Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με valgrind.


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα δοκιμάζοντας μια εργασία με το valgrind.

 

Το πρόβλημα/απόρια:

 

  • Έτρεχα σε Mint (VM) που έχω, το πρόγραμμα και μου έβγαζε still reachable memory 70κ bytes.

           Ξέρω οτί δεν είναι "πρόβλημα" αλλά και πάλι ήθελα να βρω τι φταίει.

  • Έκανα τελείως strip down την main σε σημείο να μην κάνει include τίποτα και να έχει άδειο body.
  1. Αν την έκανα compile μόνη της κανένα πρόβλημα.
  2. Αν την έκανα μαζί με ένα άλλο αρχείο το οποίο δεν γίνεται include στην main έβγαζε το πρόβλημα.

 

  • Αφού απήυδησα σκέφτηκα οτί μπορεί να φταίει το λειτουργικό και πραγματικά όταν το τρέχω σε κάποιο μηχάνημα της σχολής (Xubuntu v.Δενεχωιδεα) δεν έχει κανένα πρόβλημα μάζι με όλα τα αρχεία καθώς και όλο τον κώδικα.

Και ρωτάω: Όντως υπάρχει διαφορετική υλοποιήση αναλόγως το λειτουργικό; ή γίνεται κάτι που δεν καταλαβαίνω και απλά το δεύτερο μηχάνημα μου το κρύβει;

 

 

Υ.Γ Κώδικα μπορώ να ποστάρω από αύριο :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτό που νομίζω και αν θυμάμαι καλά όταν το χα ψάξει κι εγώ τότε είναι κάποιο bug του valgrind. κι εμένα θυμάμαι τότε 70κάτι χιλιάδες bytes μου βγαζε που δε δικαιλογούνταν σε καμία περίπτωση.

 

// υποθέτω πως είναι το ίδιο με αυτό που ρωτάει κι ο τύπος εδώ http://stackoverflow.com/questions/30376601/valgrind-memory-still-reachable-with-trivial-program-using-iostream

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτό που νομίζω και αν θυμάμαι καλά όταν το χα ψάξει κι εγώ τότε είναι κάποιο bug του valgrind. κι εμένα θυμάμαι τότε 70κάτι χιλιάδες bytes μου βγαζε που δε δικαιλογούνταν σε καμία περίπτωση.

 

// υποθέτω πως είναι το ίδιο με αυτό που ρωτάει κι ο τύπος εδώ http://stackoverflow.com/questions/30376601/valgrind-memory-still-reachable-with-trivial-program-using-iostream

Αυτό είναι. Με το που είδα το νούμερο κατάλαβα :shock:

 

Άρα το θέμα είναι της iostream.  Οπότε μάλλον στο δικό μου έχω κάποια μεταγενέστερη έκδοση που κάνει και άλλα "πραγματάκια"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...