Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή εργοστασιακού φωτισμού με λάμπες LED


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Κάθε περίπου 1.5 χρόνο αλλάζω τις λάμπες της μεσαίας σκάλας στο αυτοκίνητο γιατί καίγονται. Έχω αναμμένα τα φώτα και κατά της διάρκεια της ημέρας γιατί κυκλοφορώ σε κεντρικούς δρόμους και για αυτό ίσως καίγονται και πιο συχνά.

 

Πήγα και ρώτησα σε ένα ηλεκτρολογίο, τι θα μπορούσα να κάνω και μου είπε ότι ο καλύτερος φωτισμός είναι οι λάμπες LED που εννοείται πως δεν καίγονται αφενός, αφετέρου όμως κοστίζουν αρκετά, 100+ ευρώ.

 

Σκέφτομαι λοιπόν και θέλω τη γνώμη σας σχετικά με την αντικατάσταση των απλών λαμπτήρων με LED. Αντί δηλαδή κάθε 1.5 χρόνο να δίνω 30 ευρώ, να τα δώσω όλα μαζί τα λεφτά για να βάλω κάτι καλό που θα μου κρατήσει για πάρα πολλά χρόνια ( + ότι βγάζει καλύτερο, πιο δυνατό και πιο λευκό φως ).

 

Έχετε καμία γνώμη; Ακόμα στο ψάξιμο είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

Κάθε περίπου 1.5 χρόνο αλλάζω τις λάμπες της μεσαίας σκάλας στο αυτοκίνητο γιατί καίγονται. Έχω αναμμένα τα φώτα και κατά της διάρκεια της ημέρας γιατί κυκλοφορώ σε κεντρικούς δρόμους και για αυτό ίσως καίγονται και πιο συχνά.

 

Πήγα και ρώτησα σε ένα ηλεκτρολογίο, τι θα μπορούσα να κάνω και μου είπε ότι ο καλύτερος φωτισμός είναι οι λάμπες LED που εννοείται πως δεν καίγονται αφενός, αφετέρου όμως κοστίζουν αρκετά, 100+ ευρώ.

 

Σκέφτομαι λοιπόν και θέλω τη γνώμη σας σχετικά με την αντικατάσταση των απλών λαμπτήρων με LED. Αντί δηλαδή κάθε 1.5 χρόνο να δίνω 30 ευρώ, να τα δώσω όλα μαζί τα λεφτά για να βάλω κάτι καλό που θα μου κρατήσει για πάρα πολλά χρόνια ( + ότι βγάζει καλύτερο, πιο δυνατό και πιο λευκό φως ).

 

Έχετε καμία γνώμη; Ακόμα στο ψάξιμο είμαι.

 

Το υπογραμμισμένο σηκώνει πολύύύ συζήτηση σε aftermarket φωτισμό.

Ψάξτο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπογραμμισμένο σηκώνει πολύύύ συζήτηση σε aftermarket φωτισμό.

Ψάξτο πολύ

 

Όσον αφορά το πιο δυνατό φως, μου είπε ότι σαν ένταση είναι πιο φωτεινό από τις κοινές εργοστασιακές λάμπες. Πιο καθαρό δηλαδή καθώς βγάζει και λευκό φως. Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να τυφλώνω τους απέναντι και μου είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Οι λάμπες led στους προβολείς μικρή μεγάλη σκάλα είναι καμμένο χαρτί, δεν φέγγουν τιποτα

 

Έχεις δοκιμάσει κάτι παρόμοιο; Δεν εννοώ τα kit με λάμπες xenon που κοστίζουν 40-50 ευρώ. Αυτά που είπε ότι μπορεί να είναι καλά για 5-6 μήνες, μετά όμως αρχίζει να πέφτει πολύ ο φωτισμός και αναγκαστικά βάζεις καινούργια.

 

Αν δεν κάνω λάθος, κάτι τέτοιο νομίζω πως είναι:

http://www.allcar.gr/car-accessories/led-hid-kit-h7-9-32v-6000k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το πιο δυνατό φως, μου είπε ότι σαν ένταση είναι πιο φωτεινό από τις κοινές εργοστασιακές λάμπες. Πιο καθαρό δηλαδή καθώς βγάζει και λευκό φως. Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να τυφλώνω τους απέναντι και μου είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Έχεις δοκιμάσει κάτι παρόμοιο; Δεν εννοώ τα kit με λάμπες xenon που κοστίζουν 40-50 ευρώ. Αυτά που είπε ότι μπορεί να είναι καλά για 5-6 μήνες, μετά όμως αρχίζει να πέφτει πολύ ο φωτισμός και αναγκαστικά βάζεις καινούργια.

 

Αν δεν κάνω λάθος, κάτι τέτοιο νομίζω πως είναι:

http://www.allcar.gr/car-accessories/led-hid-kit-h7-9-32v-6000k

 

Μα εγώ δεν το είπα για να μην τυφλώνεις τους απέναντι αλλά για το εντελώς αντίθετο.

Ότι δεν είναι αρκετά δυνατά φώτα για να βλέπεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα σου έλεγα να συνεχίσεις με συμβατικές καλές λάμπες για να κάνεις τη δουλειά σου.

Αφού θες να έχεις συνέχεια φώτα αναμμένα θα μπορούσες ίσως να βάλεις drl  τα οποία πλέον είναι αρκετά φωτεινά (βέβαια αυτά είναι για να σε βλέπουν και όχι για να βλέπεις) και να κρατήσεις τα φώτα σου για άναμμα το βράδυ.

 

Βέβαια η τοποθέτηση drl θέλει, ανάλογα με το αμάξι, προσοχή (κυρίως για αισθητικού λόγους) προκειμένου να μην καταλήξεις...κάγκουρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ δεν το είπα για να μην τυφλώνεις τους απέναντι αλλά για το εντελώς αντίθετο.

Ότι δεν είναι αρκετά δυνατά φώτα για να βλέπεις εσύ.

 

Δε ξέρω αυτός ο τύπους μου φάνηκε ότι ήξερε τι έλεγε. Μου είπε δηλαδή είτε να βάζω έτσι κλασικές κοινές λάμπες κάθε 1.5 χρόνο είτε να πάω σε κάτι πιο ακριβό (που είναι τα LED) αλλά σίγουρο. Δε μου πρότεινε με τίποτα τα kit με xenon λάμπες.

 

Αν έχει περάσει κάποιος παρόμοιο σύστημα φωτισμού με LED ας πει μπας και βρω και εγώ καμία άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αυτός ο τύπους μου φάνηκε ότι ήξερε τι έλεγε. Μου είπε δηλαδή είτε να βάζω έτσι κλασικές κοινές λάμπες κάθε 1.5 χρόνο είτε να πάω σε κάτι πιο ακριβό (που είναι τα LED) αλλά σίγουρο. Δε μου πρότεινε με τίποτα τα kit με xenon λάμπες.

 

Αν έχει περάσει κάποιος παρόμοιο σύστημα φωτισμού με LED ας πει μπας και βρω και εγώ καμία άκρη.

 

Το πιο απλό, αφού ξέρει τη δουλειά και είναι τόσο σίγουρος (και προφανώς έχει βάλει και σε άλλον) θα ήταν να σε στείλει σε κάποιο πελάτη του να το δεις βραδάκι το φωτισμό (εννοείται να το δεις και όχι να τον πάρεις τηλέφωνο και να σου πει "ναι, όλα κομπλέ").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα σου έλεγα να συνεχίσεις με συμβατικές καλές λάμπες για να κάνεις τη δουλειά σου.

Αφού θες να έχεις συνέχεια φώτα αναμμένα θα μπορούσες ίσως να βάλεις drl  τα οποία πλέον είναι αρκετά φωτεινά (βέβαια αυτά είναι για να σε βλέπουν και όχι για να βλέπεις) και να κρατήσεις τα φώτα σου για άναμμα το βράδυ.

 

Βέβαια η τοποθέτηση drl θέλει, ανάλογα με το αμάξι, προσοχή (κυρίως για αισθητικού λόγους) προκειμένου να μην καταλήξεις...κάγκουρας

 

Καλή ιδέα αυτό με τον DRL φωτισμό. Δε το είχα σκεφτεί καθόλου. Θα πάω να ρωτήσω που θα μπορούσαν να μπουν και πόσο κοστίζει περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν των αλλων, μήπως το αυτοκίνητο σου έχει κάποιο πρόβλημα με τα ηλεκτρικά, γιατί στα σύγχρονα αυτοκίνητα οι μεσαια σκάλα δεν σβήνει ποτε και οι λάμπες κρατάνε χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν των αλλων, μήπως το αυτοκίνητο σου έχει κάποιο πρόβλημα με τα ηλεκτρικά, γιατί στα σύγχρονα αυτοκίνητα οι μεσαια σκάλα δεν σβήνει ποτε και οι λάμπες κρατάνε χρονια

 

Το αυτοκίνητο είναι 10ετίας. Το έχω 5 χρόνια πλέον και δε μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα σε ηλεκτρικά. Δε ξέρω γιατί καίγονται κάθε 1.5 - 2 χρόνια οι λάμπες. Και πέραν αυτού, η μικρή και μεγάλη σκάλα ποτέ δεν είχε πρόβλημα. Άμα καταφέρω να βάλω φώτα ημέρας θα μου κρατάνε και περισσότερο προφανώς οι λάμπες της μεσαίας σκάλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι αρκετά μικρό το χρονικό διάστημα να σου καίγονται οι λάμπες...και καίγονται και οι δύο?Ποιες φοράς...ίσως αν αλλάξεις σε κάτι πιο ποιοτικό να χεις καλύτερα αποτελέσματα...Υποθέτω ότι έχει ξεχωριστές λάμπες για μικρή και άλλες για μεγάλη σκάλα ε?

Και εγώ πάντως στην περίπτωσή σου θα πρότεινα να βάλεις "φώτα ημέρας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι αρκετά μικρό το χρονικό διάστημα να σου καίγονται οι λάμπες...και καίγονται και οι δύο?Ποιες φοράς...ίσως αν αλλάξεις σε κάτι πιο ποιοτικό να χεις καλύτερα αποτελέσματα...Υποθέτω ότι έχει ξεχωριστές λάμπες για μικρή και άλλες για μεγάλη σκάλα ε?

Και εγώ πάντως στην περίπτωσή σου θα πρότεινα να βάλεις "φώτα ημέρας"

 

Εντάξει δεν καίγονται ταυτόχρονα εννοείται (αν και την τελευταία φορά κάηκαν και οι δυο με διαφορά μιας εβδομάδας). Ακριβώς τι λάμπες βάζω δε θυμάμαι να σου πω (δεν κράτησα και το κουτί). Δεν βάζω όμως φτηνές, επώνυμες είναι και πληρώνω γύρω στα 30-40 ευρώ το ζευγάρι.

 

Ναι, η μικρή και μεγάλη σκάλα είναι διαφορετικές οι λάμπες. Μάλιστα η μικρή σκάλα είναι και αυτή μόνιμα αναμμένη γιατί όταν έχω τη μεσαία, η μικρή παραμένει αναμμένη. Βέβαια για τη μικρή έχω βάλει ledακια και δεν μου έχουν καεί εδώ και 3-4 χρόνια.

 

Μάλλον τα φώτα ημέρας είναι μονόδρομος πιστεύω και εγώ. Ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν τα φώτα ημέρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...