλοφορεί εδώ και πάνω από ένα χρόνο.

Οπότε δεν είναι το καλύτερο λειτουργικό, σκατα είναι, απλώς δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές. Από το να τα σκάω στην ms για να παίρνουν τα δεδομένα μου, να κάνουν ότι θέλουν το pc μου και να καταλήγω να κάνω την μισή δουλειά μόνος μου καλύτερα Linux, εκεί τουλάχιστον ισχύει μόνο το τελευταίο. Άμα τα games μου παίζαν σε Ubuntu ούτε σε virtual machine δεν το έβαζα το "καλύτερο λειτουργικό".

Και αυτό το λέει κάποιος που χρησιμοποιεί τα 10αρια πάνω από μισό χρόνο, για να μην βλέπετε εσείς τα προβλήματα ή τυφλοί είστε ή εμένα μου έτυχε ελαττωματικό κομμάτι

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DmC10

Έβαλαν Spyware μπόλικο μάλιστα

Έβγαλαν κάποιες λειτουργίες οπός disable updates κλπ κλπ κάνοντας το pc ουσιαστικά δικό τους (ότι θέλουν περνάνε οπότε θέλουν)

Τα έκαναν αρκετά άσχημα τα τελευταία όμορφα win ήταν 7 και μετά 8.1 με aero enabler και start is back

Συμφωνος αλλα είναι μία η αλλη, google microsoft apple ελληνική δημοκρατία..δεν την γλυτώνεις. Πες ότι είχες την επιλογή να απενεργοποιήσεις τα updates, παλι ενεργοποιημένα δεν θα τα είχες? μονο στα 7 εβγαζα ενα update to wgatray που εβγαζε πως έχεις πειρατικά. Το τελευταίο είναι θέμα γούστου, εμένα μάρεσαν τα 8.1 εμφανησιακά, με το start is back χωρίς aero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows 7 ήταν το τελευταίο λειτουργικό της Microsoft που ήταν για υπολογιστή και μόνο (desktop/laptop).

 

Από τα 8 και μετά το λειτουργικό διαμορφώθηκε για να βολεύει κι άλλες συσκευές (smartphones/tablets). Αυτή ήταν και η πατάτα-απόφαση της Microsoft τότε που την συνεχίζει μέχρι και σήμερα. Έχει τρελαθεί να πείσει πως το μέλλον είναι στις touch οθόνες γιατί μόνο για τέτοια συστήματα είναι το λειτουργικό της.

 

Είναι απαράδεχτό σε ένα λειτουργικό σύστημα για να πας στις ρυθμίσεις να πρέπει να φύγεις από το main destop και να σκρολάρεις για να τις βρεις τις μισές όπως είπε ένας φίλος παραπάνω στα νέα settings και τις άλλες μισές στο control pannel. Κάθε φορά που θα βγάζει καινούργιο λειτουργικό θα πρέπει να τα βρίσκεις όλα από την αρχή και να ασχολείσαι μόνο με το λειτουργικό λες κι αγόρασες το σύστημά σου για να τρέχεις Windows και μόνο. Ακόμα και το OS του Playstation πιο συγκροτημένο το βρήκα.

 

Είμαι fan όμως του MS Office Outlook το οποίο είναι το κορυφαίο email client. Πάντα θα είμαι συνδρομητής του MS Office 365 και χρησιμοποιώ καθημερινά το Onedrive .

 

Όχι όμως σε PC αλλά σε MAC μιας και σαν το MacOs λειτουργικό δεν υπάρχει.

 

Όσο με πωρώνει το Hardware των custom PC άλλο τόσο με ξενερώνει το λειτουργικό τους και οι web browsers τους που είναι για τα πανηγύρια. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πατε καλα μερικοι? Για ποιο λογο να αναβαθμισει καποιος τον υπολογιστη εφοσον τον καλυπτει στις αναγκες που εχει?

 

Απο ποτε δεν επαρκει δλδ καποιος 2πυρηνος με 4gb ραμ για ΟΛΕΣ τις καθημερινες χρησεις πλην του gaming?

 

Καθεστε και χαραχτηριζετε καποιους απολιθωματα και αδυνατειτε να καταλαβετε τι προβατα ειστε του λογου σας.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα υπάρξουν 11, 12 & 13 εάν κρίνει η MS ότι πρέπει να πετάξει τη ρετσινιά από πάνω της. Εγώ θεωρώ πολύ πιθανό να γίνει κάτι τέτοιο, παρά τις προηγούμενες δηλώσεις, διότι τα Windows 8 / 10 έπεισαν τόσο πολύ τον κόσμο, όσο και τα Windows Vista.

 

Όλες οι εταιρικές αποφάσεις αλλάζουν εάν υπάρξει λόγος.

Μια χαρά είναι τα 10 απλά για κάποιο λόγο έχετε κάποιο κόλλημα με τα 7 (πόσο μάλλον με τα ΧΡ) επειδή νομίζετε πως είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πατε καλα μερικοι? Για ποιο λογο να αναβαθμισει καποιος τον υπολογιστη εφοσον τον καλυπτει στις αναγκες που εχει?

 

Απο ποτε δεν επαρκει δλδ καποιος 2πυρηνος με 4gb ραμ για ΟΛΕΣ τις καθημερινες χρησεις πλην του gaming?

 

Καθεστε και χαραχτηριζετε καποιους απολιθωματα και αδυνατειτε να καταλαβετε τι προβατα ειστε του λογου σας.

 

+1, ακριβώς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αγαπητοί χρήστες των windows 10 συνδεθείτε πρώτα στο ίντερνετ και ΜΕΤΑ μιλήστε για σπηλιές:

 

http://arstechnica.com/business/2016/12/microsoft-windows-10-dhcp-broken-update/

 

...που να μην είχαμε και 2016.

(Φήμες υποστηρίζουν οτι το επόμενο update θα εξαφανίσει τα fonts)

 

Real men use static :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε σιγά τι έχει ο πολύς ο κόσμος δηλαδή ? απο ότι εχω δει εκτός απο gamers και σχεδιαστές και τέτοια όλοι οι άλλοι άντε κανέναν I3 με το ζόρι να έχουν.

αφού όλα καλύπτονται,εγώ με pentium b960,intel γραφικά  και 4gb ram κάθομαι και σχεδιάζω βάζεις και ανταλακτικά σε inventor :P

γιατί στην δουλειά δεν μπορώ να πάρω τον σταθερό μου,δεν σχεδιάζω και με άνεση με το λάπτοπ αλλά την παλεύει και χωρίς ssd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...