Προς το περιεχόμενο

Απο Wind 24αρα σε Cosmote 30αρα VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Τον επόμενο μήνα τελειώνει το 24μηνο στην Wind, και σκέφτομαι να πάω σε ενα πακετο της Cosmote (πρών OTE) VDSL στα 30Mbps. 

Στις αρχές του 2015 που ξεκίνησα με Wind είχα βάλει το πακέτο της με τα 50Mbps, αλλα απο αυτά επιανα περιπου 24-27Mbps και τελικα πηγα στα 24Mbps γιατι δεν άξιζε το παραπάνω 10ευρω.

Εχω πολύ κόντα στο σπίτι την καινούργια VDSL καμπίνα του OTE (Η καμπίνα ειναι στον αριθμό 10 της οδού, και εγω βρίσκομαι στο 12)

 

i) Αμα παω στην 30αρα του OTE θα είναι σίγουρο ότι θα έρχεται απο την καινουργια καμπίνα και θα πιάνω κοντα στα 29-30 Mbps ??

 

ii) Η wind δίνει VDSL απο τις καμπίνες του ΟΤΕ?

(Και αν Ναι, τότε γιατι επιανα τόσο χαμηλά την 50αρα vdsl τότε με την Wind, ενω είχα και τότε την νεα καμπίνα του ΟΤΕ κοντά μου?)

 

iii) Θα πληρώσω τέλος απενεργοποιησης στην Wind?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΙΙ) Ναι. Λογικά γιατί αντί να σε βάλουν VDSL "χονδρικής" (δλδ από καμπίνα) σε κούμπωσαν στο DSLAM τους που είναι πιο μακρυά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΙ) Ναι. Λογικά γιατί αντί να σε βάλουν VDSL "χονδρικής" (δλδ από καμπίνα) σε κούμπωσαν στο DSLAM τους που είναι πιο μακρυά.

 

ο ΟΤΕ λες να κάνει το ίδιο? Αν είναι έτσι τότε να μείνω στην 24αρα της Wind

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητήσεις νέα γραμμή (αλλαγή στο νούμερο) στον ΟΤΕ θα σε βάλει σίγουρα στην καμπίνα έξω από το σπίτι σου. Εγώ με καμπίνα στα 80-100 μέτρα και 50 VDSL κλειδώνω στα 49800 Mbps. Μετά ότι αλλαγή και να κάνεις σε εταιρία αν κρατήσεις τη γραμμή θα έχεις εγγυημένη ποιότητα internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητήσεις νέα γραμμή (αλλαγή στο νούμερο) στον ΟΤΕ θα σε βάλει σίγουρα στην καμπίνα έξω από το σπίτι σου. Εγώ με καμπίνα στα 80-100 μέτρα και 50 VDSL κλειδώνω στα 49800 Mbps. Μετά ότι αλλαγή και να κάνεις σε εταιρία αν κρατήσεις τη γραμμή θα έχεις εγγυημένη ποιότητα internet.

 

Δηλαδη αν κρατησω τον αριθμο, παιζει να εχω την ιδια χαλια VDSL ταχυτητα με της Wind ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ο ΟΤΕ για να κρατήσει το καλό όνομα στην ποιότητα του μπορεί να σε αλλάξει. Αλλά αυτό εξαρτάται από την πολιτική του την οποία δεν την γνωρίζω.

Πάντως αν δεν πιάσεις καλές ταχύτητες κάνε παράπονα και ζήτα να σε συνδέσουν στο κοντινό σου κουτί. Εναλλακτικά σκέψου να αλλάξεις νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν χρειάζεται νέος αριθμός, απλά απαίτησε από τον πάροχο (είτε ΟΤΕ είτε Wind είτε HOL είτε Forthnet) να σου παρέχει VDSL από το KV κι όχι από το Α/Κ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται νέος αριθμός, απλά απαίτησε από τον πάροχο (είτε ΟΤΕ είτε Wind είτε HOL είτε Forthnet) να σου παρέχει VDSL από το KV κι όχι από το Α/Κ...

 

Τότε που ειχα 50αρα VDSL της Wind τους είχα παρει τηλ και τους ρωτησα αν ερχετε η γραμμη απο κοντινο KV και δεν καταλάβαν ντιπ απο αυτά που τους έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέλος απενεργοποίησης, υπάρχει μόνο το τέλος ενεργοποίησης για την αλλαγή της γραμμής. Αφού πας στον οτε είναι γυρω στα 37 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πακετο της 30αρας λεει "Δωρεαν τέλος ενεργοποιησης". Αρα την βγάζω καθαρή χώρις να τους πληρώσω κάτι που φεύγω και πάω να συνδεθω στον ΟΤΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...