Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι χρήστες Firefox τρέχουν Windows 7 σε ξεπερασμένα PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...Είναι απαράδεχτό σε ένα λειτουργικό σύστημα για να πας στις ρυθμίσεις να πρέπει να φύγεις από το main destop και να σκρολάρεις για να τις βρεις τις μισές όπως είπε ένας φίλος παραπάνω στα νέα settings και τις άλλες μισές στο control pannel. Κάθε φορά που θα βγάζει καινούργιο λειτουργικό θα πρέπει να τα βρίσκεις όλα από την αρχή και να ασχολείσαι μόνο με το λειτουργικό λες κι αγόρασες το σύστημά σου για να τρέχεις Windows και μόνο....

 

 

Ακριβώς....  θέλω να ανοίξω το PC και να κάνω τη δουλειά μου, να τρέξω τα προγράμματα μου.... όχι να φροντίσω τα win (10) ... να δω τι έσπασε με το update της ημέρας, τι privacy απ' αυτό που κατάφερα να σώσω το ξαναπήρε πίσω κλπ κλπ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα για να εισαι in πρεπει να εχεις win7 και FF οποτε*********ΕΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ

Υ.Γ. Τι θα λεγατε για 3.11 η και για καλυτερα DOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θέλουμε να είμαστε "In" κάποιοι :P

Θέλουμε απλά να κάνουμε τη δουλειά μας.... βιοποριζόμαστε κάποιοι με τα PC μας αν δεν το έχετε καταλάβει.... όποιος θέλει να είναι in & cool είναι ελεύθερος να τρέξει ότι νομίζει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα για να εισαι in πρεπει να εχεις win7 και FF οποτε*********ΕΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ

Υ.Γ. Τι θα λεγατε για 3.11 η και για καλυτερα DOS

Βασικά για να μη χαρακτηριστείς γραφικός θα πρέπει να πας με το ρεύμα.

Το οποίο σημαίνει να βάλεις Windows 10+Google Chrome και να παλεύεις με το λειτουργικό σου σε κάθε update, να απενεργοποιείς υπηρεσίες εσύ-να ενεργοποιεί αυτό, να απενεργοποιείς-να ενεργοποιεί σε έναν αέναο κύκλο.

Και ζήσαν αυτοί καλά και εσύ καλύτερα (μάλλον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι τα μπερδεύεις λιγάκι, μιλάς για desktop OS όπως Windows και OSX και μετά για το Linux λες για slackware,debian χωρίς xserver και εντολές στο bash για να μάθεις πραγματικά τι εστί Linux.

 

Και ποιος είπε ότι ο απλός χρήστης χρειάζεται να ξέρει; Βασικά γιατί να ξέρει;

 

Υπάρχουν desktop oriented διανομές που δεν χρειάζονται τπτ απ΄όλα αυτά. Ένας χρήστης Mint,Ubuntu αμφιβάλω αν πρέπει να "μάθει" κάτι ΄περισσότερο παρά μόνο να εξοικειωθεί με το νέο περιβάλλον, όπως θα συνέβαινε σε οποιαδήποτε μετάβαση από ένα OS σε ένα άλλο.

 

 

Ίσως γράφω λιγάκι μπερδεμένα και δεν γίνομαι αντιληπτός, δεν λέω-γράφω ότι ο απλός χρήστης χρειάζεται να ξέρει bash ή power shell ή έστω dos, λέω ότι χρήστες linux που ειρωνεύονται χρήστες windows, mac για την super ασφάλεια που τους παρέχουν τα linux ενώ στην πραγματικότητα δεν έχουν ιδέα τι είναι το firewall καλό θα ήταν να μάθουν λιγάκι τα κατώτερα στρώματα του λειτουργικού που τρέχουν.

 

Επίσης αν έχεις ασχοληθεί με τις linux desktop διανομές ακόμα και με τα ubuntu που γράφεις μιας και εγώ απέχω χρόνια είμαι σίγουρος ότι ούκο λίγες φορές χρειάστηκε να γράψεις sudo, apt-get κτλ. σίγουρα σε κάποιο laptop το power managemnt τα σκάτωνε και τα temps βαρούσαν ταβάνι, το wifi δεν δούλευε ή ο audio driver δεν έστελνε στον codec το wake signal για να βάλει μπρος τον ενισχυτή ήχου μετά το wake.

Θα μου πεις βέβαια αυτά συμβαίνουν και στα Windows, ναι όντος, με την διαφορά ότι τα drivers των windows είναι double click installers ενώ στα ubuntu θέλεις τέρμιναλ. Ίσως για τις γνώσεις σου φαντάζει κάτι αστείο-εύκολο αλλά ο μέσος χρήστης που γράφεις δεν ξέρει καν τι είναι ο driver και η κάρτα ήχου.

 

Πολλές φορές κάνω σύνδεση σε πελάτες μέσω teamviewer για να τους βοηθήσω και αφού μου στείλουν στο facebook το ID και τον κωδικό κλείνουν το teamviewer γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι κλείνοντάς το δεν μπορώ να συνδεθώ, φαντάσου αυτόν τον χρήστη σε ubuntu να θέλει να συνδέσει το 3G modem που του δώσαν από wind/vf/ote ενώ το manual είναι για windows άντε στην καλύτερη και για mac, φαντάσου τον ίδιο χρήστη να θέλει να βάλει το λογισμικό για την κινέζικη ip του κάμερα ή ακόμα χειρότερα να θέλει να συνδέσει κάποιο usb όπως tvtuner κτλ.

 

Και μιας και έχω χρονάκια να τρέξω κάποια νέα διανομή linux και ιδικά τύπου ubuntu, έχουν πλέον ntfs write ή σαν τα mac θέλουν twicks με κίνδυνο να χάσεις δεδομένα και το γράφω γιατί 9 στους 10 external drives είναι formated σε ntfs; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα windows 10 για μενα ειναι ενα λειτουργικο spyware ,οχι share τα wifi ,oχι collection of data,bloatware και τα συναφη και στο καπακι να μου φορτωνει ενα update και να πεταει errror γιατι το κανα debloat

Ποιά bloatware; για πες μας κ εμας που δεν ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι δεν θελετε να παραδεχθειτε τα αυτονοητα. Οι ανθρωποι θελουν τον υπολογιστη για να κανουν μια δουλεια, ειτε ειναι να παιξουν ενα παιχνιδι, ειτε να ανοιξουν facebook, ειτε να τρεξουν λογιστικα φυλλα κλπ. ΔΕΝ αγοραζουν υπολογιστη για να θαυμασουν τα windows 10. Τα windows ειναι το εργαλειο για να κανεις την δουλεια σου. Θες παντα να εχεις ενα αξιοπιστο κατσαβιδι για να βιδωνεις-ξεβιδωνεις τις βιδες, οχι σημερα να δουλευει σωστα, αυριο να σπαει, μεθαυριο να στραβωνει, μετα να δουλευει για λιγο ξανα σωστα και παλι απο την αρχη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για να σας πω την αληθεια αν η Microsoft υποστηριζε ακομα τα XP δεν θα ειχα τα 7, δεν καταλαβα διαφορα. Μια γεφυρα ειναι για Browser, games, programs. Ετσι κι αλιως απο οτι βλεπω τον Explorer δεν τον χρησιμοποιει κανενας!

Οι Browser ναι εχουν διαφορες μεγαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω win Xp και firefox με δύο επεξεργαστές  και 3γμπ. μνήμη. Τρέχω τα πάντα. Απαιτητική επεξεργασία εικόνας, επεξεργασία ήχου, video rendering (σχετικά αργό). Παιχνίδια δεν παίζω. Δε βρίσκω απολύτως κανέναν λόγο να αλλάξω οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την προσωπικη μου εμπειρια (φιλοι και οικογενεια) εχω παρατηρησει πως η πλειοψηφια των χρηστων προσπαθει να κανει δουλεια με PCs 10τιας το οποια θελουν 5' για να ανοιξουν τον browser και κρασαρουν μολις ανοιξεις 2ο tab και δεν τα πετανε μεχρι να καουν ενω αγοραζουν high end κινητα καθε 2 χρονια το πολυ.

Οποτε ο μεσος χρηστης ειναι απλως ηλιθιος και δεν ξερει να ιεραρχει τις αναγκες του. Εχω φιλους που παλευουν να τρεξουν ενα lol με 25fps στο pc τους και ολο τους κρασαρει το game και πανε και αγοραζουν s7 και iphone 6s για να μπαινουν facebook. 

Οποτε φτανουμε στο συμπερασμα οτι δεν ευθυνεται μονο η επιβραδυνση της εξελιξης των desktop ουτε τα κινητα ειναι πιο χρησιμα απο τα PCs. Ο βασικος λογος ειναι οτι τα smartphones εχουν γινει "trendy" αξεσουαρ και η πλειοψηφια δινει υπερβολικα πολλα χρηματα για το εισοδημα τους για μια συσκευη που δεν χρειαζονται ενω εχουν μεγαλυτερες αναγκες να καλυψουν.

Το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...